چقدر باید از سقط جنین بگذرد تا پریود شویم ؟ | پریود بعد از سقط جنین

سقط جنین به حاملگی پایان می دهد. اینکه بعد از سقط جنین خونریزی را تجربه کنید امری بسیار طبیعی است، اما پریود یا قاعدگی اول زن معمولاً چند هفته بعد اتفاق می افتد. در این بخش از مجله “زیبا بمان” پریود بعد از سقط جنین و سقط جنین پزشکی یا جراحی بر چرخه قاعدگی چه تاثیری خواهد گذاشت مورد بحث قرار خواهد گرفت.

پریود بعد از سقط جنین

خونریزی بعد از سقط چیست؟

بسیاری از افراد بعد از سقط جنین خونریزی را تجربه خواهند کرد. این خونریزی بعد از سقط جنین طبیعی است. و بعد از سقط جنین باید حتما از پد استفاده کنید.

انواع سقط جنین 

سقط جنین با دارو 

سقط جنین با دارو یک قرص در اوایل بارداری مصرف می‌کنید. این قرص ها تجویز شده برای سقط جنین به صورت خوراکی و داخل واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو باعث افزایش حرکات رحم مشابه زایمان شده که دردناک نیز خواهد بود و باعث شروع خونریزی می شود. خونریزی ممکن است به صورت خونابه یا لخته باشد. توصیه می شود فرد قبل از مصرف این قرص، داروی مسکن بخورد. در صورت حضور در یک مرکز درمانی ممکن است داروی تزریقی تجویز شود.

سقط جنین با جراحی

سقط جراحی می تواند باعث ایجاد زخم به دیواره رحم (سندرم آشرمن) شود. در این حالت امکان آسیب دائمی وجود دارد. در صورتی که تجربه چندین مورد سقط جنین با جراحی داشته باشید ، ممکن است در معرض خطر زخم دیواره رحم قرار داشته باشید. اسکار ممکن است بارداری در آینده را دشوار کند و ممکن است احتمال سقط جنین و مرده زایی را افزایش دهد. نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که سقط جنین توسط یک پزشک در یک محیط امن و استریل انجام شود.

خونریزی بعد از سقط جنین با دارو

سقط جنین پزشکی زمانی است که پزشک برای پایان دادن به دوره بارداری خود به زن قرص هایی برای سقط جنین داده می‌شود. این نوع سقط جنین در 10 هفته اول بارداری وجود دارد.

در طی سقط جنین ، پزشک دو قرص به زن می دهد:

  • میفپریستون (mifepristone) : برای متوقف کردن رشد حاملگی
  • میزوپروستول (misoprostol) : برای تحریک رحم برای بیرون کشیدن بافت حاملگی

میزوپروستول باعث انقباض رحم می شود و این باعث می شود بافت حاملگی مجبور شود از داخل واژن عبور کند. این درمان منجر به خونریزی می شود که می تواند شبیه به یک پریود سنگین باشد. برخی از افراد خونریزی سنگین تری نسبت به سایرین تجربه می کنند و ممکن است حاوی لخته های خون زیادی باشد.پس از گذشت 2 هفته از بارداری ممکن است یک زن لکه بینی یا خونریزی سبک را تجربه کند.

خونریزی بعد از سقط جنین با جراحی

سقط جنین با جراحی عموما بعد از هفته 10 بارداری انجام می شود.

دو نوع سقط جراحی وجود دارد:

  • آسپیراسیون خلاء ، که شامل سقط جنین با استفاده از ساکشن است
  • اتساع و تخلیه ، که شامل اتساع دهانه رحم با فورسپس و خارج کردن جنین با ساکشن است

پزشکان معمولاً تا حدود 14 تا 16 هفته بعد از آخرین قاعدگی زن ، از آسپیراسیون خلاء استفاده می کنند. بعد از مدت زمان طولانی تر ، آنها عموماً اتساع و تخلیه را توصیه می کنند.

سقط جنین با جراحی همچنین می تواند باعث خونریزی بعد از سقط شود که ممکن است شبیه به یک دوره عادی قاعدگی باشد. خونریزی بعد از سقط جراحی معمولاً حدود 1 تا 2 هفته به طول می انجامد. برخی از زنان ممکن است تا قاعدگی بعدی خود لکه بینی را تجربه کنند.

پریود بعد از سقط جنین

سقط جنین چگونه بر دوره قاعدگی تأثیر می گذارد ؟

یک زن معمولاً بین 4 تا 8 هفته بعد از سقط جنین پریود خواهد شد. سقط جنین رحم را خالی می کند ، بنابراین چرخه قاعدگی دوباره شروع می شود.

تاریخ شروع قاعدگی بعد از سقط جنین بعدی یک زن به این بستگی دارد که از کدام روش کنترل تولد استفاده کرده است. اگر قاعدگی بعد از سقط جنین 8 ماه بعد از سقط جنین شروع نشود ، حتما باید با پزشک خود صحبت كنید.

آیا سقط جنین موجب پریود نامنظم می شود ؟

برخی از روش های کنترل تولد ممکن است بر منظم بودن دوره ها بعد از سقط جنین تأثیر بگذارد. اگر فردی به طور معمول پریود های نامنظم داشته باشد ، ممکن است پس از سقط جنین ، این بی نظمی را دوباره تجربه کند. سقط جنین می تواند بر استرس عاطفی تاثیر بگذارد، و این امر می‌تواند بر چرخه قاعدگی فرد تأثیر بگذارد. تجربه استرس می تواند بر نظم پریود را بر هم بزند.

در صورتی که فرد پس از سقط جنین پریود نامنظم داشته باشد ولی قبلاً اینگونه نبوده حتما باید با پزشک خود صحبت کند.

چه انتظاراتی از اولین پریود خود باید داشته باشید ؟

پریود اول زنان به دلیل سقط جنین با دارو ممکن است طولانی تر از حد معمول باشد ، زیرا این روش از هورمون هایی استفاده می کند که ممکن است بر طول چرخه او تأثیر بگذارد. این دوره همچنین می تواند سنگین تر باشد زیرا ممکن است در این روند بدن بافت اضافی را از بدن خارج کند.

بعد از سقط جنین با جراحی ، پریود اول ممکن است کوتاه تر از حد معمول باشد. در این روش سقط جنین ، رحم را کاملاً خالی می کند ، بنابراین بافت کمتری برای بیرون کشیدن وجود دارد که می تواند منجر به یک دوره سبک تر شود.

استفاده از پد بعد از سقط جنین الزامی است.

چه انتظاراتی از دومین پریود خود باید داشته باشید ؟

برخی از خانمها می توانند پس از دو الی سه دوره قاعدگی به حالت عادی برگردند. اگر این به حالت عادی برنگردند، باید با پزشک خود صحبت کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر زنی پس از سقط جنین یا درد یا خونریزی بسیار سنگینی را تجربه می‌کنید ، حتما باید با پزشک خود صحبت کند.

لخته های خون تا اندازه یک لیمو در هنگام خونریزی بعد از سقط طبیعی است. لخته های خون که از این بزرگتر هستند ، موضوعی است که باید با پزشک در میان بگذارید.

علائمی که ممکن است شامل سرگیجه ، تعریق و حالت تهوع در حین یا بعد از سقط جنین باشد ، معمولی هستند. با این حال ، زنانی که بسیار ضعف دارند یا درجه حرارت بالایی دارند باید با پزشک خود صحبت کنند.

خلاصه

سقط جنین منجر به شروع مجدد چرخه قاعدگی می شود. اکثر زنان دوره 4-8 هفته پس از سقط جنین را تجربه می کنند. اولین پریود بعد از سقط جنین دارویی ممکن است سنگین تر و طولانی تر از گذشته باشد. اولین دوره پریود بعد از سقط جنین بعد از سقط با جراحی ممکن است کوتاه تر و سبک تر باشد. اگر دوره پریود 8 هفته پس از سقط جنین شروع نشود یا بعد از 3 ماه به حالت عادی برنگردد ، باید به پزشک مراجعه کند. خونریزی پس از سقط طبیعی است. اگر این بسیار سنگین است ، بیش از 2 هفته ادامه دارد یا حاوی لخته های خون بزرگتر از یک لیمو است ، حتما باید با پزشک خود صحبت کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *