8 علائم سرطان سینه که باید آن را جدی بگیرید

توده یکی از علائم سرطان سینه در آقایان یا خانمها است. سرطان پستان می تواند چندین علائم در روی پوست و اطراف پستان ایجاد کند. هر فردی که متوجه هر یک از این تغییرات شود باید به پزشک مراجعه کند.

در بعضی موارد ، سرطان سینه ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد ، اما پزشک توده ای را در ماموگرافی تشخیص دهد. غربالگری به موقع سرطان پستان توسط پزشک می تواند در سریعترین و قابل درمان ترین مرحله تشخیص این بیماری کمک کند.

در این مقاله از مجله زیبا بمان ، ما در مورد برخی از نشانه ها و علائم سرطان سینه که ممکن است بدون ایجاد توده قابل توجه ، در پستان رخ دهد ، بحث می کنیم.

همه این علائم همچنین می توانند یک علت غیر سرطانی داشته باشند و لزوما نشان  دهنده سرطان سینه نیستند.  با این حال ، افراد دارای این علائم در مواردی که لازم باشد برای بررسی شرایط غیر سرطانی و سرطانی ، باید با پزشک خود صحبت کنند.

علائم سرطان سینه

1- تغییر در بافت پوست

سرطان سینه می تواند باعث ایجاد تغییرات و التهاب در سلولهای پوستی شود که می تواند منجر به تغییر بافت  پوست شود. نمونه هایی از این تغییرات بافت عبارتند از:

 • پوسته پوسته شدن اطراف نوک پستان ( به نظر می رسد که پوست آفتاب زده شده و  یا بسیار خشک است)
 • ضخیم شدن پوست در هر قسمت از پستان
 • این تغییرات همچنین ممکن است باعث خارش شود اگرچه رایج نیست.

این تغییرات پوستی ممکن است نشانه ای از یک نوع سرطان نادر سینه باشد. تغییرات بافت همچنین می تواند در نتیجه شرایط خوش خیم پوست از جمله درماتیت و اگزما ایجاد شود.

2- ترشح نوک پستان

فرد ممکن است ترشحات از نوک سینه را مشاهده کند ، که می تواند کم یا زیاد باشد و از رنگ روشن و شیری تا زرد ، سبز یا قرمز باشد.

برای افرادی که شیردهی به نوزاد دارند ، ترشح شیر از نوک سینه هاطبیعی است ، اما توصیه می شود در مورد هر نوع ترشح دیگر ، به پزشک مراجعه کنید. بیشتر ترشحات نوک پستان غیر سرطانی است ، اما می تواند در برخی افراد نشان دهنده سرطان سینه باشد. سایر دلایل احتمالی ترشح نوک پستان شامل موارد زیر است:

 • عفونت پستان
 • قرص ضد بارداری
 • عارضه جانبی مصرف داروهای خاص
 • تغییرات در فیزیولوژی بدن
 • برخی شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید

3- کمرنگ شدن سینه

کم رنگ شدن پوست گاهی اوقات می تواند نشانه ای از سرطان التهابی پستان باشد. سلولهای سرطانی می توانند باعث ایجاد مایعات لنفاوی در پستان شوند که منجر به تورم و همچنین کمرنگ شدن پوست می شود. ضروری است هر کسی که متوجه تغییر سایز و رنگ سینه شد که می تواند از علائم سرطان سینه باشد ، با پزشک صحبت کند.

4- تغییر گره لنفاوی

گره های لنفاوی مجموعه های کوچکی و گرد از بافت سیستم ایمنی هستند که نقش فیلترکننده در بدن دارند غدد لنفاوی به‌عنوان فیلتر یا تلهٔ ذرات بیگانه مانند برخی باکتریها ، ویروسها سلول‌های سرطانی عمل می‌کنند. 

اگر سلول سرطانی از پستان خارج شود ، اولین جایی که به آن وارد می شوند. گره لنفاوی در زیر بغل در اطراف پستان قرار دارد. ورود سلول های سرطانی می تواند به تورم در این منطقه منجر شود. با این حال ، بافت لنفاوی نیز ممکن است به دلیل عفونت پستان یا سایر بیماریهای کاملاً نامربوط تغییر کند. فرد باید در مورد این تغییرات با پزشک صحبت کند تا بتواند علت آن را شناسایی کند.

علائم سرطان سینه

5- درد پستان یا نوک پستان

سرطان پستان می تواند باعث ایجاد تغییراتی در سلولهای پوستی شود که منجر به احساس درد ، حساسیت و احساس ناراحتی در پستان می شود. اگرچه سرطان پستان غالباً بدون درد است ، اما علائم و نشانه هایی که ممکن است به دلیل سرطان پستان باشد نباید نادیده گرفته شوند.ممکن است برخی از افراد درد را به عنوان احساس سوزش توصیف کنند.

6- انقباض یا وارونگی نوک پستان

سرطان پستان می تواند باعث تغییرات سلولی در پشت نوک پستان شود. این تغییرات می تواند منجر به معکوس و معکوس شدن نوک پستان  شود ، یا ممکن است  اندازه آن متفاوت به نظر برسد.

ظاهر نوک سینه ها اغلب در زمان تخمک گذاری یا دوران قاعدگی ممکن است تغییر کند ، اما افراد باید در مورد هرگونه تغییرات جدید نوک پستان به پزشک مراجعه کنند.

7- قرمزی

سرطان پستان می تواند باعث ایجاد تغییراتی در پوست شود که ممکن است باعث تغییر رنگ یا حتی کبودی آن شود. ممکن است پوست قرمز یا بنفش باشد یا رنگ مایل به آبی داشته باشد.اگر فردی در ناحیه سینه آسیبی ندیده است،برای تغییر رنگ باید به پزشک مراجعه کند.

8- تورم

سرطان سینه می تواند باعث تورم کل پستان یا ناحیه ای از پستان شود. اما ممکن است پستان از نظر اندازه با پستان دیگر متفاوت باشد.اگرچه برای افراد امکان دارد پستان هایی داشته باشند که از نظر اندازه کمی متفاوت باشند ، اما این تورم باعث تغییر در اندازه معمول سینه آنها می شود. به دلیل تورم ممکن است پوست سفت شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

وقتی فردی متوجه تغییرات سینه می شود نباید وحشت کنند . افزایش سن ، تغییر در سطح هورمون و سایر عوامل می تواند منجر به تغییرات پستان در طول زندگی یک فرد شود. با این وجود ، افراد باید نسبت به سلامتی خود دفت داشته باشند و برای تعیین علت هرگونه تغییر ، به پزشک مراجعه کنند.

هر یک از هشت تغییر ذکر شده در بالا ایجاب می کند که به پزشک مراجعه نمایید ، به خصوص اگر به نظر نمی رسد این تغییرات مربوط به یکی از موارد زیر باشد:

 • چرخه قاعدگی
 • جراحت
 • بیماری قبلی مانند عفونت پستان

پزشک می تواند علائم را ارزیابی کند ، سینه آسیب دیده را معاینه کند و در صورت لزوم آزمایشات بعدی را توصیه کند. ممکن است  ماموگرافی ، سونوگرافی ، سایر آزمایش های تصویربرداری را برای تشخیص بیماری تجویز نماید.

خلاصه

سرطان پستان می تواند باعث علائم و نشانه هایی شود که شامل تغییرات در پوست در و اطراف پستان است.  مراجعه به پزشك جهت ارزيابي و تشخيص مي تواند در تعيين اينكه آيا این تغییرات نگران کننده است یا خیر به فرد کمک کند.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *