ماسک خاک رس برای از بین بردن منافذ باز پوست به همراه پیشگیری از آن

کار منافذ پوست تامین روغن طبیعی پوست است و به نرمی و لطافت پوست کمک می کند و به تنفس پوست کمک می کند. همچنین منافذ پوست به دفع سموم بدن نیز کمک می کنند. افراد دارای پوست چرب نسبت به افراد دارای پوست خشک منافذ پوستی بازتری دارند. برای داشتن پوستی سالم باید با پاکسازی صحیح و مرطوب سازی مانع از ایجاد منافذ پوست شوید. منافذ پوست قادرند بر روی زیبایی پوست تاثیر بگذارند. 

ماسک خاک رس برای از بین بردن منافذ باز پوست

علت منافذ باز پوست 

 • افزایش سن و کاهش تولید کلاژن در پوست بر اثر پیری
 • ترشح و تولید زیاد سبوم (چربی پوست)
 • کاهش حالت کششی در اطراف منافذ
 • آرایش بیش از حد
 • استفاده از محصولات غیراستاندارد پوستی
 • آسیب ناشی از تابش بیش از حد نور خورشید
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری ، بلوغ و یائسگی
 • فولیکول های ضخیم مو
 • استرس 
 • ژنتیک

انواع ماسک خاک رس

ماسک خاک رس و عسل

شما می توانید 2 قاشق غذاخوری خاک رس (بنتونیت یا کائولین) و 1 قاشق غذاخوری عسل و شیر را با هم مخلوط کنید. سپس ترکیب به دست آمده را در تمام صورت خود مالیده و بعد از 15 الی 20 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. این ماسک می تواند پوست شما را به خوبی تغذیه کرده و منافذ باز پوست را کاهش دهد. 

ماسک خاک رس و گلاب

2 قاشق غذاخوری را به همراه 1 یا دو قاشق غذاخوری گلاب یا شیرترکیب کرده تا به حالتی خمیری شکل برسید. سپس ترکیب به دست آمده را به صورت خود بمالید و بعد از گذشت 15 الی 20 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. می توانید از این ماسک دو بار در هفته استفاده نمایید. خاک رس توانایی جذب همه ناخالصی ها و آلودگی ها را دارد و می تواند منافذ پوست را ببندد. نکته مهم این است که قبل از استفاده از خاک رس باید مقدار کمی از آن را روی دستتان امتحان کنید تا در صورت بروز حساسیت از مصرف آن خودداری کنید.

ماسک خاک رس و جوش شیرین

2 قشق غذاخوری خاک رس به همراه کمی جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و سپس بر روی پوست خود بمالید. اجازه دهید پوست کاملا خشک شود. جوش شیرین دارای خاصیت ضد التهابی و ضد التهابی است که باعث کاهش آکنه و جوش می شود. همچنین می تواند موجب از بین رفتن سلول های مرده پوست و سایر ناخالصی ها شود. همچنین جوش شیرین اسید موجود در پوست را تنظیم و تعادل PH آن را حفظ می کند.

ماسک خاک رس و روغن آرگان

چند قطره روغن آرگان را به همراه خاک رس با ترکیب کنید تا به حالت خمیری شکل درآید. سپس ترکیب به دست آمده را بر روی صورت خود بمالید و بعد از 30 دقیقه ترکیب را با آب ولرم بشویید. روغن آرگان یکی از بهترین روغن های مراقبت از پوست است که سرشار از اسیدهای چرب ضروری و ویتامین E است که نه تنها منافذ پوست را می بندد بلکه آن را مرطوب و درخشان نیز می کند.

ماسک خاک رس و روغن جوجوبا

چند قطره روغن جوجوبا را به همراه خاک رس با ترکیب کنید تا به حالت خمیری شکل درآید. سپس ترکیب به دست آمده را بر روی صورت خود بمالید و بعد از 30 دقیقه ترکیب را با آب ولرم بشویید. روغن جوجوبا به پاکسازی پوست کمک می کند. این روغن به چربی طبیعی پوست شباهت بسیاری دارد و می تواند منافذ مسدود شده پوست را پاک کند و اندازه آنها را به حداقل برساند.

ماسک خاک رس و روغن زیتون

چند قطره روغن زیتون را به همراه خاک رس با ترکیب کنید تا به حالت خمیری شکل درآید. سپس ترکیب به دست آمده را بر روی صورت خود بمالید و بعد از 30 دقیقه ترکیب را با آب ولرم بشویید. روغن زیتون دارای خاصیت ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی است. این ترکیبات پوست را جوان و شفاف نگه می دارند و از آن در برابر خشکی، خارش و بزرگ شدن منافذ محافظت می کنند.

ماسک روغن درخت چای و خاک رس

چند قطره روغن درخت چای را به همراه خاک رس با ترکیب کنید تا به حالت خمیری شکل درآید. سپس ترکیب به دست آمده را بر روی صورت خود بمالید و بعد از 30 دقیقه ترکیب را با آب ولرم بشویید. روغن درخت چای به کاهش اندازه منافذ پوست کمک می کند. همچنین ، این روغن یک ماده ضد میکروبی بسیار قوی و موثر است.

ماسک خاک رس برای از بین بردن منافذ پوست

ماسک خاک رس و لیمو یا سرکه سیب 

2 قشق غذاخوری خاک رس را به همراه چند قطره لیموترش تازه و گلاب مخلوط کرده تا ترکیب به حالت خمیری دربیاید. البته می توانید به جای لیموترش از سرکه سیب نیز استفاده کنید. ماسک را برای مدت 15 دقیقه بر روی پوست بگذارید و اجازه دهید خشک شود سپس می توانید پوست خود را با آب ولرم بشویید. سپس می توانید توسط آبرسان مخصوص پوست چرب پوست خود را آبرسانی کنید. خاک رس دارای خاصیت جذب بالا می باشد که قاد است چربی پوست را کم و با مرور زمان منافذ پوست کم شده و جوش هایی که به علت چربی انباشته شده برروی پوست انباشته شده اند کمتر شده و از بین خواهند رفت. میتوانید دوبار در هفته از این ماسک استفاده کنید. 

ماسک خاک رس و آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا را با 2 قاشق غذاخوری خاک رس ترکیب کنید تا به حالت خمیری درآید. سپس ترکیب به دست آمده را بر روی صورت خود بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. بعد از گذشت 10 دقیقه می توانید صورت خود را با آب سرد بشویید. از این ماسک می توانید 2 بار در هفته استفاده کنید. ژل آلوئه ورا آلودگی ها و چربی ها را از روی پوست برداشته و منافذ آن را کوچکتر می کند.

ماسک خاک رس و سفیده تخم مرغ

1 عدد سفیده تخم مرغ به همراه 1 قاشق غذاخوری خاک رس و 2 قاشق غذاخوری جو دو سر و 2 قاشق غذا خوری آبلیمو تازه را با هم ترکیب کنید تا به حالت خمیری درآید. سپس خمیر حاصله را بر روی صورت خود بمالید و اجازه دهید 30 دقیقه بر روی صورت شما بماند. بعد از گذشت این زمان صورت خود را با آب سرد بشویید. از این ماسک می توانید 2 بار در هفته استفاده نمایید. سفیده تخم مرغ به سفیدی و استحکام پوست کمک می کند و این ماده جز بهترین روش ها برای بستن منافذ پوست است که می تواند به درمان آکنه های بدخیم کمک کند.

ماسک آرد نخود و خاک رس

1 قاشق غذاخوری آرد نخود به همراه 1 قاشق غذاخوری خاک رس، 1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه، یک قاشق غذاخوری ماست و چند قطره روغن زیتون را با هم ترکیب کرده و سپس بر روی صورت خود بمالید. بعد از گذشت 10 الی 15 دقیقه می توانید ماسک را از صورت خود با آب ولرم بشویید. آرد نخود از پاک کننده های عالی برای پوست است که نه تنها از پوست لایه برداری می کند بلکه سلول های مرده را هم از بین می برد و منافذ پوست را هم می بندد.

ماسک خیار و خاک رس

می توانید 1 قاشق غذاخوری خاک رس را به همراه آب خیار و آبلیمو ترکیب کنید و مواد به دست آمده را برای مدت 15 الی 20 ذقیقه بر روی صورت خود قرار دهید. و سپس آن را با آب سرد بشویید. شما می توانید هفته ای 2 الی 3 بار از این ماسک بر روی صورت خود استفاده نمایید. خیار علاوه بر اینکه قادر است به بسته شدن منافذ پوست کمک کند می تواند جلوی روند پیری پوست را نیز بگیرد و آن را جوان و شاداب کند. 

ماسک خاک رس و ماست

2 قاشق غذا خوری ماست را به همراه خاک رس ترکیب کنید تا به حالت خمیری شکل برسید. سپس ترکیب به دست آمده را بر روی پوست خود بگذارید و بعد از گذشت 20 دقیقه می توانید مواد را از روی صورت خود پاک کنید. ماست به استحکام منافذ پوست کمک می کند و لکه های روی پوست را نیز از بین می برد. علاوه بر این اسید لاکتیک موجود در آن مسئول از بین بردن سلول های مرده پوست و ناخالصی های صورت است.

ماسک خاک رس و زردچوبه 

1 قاشق غذاخوری خاک رس، 1 قاشق غذا خوری پودر زردچوبه، 1 قاشق غذا خوری گلاب یا شیر ترکیب کرده تا به حالت خمیری شکل درآید. این خمیر را بر روی صورت خود بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه بر روی پوست شما بماند. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. زردچوبه باکتری هایی که در منافذ پوست هستند را از بین می برد و موجب کاهش التهاب می شوند. علاوه بر این خاصیت ضد التهابی زردچوبه باعث کاهش تورم و کوچکتر شدن منافذ پوست هم می شود.

ماسک خاک رس و گوجه فرنگی 

1 قاشق غذاخوری خاک رس به همراه آب گوجه فرنگی و عسل را با هم ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را بر روی صورت خود قرار دهید. از گوجه فرنگی برای پاکسازی پوست خود می توانید استفاده کنید. اسیدهای طبیعی موجود در گوجه فرنگی چربی پوست را در حالت تعادل نگه می دارد و منافذ پوست را کوچک می کنند.

برای پیشگیری از ایجاد منافذ باز چه باید کرد؟

 • برای 1 یا 2 بار در هفته از ماسک های صورت و یا لایه بردارهای طبیعی مثل خاک رس استفاده کنید.
 • پوست خود را تمیز نگه داشته و هر روز صورت خود را با آب و پاک کننده های فاقد چربی بشویید. 
 • برای جلوگیری از تجمع سلول های مرده بر روی پوسا می توانید پوست خود را لایه برداری کنید. از لایه بردارها و تونرهایی باید استفاده کنید که مناسب پوست شما هستند. 
 • پوست خود را مرطوب نگهداشته و همیشه از ضدآفتاب استفاده کنید. 

نکته مهم 

قبل از استفاده از هر ماسکی تست حساسیت پوستی را فراموش نکنید. کمی از ماسک را روی پوست بازو یا پوست گردن امتحان کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.