احساس خستگی و بی حالی نشانه چیست ؟ + درمان

برای انجام کارهایتان انرژی ندارید؟ نمی توانید خستگی خود را کنترل کنید؟ خستگی انواعی دارد، مثلا خستگی فیزیکی، خستگی احساسی، خستگی به عنوان نشانه‌ی یک بیماری و خستگی به عنوان خود بیماری. خستگی بر عملکرد روزانه شما تاثیر منفی می گذارد و باعث می شود عملکرد خوبی نداشته باشید.خستگی بر روابط عاطفی فرد تاثیر می گذارد.اگر شما هم این مشکلات را دارید، به جای اینکه خودتان را تنبل خطاب کنید و قید آرزوهایتان را بزنید تا انتهای این مقاله با مجله “زیبا بمان” همراه باشید، تا این مشکل را از جهات مختلف بررسی کنیم.

دلیل اصلی خستگی ، ضعف و بی حالی علامت چیست ؟

ضعف و خستگی عبارت هایی هستند که زیاد به کار می روند اما در واقع آن ها دو احساس متفاوت را توصیف می کنند.مهم است بدانید دقیقاً منظورتان چیست وقتی می گویید “احساس ضعف می کنم” یا “من خسته هستم” .درک تفاوت این دو عبارت کمک زیادی به درمان شما می کند.

هم ضعف و هم خستگی، جزو علائم هستند، نه بیماری ؛ از آنجا که این نشانه ها را می توان توسط بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر ایجاد کرد، اهمیت ضعف و خستگی را می توان تنها هنگامی تعیین کرد که علائم دیگر ارزیابی شوند.

خستگی و بی حالی یک احساس فروماندگی یا فرسودگی و یا نیاز به استراحت به خاطر فقدان انرژی یا قدرت است. خستگی ممکن است ناشی از کار زیاد، کمبود خواب، نگران و یا عدم ورزش باشد.

دلایل اصلی ضعف و بی حالی چیست ؟

کمبود خواب:

خستگی و بی حالی ممکن است به علت خواب ناکافی، کار زیاد، باشد. احساس خستگی و بی حال بر سلامتی جسمی و روانی افراد تاثیر گذاشته و انجام کارهای روزانه را برای  آنها سخت می کند. ممکن است خستگی به دلیل کار زیاد یا کمبود خواب باشد و با استراحت بتوان آن را رفع کرد.اینکه چند ساعت باید در شب بخوابید، بسته به حالت فیزیولوژیکی بدن شما است،اما به طور میانگین بین 6-10 ساعت خواب در شبانه روز کافی است. می توانید قبل از خواب یک لیوان شیر بنوشید تا به کیفیت خواب شما کمک کند.

استرس:

اگر با وجود استراحت و خواب کافی در شب، باز هم صبح‌ها به سختی از رختخواب جدا می‌شوید، احتمالا از لحاظ روحی خسته هستید. استرس انرژی بدن را تحلیل می‌برد و سبب می‌شود تمام دستگاه‌های بدن، بیش از حد فعال باشند. از آنجا که بدن در این حالت بیش از حد توانش کار می‌کند، حتی استراحت و خواب کافی نیز نمی‌تواند انرژی از دست‌ رفته را جبران کند.استرس و اضطراب انرژی بدن شما را از بین می برد و باعث می شود، در طول روز کسل و بیحال باشید. دلایل استرس و اضطراب خود را پیدا کنید،و آنها را رفع کنید. برای این کار می توانید لیستی از مسائلی که ذهن شما را درگیر کرده،تهیه کنید.مشکل خود را به چند قسمت کوچیکتر تقسیم کنید و به ترتیب هر بار یک قسمت را انجام دهید.

ضعف ماهیچه ها:

ضعف، فقدان قدرت جسمی و یا ماهیچه ای است و این احساس که تلاش زیادی برای حرکت دادن بازوها، پاها و یا ماهیچه های دیگر لازم است، می باشد. اگر ضعف ماهیچه ای نتیجه درد باشد، فرد ممکن است قادر به انجام کار با ماهیچه ها باشد، اما آسیب خواهد دید.

ممکن است ضعف ماهیچه ناشی از یک مشکل سلامت دیگر باشد، مانند:

۱- کمبود مواد معدنی که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شوند، مانند کمبود پتاسیم یا سدیم.

۲- عفونت، مانند عفونت دستگاه ادراری یا عفونت تنفسی.

کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید:

غده تیروئید، غده ای درون ریز در گردن است. اختلالات تیروئید بسیار شایع است و عموماً در خانم ها مشاهده می شود، اگرچه ممکن است در هر کسی اعم از مردان، نوجوانان، کودکان و نوزادان نیز دیده شود. تقریبا از هر 20 نفر یک نفر به نوعی از اختلال تیروئید مبتلا است که ممکن است موقتی یا دائمی باشد.

کم کاری تیروئید می‌تواند موجب خستگی ضعف، رخوت، افزایش وزن، افسردگی، مشکلات حافظه، یبوست، خشکی پوست، نازک شدن موی سر، شکننده شدن ناخن و رنگ زرد پوست شود.

پرکاری تیروئید می‌تواند موجب خستگی کاهش وزن، افزایش میزان ضربان قلب، تحمل نکردن گرما، عرق ریختن، عصبانیت، ضعف عضلانی و بزرگ شدن تیروئید شود.

اگر دچار مشکلات تیروئیدی هستید،حتما به صورت دوره ای و مرتب به پزشک خود مراجعه کنید.

کمبود ویتامین ها:

آهن مهم‌ترین ماده معدنی است که کمبود آن باعث بروز ضعف و بی حالی می‌شود. اصولاً از علایم اولیه کمبود آهن ضعف و بی حالی، خستگی مفرط و کاهش قدرت تمرکز و ضعف در کار کردن است. مشکلات کمبود آهن در خانم ها رایج تر است و آنها باید به صورت مرتب،منابع غذایی سرشار از آهن را در برنامه ی غذایی خود جای دهند.

کمبود ویتامین‌های گروه ب. به خصوص ب. ۲، ب. ۶ و نیاسین در این بین اهمیت بیشتری دارد که با کمبود آن فرد دچار تحریک پذیری و عصبی بودن، ضعف و بی حالی می‌شود.

سایر بیماری ها:

به جز مشکلات  تیروئید و کم خونی سایر بیماری های  قلبی، دیابت و مشکلات کلیوی و کبدی از بیماری هایی هستند که موجب خستگی می شوند. این احتمال هم وجود دارد که خستگی، از علائم افسردگی یا قند خون پایین باشد.

رفع احساس خستگی و بی حالی نشانه

درمان های خانگی ضعف و بیحالی

ورزش:

ممکن است باور کردنش سخت باشد؛ اما  گاهی خستگی می تواند نشانه  التماس بدنتان برای انجام فعالیت بیشتر باشد! ورزش کردن متابولیسم بدن را افزایش می دهد، خلق و خو را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند شب خواب راحت تری داشته باشید. برای ورزش کردن لازم نیست روزانه چند ساعت باشگاه بروید ؛ حتی 20 دقیقه پیاده روی سریع اطراف خانه هم برایتان مفید است .

کله:

خستگی و بی حالی در طول روز از نشانه های بارز کمبود منیزیم در بدن است. منیزیم از مهم‌ترین مواد معدنی لازم برای بدن ماست که بیشتر مواقع نادیده گرفته می‌شود. برای اینکه احساس شادابی و سرحالی را در طول روز از دست ندهیم حتماً باید مواد غذایی که حاوی این ماده مهم هست در برنامه غذایی روزانه بگنجانیم. یکی از خواص کِلَه این است که بسیار خون ساز است. به همین دلیل که این میوه خون ساز است مصرف آن برای اشخاص لاغر و کسانی که کم خونی دارند ضروری است. برای درمان ضعف بدن کِلَه را به همراه عسل مصرف نمایید تا تاثیر بیشتری بگذارد.کِلَه می تواند به رشد و سلامت استخوان های شما کمک کند. پتاسیم موجود در کِلَه از خارج شدن کلسیم موجود در بدن از طریق ادرار جلوگیری می کند و این امر باعث می شود استخوان های سالم تری داشته باشید. توجه داشته باشید که مصرف نمک به صورت افراطی باعث خارج شدن کلسیم از طریق ادرار می شود.

جینسینگ:

جینسنگ جایگاه ویژه‌ای در تاریخ دارد، اگرچه گونه‌های زیاد آن، شاید شما را گیج کند. جینسنگ به هر یک از ۱۱ گونه‌‌ی همیشه ‌سبز از طبقه‌ی پاناکس اشاره دارد. این گیاه در آمریکای شمالی، همین‌طور آسیای شرقی پیدا شده است.

جینسنگ اغلب به عنوان یک گیاه «آداپتوژن» در نظر گرفته می‌شود، به این معنا که به سازگاری بدن با استرس کمک می‌کند، خواه این استرس ناشی از قرار گرفتن در معرض سرما یا گرمای شدید باشد، خواه به خاطر گرسنگی یا خستگی. تصور می‌شود این گیاه با بهبود بخشیدن عملکرد سیستم آدرنال، به رویارویی بدن با استرس کمک می‌کند.

وقتی صحبت از واکنش هورمونی به استرس می‌شود، سیستم آدرنال، مرکز فرماندهی بدن است. کورتیزول، هورمون «استرس» می‌تواند بر کیفیت خواب ما اثر بگذارد و تعیین‌کننده‌ی به خواب رفتنِ دوباره‌ی ما در شب باشد، زیرا با ترشح هورمون کورتیزول، ملاتونین سرکوب می‌شود.

ما برای داشتنِ چرخه‌ی منظم خواب و بیداری به ملاتونین نیاز داریم. اگر سطح کورتیزول بالا باشد، حتی پس از استراحت کامل، احساس خستگی مزمن می‌کنیم. صبح‌ها، سطح کورتیزول بدن ما در نقطه‌ی اوج خود قرار دارد و سپس به تدریج در طول روز، کم می‌شود، اما اگر سطح آن بالا باقی بماند، این ریتم روزانه، همین‌طور خواب باارزشی که برای سرحال شدن به آن نیاز داریم، مختل می‌شوند. دریافت مقدار کمی جینسنگ ممکن است به تنظیم کورتیزول و عملکرد درست بدن، کمک کند.

قرص ویتامین برای رفع خستگی و بی حالی

دلیل خستگی و بی حالی در اغلب اوقات تغذیه نامناسب و کمبود ویتامین است. کمبود ویتامین دی می تواند دلیل خستگی و بی حالی شما باشد. یکی از نشانه های کمبود ویتامین دی در بدن شما می تواند خستگی باشد زیرا کمبود این ویتامین باعث کاهش انرژی شده و حتی اگر فرد فعالیت کمی را نیز انجام دهد، باز احساس خستگی می کند. با یک آزمایش خون ساده می توانیم از کمبود ویتامین دی در بدن خود مطلع شویم. با مصرف قرص ویتامین دی می توانید خستگی و بی حالی خود را کاهش دهید و انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید. علاوه بر ویتامین دی، دلیل خستگی و بی حالی و خواب آلودگی می تواند بر اثر کاهش ویتامین بی نیز باشد. پس با رعایت اصول تغذیه ای و داشتن تغذیه ای سالم می توانید انواع ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین کرده و دچار خستگی و بی حالی نشوید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *