همه چیز درباره سندرم روده تحریک پذیر + درمان خانگی

افراد در جوامع امروزی خواسته یا ناخواسته از غذاهایی که از هیچ نظربرای بدن مناسب نیستند، استفاده می کنند و این باعث می شود که عضوهای مختلف بدن از جمله روده دچار انواع بیماری ها شوند که کولیت نیز یکی از آنها است. سندرم روده تحریک پذیر یا IBS یکی از شایع ترین اختلال عملکرد دستگاه گوارش است. آمار ها نشان می دهد ۱۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه دچار IBS هستند که نسبت زنان مبتلا به مردان دو برابر می باشد که ممکن است به علت تفاوت‌های مرتبط با جنس در پاسخ‌های مغز به عوامل استرس‌زای ذهنی و روانی همچنین تأثیرات هورمونی باشد. زنان مبتلا به سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر علایم شدیدتری داشته و نیاز به داروهای بیشتری نسبت به مردان خواهند داشت.

 دلیل اصلی این تفاوت های آماری ثبت شده(بین 10 تا 25 درصد) این است که بسیاری از افراد مبتلا به پزشک مراجعه نمی کنند و مشکل خود را جدی نمی گیرند،بنابراین آمار مبتلایان ثبت شده کمتر از آمار واقعی است.طبق یک گزارش ثبت شده که تنها ۳۰% مبتلایان به IBS (بیشتر با شکایت اسهال) به پزشک مراجعه می کنند. این اختلال هر ساله به طور مستقیم حداقل ۶/۱ میلیارد دلار برای سیستم بهداشتی ایالات متحده هزینه ایجاد می کند.

سندرم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

سندرم روده تحریک پذیر یکی از شایع‌ترین اختلال روده است و به نامهای مختلفی مانند کولیت عصبی، کولیت مخاطی، کولون تحریک پذیر یا بی ثبات و….  دارد.

غذاهای هضم شده پس از ترک معده وارد روده کوچک شده ،و از آنجا به روده بزرگ می روند. روده بزرگ با حرکات خود غذا را به آرامی جابجا می کند .به روده بزرگ کولون هم گفته می شود.

 در سندرم روده تحریک پذیر ( IBS ) اختلال در عملکرد روده باعث می شود غذا خیلی سریع یا خیلی آرام در دستگاه گوارش حرکت کند.

مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر همیشه احساس ناراحتی ودرد مزمن در ناحیه شکم دارند. نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای بدون دلیل و علت خاصی آن ها را اذیت می کند. گاهی اوقات اسهال و یبوست هم دارند. IBS یا سندرم روده تحریک پذیر در اغلب بیماران منجر به شرایط خطرناک نمی‌شود و آسیبی دائمی به روده بزرگ نمی‌رساند، ولی می‌تواند به علت عوارض جانبی باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره گردد. افراد مبتلا به این بیماری  بیشتر از دیگران دچار ریفلاکس معده می شوند. IBS یک گروه از نشانه های روده ای است که معمولا با یکدیگر همراه می شوند. علائم و نشانه ها از شدت و طول مدت فرد تا فرد متفاوت است. سندرم روده تحریک پذیر می تواند حتی سبب آسیب روده در بعضی موارد شود.

این بیماری با درمان قابل کنترل است، اما درمان قطعی ندارد.به معنای دقیق تر بیماری دوره طولانی دارد ولی کشنده نیست. درمان می تواند علائم و نشانه های بیماری را کاهش دهد و حتی باعث بهبودی طولانی مدت شود. اغلب مبتلایان به کولیت اولسراتیو زندگی طبیعی و مفیدی دارند. افراد در سنین مختلف می توانند مبتلا به این بیماری شوند، اکثر افراد مبتلا به این بیماری بین 15 تا 35 سال دارند.

علائم و نشانه ها سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

 • اسهال، اغلب با خون
 • درد شکم و گرفتگی روده
 • درد رکتوم
 • وجود مقدار کمی خون در مدفوع
 • احساس فوری برای دفع مدفوع
 • کاهش وزن شدید
 • خستگی و کسالت در روز
 • تب

بیماری های تاثیرگذار بر سندروم روده تحریک پذیر

 بعضی از بیماری ها تشدید کننده سندروم روده تحریک پذیراست، مانند: التهابات معده ای و روده ای، یا افزایش بیش از حد باکتری های موجود در روده میتواند باعث تشدید علائم این سندروم شود.

چه کسانی، بیشتر در معرض ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر قرار هستند؟

سندروم روده تحریک پذیر معمولاً در افراد زیر 45 سال بیشتر دیده می شود، زنان دو برابربیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.اگر یکی از خانواده مبتلا به سندروم تحریک پذیر باشد احتمال ابتلا به این سندروم افزایش می یابد.

مشکلات روانی مانند اضطراب، افسردگی ، اختلال شخصیت یا سوءاستفاده جنسی در نوجوانی موجب افزایش این بیماری می شود.

چه وقت به دکتر مراجعه کنیم ؟

اگر در معرض تغییر مداوم عادت های روده ای خود هستید یا اگر علائم و نشانه هایی از قبیل:

 • درد شکم
 • خون در مدفوع
 • اسهال خونی
 • اسهال بدون درمان

یک تب ناشناخته که بیش از یک یا دو روز طول می کشد را دارید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید و علت کولیت را بررسی کنید. اگر چه کولیت اولسراتیو معمولا کشنده نیست، اما این یک بیماری جدی است که در بعضی موارد ممکن است عواقب تهدید کننده زندگی را ایجاد کند.

سندرم روده‌ تحریک ‌پذیر در دوران بارداری

اکثر زنان باردار در طول نه ماه بارداری، باید انتظار برخی از مشکلات گوارشی را داشته باشند،و این مسئله طبیعی است. بیماری صبحگاهی و سوزش سر دل معمولاً بین زنان باردار مشترک است. آهن و کلسیم موجود در مکمل‌های بارداری می‌توانند باعث یبوست شوند. از طرفی رشد جنین به طور فیزیکی بر روی اعضای بدن مادر فشار می‌آورد.

که تحقیقات نشان داده است که بارداری می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر داشته باشد اما هیچ دلیل ثابت شده ای این قضیه ندارد. نوسانات شدید هورمونی حاملگی اغلب موجب ناراحتی دستگاه گوارش در زنان می‌شود که معمولاً به این سندرم ارتباطی ندارد.

در طول بارداری برخی از زنان احساس می‌کنند که علائم IBS در آن‌ها در حال کاهش و از بین رفتن هستند، در حالی که برخی دیگر دچار تشدید علایم می‌شوند. سخت‌ترین علائم سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر در دوران بارداری، گرفتگی شکمی است. درمان IBS در دوران بارداری به علت تغییرات در سطح هورمون‌ها می‌تواند کمی دشوار باشد. یک رابطه بین سطوح هورمونی و سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر وجود دارد. اکثر پزشکان سعی دارند تا علایم IBS را با تغییر در رژیم غذایی، مصرف مکمل فیبر و ورزش کاهش دهند. مادرانی که دارای علایم سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) مانند یبوست، اسهال، درد شکم و گاز هستند، احتمالاً مشکلات گوارشی بیشتری نسبت به سایر مادران خواهند داشت. استرس می‌تواند علایم سندرم روده‌ی تحریک‌ پذیر را تشدید کند و مادر را دچار مشکلات ناخوشایند کند. در صورت ابتلا به IBS و بارداری هم‌زمان لازم است تا با پزشک در مورد چگونگی جلوگیری و کنترل علائم صحبت کنید. فعالیت بدنی ورزش سبک به صورت منظم  کمک به سزایی به هضم مواد غذایی مصرفی کمک می‌کند و موجب احساس خوشایند در مادر می‌شود. پیاده‌روی روزانه به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند برای زنان باردار مناسب باشد.

درمان های خانگی برای درمان تحریک روده

درمان های خانگی برای درمان تحریک روده

بذر کتان

بذر کتان حاوب مقدار زیادی فیبراست که می تواند سموم بدن شما را پاکسازی کند.علاوه بر این دانه کتان منبع خوبی از اسید های چرب امگا 3 است.شاید یکی از مهمترین مزیت های بذر کتان توانایی بهتر شدن عمل هضم است. ALA موجود در دانه کتان میتواند به محافظت از ،مخاط معده و حفظ سلامتی گوارشی کمک کند.علاوه بر کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر ،میتواند در درمان بیماریهای مرتبط با گاستریت،التهاب دوازده، و التهاب روده نیز موثر باشد.برای استفاده از بذر کتان به عنوان یکی از داروهای خانگی میتوانبد از یکی از روش های زیر استفاده کنید:

یک قاشق غذا خوری بذر کتان تازه را با آب گرم مخلوط کنید و هر روز یک فنجان بنوشید.

علاوه بر این میتوانید،بذر کتان را به مدت 10 دقیقه با آب جوش ترکیب کنید و قبل از خوابیدن یا میتوانید دانه کتان را به مدت 2 الی 3 ساعت در آب خیس کنید و هر شب قبل از خوابیدن بنوشید تا حرکات روده را تقویت کنید و معده را نیز تمیز کنید.

بلغور جوی دو سر

جو دو سر در مقایسه با دیگر غلات، از ارزش غذایی بالایی برای انسان برخوردار است و از نظر چربی و پروتئین، بسیار غنی می باشد،سرشار از فیبر است. عصاره ی جو دو سر برای بیش از یک قرن، به عنوان تسکین دهنده جلدی به کار می رود.

برای استفاده از بلغور جوی دو سر، برای درمان نشانه های سندروم روده تحریک پذیر میتوانید از این نشانه ها استفاده کنید. اگر شما صبح ها برای صبحانه غلات مصرف میکنید ،جوی دو سر را نیز به آن اضافه کنید و یا میتوانید،بلغور جوی دو سر را به آب اضافه کنید ، بجوشانید و بنوشید. و یا میتوانید به ماست یا سالاد خود اضافه کنید.برای از بین بردن استرس پس از یک روز طولانی ،خسته از کار هم می توانید 5 قاشق غذا خوری ، بلغور جوی دو سر را با 300 میلی لیتر آب جوش و شیر ترکیب کنید و بنوشید.

توجه داشته باشید هنگامی که شروع به استفاده از این دارو میکنید ممکن است احساس نفخ کنید. با این حال به تدریج بدن شما عادت می کند و دیگر نفخ نمی کنید.

میخک برای درمان کولیت روده

گل میخک یک محصول بسیار معطر است، که معمولا به عنوان یک ادویه استفاده می شود. گیاه میخک معمولاً به اندازه 8 تا 12 متر ارتفاع دارد. میخک همچنین دارای یک تاریخ غنی می باشد، که امروزه به عنوان یک محصول تجاری مهم در جهان کاربرد دارد. به طور کلی برای مقابله با مشکلات سلامتی، مانند سردرد، بیماریهای دهان و دندان، سرطان، دیابت عفونت های میکروبی و غیره شناخته شده است،میخک ، تولید و ترشح آنزیم های گوارشی را بهبود می بخشد و این امر فرایند هضم را افزایش می دهد. میخک ها همچنین به کاهش مشکلاتی مانند تحریک پذیری، درد معده، گرفتگی، تهوع و سوء هاضمه کمک می کنند.

روش استفاده از گل میخک برای درمان کولیت:

هفته اول: هر ۴ ساعت ۳ عدد میخک جویده شود.

هفته دوم: بعد از هر غذا ۳ عدد جویده شود تا ۶ ماه.

رفع کولیت روده با چای بابونه

بابونه یک روش درمانی گیاهی بسیار خوب است. در دو نوع قابل قبول آلمانی و همچنین رومی ، بابونه را می توان به عنوان یک ضد افسردگی همراه با استفاده از آن مانند یک داروی تسکین دهنده بیماری استفاده نمود. بابونه از نظر طب سنتی گرم و خشک است و از تقویت کننده های تلخ محسوب می شود.

برای تهیه نسخه درمانی کولیت با بابونه باید :

3 قاشق چای خوری گل بابونه را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید.

آن را از صافی رد کنید و 10 دقیقه صبر کنید.

آن را 3 بار در روز مصرف کنید.

توجه داشته باشید: بابونه را به طور مداوم استفاده نکنید ؛ از آن به طور کامل اجتناب کنید، اگر آلرژی دارید.

چای سبز برای درمان کولیت روده

در چای سبز، (Epigallocatechin Gallate (EGCG وجود دارد که دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان ها است که در نتیجه باعث بهبود سلامت قلب و عروق می شود. همچنین نقش مهمی در پیشگیری و درمان سرطان دارد ؛ علاوه بر این، بسیاری از مطالعات اخیر ثابت کرده اند که این عصاره تاثیر مثبتی بر افراد مبتلا به بیماری روده ای مانند کولیت روده دارد.

در این شیوه از قوری‌های چینی برای دم کردن چای سبز استفاده می‌شود. ویژگی این شیوه، این است که تمام عطر و طعم برگ‌های چای سبز را به ‌خوبی پخش می‌کند و به دهان انتقال می‌دهد. مراحل این شیوه دم کردن چای سبز به ترتیب زیر هستند:

 حدود 2 قاشق چای‌خوری از چای سبز را درون محفظه فلزی و شیاردار درون قوری بریزید. این‌جا هم می‌توانید میزان چای سبز را براساس غلظت و تلخی مورد نظر اضافه کنید.

 بعد آب جوش مورد نیاز را (یک فنجان برای هر نفر) درون قوری بریزید.

بعد مطمئن شوید که همه برگ‌های چای سبز به‌ خوبی در آب جوش فرو رفته‌اند.

 در ادامه باید حدود 1 دقیقه صبر کنید و بعد چای سبز را درون فنجان شیشه‌ای سِرو کنید.

البته اگر بیشتر منتظر بمانید، چای سبز غلیظ‌تر و تلخ‌تری به دست خواهید آورد.

محرک های غذایی رایج که باعث نفخ یا گرفتگی می شوند

 حبوبات، کرفس ، پیاز، هویج، کشمش، موز، زردآلو، آلو، کلم بروکسل، چوب شور و نان شیرینی حلقوی، آدامس های عاری از قند، برخی از شکلات ها، غذاهای فرآوری شده، نوشابه های گازدار، گوشت و کافئین، خوردن وعده های غذایی بزرگ.

در طول درمان از خوردن این غذاها اجتناب کنید.

سخن آخر

از اینکه در یک مقاله ی دیگر با مجله ی زیبا بمان همراه بودید،بسیار خوشحال هستیم،شما تا به حال به این بیماری دچار شدید؟از چه درمانهای خانگی استفاده کردید؟چه ورزش ها و داروهایی در درمان شما موثر بوده؟خوردن چه غذاهایی بر تشدید بیماری شما تاثیر گذار بوده؟ از طریق کامنت ها، ما را درتجربیات با ارزش تان شریک کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *