هیدرالازین چیست و چه کاربرد هایی دارد

فشار خون نرمال برای هر فرد بالغ  عدد ۱۲۰ به رو ۸۰ می‌باشد چنان چه فشار خون فردی بالاتر از عدد ذکر شده باشد ،بیماری فشار خون بالا نامیده می‌شود که ممکن است ناراحتی های کلیوی ، قلبی-عروقی و … در فرد را به دنبال داشته باشد.داروهای متعددی برای درمان فشار خون بالا موجود می‌باشد که هیدرالازین یکی از آنهاست.مطلب زیر می‌تواند به آشنایی هرچه بیشتر شما نسبت به این دارو کمک کند.

هیدرالازین دارویی است که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. و با کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی ، سکته قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. هیدرالازین به عنوان  گشاد کننده‌ی عروق عمل می‌کند تا خون راحت تر در بدن جریان یابد.

چگونی عملکرد و مکانیسم هیدرالازین بر بدن:

مکانیسم دقیق اثر هیدرالازین بر بدن هنوز هم در جامعه‌ی دارو و درمان دارای ابهاماتی است و کاملا شناخته نشده است.اما انچه که مهم است عملکرد مستقیم این دارو بر عضلات صاف قلبی عروقی است که باعث شل شدن آنها می‌شود در نتیجه مقاومت محیطی این عضلات کم شده، برون دهی قلب افزایش پیدا می‌کند و فشار خون کاهش می‌یابد.

جهت تهیه دارو به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید

نحوه‌ی مصرف هیدرالازین

داروی هیدرالازین به دو صورت آمپول (پودر یا محلول تغلیظ شده ی تزریقی) و قرص روکش دار(خوراکی) موجود است این قرص ها دارای دوزهای متفاوتی از جمله ۱۰ ،۲۵ و ۵۰ میلی گرم هستند و بسته به شدت بیماری توسط پزشک تجویز می‌شوند.مصرف قرص های هیدرالازین معمولا ۲ تا ۴ بار در روز است.بهتر است قرص هیدرالازین همراه با غذا مصرف شود زیرا سرعت جذب هیدرالازین دربدن افزایش می‌یابد. مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی فردو پاسخ به درمان دارد.

پزشک ممکن است تجویز داروی هیدرالازین را  با دوز کم شروع کند و به تدریج دوز خود را افزایش دهد. در این زمینه حتمادستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. فردی که دارای فشار خون بالاست به طور مرتب باید از این دارو استفاده کند تا بیشترین بهره از بهبودی را داشته باشد.

ادامه مصرف این دارو حتی اگر احساس خوبی داشته باشید بسیار مهم است زیرا بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند. بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو نباید قطع شود.با قطع ناگهانی داروی هیدرالازین ممکن است برخی شرایط بدتر شوند. هرکس باید در صورت بدتر شدن وضعیت به پزشک خود بگوید در این صورت ممکن است پزشک دوز داروی هیدرالازین را افزایش دهد.

هیدرالازین

مصرف هیدرالازین در دوران بارداری و شیردهی نوزاد

در ۱ الی ۲ ماهگی دوران بارداری،از مصرف این دارو باید خودداری شود. بعد از آن هم فقط در مواقعی که به وضوح هیدرالازین مورد نیاز باشد باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. داروی هیدرالازین به شیر مادر منتقل می شود ، اما بعید است که به نوزاد آسیب برساند. ولی قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اثرات جانبی

هر دارویی که ما مصرف میکنیم گرچه پزشک تجویز کرده باشد یا خودسرانه مصرف شده باشد ممکن است اثرات و عوارض جانبی داشته باشد که گاه خطرساز می شوند.داروی هیدرالازین هم از این قاعده مستثنی نیست در این بخش به عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم:

سردرد، تپش قلب و ضربان سریع، از دست دادن اشتها ، حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال یا سرگیجه اگر هر یک از این اثرات ماندگار یا بدتر شد ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه ، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیدن به آرامی از خواب بلند شوید. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او متوجه شده است که سود شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد مشکلات عصبی شود. اگر دچار بی حسی یا سوزن سوزن شدن هستید ، سریعاً به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است مکمل ویتامین B6 (پیریدوکسین) را توصیه کند. در صورت بروز عوارض جانبی جدی ، حتما با پزشک خود درمیان بگذارید.

از جمله: خستگی شدید ، درد مفاصل / تورم ، بثورات بینی و گونه ها ، غدد متورم ، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار ، ادرار خونی، علائم عفونت (مانند تب ، لرز ، گلو درد مداوم) ، کبودی / خونریزی آسان.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی ، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید ، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس،درد قفسه سینه / فک و بازوی چپ.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست اگر متوجه تأثیرات دیگری که در بالا ذکر نشده است ، شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

قرص هیدرالازین

موارد احتیاط

قبل از مصرف هیدرالازین ، اگر به آن حساسیت دارید ، یا اگر آلرژی دیگری دارید،به پزشک یا داروساز خود بگویید.  این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد ، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید ، به ویژه در مورد: مشکلات قلبی (مانند بیماری عروق کرونر ، سکته قلبی اخیر ، بیماری روماتیسمی دریچه میترال) ، مشکلات عروق خونی ، سکته مغزی ، مشکلات کلیوی.

درصورت مصرف طولانی مدت از هیدرالازین ممکن است فرد دچار تندتپشی (رفلاکس تاکی کاردیا) و احتباس مایعات در بدن شود. سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب با درمان فشار خون بالا را در پیش گیرید و از مصرف غذاهای پرنمک جداً خودداری کنید.

زمانی که  هیدرالازین مصرف می‌کنید ممکن است باعث سرگیجه‌ شود پس در این زمان از انجام کاراهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری کنید،رانندگی نکنید و مشروبات الکلی مصرف نکنید.در صورت مصرف مواد مخدر همچون شیشه و حشیش آن را با پزشک خود در میان بگذارید

در یک الی دو هفته‌ی اول شروع درمان با هیدرالازین حتما ۱ ساعت بعد از مصرف دارو فشار خون خود را چک کنید.در صورت بالا بودن فشار خون مجددا به پزشک خود مراجعه کنید. قبل از جراحی ، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که این دارو را مصرف می کنید.

بزرگسالان مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه حساس باشند و این می تواند خطر افتادن به زمین را افزایش دهد.

اگر مصرف داروی هیدرالازین را در یک نوبت فراموش کردید به محض یاداوری نسبت به خوردن آن اقدام نمایید. چنان چه زمان نوبت بعد فرارسیده باشد نباید میزان مصرف را دوبرابر کنید زیرا خطراتی را به دنبال خواهد داشت.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. لیستی از تمام داروهایی را که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و داروهای ضد نسخه و گیاهان دارویی) نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک ، دوز داروهای خود را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: مهار کننده های MAO (ایزوکاروباکسید ، لاینزولید ، متیلن آبی ، مکلوبمید ، فنلزین ، پروکاربازین ، رساگیلین ، سافینامید ، سلژیلین ، ترانیل سیپرومین).

بعضی از  محصولات دارای ترکیباتی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون شما را بالا ببرد یا نارسایی قلبی شما را بدتر کند. به پزشک خود بگویید که از چه داروهایی ستفاده می کنید ، و سؤال کنید که چگونه با خیال راحت از آنها استفاده کنید (خصوصاً داروهای سرماخوردگی  داروهای رژیمی یا ایبوپروفن / ناپروکسن)

اگر فردی بیش از حد تجویز شده هیدرالازین مصرف کند و علائم جدی سرگیجه شدید ، ضعف ، گرگرفتگی ، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ ، ضربان قلب نامنظم داشته باشد در این هنگام سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

شرایط محیطی نگهداری هیدرالازین:

هیدرالازین باید در دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی گراد به دور از نور خورشید نگهداری شود.از یخ زدگی محافظت شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.