روغن آرگان چه فوایدی برای پوست شما دارد؟

روغن آرگان ممکن است چندین فواید سلامتی بالقوه برای پوست و سلامت کلی داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که می‌تواند به درمان خشکی پوست، سوختگی‌های جزئی و التهاب کمک کند. منشاء آن در مراکش است، مردم برای قرن‌ها از روغن آرگان به عنوان یک ماده و چاشنی برای غذاها استفاده می‌کردند. با این حال، مردم نیز به طور سنتی از آن برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند. این امر محققان را بر آن داشته است تا فواید بالقوه روغن آرگان برای سلامتی را بررسی کنند.

اگرچه شواهد علمی در مورد حمایت از فواید روغن آرگان بر روی پوست محدود است، یک مطالعه در سال 2017 نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد که ممکن است سلامت پوست را بهبود بخشد. این مقاله برخی از تحقیقاتی را که ممکن است از مزایای سلامتی بالقوه روغن آرگان حمایت کند، مورد بحث قرار می‌دهد.

روغن آرگان

روغن آرگان چیست؟

روغن آرگان یک روغن طبیعی است که با فشار دادن سرد هسته های درخت آرگان بومی مراکش تولید می‌شود. به طور سنتی، مردم از آن برای درمان بیماری‌های پوستی مختلف، از جمله پوست خشک، آفتاب سوختگی، و درماتیت آتوپیک، رایج ترین نوع اگزما استفاده می‌کردند. روغن آرگان به راحتی به عنوان یک محصول بدون نسخه (OTC) در داروخانه‌ها و داروخانه ها در دسترس است. این یا به عنوان یک روغن خالص یا به عنوان یک ماده در شامپو، نرم کننده، کرم و لوسیون فروخته می‌شود.

فواید بالقوه برای سلامت پوست

چندین مزیت بالقوه روغن آرگان حول اثر آن بر روی پوست افراد است. این شامل:

خشکی پوست: برخی شواهد نشان می‌دهد که روغن آرگان ممکن است با حفظ رطوبت پوست به درمان پوست خشک کمک کند. در یک مطالعه در سال 2014، محققان دریافتند که استفاده از روغن آرگان به طور مستقیم روی پوست و مصرف کره آرگان به بهبود آبرسانی پوست در افرادی که یائسه هستند کمک می‌کند.
سوختگی: استفاده از روغن آرگان روی پوست آسیب دیده از سوختگی‌های جزئی ممکن است التهاب را کاهش دهد و به بهبود آن کمک کند. در مطالعه‌ای در سال 2016 روی موش‌های دارای سوختگی درجه دو، دانشمندان دریافتند که استفاده از روغن آرگان به طور مستقیم روی پوست آنها به بهبود سوختگی کمک می‌کند. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات آن بر انسان مورد نیاز است. روغن آرگان همچنین می‌تواند محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه دهد که ممکن است به جلوگیری از آفتاب سوختگی کمک کند.
علائم پیری: یک مطالعه در سال 2018 نشان می‌دهد که خواص ضدالتهابی روغن آرگان ممکن است به کاهش علائم پیری در هنگام مصرف خوراکی کمک کند. مطالعه دیگری در سال 2018 نشان داد که روغن آرگان ممکن است به بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند و در نتیجه علائم فیزیکی پیری مانند چین و چروک را کاهش دهد.
درماتیت آتوپیک: از آنجایی که روغن آرگان سرشار از ویتامین E است، ممکن است به کاهش التهاب مرتبط با درماتیت آتوپیک کمک کند. یک مطالعه در سال 2016 بر روی افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک نشان داد که مصرف مکمل‌های ویتامین E به بهبود علائم آنها کمک می‌کند.
برخی از افراد از روغن آرگان برای درمان ترک‌های پوستی استفاده می‌کنند، اما هیچ تحقیقی وجود ندارد که تأثیر آن را برای این منظور تأیید کند.

با این حال، اگر فردی می‌خواهد روغن آرگان را برای ترک‌های پوستی امتحان کند، انجمن آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می‌کند که به محض ظاهر شدن، این محصول را روزانه روی ترک‌ها ماساژ دهید. این ممکن است به کمتر دیده شدن آنها کمک کند. یک فرد همیشه باید قبل از استفاده از هر محصول جدید روی پوست خود با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کند.

فواید روغن آرگان

سایر مزایای سلامتی بالقوه

علاوه بر پوست، استفاده از روغن آرگان ممکن است فواید دیگری نیز برای سلامتی داشته باشد. برخی از مزایای بالقوه روغن آرگان شامل اثرات آن بر موارد زیر است:

فشار خون و قند خون: در مقاله‌ای در سال 2017، محققان نشان دادند که موش‌هایی که از روغن آرگان در کنار رژیم غذایی پر قند تغذیه می‌کردند، در مقایسه با موش‌هایی که روغن آرگان دریافت نمی‌کردند، کاهش فشار خون و قند خون داشتند. این نشان می‌دهد که ممکن است به حفظ فشار خون و قند خون سالم کمک کند.
سلامت قلب: یک مطالعه قدیمی‌تر و کوچکتر نشان داد که مصرف روغن آرگان ممکن است به کاهش کلسترول بد کمک کند و بنابراین ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.
سرطان: در یک مطالعه قدیمی‌تر در لوله آزمایش، محققان دریافتند که ترکیبی از روغن آرگان و ویتامین E به کشتن سلول‌های سرطان روده و سینه در موش‌ها کمک می‌کند. یک مطالعه قدیمی دیگر نشان می‌دهد که روغن آرگان می‌تواند در جلوگیری از گسترش سلول‌های سرطان پروستات در انسان نیز مفید باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای نشان دادن اثربخشی آن در درمان سرطان ضروری است.
توجه به این نکته ضروری است که مطالعات فوق یا قدیمی بوده و یا بر روی حیوانات انجام شده است. بنابراین، تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی روغن آرگان برای سایر فواید سلامت ضروری است.

آیا خطرات یا عوارض جانبی وجود دارد؟

اگرچه بسیاری از مردم تصور می‌کنند که درمان‌های طبیعی بی‌خطر هستند، اما ممکن است پس از استفاده از روغن آرگان واکنش‌های منفی نشان دهند.

هنگامی که به صورت موضعی استفاده می‌شود، ممکن است یک فرد در ناحیه ای که آن را استفاده می‌کند، واکنش پوستی ایجاد کند. افراد مبتلا به سایر آلرژی‌ها باید قبل از استفاده از روغن یا محصول جدید روی پوست خود با پزشک یا متخصص آلرژی صحبت کنند تا از ایمنی آن اطمینان حاصل کنند. اگر فردی در هنگام استفاده از روغن آرگان هر نوع واکنش پوستی را تجربه کرد، باید مصرف را قطع کرده و در صورت تداوم علائم با پزشک مشورت کند.

استفاده از روغن آرگان به عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست

یک فرد باید قبل از شروع یک روال مراقبت از پوست جدید با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کند، به خصوص اگر با یک بیماری پوستی زندگی می‌کند. این می تواند به اطمینان حاصل شود که فرد می‌تواند با خیال راحت از روغن آرگان استفاده کند.

فرد می‌تواند روغن آرگان را به صورت خالص به صورت روغن یا به صورت کرم و لوسیون مستقیماً روی پوست بمالد. داروخانه‌ها نیز صابون و کرم دوش را با روغن آرگان به عنوان ماده تشکیل دهنده می‌فروشند.

AAD توصیه می‌کند که افراد دارای پوست چرب از استفاده از محصولات مبتنی بر روغن از جمله روغن آرگان اجتناب کنند. این به این دلیل است که آنها می‌توانند پوست را چرب‌تر کنند. مردم همچنین می‌توانند روغن آرگان را به صورت خوراکی از طریق مکمل‌ها یا در مواد غذایی مانند کره آرگان مصرف کنند.

فرد باید تمام دستورالعمل‌های موجود در محصولات مراقبت از پوست یا مکمل‌ها را به دقت دنبال کند. این می‌تواند به اطمینان حاصل شود که آنها مقدار صحیح را اعمال می‌کنند یا دریافت می‌کنند.

چه زمانی فرد متوجه نتایج خواهد شد؟

زمان نتیجه می تواند متفاوت باشد. در یک مطالعه بر روی افراد یائسه، افرادی که روزانه از این روغن استفاده می‌کردند، نتایج را پس از 60 روز تجربه کردند.

در مطالعه‌ای که به بررسی اثربخشی روغن آرگان در درمان سوختگی‌های درجه دو روی موش‌ها پرداخته بود، پوست ظرف 14 روز شروع به بهبودی کرد. محققان این روغن را دو بار در روز در طول مطالعه استفاده کردند.

فردی که از روغن به صورت موضعی یا خوراکی استفاده می کند ممکن است پس از چند هفته استفاده متوجه نتایج شود، اگرچه ممکن است تا چند ماه طول بکشد.

خلاصه
روغن آرگان ممکن است برای درمان بیماری های پوستی جزئی مانند خشکی پوست و همچنین التیام سوختگی های جزئی مفید باشد. همچنین ممکن است چین و چروک را کاهش دهد و ممکن است به کاهش علائم درماتیت آتوپیک کمک کند.

روغن آرگان علاوه بر این که برای پوست مفید است، ممکن است به تنظیم فشار خون و کاهش کلسترول در صورت مصرف در غذا یا مکمل ها نیز کمک کند.

یک فرد باید قبل از شروع هر گونه درمان جدید یا روتین، با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کند، به خصوص اگر شرایط زمینه ای داشته باشد یا دارویی مصرف کند. در صورت بروز هرگونه واکنش به روغن، فرد باید فوراً مصرف را قطع کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *