ورزش پیلاتس | فواید ، تمرینات و انواع آن

ورزش پیلاتس شامل حرکات و تمرینات آرام و مداوم با استفاده از کنترل شکم و تنفس مناسب است.  هدف پیلاتس تقویت بدن برای بهبود تناسب اندام و سلامتی است.تمرینات پیلاتس روی تشک یا با استفاده از تجهیزات ویژه  ای بسته به نیاز فرد انجام می شود.

پیلاتس توسط جوزف پیلاتس آلمانی کشف شد ، او معتقد بود سلامت روان و جسم با هم ارتباط نزدیک دارند. روش او تحت تأثیر اشکال ورزش غربی از جمله ژیمناستیک ، بوکس و کشتی یونانی-رومی بود. پیلاتس در دهه 1920 به ایالات متحده آورده شد و روش خود را كه “ضد بیماری” نامیده بود را چند دهه آموزش داد.

ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب است؟

افراد مبتدی تا ورزشکاران حرفه ای ، در هر سنی  با دارا بودن سطح توانایی و آمادگی جسمانی قابل انجام است. همچنین افرادی که به دنبال به چالش کشیدن مقاومت بدن خود هستند ، مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر هرگونه نگرانی در مورد وضعیت سلامتی یا آسیب دیدگی بدن خود در حین انجام تمرین دارید ، بنابراین قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی ، با پزشک عمومی خود مشورت کنید.

فواید سلامتی ورزش پیلاتس

فواید سلامتی پیلاتس بسیار زیاد است. با این حال ، تعداد کمی از این موارد تحت آزمایش دقیق علمی قرار گرفته است و نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه است.

پزشکان می گویند پیلاتس های منظم می تواند وضعیت بدنی ، عضلانی ، تعادل و تحرک مفصل و همچنین استرس و تنش را کاهش دهد. برای ورزشکاران حرفه ای پیلاتس می تواند قدرت و انعطاف پذیری کل بدن را بالا ببرد .

فواید سلامتی پیلاتس شامل موارد زیر است:

 • انعطاف پذیری بدن
 • افزایش قدرت عضلات ، به ویژه عضلات شکمی ، کمر و باسن (عضلات اصلی بدن)
 • قدرت عضلانی متعادل در بدن
 • کنترل عضلات در اندام شما
 • تثبیت ستون فقرات
 • بهبود وضعیت بدن
 • توانبخشی یا جلوگیری از صدمات مربوط به عدم تعادل عضلات
 • بهبود هماهنگی و تعادل بدنی 
 • توانبخشی مفاصل و ستون فقرات
 • پیشگیری از آسیب های اسکلتی  وعضلانی
 • افزایش ظرفیت ریه ها و گردش خون از طریق تنفس  های عمیق
 • مدیریت استرس و آرامش

انواع ورزش پیلاتس

دو شکل اساسی پیلاتس عبارت است از:

پیلاتس مبتنی بر نیروی زمین : این یک سری تمریناتی است که با استفاده از نیروی جاذبه و وزن بدن روی زمین انجام می شود و هدف اصلی آن داشتن ماهیچه های مستحکم تر است تا وضعیت ، تعادل و هماهنگی بدن را بهبود یابد.

پیلاتس مبتنی بر تجهیزات : این نوع پیلاتس شامل تجهیزات ویژه ای است که باید با انها تمرینات را انجام دهید برخی از اشکال Pilates مانند دمبل و انواع دیگر دستگاه های کوچک مقاومت عضلات را بالا می برد.

آیا پیلاتس می تواند به کاهش درد کمر کمک کند؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پیلاتس در افرادی که کمردرد دارند ، باعث کاهش درد آن می شود.  برای اینکه تمرینات موثر واقع شود ، باید متناسب با فرد تنظیم شده و توسط یک متخصص در این زمینه پیشنهاد شود. 

مربیان  پیلاتس از نظر پزشکی صلاحیت لازم را ندارند و نمی توانند معالجه ، درمان یا پیشنهاد درمانی داشته باشند.، بنابراین اگر برای بهبودی از آسیب دیدگی این ورزش را انتخاب کرده اید ، به شما توصیه می شود قبل از شروع کلاس ، با پزشک معالج خود مشورت کنید.

آیا پیلاتس می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

پیلاتس به عنوان یک فعالیت تقویت کننده عضله  به شمار می رود ، بنابراین می تواند به حفظ وزن سالم کمک کند. . اگر می خواهید به وسیله پیلاتس وزن کم کنید ، توصیه می شود یک رژیم غذایی سالم و برخی فعالیت های هوازی مانند شنا ، پیاده روی و دوچرخه سواری داشته باشید.

تمرین پیلاتس برای سلامتی مفید است و به حفظ وزن سالم کمک می کند. با این وجود ، پیلاتس به اندازه سایر تمرینات قلبی مانند دویدن یا شنا برای کاهش وزن مؤثر نباشد . به این دلیل است که در کلاس های سنتی پیلاتس کالری کمتری سوزانده می شود .

اگر هدف تان  از پیلاتس  کاهش وزن است ، سعی کنید آن را با یک رژیم غذایی سالم و سایر ورزش های دیگر  مانند پیاده روی ، شنا ، دویدن یا دوچرخه سواری انجام دهید.

پیلاتس و اقدامات احتیاطی عمومی

پیلاتس و اقدامات احتیاطی عمومی

اگرچه پیلاتس نوعی ورزش با تأثیر کم است ، اما افراد خاصی قبل از شروع این ورزش باید از مشاوره پزشکی استفاده کنند ، از جمله:

 • افرادی که اخیراً جراحی کرده اند
 • زنان حامله
 • افراد 40 سال یا بیشتر
 • افرادی که از قبل وضعیت پزشکی انند بیماری قلبی داشتند
 • مبتلایان به صدمات یا اختلالات اسکلتی-عضلانی
 • افرادی که مدت طولانی ورزش نکرده باشد
 • افرادی که بسیار چاق هستند

تفاوت پیلاتس و یوگا

در حالی هر کدام از این ورزش ها روشهای متفاوتی دارند، اما پیلاتس و یوگا هر دو در بدن قدرت ، تعادل ، انعطاف پذیری ، استقامت و تکنیک تنفس کشیدن را ابجاد می کنند.

هر دو سیستم بر ارتباط بین سلامت جسمی و روانی تأکید دارند ، اگرچه یوگا بیشتر بر آرامش تأکید می کند و از مراقبه استفاده می کند اما پیلاتیس هم در دستگاه و هم تشک قابل انجام است ، در حالی که یوگای کلاسیک به هیچ تجهیزاتی نیاز ندارد.

تفاوت بین دستگاه و تشک در پیلاتس

جوزف پیلاتس در ابتدا بیش از 500 تمرین برای سیستم بدن ابداع کرد ، برخی از این تمرینات با تجهیزات سنتی پیلاتس ، مانند دایره های جادویی یا وزنه های دستی  و همچنین توپ های بدنسازی بوده است .

دستگاه پیلاتس را می توان متناسب با سطوح مختلف بدن آمادگی و توانایی تنظیم کرد. اما اگر به هر دلیلی نمی توانید روی حصیر دراز بکشید و تمرینات را انجام دهید، اما دستگاه راه حل جایگزین برای مورد می باشد.

پیلاتس را می توان به صورت یک به یک یا گروهی انجام داد  و کلاس های پیلاتس که از دستگاه استفاده می کنند ،معمولاً گران تر هستند.

انتخاب تمرینات پیلاتس 

پیلاتس  را می توان با دستگاه یا در یک فضای باز با تشک و  تجهیزات کوچک تمرین داد  همچنین هر دو تمرین پیلاتس تشک و دستگاه را می توان به صورت فردی یا در گروه های کوچک آموزش داد البته بیشتر کلاس ها 60 دقیقه خواهد بود.

در حالت ایده آل ، کلاس های دستگاه باید به صورت یک به یک و حداکثر 12 نفره تدریس می شوند اما قبل از ورود به کلاس گروهی ، تجربه استفاده از دستگاه توصیه می شود.

هنگام انتخاب مربی پیلاتس ، باید به تجربه و کیفیت آموزش و همچنین شخصیت آنها توجه کرد. هر مربی به طور معمول طی مدت زمان چند ماه یا سال حداقل 450 ساعت آموزش را باید پشت سر بگذارند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که جوزف پیلاتس به طور مستقیم اصول پیلاتس را بیان نکرده است  و مفاهیمی که از مدرسان بعد از کار جوزف پیلاتس بودند نشئت انجام گرفته است. به همین دلیل ، همیشه در جامعه پیلاتس درباره ترتیب اصول و کلمات خاص مورد استفاده برای برخی مفاهیم پیلاتس  توافقی وجود ندارد. 

چندین اصل پیلاتس

در ابتدا جوزف پیلاتس اثر خود به عنوان یک رویکرد بدن / ذهن / روح دانست که بر اثر یکپارچه سازی اصولی مانند مرکزیت ، تمرکز ، کنترل ، دقت ، تنفس  ایجاد شده است. 

 اصول اساسی تمرینات پیلاتس:

سنترینگ : این مفهوم به عنوان تمرکز به مرکز بدن ، ناحیه  بین دنده های تحتانی و استخوان ستنون فقرات تعریف می شود. از نظر انرژی ، تمرینات پیلاتس در این مرکز صورت خواهد گرفت.
تمرکز : اگر توجه کامل به ورزش داشته باشید و آن را با تعهد انجام دهید ، از هر حرکت حداکثر ارزش را به دست خواهید آورد.
کنترل : هر تمرین پیلاتس با کنترل کامل عضلانی انجام می شود و همه بخش های بدن حرکتی آگاهانه است که ذهن را کنترل می کند.
دقت : در پیلاتس ، آگاهی در مورد همه حرکات پایداربدن از جمله تعادل مناسب ، تراز بودن سایر قسمت های با یکدیگر است.
تنفس : جوزف پیلاتس استفاده از تنفس را در تمرینات خود تأکید کرده است. او ریه ها را به عنوان یک حلقه انرژی در بدن تلقی کرده است به طوری که تمرینات پیلاتس با نفس هماهنگ هستند و استفاده صحیح از نفس بخشی جدایی ناپذیر از تمرین پیلاتس است.
تمرین مداوم : تمرین پیلاتس به صورت روان انجام قابل انجام است. روان بودن و سهولت در تمام تمرینات پیلاتس است.  انرژی به دست امده از یک تمرین ، به تمام قسمتهای بدن متصل می شود و به شکلی یکنواخت در بدن جریان می یابد. .

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *