روتین پوست مختلط | بهترین روتین مراقبت از پوست مختلط چیست؟

پوست مختلط پوستی است که در ناحیه T (بینی، چانه و پیشانی) چربی زیادی تولید می‌کند؛ اما مناطق دیگر آن مانند گونه‌ها خشک هستند. این امر باعث می‌شود تا بینی، پیشانی و چانه فرد همیشه چرب و گاهاً دارای جوش و آکنه باشد؛ اما گونه‌های او خشک باشند و حتی پوسته پوسته شوند. کلید رهایی از خشکی و چربی بیش از حد پوست مختلط، برقرار کردن تعادل در سراسر صورت است. این یعنی افراد دارای پوست مختلط باید از یک روتین مراقبت از پوست مخصوص پیروی کنند که بتواند میزان چربی ناحیه T صورت و گونه‌ها را تقریباً یکسان نگه دارد.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، با بهترین روتین مراقبت از پوست مختلط آشنا خواهیم شد. همراه ما باشید.

مراقبت از پوست مختلط

بهترین روتین مراقبت از پوست مختلط چیست؟

قبل از اینکه بهترین روتین پوست مختلط را به شما معرفی کنیم، از شما می‌خواهیم که ویژگی‌های پوستتان را با نشانه‌های زیر مقایسه کنید تا مطمئن شوید که پوست مختلطی دارید:

  • ناحیه T (بینی، چانه و پیشانی) چرب و براق است و گهگاهی دچار جوش و آکنه می‌شود. در مقابل، پوست گونه‌هایتان خشک است و گاهی پوسته پوسته می‌شود.
  • منافذ موجود در ناحیه T بزرگ‌تر از منافذ سایر نواحی صورتتان هستند.
  • تا به حال سعی کرده‌اید خشکی و چربی پوستتان را به تعادل برسانید، اما نتیجه ماندگاری حاصل نشده است.

اگر موارد بالا را در صورت خود مشاهده کردید، می‌توانید مطمئن باشید که پوست مختلطی دارید. اما چگونه باید از پوست مختلط مراقبت کرد و آن را به تعادل رساند؟ روتین مراقبت از پوست زیر می‌تواند به شما کمک کند.

روتین پوستی برای صورت مختلط

مراحل زیر را هر روز به ترتیب انجام دهید:

1- پاکسازی و شستشوی پوست

دو مرتبه در روز (صبح‌ و شب) از یک فوم شستشوی ملایم برای پاک کردن سطح پوست از آلودگی، چربی، باکتری و لوازم آرایشی استفاده کنید. البته اگر اهل آرایش هستید، لازم است قبل از شستن صورت با فوم شستشو، آرایش خود را به کمک پاک کننده‌های آرایشی مانند شیر پاک کن یا میسلار واتر پاک کنید. در هنگام استفاده از پاک کننده‌ها و شوینده‌ها توجه داشته باشید که محصولی که استفاده می‌کنید حتماً مخصوص پوست مختلط تولید شده باشد.

بهترین شوینده برای پوست مختلط شوینده‌ای است که چربی نواحی چرب صورت را رفع کند؛ بدون اینکه موجب خشک‌تر شدن گونه‌ها شود. می‌توانید یک روز در میان از فیس براش نیز برای شستشوی نواحی چرب صورت استفاده کنید تا منافذ پوست به طور عمقی پاکسازی شوند.

2- استفاده از تونر

بعد از پاک کردن آرایش و شستشوی صورت با شوینده‌ها، تعادل pH پوست به هم می‌ریزد. برای رفع این مشکل از یک تونر مرغوب و باکیفیت مخصوص پوست مختلط استفاده کنید. تونر محصولی است که علاوه بر تنظیم pH پوست، منافذ را به طور عمقی از چربی پاکسازی کرده و بقایای لوازم آرایشی را نیز از اعماق پوست بیرون می‌کشد. این امر باعث می‌شود تا پوستی صاف، یکدست و بدون جوش داشته باشید.

بهترین تونر برای پوست مختلط تونری است که پوست را خشک و کشیده نکند؛ اما قدرت پاکسازی خوبی داشته باشد. در نتیجه، هم چربی نواحی چرب پوستتان کنترل می‌شود و هم خشکی نواحی خشک پوستتان رفع می‌شود. توصیه می‌شود اگر پوستتان مختلط رو به چرب است از تونرهای محلول و اگر پوستتان مختلط رو به خشک است از تونرهای کرمی و ژلی استفاده کنید.

3- استفاده از مرطوب کننده

اگر فکر می‌کنید که استفاده از مرطوب کننده ناحیه T صورتتان را چرب می‌کند و به همین دلیل از آن استفاده نمی‌کنید، در اشتباه هستید. همه انواع پوست نیاز به آبرسانی دارند؛ حتی پوست‌های چرب و رو به چرب. اگر بعد از استفاده از مرطوب کننده احساس می‌کنید صورتتان چرب و براق شده یا به اصطلاح «خفه» شده است، باید مرطوب کننده‌تان را عوض کنید و به سراغ یک محصول سبک‌تر و بدون چربی بروید.

افراد دارای پوست مختلط باید از مرطوب کننده‌های بدون چربی (Oil Free) استفاده کنند تا چربی پوستشان تشدید نشود و تعادل بین دو بخش خشک و چرب پوست برقرار شود. همچنین توصیه می‌کنیم از مرطوب کننده‌هایی که به شکل سرم یا ژل-کرم هستند استفاده کنید؛ زیرا بافت سبک‌تری دارند و زودتر جذب می‌شوند. این باعث می‌شود تا منافذ پوستتان بسته نشود و پیشانی، بینی و چانه‌تان چربی بیشتری ترشح نکند.

4- استفاده از ضد آفتاب

همانطور که می‌دانید، همه باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنند. اشعه فرابنفش خورشید می‌تواند باعث ایجاد لک، چین و چروک، خشکی و حتی سرطان پوست شود. اما نکته مهم این است که ضد آفتابی که به پوستتان می‌زنید حتماً مخصوص پوست مختلط تولید شده باشد. توصیه می‌شود تا حد امکان از زدن ضد آفتاب‌های رنگی و چرب به صورت خودداری کنید؛ چرا که باعث مسدود شدن منافذ پوست (به خصوص در ناحیه T) شده و جوش و آکنه را به وجود می‌آورند.

همانطور که دیدیم، تنها با چهار مرحله ساده می‌توان به خوبی از پوست مختلط مراقبت کرد و یک روتین پوستی عالی داشت. البته انجام مرحله 4 در هنگام شب لزومی ندارد. به طور کلی، برای داشتن پوستی بهتر توصیه می‌شود محصولاتی را به صورت خود بزنید که مواد شیمیایی مضر مانند الکل نداشته باشند. بعلاوه، از شستشو و لایه برداری بیش از حد پوست نیز خودداری کنید. یک یا دو بار لایه برداری در هفته کافی خواهد بود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.