علت برآمدگی شکم | بزرگ شدن شکم نشانه چیست؟

افزایش وزن یک توضیح ساده برای برآمدگی شکم است ، اما ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد. برخی از افراد به طور ناگهانی دچار برآمدگی شکمی می شوند در حالی که دیگران با گذشت زمان متوجه رشد آن می شوند. در این مقاله از مجله زیبا بمان، علل مختلف برآمدگی شکم و درمان یا پیشگیری از آنها را بررسی می کنیم. همچنین زمان مراجعه به پزشک را ارزیابی می کنیم.

برآمدگی شکم

توزیع چربی بدن

چه شخصی وزن متوسطی داشته باشد و چه چاق باشد ، چربی بدن او می تواند از چند طریق توزیع شود. چربی زیر پوستی اکثر چربی های شکم را تشکیل می دهد. این چربی ها دقیقاً زیر پوست قرار دارند و قابل انقباض است.
با این حال ، چربی احشایی نوع دیگری از چربی شکم است که در داخل حفره شکم بین اندام ها قرار دارد. تحقیقات نشان می دهد که این نوع چربی با چندین بیماری از جمله فشار خون بالا ، بیماری قلبی و دیابت نوع 2 ارتباط دارد.

در حالی که مکانیسم های چربی احشایی بدن ناشناخته است ، یک مطالعه گزارش می دهد که ژنتیک فاکتور مهمی در این نوع چربی ها است. 

دلایل برآمدگی شکم

مقدار کمی چربی شکم نسبتاً بی ضرر است. با این حال ، هرچه برآمدگی بیشتر باشد ، احتمال بیماری جدی بیشتر است. چندین عامل می تواند باعث برآمدگی شکم شود از جمله این دلایل :

افزایش سن

ترکیب بدن فرد با افزایش سن تغییر می کند ، که می تواند منجر به برجستگی شکم شود.برای زنان ، کاهش هورمون استروژن در دوران یائسگی باعث تجمع چربی بدن می شود. بافت های چربی استروژن تولید می کنند ، بنابراین بعد از یائسگی مقدار بیشتری برای ایجاد تعادل تولید می شود.
سطح هورمون پروژسترون نیز کاهش می یابد ، که می تواند منجر به افزایش  آب و نفخ شود. تجمع چربی شکم نتیجه طبیعی این تغییرات هورمونی و متابولیکی است.
برای مردان و زنان ، بافت عضلانی ، توده عضلانی و ظرفیت سوزاندن کالری با افزایش سن کاهش می یابد. بنابراین ، اگر فردی روزانه به همان میزان کالری مصرف کند ، چربی به طور طبیعی افزایش می یابد.

استرس و برآمدگی شکم

در دنیای مدرن ، استرس روزمره به طور عمده بر سلامتی و رفاه مردم تأثیر می گذارد. این نه تنها از نظر روانی بر بدن تأثیر می گذارد – بلکه در توانایی عملکرد طبیعی آن نیز تداخل ایجاد می کند.
عوارض جانبی احتمالی جسمی استرس شامل چربی ناخواسته شکم است که مربوط به هورمون استرس کورتیزول است که در غدد فوق کلیوی بدن ایجاد می شود. کورتیزول ذخیره چربی را در اطراف شکم تحت تأثیر قرار می دهد.
کورتیزول همچنین نحوه استفاده بدن از کربوهیدرات ها ، چربی ها و پروتئین ها را مدیریت می کند. فشار خون را تنظیم می کند و می تواند سطح قند خون را افزایش دهد. اگر فردی استرس داشته باشد ، کورتیزول نیاز وی به مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین یا تسکین دهنده را افزایش می دهد. تحقیقات نشان می دهد افراد دارای استرس مزمن در معرض رژیم غذایی پرچرب و پر قند هستند.

بیشتر بخوانید : نقش استرس بر چاقی

برآمدگی شکم با نفخ شکم

علت نفخ شکم شامل موارد زیر است:

احساس فشار یا تورم در معده ناشی از نفخ معمولاً نباید باعث نگرانی شود. علت این نوع نفخ می تواند مربوط به چیزی باشد که شخص خورده است. بنابراین ، باید برطرف شود.اگر نفخ شکم برای مدت طولانی ادامه یابد بهتر است فرد به پزشک مراجعه نماید.

بهبودی پس از زایمان

برآمدگی شکم در افراد در طی بهبودی پس از زایمان در هفته ها و ماه های پس از زایمان طبیعی است. رحم 6-8 هفته طول می کشد تا به اندازه طبیعی خود برگردد. فردی که نگران برآمدگی شکم است، در مورد رژیم مناسب و ورزش با پزشک خود مشورت کند.
برآمدگی شکم ممکن است از علائم دیاستاز رکتی باشد ، نوعی بیماری که افراد باردار و پس از زایمان را تحت تأثیر قرار می دهد.یک جداسازی از عضلات راست روده شکم است ، که در آن بافت همبند ضعیف شده و به پهلو کشیده می شود و به برآمدگی رو به جلوی محل جدا شدن عضلات می شود.

الکل

همانند بسیاری از چیزهایی که ما مصرف می کنیم ، اعتدال مهم است ، به خصوص در مورد الکل. نوشیدن بیش از حد الکل به دلیل افزایش کالری دریافتی می تواند منجر به برجستگی شکم شود. یک آبجو به طور متوسط ​​حدود 150 کالری دارد. الکل همچنین مانع چربی سوزی می شود زیرا کبد اولویت را در سوزاندن الکل دارد.
مصرف بیش از حد الکل همچنین باعث از بین رفتن بافت کبدی در طولانی مدت می شود. وقتی بافت کبدی از این طریق آسیب می بیند ، بافت جدید در جای خود رشد می کند. با این حال ، بافت جایگزین نیز کار نمی کند. آنزیم های مناسبی تولید نمی کند و سموم و مواد زائد را مانند کبد سالم از بین نمی برد.

حساسیت یا عدم تحمل غذایی

احساس منظم نفخ یا تورم معده برای مدت طولانی می تواند به دلیل عدم تحمل غذا باشد. تحقیقات نشان می دهد عدم تحمل غذایی ممکن است تا 20٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار دهد. حساسیت های غذایی معمول شامل موارد زیر است:

 • گلوتن
 • لاکتوز
 • لبنیات

افراد می توانند برای مشاوره در مورد عدم تحمل غذا با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

پیشگیری از برآمدگی شکم

چگونه می توان از برآمدگی شکم جلوگیری کرد؟

با وجود بسیاری از عوامل محرک برای برآمدگی شکم ، نکته اصلی شناسایی عوامل محرک فردی است. اگر مسائل آشکار ، مانند حساسیت به غذا یا عدم تحمل ، باعث برجستگی شکم شود ، شخص می تواند با عدم مصرف غذاهای حساسیت زا و مشورت با پزشک آن ها را برطرف نماید. سایر درمان ها شامل موارد زیر است:

از بین بردن برآمدگی شکم با رژیم غذایی

داشتن یک رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن بسیار مهم است. افراد باید مصرف غذای بی ارزش و محصولات پر قند را حذف کنند. خوردن انواع غذاهای مفید به مقدار کم از اهمیت اساسی برخوردار است.
گوشت بدون چربی ، تخم مرغ و ماهی پروتئین دارند ، در حالی که غلات ، سیب زمینی و میوه کربوهیدرات های مفید ارائه می دهند. همچنین باید از سبزیجات فیبری استفاده کنید ، زیرا به هضم غذا کمک می کنند.
کاهش مصرف الکل به کاهش برآمدگی شکم نیز کمک می کند.

ورزش و رفع برآمدگی شکم

افراد می توانند برای داشتن بیشترین تأثیر ، ورزش منظم را با یک رژیم غذایی سالم ترکیب کنند. فردی که زندگی کم تحرکی دارد می تواند در طول هفته چند پیاده روی کند.
با این حال ، افراد باید ابتدا هر رژیم یا ورزشی جدید  با یک متخصص مشورت کنند. این امر به ویژه برای شخصی که بعد از مدتها دور بودن از ورزش ، شروع به رژیم و ورزش میکند، بسیار مهم است.
سایر کار های مفید عبارتند از:

 • حرکت در محل کار
 • به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید
 • تا آنجا که ممکن است پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید
 • اگر ورزش های سنگین بیش از حد دشوار است ، می توانید شنای آرام ، یوگا ، تای چی یا پیلاتس را امتحان کنید.

هیدراته بمانید

افراد باید روزانه حدود 2 لیتر آب مصرف کنند. آب به هضم و سوزاندن کالری کمک می کند. کمبود آب بدن نیز منجر به افزایش سطح کورتیزول و استرس اضافی می شود. 

خواب

کمبود خواب به این معنی است که بدن نمی تواند به طور کارآمد فعالیت داشته باشد ، که می تواند باعث افزایش وزن شود. همانند ورزش و رژیم ، پیروی از یک برنامه خواب دقیق و به موقع مهم است. افراد باید هدفشان این باشد که هر شب هشت ساعت بخوابند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

با افزایش سن و تغییر بدن ، کاهش وزن روی شکم دشوارتر می شود. با این حال ، یک رژیم سالم و ورزش اغلب می تواند در طی چند ماه نتیجه را به همراه داشته باشد. اگر شخصی مقدار قابل توجهی وزن اضافه کرده است ، باید فوراً با یک متخصص صحبت کند. هرچه مشکل سریعتر ارزیابی شود ، بهتر است.

خلاصه
مهم است که از برجستگی شکم در حال رشد چشم پوشی نکنید. شکم و معده سالم و فعال برای رفاه فرد بسیار مهم است. برای رفع برآمدگی شکم ، فرد باید ورزش کند و یک رژیم غذایی سالم داشته باشد. همچنین باید در مورد هر گونه نگرانی با یک متخصص پزشکی مشورت کنند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.