نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج نحوه رسیدگی به آن

“رابطه جنسی سرد” به این معنی است که شرکای جنسی به ندرت یا هرگز رابطه جنسی ندارند.  در واقعیت، صمیمیت جنسی ممکن است به دلایل زیادی کاهش یابد. لزوماً به این معنا نیست که شرکا دیگر به یکدیگر اهمیت نمی‌دهند یا یکدیگر را جذاب نمی‌دانند. علاوه بر این، علل می‌توانند در طول زمان تغییر کنند. اگر همه شرکا بخواهند، می‌توانند با هم کار کنند تا بفهمند چه چیزی باعث کاهش رابطه جنسی آنها می‌شود. در این مقاله، ما بحث می‌کنیم که نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج چیست، چه چیزی می‌تواند به مشکلات جنسی در روابط کمک کند، و چگونه افراد می‌توانند شروع به رسیدگی به آن کنند.

نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج

اتاق خواب مرده چیست؟

این اصطلاح به این معنی است که شرکای جنسی به ندرت یا اصلاً رابطه جنسی ندارند. این یک اصطلاح پزشکی نیست. هیچ تعریف رسمی و هیچ چارچوب زمانی وجود ندارد که متخصصان برای شناسایی رابطه بدون جنسیت از آن استفاده کنند.

تعداد دفعات رابطه جنسی افراد به طور قابل توجهی متفاوت است. اگر دفعات رابطه جنسی به طور قابل توجهی کاهش یابد یا متوقف شود، ممکن است فرد رابطه خود را بدون جنسیت در نظر بگیرد. این نسبتاً رایج است، به خصوص در روابط طولانی مدت.

آیا نداشتن رابطه جنسی در یک رابطه مشکل ساز است؟

اگر همه شرکا به نداشتن رابطه جنسی یا داشتن رابطه جنسی کم راضی باشند، مشکلی نیست. داشتن رابطه جنسی کمتر لزوماً به معنای پایان یافتن رابطه یا ناراضی بودن افراد در آن نیست. در واقع افرادی که رابطه جنسی نداشتند، سطوح شادی مشابهی با افرادی که رابطه جنسی داشتند گزارش کردند. اینکه میزان رابطه جنسی مشکل ساز است، کاملاً به دیدگاه هر یک از طرفین و اهمیت رابطه جنسی برای آنها بستگی دارد. اگر یکی از زوجین بیشتر از دیگری تمایل به رابطه جنسی داشته باشد یا فکر کند که سطح علاقه او کاهش یافته است، ممکن است احساس کنند:

 • آسیب
 • ترد شدن
 • خشم و عصبانیت
 • ناامیدی

شریک زندگی آنها ممکن است احساس گناه، مضطرب و افسرده کند. اگر بیش از یک شریک از میزان رابطه جنسی ناامید شوند، ممکن است ترکیبی از این احساسات را داشته باشند.

چگونه افراد می‌توانند به رابطه بدون جنسیت رسیدگی کنند؟

افزایش صمیمیت و رابطه جنسی در روابط امکان پذیر است، اما نیاز به چند چیز دارد.

اول، همه شرکای جنسی باید تمایل بیشتری به رابطه جنسی داشته باشند. اگر شخصی این را نمی‌خواهد، هیچ اجباری برای انجام آن ندارد. هیچکس به کسی بدهکار رابطه جنسی نیست، حتی اگر ازدواج کرده یا در یک رابطه طولانی مدت باشد.

دوم، همه شرکا باید مایل به همکاری، با شفقت و عشق باشند. قابل درک است که شخص ممکن است از فقدان علاقه جنسی شریک خود احساس آسیب ببیند، اما سرزنش یا رنجش او کار را آسان نمی‌کند. یک فرد می‌تواند این احساسات را به طور جداگانه، به عنوان مثال، با یک درمانگر تخلیه کند یا از طریق آن کار کند.

در نهایت، همه شرکا باید مایل باشند که علل اصلی کاهش میل یا فعالیت جنسی را بررسی کنند. بسته به دلایل خاص، این فرآیند ممکن است دشوار باشد. ممکن است به این معنا باشد که یک فرد مجبور است تجربیات گذشته خود را دوباره مرور کند، باورهای خود را به چالش بکشد، مهارت‌های جدید بیاموزد یا مسئولیت رفتار غیرمفید را به عهده بگیرد.

ممکن است شرکا بخواهند با یکدیگر و همچنین با پزشک متخصص کار کنند تا دلایل کمبود صمیمیت را شناسایی کنند. این ممکن است شامل صحبت کردن با یک نفر باشد:

 • درمانگر
 • مشاور زوجین
 • مربی سکس
 • دکتر
علل کاهش فعالیت جنسی در روابط

علل کاهش فعالیت جنسی در روابط

عوامل زیادی می‌توانند به سطوح پایین صمیمیت جنسی در روابط کمک کنند. آنها ممکن است مربوط به:

میل، یا اینکه فرد چقدر می‌خواهد رابطه جنسی داشته باشد
برانگیختگی یا پاسخ فیزیکی بدن به تحریک
فرصت‌های جنسی
اگرچه میل و برانگیختگی به هم مرتبط هستند، اما همیشه با هم مطابقت ندارند.

به عنوان مثال، ممکن است شخصی بخواهد رابطه جنسی داشته باشد اما مشکل جسمی داشته باشد که از برانگیختگی جلوگیری می کند. به طور مشابه، بدن یک فرد ممکن است به احساسات لذت بخش پاسخ دهد، اما ذهن او ممکن است بیش از حد درگیر باشد که نمی‌تواند تمایل داشته باشد.

فقدان فرصت می‌تواند ناشی از نداشتن فضا، زمان، دانش کافی یا دسترسی به مراقبت های بهداشتی جنسی برای ایجاد رابطه جنسی لذت بخش یا ایمن باشد. در زیر برخی از عواملی که ممکن است نقش داشته باشند آورده شده است.

فشار و استرس

استرس می‌تواند میل به رابطه جنسی را کاهش دهد. برخی از افراد به طور موقت علاقه خود را به رابطه جنسی در زمان های بسیار پر استرس از دست می‌دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است استرس مزمن را تجربه کنند که باعث تغییرات طولانی‌تر می‌شود. ممکن است فرد به دلایل زیادی احساس استرس کند. هم مشکلات شخصی و هم مشکلات سیستمی می‌توانند استرس‌زا باشند.

به عنوان مثال، در مطالعه‌ای نشان داده شده است که نگرانی‌های مالی با رابطه جنسی کمتر در مردان و زنان مرتبط است. اما برای مردان، درآمد کمتر از 20٪ از درآمد خانواده به شدت با بی‌جنسی کوتاه‌مدت مرتبط بود. این نشان می‌دهد که فشار نقش‌های جنسی سنتی بر فراوانی جنسی تأثیر می‌گذارد، شاید به این دلیل که انجام ندادن این نقش‌ها باعث استرس می‌شود.

خستگی

بسیاری از افراد قبل از خواب رابطه جنسی دارند. اما برای فردی که بسیار خسته است، نیاز به خواب ممکن است بیشتر از میل جنسی باشد. سطوح پایین انرژی می‌تواند ناشی از:

 • کار کردن
 • فرزندپروری
 • مراقبت
 • وظایف خانگی
 • ورزش، مانند تمرینات فشرده
 • رضایت از زندگی

وقتی افراد احساس رضایت می‌کنند ممکن است علاقه بیشتری به داشتن رابطه جنسی داشته باشند. در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ روی زنان 40 تا 73 ساله، رضایت از زندگی پیش‌بینی‌کننده عملکرد جنسی سالم بود. سایر پیش‌بینی‌های مهم عبارتند از:

 • حمایت عاطفی از دیگران
 • اعتماد به نفس
 • خوش بینی

همچنین مطالعاتی نشان می‌دهد که رضایت مالی و شغلی با روابط جنسی مکرر در میان بزرگسالان دگرجنس‌گرا مرتبط است.

انگ و شرم جنسی

انگ جنسی در بسیاری از فرهنگ‌ها و جوامع در سراسر جهان رایج است. این می‌تواند منجر به شرم یا خجالت در مورد میل به رابطه جنسی، دنبال کردن رابطه جنسی، یادگیری آنچه که احساس خوبی دارد، و صحبت آشکار با شریک زندگی شما شود. در نظرسنجی سال 2017 توسط بزرگسالان آمریکایی، داشتن نگرش محافظه‌کارانه در مورد رابطه جنسی با رابطه جنسی کمتر مرتبط است که نشان‌دهنده ارتباط بین این دو است.

مشکلات رابطه

مشکلات در یک رابطه که مستقیماً به رابطه جنسی مربوط نمی‌شود، در نهایت می‌تواند بر میل، برانگیختگی و اینکه آیا شرکا برای رابطه جنسی وقت می‌گذارند تأثیر بگذارد. ممکن است مشکلات فعلی یا گذشته در موارد زیر وجود داشته باشد:

 • اعتماد
 • ارتباط
 • وفاداری

حتی اگر یک رابطه فعلی خوشحال‌کننده باشد، تجربیات گذشته یک فرد ممکن است او را از باز کردن رابطه با شریک فعلی خود بی‌میل کند.

رضایت جنسی

حتی زمانی که شرکا از رابطه خود راضی هستند، ممکن است از جنبه‌های خاصی از برخوردهای جنسی خود لذت نبرند. این ممکن است منجر به تمایل کمتر و رابطه جنسی کمتر شود. یک مطالعه در سال 2020 روی زوج‌های دگرجنس‌گرای جوان نشان داد که ارتباط در مورد رابطه جنسی برای رضایت و تکرار جنسی بسیار مهم است. ارتباط همچنین با رضایت کلی از رابطه همبستگی دارد. لذت جنسی بسیار ذهنی است، بنابراین شناخت آنچه که فرد از آن لذت می‌برد برای رضایت جنسی ضروری است.

سلامت روان

بسیاری از شرایط و علائم سلامت روان می‌توانند بر علاقه یا برانگیختگی جنسی تأثیر بگذارند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • ترومای گذشته
 • تصویر منفی بدن
 • عزت نفس پایین
 • اعتیاد
 • شرایط سلامت جسمانی

تعدادی از مسائل مربوط به سلامت جسمانی می تواند بر میل یا برانگیختگی جنسی تأثیر بگذارد. آنها عبارتند از:

تغییرات هورمونی: تغییرات در سطح هورمون های جنسی می‌تواند بر میل و برانگیختگی جنسی تأثیر بگذارد. در همه افراد، این سطح هورمون به طور طبیعی در طول زمان در نوسان است. خواب، استرس، مصرف مواد و بسیاری از عوامل دیگر نیز می توانند بر آنها تأثیر بگذارند.
شرایط سلامت جنسی: این شرایط می‌تواند رابطه جنسی را دشوارتر کند یا منجر به خجالت شود. برخی از نمونه‌ها عبارتند از عفونت‌های مقاربتی، واژینیسموس و انزال زودرس یا تاخیری.
بیماری‌های مزمن: بسیاری از شرایط پزشکی می‌توانند بر توانایی تجربه میل یا برانگیختگی تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، فشار خون بالا با افزایش خطر ابتلا به اختلال نعوظ مرتبط است. بیماری قلبی، بیماری تیروئید، دیابت، آسیب عصبی، درد مزمن، بیماری های محدودکننده انرژی و بسیاری دیگر نیز می‌‌توانند نقش داشته باشند.
عوارض جانبی داروها: برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی و کنترل بارداری هورمونی می‌توانند بر میل و برانگیختگی جنسی تأثیر بگذارند.
شرایط سلامت جسمانی همچنین می‌تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد و به طور بالقوه بر عزت نفس و تصویر بدن فرد تأثیر بگذارد.

چگونه با یک شریک صحبت کنیم؟

چگونه با یک شریک صحبت کنیم؟

زمانی را برای صحبت اختصاص دهید و این روش‌ها را برای گفتگوی سازنده امتحان کنید:

زمان مناسب را انتخاب کنید: لحظه‌ای را هدف‌گذاری کنید که هیچ‌کس حواسش پرت نشود و درگیری قابل توجهی وجود نداشته باشد. هنگام دعوا موضوع را مطرح نکنید.
از قضاوت و سرزنش بپرهیزید: با دلسوزی و کنجکاوی در مورد آنچه طرف مقابل فکر می‌کند به گفتگو بپردازید. از فرد بپرسید که آیا متوجه کاهش رابطه جنسی شده است و چه احساسی نسبت به آن دارد.
گوش کنید: به آنها زمان بدهید تا آزادانه صحبت کنند. هنگامی که آنها احساس خود را بیان کردند، برای درک بهتر سؤالاتی بپرسید و این درک را بیان کنید. 
روی چیزهایی که در رابطه جنسی خوب است تمرکز کنید: صحبت در مورد رابطه جنسی با عبارات مثبت، به جای تمرکز بر اشتباه، می تواند گفتگو را آسان‌تر کند. 
استراتژی‌های پیشنهادی: اگر مناسب به نظر می‌رسد، داوطلب شوید تا تغییراتی برای کمک ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر یک وضعیت پزشکی ممکن است نقشی داشته باشد، پیشنهاد کنید با یک پزشک قرار ملاقات بگذارید. اگر شریک زندگی با خستگی ناشی از مراقبت از کودک دست و پنجه نرم می کند، مسئولیت های بیشتری را به عهده بگیرید یا کمک بیشتری دریافت کنید.
با یک متخصص مشورت کنید: اگر صحبت کردن در مورد رابطه جنسی برای افراد سخت است یا انجام این کار به طور مؤثر دشوار است، مراجعه به یک درمانگر یا مشاور زوج ها ممکن است کمک‌کننده باشد. آنها می‌توانند بحث را میانجیگری کنند و بینش هایی در مورد آنچه ممکن است باعث ایجاد مشکلات شود ارائه دهند.

خلاصه

اصطلاح “اتاق خواب مرده” به شرکای جنسی اطلاق می‌شود که رابطه جنسی کمی دارند یا اصلاً رابطه جنسی ندارند. همه این را ناراحت کننده نمی‌دانند و همیشه نشان دهنده مشکل نیست. با این حال، اگر میزان رابطه جنسی با همه شرکا مناسب نباشد، می‌تواند باعث نارضایتی شود.

عوامل زیادی بر میل و برانگیختگی جنسی و دسترسی افراد به رابطه جنسی ایمن و لذت بخش تأثیر می‌گذارد. استرس، مشکلات روابط، شرایط سلامت روان و شرایط سلامت جسمانی می‌توانند نقش داشته باشند. از آنجایی که عوامل زیادی می‌توانند در میزان رابطه جنسی افراد نقش داشته باشند، همکاری با یک متخصص برای شناسایی و رفع علل آن می تواند کمک کند. برای افرادی که می‌خواهند زندگی جنسی خود را تغییر دهند، مشاوره با یک درمانگر جنسی یا مشاور زوجین ممکن است به شروع این روند کمک کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *