چگونه با میوها، فشار خون خود را به سرعت تنظیم کنیم؟

تنظیم بودن فشار خون یکی از مولفه های سالم بودن بدن می باشد. در سرخرگ ها، خون جریاد دارد به فشار آن، فشار خون گفته می شود. در هنگام بیان میزان فشار خون، از دو عدد استفاده می شود که عدد بالایی، معروف به فشار خون سیستولیک است و فشاری است که خون در وقتی که  قلب منقبص می شود، به دیواره ها وارد می کند. فشار خون دیاستولیک عدد پایینی است که در فشار خون در وفتی که قلب آزاد شده است مد نظر می باشد. هنگامی که فشار خون خوانده شده کمتر 120/80 باشد، یعنی بدن در حالت طبیعی خود قرار دارد. وقتی بین این عدد و 139/ 99 باشد یعنی فرد در معرض فشار خون بالا می باشد. اما اگر از این عدد هم بالاتر باشد، شخص به فشار خون بالا مبتلا می باشد و باید تلاش کند تا آن را کنترل کند.
در این مقاله یاد می گیریم که چگونه با میوه ها فشار خون را به سرعت تنظیم کنیم. با ما همراه باشید. 

میوه ها برای کاهش فشار حون

میوه ها و فشار خون

برخی از میوه ها هستند که حکم دارو را بدن دارند و فشار خون بدن را تنظیم می کند. هنگامی که فشار خون بالایی دارید میوه های زیر ا بخوری تا به حالت طبیعی بدن برگردید. این میوه ها عبارت اند از:

زغال اخته و توت فرنگی

دو میوه ای  که با داشتن آنتوسیانین فشار خون فرد را کتهش می دهند.   آنتوسیانین در دسته ای ازمیوه ها است که ترکیبات آنتی اکسیدانی دارند؛  در اصل نوعی فلاونوئید هستند. توت ها را به عنوان میان وعده یا غذای شیرین بعد از غذا میل کنید و یا به اسموتی ها اضافه کنید.

 موز
مقدار زیادی پتاسیم در موز قرار دارد. پتاسیم توانایی بالایی در کنترل فشار خون دارد. در هر یک موز به طور میانگین، حدود 422 میلی گرم پتاسیم وجود دارد. پتاسیم اثرات سدیم یعنی تنش دیواره رگ های خونی را کاهش می دهد. بزرگسالان باید روزانه 4700 میلی گرم (میلی گرم) پتاسیم مصرف کنند.البته افراد مبتلا به بیماری کلیوی باید با پزشکان خود در مورد پتاسیم صحبت کنند ، زیرا مقدار زیاد آن می تواند مضر باشد. سایر مواد غنی از پتاسیم عبارتند از:

 • آووکادو
 • طالبی و خربزه عسل
 • نوعی ماهی پهن بزرگ
 • قارچ
 • سیب زمینی های شیرین
 • گوجه فرنگی ها
 • ماهی تن
 • لوبیا

چغندر

خوردن این میوه دقیقا حکم دارو را برای بدن دارد. البته این اثر دارویی در آب چغندر نهفته است. جالبی است که، هم اثر کوتاه مدت و هم بلند مدت دارد. به عبارتی هم در عرض یک روز تاثیر مثبت خود را نشان می دهد و هم اینکه، اگر شما به مدت 30 روز ، هر روز یک فنجان آب چغندر میل کنید به طرز عجیبی فشار خون شما کاهش یافته است و در حالت طبیعی خود قرار می گیرد. وجود مقادیر بالای نیترات در آب چغندر، باعث می شود که همچین اثری داشته باشد. چغندر را می توانید در سالادهای خود استفاده کنید.

شکلات تلخ

شکلات غنی از کاکائو به عنوان یک درمان طبیعی شیرین فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا  کاهش می دهد. شکلات با کیفیت بالا را انتخاب کنید که حداقل دارای 70 درصد کاکائو باشد و هر روز به اندازه ی یک مربع از آن مصرف کنید.

 کیوی

افرادی که فشار خون بالا در سطح خفیف دارند باید روزی یک عدد کیوی میل کنند. اگر به مدت هشت هفته ی مداوم و هر هفته به مدت سه روز خوردن کیوی را فراموش نکنید، کاهش قابل توجهه ای را در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک مشاهده خواهید کرد. یکی ز دلایل داشتن همچین اثری در کیوی، سرشار بودن ویتامین C در این میوه است. افزودن کیوی به وعده ی ناهار یا به عنوان اسموتی آسان است.

هندوانه

هندوانه میوه ی با طعم عالی که در تابستان و بهار به فراوانی یافت می شود، به علت داشتن اسید آمینه ای به نام سیترولین،  به کنترل فشار خون بالا کمک کند. سیترولین به بدن در تولید اکسید نیتریک کمک می کند. حال سوال پیش میاید که اکسید نیتریک چه می باشد؟  گازی است  که رگ های خونی را شل می کند و باعث انعطاف پذیری عروق می شود. این اثرات به جریان خون کمک می کند ، که  فشار خون بالای خود را کاهش دهد. افرادی که هندوانه مصرف می کنند در عروق مچ پا و یازو ، کاهش فشار خون را به وضوح احساس می کنند. خوردن میوه ی هندوانه یکی از لذت بخش ترین موارد برنامه ی غذایی می باشد. 

هندوانه

جو دوسر

جو دو سر به علت داشتن بتا گلوکان که نوعی فیبر می باشد، می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد. هر چقدر بیشتر از آن استفاده کنید سریع فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در بدنتان کاهش می یابد. 

 سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز  که به کنترل فشار خون کمک می کند؛ زیرا غنی از نیترات است خوردن یک الی دو وعده سبزیجات غنی از نیترات به صورت روزانه، می تواند فشار خون را تا 24 ساعت کاهش دهد. نمونه هایی از سبزیجات برگ دار عبارتند از:

 • کلم
 • رازیانه
 • کلم پیچ
 • کاهو
 • اسفناج

برای مصرف دوز روزانه سبزیجات سبز ، اسفناج را به غذاهای کاری و خورشت ها اضافه کنید.

سیر

خوردن سیر می تواند میزان اکسید نیتریک فرد را افزایش دهد. سیر باعث افزایش تولید اکسید نیتریک در بدن می شود که به شل شدن عضلات صاف و گشاد شدن رگ های خونی کمک می کند. به همین جهت می تواند فشار خون را کاهش دهد. سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی و غذایی ضد قارچ است. ماده اصلی فعال آن ، آلیسین ، اغلب مسئول مزایای مربوط به سلامتی است. سیر می تواند عطر و طعم بسیاری از وعده های غذایی خوش طعم ، از جمله سرخ کردنی ، سوپ و املت را افزایش دهد. استفاده از سیر به جای نمک می تواند سلامت قلب را بیشتر تقویت کند.

 انار
نوشیدن روزانه 1 فنجان آب انار به مدت 28 روز می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد. محققان این اثر را به محتوای آنتی اکسیدان میوه نسبت دادند. در حالی که می توان از انار به طور کامل لذت برد ، برخی از افراد آب میوه را ترجیح می دهند. هنگام خرید آب انار از پیش بسته بندی شده ، بررسی کنید که قند اضافه شده، نداشته باشد.

 دارچین

دارچین در آن دسته ای قرار دارد که در مدت کوتاه به کاهش فشار خون کمک کند. برخی از مطالعات اخیر نشان داده است که دارچین می تواند فشار خون سیستولیک کوتاه مدت را 5.39 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را 2.6 میلی متر جیوه کاهش می دهد. دارچین را با پاشیدن روی جو دوسر یا میوه های تازه خرد شده ، به عنوان یک جایگزین برای شکر ، به رژیم غذایی اضافه کنید. دارچین به اشکال مختلف برای خرید موجود است.

 پسته

مصرف آجیل پسته خطر فشار خون بالا را در فرد کاهش دهد. پسته مغزهای مفیدی است که گنجاندن آن در رژیم غذایی با چربی متوسط فشار خون را در زمان استرس کاهش دهد. دلیل آن، این می باشد که در پسته ترکیبی برای شل کردن عرق خونی وجود دارد. بادام نیز همچین اثری اما به میزان کمتر را دارد. اگر قصد از حوردن پسته، کاهش فشار خون بالا می باشد باید از پشته های شور استفاده نکنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *