رژیم غذایی مناسب برای افرادی که دیابت دارند!

با وجود انسولین درمانی امکان کاهش وزن وجود دارد. انسولین در درجه اول قند را به سلول‌ها منتقل می‌کند و در آنجا برای تولید انرژی استفاده می‌شود. اما همچنین چربی‌سوزی را کنترل می‌کند و تأثیر تعیین‌کننده‌ای بر افزایش وزن یا کاهش وزن ما دارد. رعایت نکات تغزیه ای در افرادی که دیابت دارند، بسیار ثمر بخش است. در ادامه به بررسی تک تک موادی که در غذاها وجود دارند می‌پردازیم و یک رژیم مناسب برای افراد دیابتی را ارئه می‌دهیم. با ما همراه باشید.

رژیم دیابتی ها

چاقی در دیابت نوع یک و دو

افراد دیابتی نوع 1 که به انسولین نیاز دارند ممکن است کاهش وزن را کمی دشوارتر بدانند، اما آنها نیز می‌توانند، برای مثال، کربوهیدرات‌ها و در نتیجه واحدهای انسولین را کاهش دهند و همچنین با ورزش بیشتر، انسولین بیشتری را ذخیره کنند. بااین‌حال، کاهش چربی و کالری کل نیز تعیین‌کننده است. گفتگو با پزشک در مورد کنترل قند خون، نیاز به انسولین و همچنین در مورد زندگی روزمره فردی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

یک رژیم غذایی سالم به تمام مواد مغذی از جمله کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها نیاز دارد. بااین‌حال، کربوهیدرات‌ها تأثیر فوری بر سطح قند خون و میزان انسولین موردنیاز دارند. زمانی که ناشتا هستیم یا کربوهیدرات مصرف نمی‌کنیم، نیاز به انسولین بسیار کم است. سپس وقتی سطح انسولین در خون پایین است – بدن می‌تواند به “چربی‌سوزی” روی بیاورد.

تاثیر میان وعده یا غذای دیر هنگام بر دیابت

از وعده‌های غذایی دیرهنگام یا میان وعده‌های دیرهنگام صرف‌نظر کنید، به‌ویژه از کربوهیدرات‌ها در عصر- در این صورت ازدست‌دادن چربی جلوگیری نمی‌شود. به دلیل سطح پایین‌تر ترشح انسولین، حتی در شب، پانکراس نیز می‌تواند ذخایر انسولین لازم را برای صبح ایجاد کند. برای افراد مبتلا به دیابت، این تغییر همچنین به معنای سطح بهتر قند خون در شب و صبح است. اما مراقب باشید: در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، دوز انسولین نیز باید تنظیم شود.

اکثر افراد دیابتی نوع 2 دارای اضافه‌وزن یا اضافه‌وزن هستند. چاق اضافه‌وزن با افزایش بیش از حد چربی بدن.

دور کمر اطلاعات خوبی در مورد توده چربی بیش از حد ارائه می‌دهد. اگر دور کمر در زنان بیش از 80  سانتی‌متر یا در مردان بیش از 94  سانتی‌متر باشد، خطر ابتلا به بیماری‌های همراه (ظاهر همزمان دو یا چند بیماری مختلف) و عوارض افزایش می‌یابد. اگر دور کمر برای زنان بیش از 88  سانتی‌متر یا برای مردان بیش از 102  سانتی‌متر باشد، به آن توزیع چربی شکمی گفته می‌شود. اغلب این چربی شکمی از یک غیر الکلی گرفته می‌شود کبد چرب (NAFLD) همراه شد.

کاهش وزن و رژیم غذایی برای افراد دیابتی مفید است

افراد دیابتی دارای اضافه‌وزن می‌توانند با تغییر رژیم غذایی و ورزش وزن خود را کاهش دهند. رژیم غذایی کم‌چرب، کاهش کربوهیدرات‌ها یا ترکیبی از هر دو اقدام یا استفاده موقت از رژیم‌های غذایی شیر خشک و همچنین محدودکردن مصرف الکل می‌تواند کاهش وزن را تسهیل کند. حتی کاهش وزن سه تا پنج کیلوگرمی نیز تأثیر مثبتی بر سطح قند خون دارد. حتی کاهش وزن اندک برای بدن و بدن مفید است چراکه:

 1. انسولین می‌تواند بهتر کار کند.
 2. کاهش تولید تسریع قند در کبد وجود دارد.
 3. بهبود هرگونه اختلال متابولیسم لیپید موجود (افزایش سطح چربی در خون) و فشارخون (فشارخون بالا).

علاوه بر افزایش مصرف انرژی، ورزش همراه نیز به بهبود پاسخ سلول‌ها به انسولین (حساسیت به انسولین) کمک می‌کند. رژیم‌های اکیداً کم کالری فقط باید در سطح بالا استفاده شوند BMI (بیش از 35 سال) و با مشورت پزشک.

تنظیم کربوهیدرات در دیابت

در دیابت نوع 1، انسولین وجود ندارد و در نتیجه توانایی انتقال قند خون به سلول‌ها وجود دارد؛ بنابراین انسولین باید تأمین شود. دوزهای انسولین ارائه شده باید دقیقاً با مقدار قند یا کربوهیدرات مصرفی مطابقت داشته باشد تا به سطوح قند خون بهینه برسد و همزمان از هیپوگلیسمی جلوگیری شود.

اما در دیابت نوع 2، مقاومت به انسولین وجود دارد، یعنی انسولین خود بدن و انسولین عرضه شده نسبت به افراد سالم تأثیر کمتری دارد؛ بنابراین کاهش وزن به‌تنهایی منجر به بهبود وضعیت متابولیک می‌شود و توصیه‌های تغذیه‌ای برای افراد دارای اضافه‌وزن و دیابت نوع 2 تا حد زیادی یکسان است.

دیابتی‌ها می‌توانند کربوهیدرات بخورند

دیابتی‌ها مجبور نیستند بدون کربوهیدرات بمانند. در حالی که برنامه‌های دیابتی برای کاهش کربوهیدرات‌ها اصرار داشتند، امروزه موارد زیر اعمال می‌شود: یک رژیم غذایی ترکیبی متنوع و متعادل ایده‌آل است. بهتر است توصیه‌های هرم غذایی را رعایت کنید. این فرض دریافت کربوهیدرات روزانه بین 45 تا 60 درصد از کل مقدار انرژی است. برای جلوگیری از نوسانات شدید در سطح قند خون، اینها باید در چندین وعده غذایی در روز پخش شوند.

کربوهیدرات‌های ساده (مانند شکر و آرد سفید) نسبتاً سریع وارد خون می‌شوند و می‌توانند باعث افزایش سرسام‌آور سطح قند خون شوند. به‌عنوان‌مثال، کربوهیدرات‌های نوشیدنی‌های شیرین بسیار سریع وارد خون می‌شوند، در حالی که کربوهیدرات‌های حاصل از سبزیجات تا حدی به خون نفوذ می‌کنند. بااین‌حال، کربوهیدرات‌های پیچیده‌تر از محصولات غلات کامل ابتدا باید تجزیه شوند و سپس باعث افزایش قابل‌توجهی پایین‌تر و در نتیجه طولانی‌تر در قند خون می‌شوند. تأثیر یک غذا بر سطح قند خون را می‌توان با شاخص گلیسمی اندازه‌گیری کردنرخ (GI).

این نشان می‌دهد که کربوهیدرات‌ها با چه سرعتی وارد خون می‌شوند و در نتیجه میزان قند خون چقدر بالا می‌رود. کربوهیدرات‌هایی که به‌سرعت هضم می‌شوند سریع‌تر وارد خون می‌شوند و بنابراین سطح قند خون را به‌سرعت بالا می‌برند. در غذاهای با شاخص گلیسمی پایین، کربوهیدرات‌ها کندتر هضم می‌شوند و کندتر وارد خون می‌شوند، بنابراین سطح قند خون پایین می‌ماند. بااین‌حال، عوامل دیگری مانند سن، جنسیت و غذاهایی که همزمان با غذاهای پر کربوهیدرات می‌خورید تعیین می‌کنند که GI شما چقدر بالا است. اساساً محصولات شکر و آرد سفید دارای GI بالاتر و محصولات غلات کامل دارای GI پایین‌تری هستند.

کربوهیدرات و انسولین درمانی

در صورت نیاز به انسولین درمانی، کربوهیدرات‌ها معمولاً بر حسب واحد نان (BU) محاسبه می‌شوند. پزشک معالج بر اساس BE توصیه می‌کند و یک برنامه تغذیه با بیمار ایجاد می‌کند. در دوره‌های آموزشی دیابت، افراد مبتلا به مؤلفه‌های تغذیه و تعامل بین تغذیه و (انسولین) درمانی نزدیک‌تر می‌شوند.

شکر باید عاقلانه مصرف شود

شکر را می‌توان بااحتیاط مصرف کرد، مشروط بر اینکه همیشه سطح قند خون خود را بادقت کنترل کنید. نوشیدنی‌های حاوی شکر معمولاً ربطی به «مصرف دقیق قند» ندارند و بنابراین باید از مصرف آنها پرهیز شود. جایگزین‌های شکر مانند فروکتوز نیز توصیه نمی‌شود. شیرین‌کننده‌های بدون کالری برای شیرین کردن مناسب‌تر هستند.

فیبر به‌اندازه کافی باید در رژیم دیابت باشد

غذاها همچنین باید حاوی فیبر کافی باشند. مقدار دستورالعمل حدود 30 گرم در روز است، بنابراین محصولات غلات کامل و همچنین میوه‌ها و سبزیجات ارزان هستند. همچنین، حبوبات برای تغذیه سالم مناسب هستند. این توصیه را می‌توان با قاعده «5 بار در روز سبزیجات یا میوه»، علاوه بر نان سبوس‌دار، به دست آورد. این نه‌تنها نیاز به ویتامین‌ها، بلکه نیاز به فیبر را نیز پوشش می‌دهد.

انتخاب عاقلانه چربی برای رژیم دیابت

چربی‌ها حیاتی هستند زیرا بلوک‌های ساختمانی مهمی را برای بدن فراهم می‌کنند. برای افراد دیابتی – مانند بزرگسالان سالم – مصرف چربی نباید از 30 تا 35 درصد انرژی روزانه تجاوز کند. همچنین توجه به کیفیت چربی‌ها یعنی مصرف کمترین چربی حیوانی ضروری است. 3 نوع مختلف اسیدهای چرب وجود دارد:

 1. اسیدهای چرب اشباع شده (به‌عنوان‌مثال در شکلات یا چربی نارگیل)
 2. اسیدهای‌چرب تک غیراشباع (مثلاً در زیتون، جوانه ذرت یا روغن کلزا)
 3. اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه (مثلاً در روغن آفتاب‌گردان یا گلرنگ)

نیاز روزانه به طور ایده‌آل با مخلوطی از 10٪ از نیاز روزانه پوشش داده می‌شود؛ همچنین می‌توان تا 20٪ اسیدهای چرب تک غیراشباع را مصرف کرد. فقط اسیدهای چرب غیراشباع تأثیر مفیدی بر سطح کلسترول دارند.

اگرچه چربی ناسالم نیست، اما حدود دوبرابر بیشتر از کربوهیدرات‌ها یا پروتئین انرژی ایجاد می‌کند – باتوجه‌به چاقی، باید مراقب میزان مصرف روزانه بود.

مصرف پروتئین در رژیم دیابت

هیچ‌چیز مخالف پروتئین نیز نیست، به شرطی که آن را با اعتدال و هدفمند مصرف کنید. حدود 10 تا 20 درصد از مقدار انرژی روزانه می‌تواند از پروتئین تشکیل شود. پروتئین برای ساختار سلولی مهم است، اما – اگر بیش از حد مصرف شود – بر کلیه‌ها فشار وارد می‌کند. پروتئین گیاهی مناسب‌تر از پروتئین حیوانی است. گوشت باید در وعده‌های کوچک مصرف شود، اما بیشتر از 2 تا 3 بار در هفته مصرف نشود. لبنیات کم‌چرب یا حبوبات منابع خوبی از پروتئین هستند.

نکات کاربردی برای رژیم دیابت

 • غذاهای غنی از فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی زیاد مصرف کنید.
 • هر روز میوه بخورید (یک قسمت کوچک دو بار در روز)، سبزیجات یا سالاد (یک قسمت بزرگ سه بار در روز) و حبوبات و غلات کامل (در صورت امکان غلات کامل) مصرف کنید.
 • هفته‌ای دو تا سه وعده ماهی (ترجیحاً ماهی‌های روغنی مانند شاه‌ماهی، سالمون، ماهی خال‌مخالی، هالی بوت یا تن) مصرف کنید.
 • کباب‌های سرد را به سوسیس‌های فرآوری شده ترجیح دهید.
 • آب، چای و قهوه شیرین نشده بنوشید.
 • محصولات لبنی و پنیرهایی را با تقریباً 30 تا 40 درصد چربی در ماده خشک ترجیح دهید.
 • از روغن‌های غنی از اسیدهای چرب تک غیراشباع (مانند روغن زیتون یا کلزا) برای پخت‌وپز استفاده کنید. مارگارین‌های گیاهی به‌اندازه کره مناسب هستند. از چربی‌های حیوانی (کره شفاف، خوک و غیره) و همچنین چربی نارگیل و چربی‌های سرخ‌کردنی باید اجتناب شود.
 • شکلات (حدود 70 درصد کاکائو)، کیک، شیرینی و شیرینی ممنوع نیست. از مقادیر کم لذت ببرید و سطح قند خون خود را 90 دقیقه بعد از غذا چک کنید! انتخاب کمیت براین‌اساس است.
 • از مصرف غذاهایی که نمک زیادی دارند مانند شیرینی‌ها، سوسیس و کالباس و محصولات آماده خودداری کنید. برای صرفه‌جویی در مصرف نمک از گیاهان و ادویه‌جات فراوان استفاده کنید. در زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید گیاهان و ادویه‌جات ترشیجات.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *