مگنت تراپی چیست ؟ کاربرد ها و عوارض آن

مگنت تراپی، نوعی درمان تحریکی است که از خواص درمانی انرژی مغناطیسی به منظور سلامتی انسان و کاهش درد استفاده می‌کند. بدن ما علاوه بر بخش فیزیکی، دارای یک انرژی طبیعی در اطراف خود است که با عنوان انرژی بیومغناطیس شناخته می‌شود. این انرژی فواید فراوانی برای سلامتی جسم و روح دارد و بسیار آرام‌بخش است. در مگنت تراپی  از انرژی مغناطیسی برای تسکین درد و موارد دیگری چون کاهش اثر مخرب رادیکال‌های آزاد، افزایش توانایی دفاعی بدن، تقویت عملکرد سیستم ایمنی، افزایش توانایی فیزیکی و ذهنی، افزایش جریان خون، کاهش استرس و … استفاده می‌شود. در این بخش ضمن معرفی این درمان جدید، اطلاعاتی در مورد روش انجام مگنت تراپی، کاربردها و عوارض استفاده از آن را در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

مگنت تراپی

مگنت تراپی چیست؟

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی، یک راهکار درمانی است که از گذشته‌های دور وجود داشته و امروزه نیز به صورت یک تکنولوژی پیشرفته در اختیار بیماران قرار دارد. در این روش از خواص درمانی نیروی مغناطیسی برای التیام درد و بهبود بیماری‌هایی چون  پوکی استخوان، تقویت سیستم ایمنی، افزایش دامنه حرکتی بیمار، کاهش تحلیل عضلات، افزایش استحکام کششی رباط‌ها،  تسریع بهبود زخم‌های پوستی، تسریع بازسازی اعصاب و … استفاده می‌شود. مگنت تراپی برای درمان مشکلات روحی از جمله استرس و بی‌خوابی نیز مورد استفاده قرار گرفته و خاصیت آرامش‌بخشی برای بیمار دارد.

در کل می‌توان گفت، مگنت تراپی یک روش بی‌خطر است که از میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی برای درمان بیماری‌ها و مشکلات استفاده می‌کند. میدان‌های مغناطیسی شامل سه مورد مثبت، منفی و پالسی می‌باشند.

میدان مثبت: میدان مثبت برای درمان ضایعات نخاعی، بیماری ام اس و تحریك هورمون‌های آدرنوكورتیكال مفید است. میدان مثبت با فركانس بالا در اطراف سر باعث ترشح اندورفین شده و وابستگی شدیدی برای بیمار ایجاد می‌کند. از این رو کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میدان منفی: میدان منفی برای کاهش میزان درد­ و التهاب، افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت‌های باكتریال و ویرال، افزایش اكسیژناسیون سلول، كاهش چربی و كلسیم موجود در دیواره رگ‌ها، افزایش تمركز ذهنی، مشكلات رفتاری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میدان پالسی: میدان مغناطیسی زمین یکی از اصلی‌ترین نیازهای روزانه بدن انسان است که به اندازه غذا، آب و اکسیژن مهم می‎باشد. در واقع فرکانس‌‌های این میدان برای تولید انرژی و حفظ سلامتی بدن ضروری هستند، اما معمولا نادیده گرفته می‌شوند. امروزه شاخه‌ای از علم پزشکی با عنوان پزشکی انرژی، وجود این فرکانس‌ها را برای سلامتی بدن اثبات کرده و نتایج خوبی را نیز از اعمال آن برای کاهش درد و آسیب‌دیدگی‌ها دریافت نموده است.

چگونگی کار مگنت تراپی

میدان‌های مغناطیسی تنها در خارج از بدن نیستند، بلکه به طور طبیعی در داخل بدن نیز وجود دارند. بزرگ‌ترین میدان مغناطیسی بدن به وسیله قلب ایجاد می‌شود. علاوه بر این، فعالیت‌های دیگری نیز وجود دارند که وابسته به نیروی مغناطیسی هستند و از این طریق کارهای  خود را انجام می‌دهند. به عنوان مثال انتقال امواج در سیستم عصبی و انقباض ماهیچه‌ها تحت تاثیر فعالیت‌‌های مغناطیسی انجام می‌شود. همین مسئله باعث شده تا دانشمندان به فکر استفاده از این میدان به عنوان یک راهکار و روش درمانی بیفتند.

تا این‌جا دانستیم که انرژی مغناطیسی به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد. اگر این انرژی به دلایل مختلفی چون رژیم غذایی نامناسب، آسیب ‌دیدگی­، سن بالا و … دچار اختلال شود، فعالیت سلول‌ها مختل شده و آن‌ها را دچار مشکل می‌کند. ناسالم بودن سلول‌ها تاثیرات منفی بسیاری بر روی سلامتی انسان دارد. از این رو، در این موارد برای جبران انرژی مغناطیسی از دست رفته، از میدان الکترومغناطیسی مکمل استفاده می‌شود که به آن مغناطیس درمانی می‌گویند. در مغناطیس درمانی، انرژی الکترومغناطیسی از خارج از بدن بر سلول‌ها وارد شده و با نفوذ در آن‌ها، اندام‌ها و بافت‌های مختلف را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این انرژی اغلب برای تسکین و التیام درد بیمار استفاده می‌گردد و در  بهبودی استخوان‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و … بسیار مفید است. اما این‌کار چگونه انجام می‌شود؟

مگنت تراپی با استفاده از قدت آهن‎‌رباها انجام می‌شود. البته برای این کار از آهن‌رباهایی استفاده می‌شود که دارای خاصیت درمانی هستند و قدرتی بالاتر از آهن‌رباهای معمولی دارند. قدرت آهن‌رباهای درمانی حدود ۲۰۰ تا ۱۰۰۰۰ گاوس می‌باشد.

کار مغناطیس درمانی با استفاده از دستگاه‌های PEMF انجام می‌شود و میدان‌های مغناطیسی را در محدوده وسیعی از بدن ایجاد می‌کند. این دستگاه‌ها تنش سطحی الکتریکی در غشاهای سلولی بدن را حفظ کرده و از این طریق باعث افزایش بهره‌وری بافت‌ها، عضلات و سلول‌های عصبی می‌شوند. علاوه بر این، تنش ایجادشده باعث بهبود جریان خون در سلول‌ها شده و اکسیژن بیشتری را به سراسر بدن می‌رساند و در نهایت با این کار سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. در کل می‌توان مگنت تراپی باعث بهبود عملکرد سلول‌ها می‌گردد.

اما در مورد چگونگی کاهش درد از طریق مگنت تراپی باید بگوییم­، زمانی که بافت‌های بدن دچار آسیب می‌شوند، یون‌های مثبت به سمت ناحیه آسیب‌دیده حرکت کرده و درد و التهاب را در آن منطقه ایجاد می‌کنند. در واقع میدان‌های الکترومغناطیسی در اثر حرکت همین یون‌ها ایجاد می‌شوند و عملکردها و فعالیت‌های بدن را کنترل می‌کنند. بنابراین، برای کاهش درد و التهاب باید میدان مغناطیسی را به حالت تعادل برگرداند که این کار از طریق ایجاد میدان در خارج از بدن بر روی محل آسیب‌دیده انجام می‌شود تا سطح مغناطیسی را به حالت نرمال برگرداند. مگنت تراپی در محل آسیب‌دیده بدن باعث افزایش جریان خون شده و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را به آن ناحیه منتقل می‌کند. در نتیجه سموم حاصل از التهاب از بین رفته و میدان الکترومغناطیسی به حالت اولیه خود برمی‌گردد.

کاربردهای مگنت تراپی

کاربردها

مگنت تراپی باعث افزایش جریان خون در مویرگ‌ها شده و با خارج کردن اسید لاکتیک و دیگر سموم بدن از بافت‌ها، به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند. در واقع یکی از مهم‌ترین کاربردهای مگنت تراپی را می‌توان تسکین درد بیمار دانست. دیگر کاربردهای مگنت تراپی عبارتند از:

 • فرآیند ترمیم شکستگی‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها را سرعت می‌بخشد.
 • باعث بهبود فعالیت آنزیم‌ها و سایر فرآیندهای فیزیولوژیک بدن می‌شود.
 • بر روی برخی از غدد و ترشح هورمون‌های مربوط به آن تاثیر می‌گذارد.
 • باعث ساخت اندورفین‌‌ها در بدن شده و درد را به صورت طبیعی تسکین می‌دهد. این دردها شامل میگرن، سردرد، درد گردن و شانه، کمردرد، درد پا، درد و مشکلات زانو، درد ناشی از رگ به رگ شدن عضلات، التهاب تاندون، انواع آرتروز، روماتیسم، پوکی استخوان و دردهای ناشی از کهولت سن می‌باشد. در واقع مگنت تراپی یک درمان طبیعی است که باعث تسکین تمامی دردها می‌شود.

علاوه بر موارد عنوان شده، مگنت تراپی برای تشخیص و درمان دیگر بیماری‌ها نیز کاربرد دارد که عبارتند از:

 • سرطان
 • مشکلات گردش خون
 • نوروپاتی دیابتی
 • عملکرد نامناسب سیستم ایمنی
 • عفونت و التهاب
 • اسکلروز چندگانه
 • آرتریت روماتوئید
 • پوکی استخوان
 • مشکلات سیستم خون‌رسانی
 • تنگی نفس
 • مشکلات پوستی
 • خستگی و مشکلات بی‌خوابی
 • استرس و اضطراب

هم‌چنین، بر اساس تحقیقات انجام شده با استفاده از مگنت تراپی می‌توان سطح انرژی بدن و طول عمر را نیز افزایش داد.

عوارض مگنت تراپی

سوالی که معمول در مورد انواع درمان‌ها از جمله مگنت تراپی مطرح می‌شود این است که آیا این درمان ایمن است و هیچ‌گونه عوارضی ندارد؟

در جواب این سوال باید بگوییم که تا کنون هیچ عارضه‌ای از این درمان گزارش نشده است و مگنت تراپی در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد،  بسیار ایمن نیز می‌باشد. البته باید به این نکته توجه داشت که در همه زمینه‌ها نمی‌توان از مگنت تراپی استفاده کرد. به عنوان مثال،  افرادی که از دستگاه ضربان‌ساز قلب، فیبریلاتور یا پمپ انسولین استفاده می‌کنند یا تشک‌های الکتریکی یا پدهای گرم‌کننده دارند، باید شرایط خود را به پزشک اطلاع دهند. در واقع می‌توان گقت، استفاده از هر دستگاه الکترو پزشکی در کنار مگنت تراپی نیاز به مراقبت‌هایی دارد که باید در مورد آن با پزشک مشورت شود. دیگر موارد منع استفاده از مگنت تراپی عبارتند از:

 • مشکلات بدخیم سلول‌های خونی
 • عفونت‌های شدید
 • مشکلات مربوط به غدد
 • خون‌ریزی
 • دوران بارداری

نکاتی که باید بدانید:

 • نتیجه‌ای که از مگنت تراپی دریافت می‌شود در افراد مختلف، متفاوت است. برخی از بیماران در عرض چند دقیقه به نتیجه موردنظر دسترسی پیدا می‌کنند و دردشان تسکین می‌یابد، اما برخی دیگر تا چند ساعت و چند روز نیز طول می‌کشد.
 • تعداد جلسات مگنت تراپی بسته به آسیب واردشده به بیمار و قدرت پالس الکتریکی که بر او اعمال می‌شود، متفاوت است و بین 6 تا 8 جلسه طول می‌کشد. در حقیقت درمان تا زمانی که بیمار بهبود یابد یا احساس راحتی کند، ادامه می‌یابد. هر جلسه درمانی نیز بین 10 تا 30 دقیقه متفاوت است.   
 • میدان الکترومغناطیسی مستقیما بر روی پوست اعمال نمی‌شود بلکه از روی لباس بر روی منطقه آسیب‌دیده قرار می‌گیرد.
 • برای استفاده از خدمات مگنت درمانی باید به مراکز فیزیوتراپی مراجعه نمایید. این درمان معمولا در این مراکز و توسط متخصصین این رشته انجام می‌شود و وسایل مختلفی نیز برای آن وجود دارد.

در این مقاله در مورد مگنت تراپی صحبت کردیم و اطلاعاتی در این زمینه در اختیارتان قرار دادیم. بسیاری از منتقدان بر این باورند که مگنت تراپی تنها از طریق تلقین باعث تسکین درد بیمار می‌شود و در واقع هیچ درمانی را بر روی او انجام نمی‌دهد، اما محققان نظری کاملا مخالف دارند. آن‌ها معتقدند مغناطیس تاثیرات مثبت بسیار بالایی برای بدن دارد و وجود آن برای سلامتی انسان ضروری است. از این رو این درمان را به عنوان شاخه‌ای از علم پزشکی معرفی کرده و تحقیقات و مطالعات بسیاری را بر روی آن انجام داده‌اند. مگنت تراپی در سال‌های اخیر در ایالات متحده آمریکا رواج بسیاری پیدا کرده و تاثیرات مثبتی نیز از خود نشان داده است. بنابراین، پیشنهاد می‌شود به عنوان یک درمان جدی به آن نگاه کنید و با متخصصین این رشته برای درمان بیماری خود مشورت نمایید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.