مواد غذایی مضر برای سرطان سینه

مواد غذایی مضر برای سرطان سینه

سرطان سینه از جمله شایع‌ترین سرطان‌های بین خانم هاست. این نوع سرطان از بافت سینه شروع می‌شود، که از جمله علائم آن می‌توان به تغییرشکل سینه، گودی و یا برآمدگی روی پوست، ترشح مایع از سینه و… اشاره‌کرد. توجه کنید برای این که روند درمان سرطان را بهتر طی کنید، لازم است مواد غذایی مضر برای سرطان سینه را بشناسید.

اگر این نوع سرطان به موقع تشخیص داده شود، می‌توان تنها با یک عمل ساده آن را درمان کرد. توجه کنید درمان به موقع سبب می‌شود تا نه تنها نیازی به شیمی درمانی نداشته باشید و موجب نقص عضو نخواهد شد.  در ادامه تمامی مواد غذایی مضر برای سرطان سینه را مورد بررسی قرارمی‌ دهیم. اگر می‌ خواهید اطلاعات بیشتری دراین باره کسب کنید ، در ادامه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : شیمی درمانی در سرطان سینه

رژیم غذایی چه تاثیری را در سرطان سینه دارد؟

موادغذایی بسیارزیادی نظیر گل کلم، میوه، لوبیا، سویا، روغن زیتون و … از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری می‌کند.شما می‌توانید با مصرف موادغذایی مناسب خطرابتلا به این بیماری را تا حدزیادی کاهش دهید.

حضور هورمون استروژن در بین خانم‌ها عامل بروز سرطان است. حال شما باید با مصرف موادغذایی مختلف تاحدود 50 درصد از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید.برای مثال استفاده از کلم سبب می‌شوند تا حدزیادی ترشحات استروژنی در بدن خنثی شود و درنهایت نیزسبب کاهش ابتلا به این بیماری خواهدشد.

بررسی مواد غذایی مضر برای سرطان سینه

افرادی که مبتلا به سرطان سینه هستند، برای این که روند درمان را در کمترین زمان طی کنند. لازم است موادغذایی مضر برای سرطان سینه را بشناسید . بدین ترتیب در زمان درمان باید از مصرف این موادغذایی پرهیزکنید. در ادامه برخی از این مواد غذایی را با هم مرور می‌کنیم.

الکل

الکل جز مواد غذایی مضر برای سرطان سینه است که می‌تواند خطرابتلا به این سرطان را افزایش دهد. افرادی که الکل مصرف می‌کنند، با ترک آن می‌توانند تا حدود 22 درصد خطرابتلا به این سرطان را کاهش دهند. توجه کنید کارشناسان اعلام کرده‌اند رابطه مستقیمی بین مصرف الکل و خطر ابتلا به سرطان سینه وجود دارد.

توجه کنید مصرف الکل سبب آسیب به DNA سلول شود. توجه کنید خانم هایی که هفته‌ای سه بار الکل مصرف می‌کنند، 15 درصد بیشتر از افراد معمولی به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.

شکر

پژوهشگران تحقیقاتی را روی موش‌ها دراین زمینه انجام داده‌اند، این تحقیقات نشان داده‌است با مصرف بیش از اندازه شکر غدد پستانی بزرگتر می‌شوند. درنهایت نیز این تومورها توسعه می‌یابند. به همین دلیل نیز شکر جز موادغذایی مضر برای سرطان سینه محسوب می‌شود و شخص بیمار باید از مصرف نان‌های سفید ،گوشت قرمز، کافئین، بذرکتان، کنجد، زیره و.. جلوگیری کند.

گوشت قرمز

بسیاری از تحقیقات حاکی از آن است که بین مصرف گوشت قرمز و سرطان سینه رابطه مستقیمی وجوددارد و گوشت قرمز را می‌توان جز موادغذایی مضر برای سرطان سینه دسته بندی کرد.  هم چنین دقت کنید مصرف سایر فراورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس نیز به دلیل وجود مواد نگهدارنده آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

سبزیجات خام

اگر سرطان در فرد پیشرفته کرده باشد و نیاز به مراحل شیمی درمانی باشد. لازم است از مصرف سبزیجات خام خودداری کنید زیرا هورمون‌هایی موجود دراین سبزیجات سبب اختلال در گلبول های سفید می‌شود. دقت کنید در زمان شیمی درمانی اگر گلبول‌های سفید بیمار از 500 کمتر باشد، بیمار باید تا حدزیادی از خوردن سبزیجات خام خودداری کند.

چای سبز را جایگزین کافئین کنید

چای سبز را جایگزین کافئین کنید

ترکیبات کافئین دار جز موادغذایی مضر برای سرطان سینه محسوب می‌شوند. ترکیبات کافئین دار می‌تواند سبب بروز سلول‌های سرطانی در هرفرد شود، به همین دلیل نیز نباید در طول درمان مصرف شود. می‌توانید چای سبز را جایگزین ترکیبات کافئین دار کنید. البته باید دقت کنید چای سبز کمرنگ استفاده کنید.

گریپ فروت

گریپ فروت جز میوه‌هایی است که سبب تغییر آنزیم‌های بدن فرد می‌شود. مصرف این میوه سبب تغییرات ژنتیکی در داروها می‌شود به همین دلیل به هیچ عنوان در طی درمان نباید آن را مصرف کنید.

برای انتخاب لبنیات نیز دقت کنید

دربسیاری از موارد مشاهده می‌شود که بسیاری از بیماران در طی مراحل شیمی درمانی از شیر و یا سایر لبنیات موردعلاقه خود استفاده می‌کنند. دقت کنید بیماران با مصرف مقدارکمی از این محصولات نیز دچار اسهال و مشکلات گوارشی می‌شود که در روند شیمی درمانی معمول است. البته اگر وضعیت فرد به تعادل برسد، می‌تواند مقدار بسیاری کمی ماست پرچرب را وارد وعده غذایی خودکند.

به مکمل‌ها وابسته نباشید

به صورت کلی می‌توان گفت مصرف مکمل می‌تواند سبب حفاظت از بدن شود و اما شرط لازم برای این کار این است که این مکمل‌ها به صورت طبیعی جذب بدن شوند. برای به دست آوردن این مکمل‌ها می‌توانید از میوه‌ها، خشکبار و …استفاده کنید.

نکات تغذیه‌ای مهم برای بیماران

  • مصرف غذاهای پرچرب نه تنها برای افراد سرطانی بلکه برای افراد سالم نیز مضراست. در طی درمان فرد بیمار باید از مصرف غذاهای پرچرب خودداری کند. بین چاقی و خطرابتلا به سرطان سینه نیز ارتباط مستقیمی وجوددارد، البته این موضوع بیشتر در بین خانم‌های یائسه مطرح می‌شود.
  • بهتراست به جای استفاده از غذاهای سرخ شده، غذاهای کباب شده و یا آب پز را جایگزین کنید. هم چنین چربی‌های روی گوشت را نیز قبل از پخت جدا کنید.
  • در طی مراحل درمانی به جای آبمیوه از میوه‌ها و سبزیجات طبیعی استفاده کنید.
  • مصرف غذاهای مانده، نمک سودشده و شور می‌تواند روند بهبود را کندتر کند.

دراین مطلب به بررسی تاثیرموادغذایی مختلف در ابتلا به سرطان پستان پرداختیم. هم چنین بسیاری از موادغذایی مضر را برای درمان این بیماری معرفی کردیم. البته توجه کنید عوامل بسیارزیادی برای ابتلا به این سرطان دخیل هستند که از جمله آن ها می توان به وراثت اشاره کرد.دقت کنید آن دسته از آقایانی که سرطان پروستات دارند احتمال ابتلا به سرطان سینه در دختران آن ها 40 درصد از سایرافراد بیشتر است.

با این وجود تغذیه می تواند تاثیر بسیار زیادی را در پیشگیری از این بیماری داشته باشد. به همین دلیل بهتر است مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرارگرفت را در زندگی روزمره و برنامه غذایی خود رعایت کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *