8 درمان خانگی برای سوزش پا و بررسی علت های آن

احساس سوزش پا یک اختلال شایع است که می تواند علت یک بیماری یا به عنوان علامت یک بیماری دیگر رخ دهد. متخصصان پزشکی احساس سوزش در پا یا سندرم سوزش پایین کف پا (BFS) می نامند. این سندرم اغلب باعث گرم شدن و دردناک شدن پا می شود. علائم بسته به علت ممکن است خفیف یا شدید باشد.

این عارصه در بزرگسالان بزرگتر شایع است و می تواند شب ها شدیدتر شود. سوزش پا نه تنها کف پا را تحت تأثیر قرار می دهد ، بلکه می تواند قسمت بالای پا ، مچ پا و ساق پا را نیز تحت تأثیر قرار دهد. دیابت یکی از دلایل عمده سوزش پا است.  این مقاله به بررسی علل سوزش پا و 9 درمان خانگی برای درمان آن می پردازد.

سوزش پا

علل سوزش پا

نوروپاتی محیطی که معمولاً آسیب عصبی نامیده می شود ، یکی از علل شایع سوزش پا است. با این حال ، آسیب عصبی خود اغلب ناشی از یک بیماری پزشکی دیگر است. شرایط پزشکی که می تواند باعث آسیب عصبی و سوزش پا شود عبارتند از:

دیابت

دیابت می تواند باعث افزایش سطح قند خون شود. سطح طولانی مدت قند خون می تواند به عروق و اعصاب آسیب برساند. نام این نوع آسیب عصبی ، نوروپاتی دیابتی است. حداکثر 50٪ از افراد دیابتی دارای نوروپاتی دیابتی هستند یا در برخی از موارد دچار آن خواهند شد. یکی از اصلی ترین علائم نوروپاتی دیابتی سوزش پا است.

نوروپاتی حسی فیبر کوچک (SFSN)

این وضعیت باعث درد و ناراحتی در پا و دست می شود و باعث آسیب دیدن اعصاب پوستی حسی کوچک می شود. این اعصاب بازخورد حسی را بین پوست و مغز ایجاد می کنند. SFSN اغلب با دیابت یا اختلال در متابولیسم گلوکز در ارتباط است. علائم SFSN عبارتند از: درد ، سوزن سوزن شدن.

مصرف زیاد الکل

مصرف الکل می تواند باعث نوروپاتی الکلی شود که به اعصاب بدن آسیب می رساند. اعصاب آسیب دیده باعث می شود فرد BFS را تجربه کند.

سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS)

CRPS اصطلاحی گسترده است که درد و التهاب ناشی از آسیب دیدگی به بازو یا پای فرد را توصیف می کند. دلایل عمده CRPS شامل شکستگی ، جراحی و پیچ خوردگی است. علائم CRPS شامل سفتی مفاصل ، از بین رفتن یا رشد بیش از حد استخوان ، تغییر در بافت پوست و تورم اندام آسیب دیده است.

سندرم تونل تارسال

سندرم تونل تارسال مشابه سندرم تونل مچ دست است اما در مچ پا ایجاد می شود. سندرم تونل تارسال در نتیجه فشرده سازی و آسیب دیدن عصب در امتداد داخل مچ پا رخ می دهد. می تواند احساس گزگز یا سوزش در پا ایجاد کند.

دلایل دیگر سوزش پا

سایر دلایل BFS که با آسیب عصبی ارتباط ندارند عبارتند از:

درمان سوزش پا

درمان های خانگی

درمان سوزش پا به علت اصلی بستگی دارد. یک پزشک ممکن است سوزش پا را با استفاده از موارد زیر درمان کند:

 • داروی ضد قارچ
 • تعویض کفش
 • مکمل های ویتامین
 • مکمل های تیروئید
 • تحریک الکتریکی عصب
 • مغناطیسی درمانی
 • لیزر یا نور درمانی

همچنین تعدادی داروی خانگی برای سوزش پا وجود دارد که فرد می تواند آنها را امتحان کند. در اینجا 9 موردی وجود دارد که ممکن است موجب تسکین این عارضه شوند:

1. خیساندن پا در آب سرد یا حمام یخ
خیساندن پا در آب سرد می تواند به رفع موقت علائم سوزش پا کمک کند. با این حال ، فردی که از گلبول قرمز رنج می برد باید از این کار اجتناب کند ، زیرا این امر ممکن است به پوست او آسیب برساند.

2. استراحت ، یخ ، کمپرس
فرد می تواند با استفاده از این موارد به کاهش علائم سندرم تونل تارسال کمک کند که شامل استراحت پا ، قرار دادن یخ در مچ پا ، استفاده از کمپرس و بالا بردن پا است. این روش ها می تواند به کاهش تورم و التهاب کمک کند

3. سرکه سیب
سرکه سیب می تواند با باکتری ها ، قارچ ها و سایر میکروب های مضر مقابله کند. خیساندن پا در  آب گرم و سرکه سیب ممکن است یک روش موثر در درمان پای ورزشکاران باشد. با این حال ، هیچ منبع علمی معتبری برای اثبات موثر بودن این روش درمانی وجود ندارد.

4. زردچوبه
زردچوبه حاوی ترکیب کورکومین است. کورکومین دارای اثرات ضد التهابی ، آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است و ممکن است یک درمان موثر برای چندین بیماری پوستی باشد. کورکومین همچنین یک منبع درمانی معتبر برای انواع اختلالات عصبی است.
یک مطالعه در سال 2013 نشان می دهد اگر فردی در مراحل اولیه نوروپاتی، کورکومین مصرف کند ، ممکن است تأثیر مثبتی داشته باشد. این مطالعه بیان می کند که کورکومین می تواند از بروز نوروپاتی مزمن جلوگیری کند.

5. روغن ماهی
روغن ماهی دارای خواص ضد التهابی است که در کاهش درد و ناراحتی مفید است. اگر فردی در نتیجه دیابت سوزش پا داشته باشد ، می تواند از آن استفاده کند. یک منبع معتبر در سال 2018 نشان می دهد که روغن ماهی می تواند روند پیشرفت را کند. مکمل های روغن ماهی بدون نسخه (OTC) در دسترس هستند. یک فرد می تواند روزانه بین 2400 تا 5400 میلی گرم روغن ماهی مصرف کند.

7. زنجبیل
روغن زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است و ممکن است یک درمان موثر برای سوزش پا باشد.  یک مطالعه معتبر از موش های سال 2020 ، استفاده از عصاره زنجبیل را بررسی کرد. این نشان می دهد که عصاره زنجبیل ممکن است یک درمان موثر در برابر نوروپاتی دیابتی باشد. با این حال ، تعیین اثر زنجبیل برای درمان خاص سوزش پا و درد نوروپاتیک نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

8. لیدوکائین یا کپسایسین
لیدوکائین یک بی حس کننده موضعی است. متخصصان پزشکی معمولاً از لیدوکائین برای بی حس کردن پوست قبل از انجام برخی اقدامات استفاده می کنند. کپسایسین در فلفل های چیلی وجود دارد و تسکین دهنده درد طبیعی است. یک مطالعه 2011 منبع معتبر نشان داد که کپسایسین در کمک به کنترل درد موثر است.

9. ماساژ پا
ماساژ جریان خون  را در ناحیه ای از بدن افزایش می دهد. بنابراین ، اگر فردی از سوزش پا رنج می برد ، می تواند پاهای خود را ماساژ دهد تا گردش خون و جریان خون در مناطق مورد نیاز را بهبود بخشد.

خلاصه

سندرم سوزش پا نام اصلی احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن پا است. طیف گسترده ای از شرایط باعث این عارضه می شود ، از جمله دیابت و استفاده زیاد از الکل و … . تعدادی از داروهای خانگی وجود دارد که فرد می تواند برای درمان علائم سوزش پا استفاده کند. این موارد شامل حمام های آب سرد ، مکمل های زردچوبه و روغن ماهی است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.