دمنوش برای عفونت گلو

دمنوش برای عفونت گلو

عفونت گلو یکی از عارضه هایی است که در اثر سرماخوردگی و آنفولانزا به وجود می آید این بیماری حتی ممکن است، به فصل سرما نیز ربطی نداشته باشد و در تابستان نیز دچار گلودرد شوید. چرا که در برخی از موارد مشاهده شده گلوی فرد به صورت متورم و دردناک شده و و به حالتی آزاردهنده تبدیل شده است، افراد معمولی به سراغ قرص‌ها و داروهای شیمیایی می روند اما در این بین افرادی هستند که به سلامتی خود اهمیت میدهند و از دمنوش های گیاهی استفاده میکنند، در این مقاله می‌خواهیم چند مورد از بهترین دمنوش برای عفونت گلو را خدمت شما معرفی کنیم.

مصرف این دمنوش ها بدون مشورت با پزشک توصیه نمی شود

استفاده از دمنوش گل ماهور

بهترین دمنوش گیاهی که برای عفونت گلو کاربرد دارد و می تواند وضعیت تنفسی شما را بهبود بخشد، دمنوش گل ماهور است. این دمنوش به تسکین درد گلو، کاهش سرفه و برونشیت کمک می کند. گل ماهور دارای خاصیت آنتی باکتریال می باشد که به کاهش عفونت و التهاب کمک کرده و به دفع مخاط اضافی از گلو و مجرای بینی منجر خواهد شد.

دمنوش گل داوودی برای عفونت گلو

این دمنوش برای عفونت گلو و بیماری های تنفسی کاربرد دارد و هم در زمان سرماخوردگی و هم در زمانی که دچار عفونت گلو شده اید ، دمنوش گل داوودی را دم کرده و نوش جان کنید. نکته جالب اینجاست که گل‌داوودی خود دارای مقداری ویتامین c است این موضوع در بهبود وضعیت سرماخوردگی و عفونت شما موثر خواهد بود.

استفاده از چای گل مریم

گل مریم یا مریم گلی یک نوع گیاه دارویی است که برای درمان سرفه از آن استفاده می شود و به عنوان دمنوش برای عفونت گلو کاربرد دارد، چرا که این گیاه دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و در ترکیب شیمیایی این گیاه مقداری داروی اکسپکتورانت وجود دارد، اکسپکتورانت باعث ترشح خلط در گلو و مجرای تنفسی بیمار می شود و به همین سبب سرفه را کاهش داده، گلودرد را تسکین و عفونت گلو را از بین میبرد، پس می‌توان گفت که چای مریم گلی بهترین دمنوش برای عفونت گلو می باشد.

استفاده از ترکیب عسل و لیمو و زنجبیل

برای درمان عفونت گلو و سرفه می‌توانید از دمنوش این سه ماده استفاده کنید. برای این منظور مقداری عسل را ته لیوان ریخته و لیوان را پر از آب داغ کنید، سپس مقدار کمی زنجبیل آسیاب شده را به همراه چند تکه لیمو خشک در داخل لیوان بریزید و ترکیب را هم بزنید، این دمنوش شما را از گلودرد خواهد رهانید.

استفاده از چای دارچین

چای دارچین قطعاً به عنوان یک دمنوش برای عفونت گلو کاربرد خواهد داشت حتماً تا کنون بارها از آن در چای استفاده کرده اید. دارچین دارای خواص آنتی باکتریال و آنتی اکسیدانی زیادی است و به کاهش سرفه و بهبود عفونت گلو کمک خواهد کرد. برای استفاده از دارچین در چای خود باید ابتدا مقداری دارچین را در لیوان بریزید، آب جوش بر روی آن ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا تمام طعم خود را به آب بدهد، سپس مقداری چای یا چای کیسه ای در داخل آب جوش ب بریزید.

دمنوش سیر برای عفونت گلو

استفاده از دمنوش سیر برای عفونت گلو

اگر نمی توانید طعم تند سیر را تحمل کنید ، می‌توانید از سیر به عنوان دمنوش برای عفونت گلو استفاده کنید، سیر حاویه مواد آنتی باکتریال زیاد می باشد که در درمان انواع عفونت ها موثر است، برای ایجاد این دمنوش می توانید مقداری سیر را له کنید و آب حاصل از آن را با آب داغ نوش جان کنید.

استفاده از دمنوش بابونه

گیاه بابونه نیز دارای خاصیت ضد درد و ضد التهابی می باشد که برای تسکین دادن انواع درد ها از جمله درد گلو مناسب می باشد، یکی از خواص بابونه در پیشگیری از کم آبی بدن است و برای درد دوران قاعدگی نیز می‌توان از دمنوش آن استفاده کرد، برای تهیه دمنوش بابونه کافیست مقداری آب را بجوشانید و در لحظه به جوش آوردن آب، آن را از روی اجاق گاز بردارید و مقداری بابونه را در داخل آن بریزید تا به خوبی دم بکشد، سپس با استفاده از توری دمنوش حاصل را تصفیه و نوش جان کنید.

دمنوش ریشه سنبل هندی برای عفونت گلو

استفاده از دمنوش سنبل هندی برای ضد عفونی کردن و روان کردن گلو مناسب است و به دفع میکروب‌ها و ویروس‌ها از مجاری تنفسی کمک می‌کند، بنابراین سنبل هندی در هر زمانی به منظور دمنوش برای عفونت گلو کاربرد خواهد داشت. برای اینکه ریشه سنبل هندی تاثیر خود را بر بدن شما بگذارد باید روزانه ۳ مرتبه در نشان را بنوشید از گلودرد و عفونت آن، سرفه و سایر علائم سرماخوردگی رها شوید.

دمنوش شنبلیله برای گلو درد

تخم شنبلیله نیز دارای خواص درمانی زیادی می باشد که به کاهش التهاب گلو و تسکین درد کمک می کند، همچنین تخم شنبلیله یک ضد قارچ قوی برای از بین بردن عفونت های قارچی می باشد، به راحتی می‌توانید مانند روش های قبل دمنوش تخم شنبلیله را دم کرده و نوش جان کنید. توجه کنید که مصرف شنبلیله برای زن باردار مضر است.

دمنوش اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس نیز همانند سایر گیاهان دارویی دارای خواص ضد التهابی و عفونت کشی می باشد که در درمان بیماری تنفسی مانند گلودرد، برونشیت و سرماخوردگی مناسب است. برای این کار می توانید مقداری گیاه اسطوخودوس را در آب بجوشانید و سپس مایع حاصل از یک توری بگذرانید تا دمنوش صاف شده آن به دست آید، روزانه ۳ مرتبه و به مدت یک هفته این دمنوش را مصرف کنید.

استفاده از دمنوش اکیناسه

گیاه اکیناسه نیز دارای خواص ضد التهابی و عفونت کشی زیادی می باشد که در درمان عفونت گلو و سایر بیماری تنفسی مانند سینوزیت ، آنفولانزا ، سرماخوردگی، خناق، سرفه و دیفتری تاثیر گذار می باشد.

توجه بسیار مهم برای درمان عفونت گلو درد

گاهی وقت ها گیاهان دارویی تاثیر خود را در دراز مدت بر روی بدن میگذارند، اما کاملا بی خطر هم نیستند، استفاده بی رویه از برخی گیاهان دارویی می تواند عوارضی جانبی زیادی را به دنبال داشته باشد، بنابراین پس از دو یا سه روز مصرف هر یک از دمنوش های فوق، در صورت عدم بهبودی و بدتر شدن حال شما حتماً باید به پزشک مراجعه کنید

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *