ضربان قلب طبیعی در بارداری چند است؟ راه های کاهش تپش قلب

ضربان قلب به طور معمول در دوران بارداری افزایش می یابد ، زیرا بدن برای رساندن خون به اندام ها و جفت کار می کند. بسیاری از افراد باردار نیز به خصوص در اوایل بارداری دچار افت فشار خون می شوند. محدوده ای برای ضربان قلب طبیعی در بارداری وجود دارد. دانستن ضربان قلب قبل از بارداری می تواند به پیش بینی ضربان قلب طبیعی در بارداری کمک کند.

ضربان قلب طبیعی در بارداری

ضربان قلب طبیعی در بارداری چقدر است ؟

هیچ تعریف استانداردی برای ضربان قلب در بارداری که خیلی زیاد یا خیلی کم وجود ندارد. پزشکان میزان ضربان قلب پایه و چگونگی تغییر ضربان قلب آنها را در طول زمان بررسی می کنند.
در یک متاآنالیز در سال 2019 افزایش ضربان قلب در 36239 فرد باردار بررسی شد. محققان دریافتند که میانگین افزایش ضربان قلب در حدود 10٪ یا 7–8 ضربان در دقیقه می باشد.
این مطالعه همچنین نشان داد که میانگین ضربان قلب در دوران بارداری به طور مداوم افزایش می یابد. در 10 هفته ، میانگین ضربان قلب 79.3 BPM می باشد. در 40 هفته ، میانگین نرخ 86.9 BPM بود.
ضربان قلب فرد در بارداری ممکن است بیشتر یا کمتر از این ارقام باشد.
تپش قلب مختصر و تغییرات جزئی در ضربان قلب در دوران بارداری شایع است. یک مطالعه در سال 2007 تأکید می کند، این تغییرات در ضربان قلب می تواند نشانه ای از یک مشکل قلبی در مواردی نادر باشد ، اما بیشتر آنها بی ضرر هستند.

چه عواملی باعث ضربان قلب غیرطبیعی در دوران بارداری می شوند ؟

به چند دلیل ممکن است ضربان قلب فرد در حین بارداری طبیعی ​​نباشد.

1- شروع ضربان قلب غیر طبیعی

افرادی که به طور طبیعی ضربان قلب کم یا زیاد در حالت استراحت دارند، احتمال دارد ضربان قلب خارج از حد طبیعی در بارداری را تجربه کنند. 

2- بیماری قلبی

در برخی از موارد ، تغییرات در ضربان قلب نشان دهنده مشکلی در سیستم الکتریکی قلب ، انسداد شریان یا سایر مشکلات در سلامت قلب می باشد.
مسائل مربوط به سلامت قلب در دوران بارداری بیشتر مشاهده می شود. بیماری قلبی دلیل اصلی مرگ در دوران بارداری است.

3- آریتمی ها

آریتمی ها تپش قلب یا سایر اختلالات در ضربان قلب هستند. افرادی که سابقه آریتمی دارند متوجه خواهند شد که در بارداری وضعیت آنها در حال بدتر شدن است.

4- ورزش

افرادی که از نظر جسمی و فیزیکی فعال هستند ممکن است ضربان قلب آنها در زمان استراحت رو به کاهش باشد. این امر می تواند در دوران بارداری گسترش یابد.

5- اضطراب

اضطراب باعث تپش قلب در فرد می شود. برخی از افراد با مشاهده ضربان قلب سریع مضطرب می شوند که می تواند منجر به اضطراب بیشتر شود.

ضربان قلب طبیعی در دوران بارداری

چگونه می توان ضربان قلب را در محدوده طبیعی قرار داد ؟

افرادی که ضربان قلب آنها خارج از محدوده طبیعی خود است ، به جای تلاش برای دستیابی به تعداد مشخصی از BPM ، باید ابتدا دلیل آن را پیدا کنند.  قبل از تلاش برای تغییر ضربان قلب ، حتما با یک پزشک مشورت کنید.
به طور کلی ، یک سبک زندگی سالم به فرد کمک می کند در طول بارداری نیز سالم بماند و فرد می تواند ضربان قلب طبیعی داشته باشد. 

1-ورزش

ورزش آرام و ملایم ​​در دوران بارداری بی خطر است ، اما قبل از انجام هر ورزشی حتما با پزشک خود مشورت کنید. بیشتر افراد باردار حداقل به 150 دقیقه ورزش هوازی در هفته نیاز دارند.
پیاده روی ، شنا و سایر گزینه های کم فشار را امتحان کنید. یوگا یا حرکات کششی می تواند به تقویت از عضلات شکم  و کاهش دردهای بارداری کمک کند.

2- رژیم غذایی سالم داشته باشید

با پزشک درمورد نحوه تغذیه بهتر بدن در دوران بارداری صحبت کنید. بیشتر افراد باردار روزانه به 2200-2900 کالری نیاز دارند. این از نظر سن ، اندازه بدن ، سطح فعالیت و سایر عوامل متفاوت است. پروتئین ها ، میوه ها ، سبزیجات و سایر غذاهای مغذی می توانند به محافظت از قلب کمک کنند.

3- مراقبت های مناسب قبل از تولد 

در طول سه ماهه اول حداقل یک بار به پزشک یا ماما مراجعه کنید ، و پس از تعیین قرار ملاقات ها به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. 
مراقبت های منظم قبل از تولد شامل نظارت بر سلامت قلب است و می تواند خطر ابتلا به یک مسئله قلبی درمان نشده را کاهش دهد.

4- اضطراب و سلامت روان را مدیریت کنید

اضطراب می تواند ضربان قلب را سریعتر کرده و بارداری را دشوارتر کند. افرادی که اضطراب دارند باید با پزشک صحبت کنند ، نفس عمیق بکشند و با یک مشاور یا متخصص در زمینه بهداشت روان قبل از تولد صحبت کنند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم ؟

انجام ویزیت های منظم قبل از تولد با پزشک یا ماما در دوران بارداری نیز مهم است. هرگونه تغییر در ضربان قلب را به پزشک اطلاع دهید و مطمئن شوید که چکاپ کامل ضربان قلب و فشار خون انجام گرفته است. 
اگر فردی موارد زیر را تجربه کند باید فوراً با 115 یا نزدیکترین بخش اورژانس خود تماس بگیرد:

  • سردرد شدید ، درد معده ، یا تورم ناگهانی در یک یا هر دو پا یا پاها
  • درد یا فشار قفسه سینه
  • مشکل تنفس
  • فشار خون ناگهانی

خلاصه

تغییرات ضربان قلب در دوران بارداری طبیعی است. بدن باید خون بیشتری پمپاژ کند و با کاهش فشار خون و پمپاژ سریعتر آن را جبران می کند. برخی از افراد این تغییرات را مشاهده نمی کنند ، اما برخی می توانند این تغییرات را نگران کننده یا ناراحت کننده بدانند. اگر فرد باردار علائمی غیرطبیعی را تجربه کند ، باید سریعا با پزشک تماس بگیرد و در اسرع وقت به آن مراجعه کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *