تخلیه جوش سر سیاه در خانه چگونه است؟ (آموزش صفر تا صد)

جوش‌های سرسیاه همان منافذ بزرگ و بازی هستند که به دلیل تجمع چربی، باکتری و آلودگی به رنگ سیاه در آمده‌اند. برخلاف آنچه که بیشتر مردم فکر می‌کنند، این دانه‌های سیاه‌رنگ چرکی و کثیف نیستند؛ بلکه رنگ تیره آن‌ها به دلیل اکسید شدن چربی پوست در معرض هوا به وجود آمده است. خوشبختانه، شما می‌توانید به راحتی جوش های سر سیاه را تخلیه کنید و از بین ببرید. اما چگونه؟

تخلیه جوش های سرسیاه احتیاج به مهارت و تسلط دارد و باید قبل از انجام آن، حتماً روش صحیح کار را آموزش ببینید. در این مقاله از مجله زیبا بمان روش تخلیه جوش سر سیاه را به شما خواهیم آموخت. در ادامه با ما همراه باشید.

روش تخلیه جوش های سر سیاه

چگونه جوش های سر سیاه را تخلیه کنیم؟

قبل از اقدام به تخلیه جوش های سرسیاه، لازم است پوست ناحیه را از هرگونه آرایش پاکسازی کنید. در گام بعدی، توصیه می‌شود دوش آب گرم بگیرید. بخار موجود در فضای حمام باعث گشاد شدن منافذ پوست و تخلیه راحت‌تر آن‌ها خواهد شد. اگر نمی‌توانید دوش بگیرید، یک حوله گرم را روی پوست ناحیه مورد نظر قرار دهید.

سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دست‌هایتان را بشویید. این امر به منظور جلوگیری از آلوده شدن پوست و بروز عفونت در لایه درم پوست (لایه‌ای که باکتری‌ها به راحتی در آن محبوس می‌شوند) ضروری است. می‌توانید از دستکش یک بار مصرف نیز کمک بگیرید.
 2. یک دستمال کاغذی را اطراف انگشتان خود بپیچید و به اطراف منافذ مسدود شده (جوش‌های سرسیاه) کمی فشار وارد کنید. دستمال نقش مانع بین دست و پوست را ایفا می‌کند.
 3. انگشت اشاره دو دست چپ و راست خود را در اطراف منافذ مسدود شده (جوش‌های سرسیاه) عقب و جلو کنید. این کار باعث می‌شود تا موقعیت انگشتان خود را بهتر تنظیم کنید. یادتان باشد که قرار است چربی خشک شده درون منافذ پوست را تخلیه کنید؛ پس لازم است دقت و ظرافت به خرج دهید. ناحیه را آنقدر فشار ندهید که پوست دچار خراش یا کبودی شود.
 4. پس از اتمام تخلیه جوش های سر سیاه، ناحیه را با محصولات قابض یا یک تونر ملایم تمیز کنید. این کار باکتری‌های مضر را از بین برده و به منافذ پوست کمک می‌کند تا از آلودگی‌ و چربی خلاص شوند.

روش تخلیه جوش های سرسیاه با ابزار مخصوص

خوشبختانه، امروزه ابزار مخصوص تخلیه جوش‌های سر سیاه نیز وارد بازار شده است و شما می‌توانید به جای استفاده از انگشتان خود، از این ابزار کمک بگیرید و کار خود را راحت‌تر کنید. اگر قصد استفاده از این ابزارها را دارید، کافی است طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ابتدا دست‌های خود را بشویید.
 2. ابزار تخلیه جوش سرسیاه را در یک دست نگه دارید و سر دایره‌ای شکل آن را روی جوش سرسیاه قرار دهید؛ به طوری جوش درون دایره قرار بگیرد.
 3. با سر دایره‌ای شکل ابزار، به آرامی هر دو طرف جوش سر سیاه را فشار دهید تا جوش سرسیاه تخلیه شود. یادتان باشد که نباید در وارد کردن فشار به ابزار قدرت یا سرعت زیادی به خرج دهید؛ چرا که ممکن است پوستتان زخم شود.
 4. بعد از تخلیه شدن محتویات منافذ پوست، ابزار را کمی فشار دهید و به کمک آن جوش سرسیاه را از پوست بیرون بکشید. اگر جوش بیرون کشیده نشد دیگر تلاش نکنید؛ چرا که ممکن است به پوست آسیب برسد.

تخلیه جوش های سر سیاه می‌تواند در دفعات اول کمی دشوار باشد. اما نگران نباشید؛ با کمی تمرین می‌توانید به این کار مسلط شوید و پوست خود را در خانه پاکسازی کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که نباید فشار زیادی به پوست وارد کرد؛ چرا که احتمال آسیب دیدگی و ایجاد زخم وجود خواهد داشت.

ابزار و وسیله مخصوص تخلیه جوش های سرسیاه

توصیه نهایی

در این مقاله با روش تخلیه جوش های سر سیاه آشنا شدیم. اما این جوش‌ها قابل برگشت هستند و در صورتی که به خوبی از پوست خود مراقبت نکنید، ممکن است خیلی زود دوباره به آن‌‌ها دچار شوید. داشتن یک روتین پوستی منظم و استفاده از محصولات حاوی ویتامین C و اسیدهایی همچون AHA و BHA به شما کمک می‌کند تا از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کرده و از شر جوش‌های سرسیاه خلاص شوید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.