برجستگی در نوک پستان : علت و روش های درمان آن ها

برجستگی های نوک سینه ها طبیعی است. با این حال ، این برجستگی می توانند به دلیل برخی شرایط پزشکی ظاهر شوند. اگر چه علت به وجود آمدن آنها همیشه مورد نگرانی نیست ، اما سناریوهایی وجود دارد که ممکن است نیاز به بررسی پزشک داشته باشد.

علل و علائم برجستگی می تواند به محل آنها بستگی داشته باشد. به عنوان مثال ، برجستگی ها می توانند در موارد زیر ظاهر شوند:

 • آرئولا ، که ناحیه تیره تری از پوست اطراف پستانک است
 • نوک سینه یا نیپل ، که در مرکز منطقه تیره است
 • پوست اطراف پستان

در این مقاله بررسی خواهد شد که چرا ممکن است فرد در نوک سینه های خود از جمله در دوران بارداری و شیردهی برجستگی داشته باشد.

برجستگی در نوک پستان

غدد آرئولار

غدد آرئولار یا غدد مونتگومری در آرئول وجود دارد. برجستگی هایی که ممکن است فرد در آرئول ( ناحیه تیره دور نوک سینه) مشاهده کند بخشی از غدد است.این موارد طبیعی است. این غدد چربی تولید می کنند که به مرطوب شدن نوک سینه و محافظت از آن ها کمک می کند. این امر به ویژه در دوران شیردهی می تواند مهم باشد و به محافظت از سینه در برابر باکتری کمک می کند. غدد آرئولار در مردان نیز وجود دارد. این برجستگی غدد کاملا طبیعی هستند و نیازی به درمان ندارند.

آکنه

آکنه می تواند در نوک سینه ها ، هاله تیره و پوست اطراف پستان ظاهر شود. وقتی چربی و یا هر  عامل دیگری منافذ را مسدود کند ، جوش ایجاد می شود. به دلیل عوامل زیر ممکن است افراد دچار آکنه شوند:

 • تغییرات هورمونی
 • استفاده از محصولات آرایشی 
 • مصرف برخی داروها
 • مرتباً از وسایلی استفاده کنید که به ناحیه آسیب دیده فشار وارد می کنند

درمان

یک جوش معمولاً خود به خود برطرف می شود. با این حال ، اگر آکنه مداوم باشد ، فرد می تواند گزینه های مختلف درمانی را امتحان کند.

بیشتر بخوانید : درمان آکنه

فولیکولیت (التهاب یا عفونت فولیکول مو)

فولیکولیت یک عفونت شایع است که در فولیکول های موی فرد ایجاد می شود. به جز کف پا و کف دست می تواند روی هر قسمت از بدن تأثیر بگذارد. در این عرضه که به نظر می رسد شبیه به آکنه است ممکن است فرد دچار خارش یا درد شود. علت این عارضه می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • لمس یا مالش پوست
 • لباس تنگ پوشیدن
 • خراشیدن 

درمان

اگر فردی از علت ها جلوگیری کند ، فولیکولیت به طور خود به خود برطرف می شود. با این وجود ، فرد می تواند سه چهار بار در روز و به مدت 15-20 دقیقه از کمپرس گرم استفاده کند.

موی زیر پوستی

موی زیرپوستی هنگامی رخ می دهد که مو دوباره به داخل پوست رشد می کند. وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است فرد لکه های برجسته و خارش دار را مشاهده کند. اگر این لکه ها آلوده باشد ، ممکن است فرد در آنها چرک ببیند.

درمان

موهای زیر پوستی معمولاً خود به خود برطرف می شوند. با این حال ، فرد باید در صورت عفونی شدن آنها را تحت نظر داشته باشد.

درماتیت یا اگزمای نوک سینه

درماتیت نوک پستان یا اگزمای نوک پستان می تواند باعث پوسته پوسته شدن می شود. همچنین ممکن است پوست فرد تحریک شده و خارش داشته باشد. اگرچه به طور معمول این عارضه خانم های نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما می تواند نوزادان ، کودکان و بزرگسالان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. درماتیت نوک پستان می تواند در نتیجه واکنش به برخی از محصولاتبهداشتی یا پارچه ها ، مانند صابون های جدید یا مواد شوینده لباس ، ایجاد شود.

درمان

برخی از افراد ممکن است به یک دوره استروئیدهای موضعی نیاز داشته باشند. برای کمک به جلوگیری از تکرار اگزما ، فرد باید سعی کند از ماده تحریک کننده یا آلرژن که در ابتدا باعث واکنش شده است ، جلوگیری کند.

کیست پستان

کیست های پستان یکی از دلایل عمده ایجاد توده های پستان است و وقتی به سطح پوست نزدیک شوند ، می توانند مانند یک تاول بزرگ احساس شوند. اگر در بافت عمیق تر باشند ، احساس ایجاد توده های سخت خواهید داشت. کیست های پستان خوش خیم هستند ، به این معنی که سرطانی نیستند.

درمان

ممکن است فرد به هیچ درمانی برای کیست پستان نیاز نداشته باشد. با این حال ، همیشه بهترین کار این است که پزشک توده های جدید پستان را بررسی کند. پزشکان می توانند توده را ارزیابی کنند و تشخیص دهند که آیا اقدامات بعدی لازم است یا خیر. اگر کیست بزرگ باشد یا درد ایجاد کند ، یک جراح مایعات را از کیست خارج کند و از یک سوزن ظریف و یک سرنگ استفاده کند.

برجستگی در نوک پستان

فیبروآدنوما

فیبروآدنوم یک بیماری غیر سرطانی است که باعث رشد بافت در پستان می شود. فیبروآدنوم  به راحتی در زیر پوست حرکت می کند و به طور معمول بدون درد هستند. فیبروآدنوم در زنان در سنین 20 تا 30 سالگی بیشتر مشاهده می شود ، اما در هر سنی ممکن است بروز کند.

درمان

اکثر فیبروآدنوم ها به هیچ درمانی نیاز ندارند و معمولاً در همان اندازه باقی می مانند یا با گذشت زمان کاملاً از بین می روند. در صورت بزرگ بودن آنها ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن وجود داشته باشد.

سرطان پستان

توده های پستان می تواند یکی از علائم اولیه سرطان سینه باشد ، اگرچه ممکن است به صورت برجستگی در نوک سینه ظاهر نشود. برخی دیگر از علائم احتمالی سرطان سینه عبارتند از:

 • تغییرات پوستی در اطراف پستان ، از جمله  برجستگی یا فرورفتگی
 • تغییر رنگ پستان
 • ترشحات سینه
 • نوک پستان فرو رفته یا برآمده
 •  پوسته پوسته شدن پوست در نوک پستان
 • تغییر در اندازه یا شکل پستان

درمان به تشخیص و نوع سرطان پستان بستگی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید : آیا سرطان سینه کشنده است؟

بیماری پاژه نوک سینه

بیماری پاژه نوعی سرطان پستان است. اگرچه شیوع آن در زنان بیشتر است ، اما می تواند هر کسی را درگیر کند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که سلول های سرطانی در نوک پستان یا  هاله سینه شروع به جمع شدن می کنند. با این حال ، پزشکان هنوز به طور کامل نمی دانند که چه چیزی باعث بیماری پاژه در نوک پستان می شود.

برخی از علائم بیماری پاژه نوک پستان عبارتند از:

 • احساس خارش و سوزن سوزن شدن در نوک پستان ، که می تواند به  هاله سینه نیز گسترش یابد
 • پوسته پوسته شده ، پوسته ای که ممکن است ملتهب هم به نظر برسد
 • ترشحات زرد یا خونی از نوک پستان

یک متخصص  برای تشخیص بیماری پاژه از نوک پستان بیوپسی می کند که شامل برداشتن برخی سلول ها یا بافت از پستان آسیب دیده و بررسی نمونه در زیر میکروسکوپ است.

درمان

درمان ممکن است بسته به موارد زیر متفاوت باشد:

 • مرحله تومور
 • درجه بدخیمی
 • اندازه تومور
 • وجود یا عدم وجود بیماری متاستاتیک
 • سن و سلامت عمومی فرد

در دوران حاملگی

تغییر در نوک پستان ها و پستانها در دوران بارداری امری عادی است. بسیاری از افراد ممکن است احساس کنند که نوک سینه ها و پستانهایشان حساس ترشده است. همچنین ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در نوک پستان ها داشته باشند. این احتمالاً به دلیل افزایش هورمونها مانند پروژسترون و بزرگتر شدن مجاری شیر در پستانها است.

غدد آرئولار نیز ممکن است بزرگتر شوند ، بنابراین برجستگی های نوک سینه ها برجسته تر می شوند. در دوران بارداری ممکن است فرد متوجه تشکیل توده هایی شود که می توانند شامل کیست و فیبروآدنوم باشند ، اما همچنین می تواند گالاکتوسل نیز باشد. گالاکتوسل ها به کیست شباهت دارند ، اما به جای مایعات دیگر با شیر پر می شوند.

در دوران شیردهی

برجستگی در نوک سینه ها نیز می تواند در دوران شیردهی ایجاد شود.

به عنوان مثال ، مجاری شیر در پستانها می توانند مسدود شده و منجر به ایجاد برجستگی های قابل توجه در نوک سینه ها و اطراف آن شوند. این برجستگی ها کوچک هستند و مانند توده های سخت احساس می شوند و می توان با وجود آن ها احساس درد داشت.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

فرد در صورت مشاهده تغییر غیرمعمول در پستان و نوک سینه ، از جمله برجستگی های جدید باید به پزشک مراجعه کند.

خلاصه

چندین دلیل بالقوه ایجاد برجستگی در نوک پستانها یا اطراف آن وجود دارد. بسیاری از دلایل خوش خیم هستند و خود به خود برطرف می شوند. اگر شخصی در مورد پستان یا نوک پستان خود اتفاق غیرمعمولی را مشاهده کرد ، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *