خواص روغن یونجه | روغن یونجه برای چی خوبه ؟

یونجه گیاهی با ارزش غذایی کامل که سرشار از ویتامین ، مواد معدنی و ترکیبات مفید می باشد. یونجه گیاهی دارویی است که روغن آن با روشی ساده از یونجه گرفته می شود. روغن یونجه دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد که به کاهش سطح کلسترول خون، سلامت بدن کمک می کند و از ضعف بدنی جلوگیری خواهد کرد و به تسکین سرفه کمک می کند.  روغن یونجه از گیاه یونجه گرفته می شود و حاوی ویتامین های A ،B6 ،D ،E ،C ،K در این نوشیدنی می باشد. از مواد معدنی موجود در یونجه می توان به پتاسیم کلسیم و فسفر و منیزیم اشاره کرد. در ادامه با مجله “زیبا بمان” همراه باشید به طور مفصل درباره خواص روغن یونجه صحبت خواهیم کرد. 

خواص روغن یونجه

ارزش غذایی یونجه

یونجه از نظر غذایی، تغذیه ای کامل محسوب می شود. این گیاه حاوی آهن فراوان است که خوردن آن به تقویت اعصای بدن کمک می کند. محتویات داخل یونجه انرژی، چربی، کربوهیدرات، منبع خوبی برای پروتئین ها و آنزیم های گوارشی، قند، فیبر، سدیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، منگنز، نیاسین، ویتامین های A ،B6 ،D E ،C ،K می‌باشد. از دیگر ترکیبات موثر در این گیاه اسیدهای آلی، اسیدهای آمینه پروتئینی و غیر پروتئینی، آلکالوئید، ساپونین و … می‌توان نام برد. 

خواص روغن یونجه

از خواص دارویی و درمانی روغن یونجه می توان به مواردی همچون درمان ضعف عمومی بدن ، کم خونی و مفید برای اعصاب، مغز و ستون فقرات می توان نام برد.  به علت عمق زیاد ریشه های یونجه و پیشروی آن در خاک باعث شده است ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری را از خاک جذب کند. 

کاهش کلسترول : ترکیبات گیاهی یونجه سرشار از ساپونین که می تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند. مصرف آن برای مدت 7 یا 8 هفته می تواند به کاهش کلسترول و لیپوپروتئین با چگالی کم کمک کند و در نهایت باعث کاهش کلسترول های بد در خون و افزایش کلسترول خوب خواهد شد. 

کاهش وزن : فیبر موجود در جوانه یونجه می تواند باعث کاهش وزن شود. مصرف روغن یونجه با ورزش و استراحت می تواند موجب افزایش سلامت جسمانی افراد و کاهش در وزن آنها شود. 

بهبود آسیب های کبدی : عصاره یا روغن یونجه می تواند آسیب های کبدی را بهبود ببخشد. آزاد شدن آنزیم های کبدی در خون می تواند از دلایل آسیب های وارد به کبد به شمار بیاید مصرف روغن یونجه می تواند باعث کاهش غلظت آنزیم های کبدی شود. البته میزان آن باید توسط پزشک تجویز شود. 

سم زدایی : سمومی که می تواند سلامت بدن را به خطر بیندازد، روغن یونجه به علت خاصیت سم زدایی بالایی که دارد می تواند به عنوان سم زدا و تمیز کننده طبیعی عمل کند. مصرف روغن یونجه باید به طور منظم و طبق برنامه باشد. 

خشکی پوست : ویتامین A در روغن یونجه می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند. همچنین به بهبود و سلامت پوست می تواند کمک کند. 

سلامت مو و جلوگیری از ریزش مو : مصرف روغن یونجه می تواند به سلامت موی شما کمک کند، به علت داشتن پروتئین زیاد موجود در روغن یونجه می تواند رشد موها را افزایش دهد. 
همچنین یونجه به علت داشتن ویتامین هایB1 ، B6 و C است که می تواند برای تقویت مو مفید است. ویتامین C نقش بسزایی در جلوگیری از ریزش مو دارد. زیرا این ویتامین می تواند با رادیکال های آزادی که باعث ریزش مو می شود می توان مبارزه کند. و به علت وجود سیلیس در روغن یونجه موجب تقویت مو نیز می شود که می تواند به سنتز کلاژن و بهبود گردش خون در پوست سر و کاهش ریزش مو کمک کند. 

طرز تهیه روغن یونجه

طرز تهیه روغن یونجه

تخم یونجه را در روغن زیتون ریخته و برای مدت 1 هفت جلوی آفتاب قرار دهید. پس از صاف کردن می توانید از آن استفاده کنید. 

میزان مصرف روغن یونجه

مصرف چند قاشق در 24 ساعت، مالیدن یونجه بر روی اعضایی که دارای لرزش هستند می تواند مفید باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.