سقط جنین | مراحل سقط جنین و هر آنچه که باید بدانید

سقط جنین

سقط جنین یکی از اتفاقاتی از که در طول زندگی زنان و زمان حاملگی ممکن است خواسته یا ناخواسته پیش بیاید. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد مراحل سقط جنین و مشکلات و عوارض آن بیشتر بدانید.

سقط جنین چیست ؟

سقط جنین (Abortion) به معنای پایان دادن به حاملگی در حالی که جنین هنوز تکمیل نشده است و همچنین از بین رفتن عمدی یا غیر عمدی جنین در داخل رحم و همچنین محصولاتی دیگر حاملگی مانند جفت و کیسه آب و…

انواع و مراحل سقط جنین بی شک به موارد زیادی مرتبط است. از سن شخص گرفته تا سن جنین، قدرت بدنی، دلایل سقط جنین و… می‌تواند مراحل سقط جنین و حتی انواع آن متفاوت باشد. سقط جنین خود می‌تواند دو نوع باشد برحسب اینکه خودخواسته یعنی با نظر شما باشد و یا ناخواسته باشد یعنی در اثر حادثه یا اتفاقی به وجود آمده باشد.

سقط جنین خود خواسته

طبق آمار ویکی‌پدیا همه ساله در جهان از 205 میلیون بارداری، یک سوم آن‌ها ناخواسته بوده و چیزی حدود یک پنج از این حاملگی‌ها با سقط جنین عمدی و یا خودخواسته منجر می‌گردد. همان‌طور که گفته شد سقط‌جنین و روش آن به سن رویان بستگی دارد و به همراه آن می‌بایست به قانون‌های مربوط، تشخیص پزشک معالج نیز اشاره نمود.

دلایل انجام سقط‌ های عمدی

سقط‌ های عمدی و خودخواسته خود می‌تواند ناشی از دو دلیل باشد:

درمانی

در سقط خودخواسته انتخابی، دلایلی همچون حفظ جان زن، پیشگیری از آسیب به‌سلامتی مادر، احتمال ابتلا به بیماری و یا معلولیت، کم نمودن تعداد جنین در بارداری‌های چند قلویی

انتخابی

سقط‌ جنین خودخواسته انتخابی، دلایلی غیر از دلایل پزشکی ذکرشده دارد و می‌تواند توسط خود شخص و یا دیگری انجام گیرد.

سقط‌ جنین ناخواسته

در سقط‌جنین ناخواسته یا غیرعمدی، جنین یا رویان از هفته 20 تا 22 بارداری ممکن است از بین برود و خارج شود. البته سقط‌جنین ناخواسته را نباید با مواردی چون زایمان زودرس و یا جنین مرده اشتباه گرفت. در زایمان زودرس جنین معمولاً پیش از 37 هفته بارداری به‌صورت زنده به دنیا می‌آید؛ و در جنین مرده، جنین در حین زایمان می‌میرد.

ممکن است زن باردار باشد و خود از بارداری خود اطلاع نداشته باشد و یا حتی پزشک خود قادر به تشخیص رویان نباشند و رویان حتی پیش از آنکه شناسایی شود از بین برود. معمولاً این قبیل لقاح‌ها 30 تا 50 درصد لقاح‌ها را شامل می‌گردند.

در طول سه ماهه اول بارداری، حداقل 50 درصد از بارداری‌ها خاتمه می‌یابد. از دلایل شایع سقط‌جنین در طول 3 ماهه اول بارداری می‌توان به مواردی چون مشکلات کروموزومی، بیماری‌های قلبی عروقی، لوپوس، دیابت، اختلالات هورمونی، عفونت‌ها و حتی بیماری‌های رحمی اشاره کرد.

از دیگر مواردی که می‌تواند منجر به سقط غیرعمدی شود می‌توان به بالا رفتن سن زن، سابقه بیمار در سقط و همچنین تروما و یا ضربه اشاره نمود.

سقط جنین ناایمن دلایل مرگ زنان باردار

در هرکدام از انواع سقط جنین لازم است تا نکات و شرایط پزشکی و بهداشتی به‌طور کامل رعایت گردد چراکه خطر مرگ‌ومیر را در زنان افزایش می‌دهد. از بین بردن جنین توسط افراد غیرمتخصص، در شرایط غیربهداشتی و با وسایل خطرناک شرایطی است که سازمان بهداشت جهانی از آن به‌عنوان سقط‌جنین ناایمن یاد می‌کند

سقط‌ جنین در کشورهای توسعه‌یافته با کمترین خطر همراه است چراکه با قوانین پزشکی همراه است و دارای شرایط و ضوابط است. به‌طوری‌که در آمریکا خطر سقط‌جنین 12.5 بار کمتر از زایمان است. باید توجه داشت که خطر سقط‌جنین با عواملی چون افزایش سن حاملگی تشدید می‌گردد و بهتر است که برای این منظور سن جنین را نیز در نظر گرفت.

آمار سقط‌ جنین

سقط‌ جنین در بسیاری از نقاط جهان قانونی است، اما قوانین متفاوت هستند.

61 کشور، ازجمله بیشتر اروپا، سقط‌جنین را بدون محدودیت مجاز می‌دانند.

26 کشور سقط‌جنین را به‌طورکلی ممنوع اعلام می‌کنند، بدون هیچ استثنائی.

کشورهای باقیمانده انواع سقط‌ جنین را همراه با برخی از محدودیت‌ها ازجمله نجات جان مادر و حفظ سلامتی او انجام می‌دهند. انواع سقط‌جنین در ایالات‌متحده در سه ماهه اول و دوم بارداری قانونی است. بیشتر سقط‌جنین‌ها در سه ماهه اول بارداری انجام می شود. سه ماهه اول به 12 هفته اول بارداری اشاره دارد.

برخی از ایالت‌ها سقط جنین را تا هفته 24 امتحان می‌کنند که در پایان سه ماهه دوم است. برخی دیگر پس از 20 هفته آن را منع می‌کنند. انواع سقط‌جنین در سه ماهه سوم فقط در شرایطی صورت می‌گیرد که جان مادر یا کودک در معرض خطر باشد.

انواع سقط جنین

انواع سقط جنین

سقط جنین پزشکی

سقط جنین پزشکی با استفاده از دو دارو به‌صورت قرص انجام می‌شود: مییفپریستون (مییفپرکس) و میزوپروستول (سیتوتک). این دو دارو برای پایان دادن به بارداری با هم کار می‌کنند.

می‌توانید از این روش تا هفته 10 بارداری خود استفاده کنید. سقط جنین پزشکی برای همه کاربرد ندارد. پزشک ممکن است در موارد زیر شما را از انجام این کار منع کند:

حاملگی شما خارج از رحم کاشته شده است (حاملگی خارج رحمی)

شما به مییفپریستون یا میزوپروستول حساسیت دارید

شما یک بیماری خونریزی دارید یا مشکل رقیق کننده خون هستیددارید

بیماری کبدی، کلیوی یا ریوی شدید دارید

مدت طولانی است که داروهای کورتیکواستروئیدی مصرف می‌کنید

روش

پزشک یا پرستار در مطب یا کلینیک به شما مییفپریستون می‌دهند. این دارو هورمون پروژسترون را که جنین برای کاشت در رحم شما رشد کرده و رشد می‌کند، مسدود می‌کند.

شما می‌توانید میزوپروستول را با خود به خانه ببرید. شما آن را چند ساعت یا حداکثر 4 روز بعد از اولین قرص مصرف می‌کنید. می‌توانید دارو را از طریق دهان یا با قرار دادن قرص‌ها در واژن خود مصرف کنید. Misoprostol باعث می‌شود که رحم شما منقبض شود و بافت حاملگی را خارج کند.

1 تا 4 ساعت پس از مصرف میزوپروستول شروع به گرفتگی و خونریزی شدید خواهید کرد.

علائم دیگر پس از مصرف قرص‌ها عبارت‌اند از:

خارج شدن لخته‌های خون کوچک

تهوع و استفراغ

اسهال

خستگی

سردرد

تعریق

سرگیجه

بهبود

بیشتر افراد پس از مصرف قرص‌ها طی 4 تا 5 ساعت از بارداری بهبودی پیدا می‌کنند. برخی دیگر تا 2 روز طول می‌کشد. ممکن است بخواهید به خاطر ناراحتی، چند روز مرخصی از کار خود داشته باشید.

دوره‌های پریودی شما باید حدود 4 تا 6 هفته پس از سقط جنین دوباره شروع شود.

بعد از مصرف دارو حدود 3 هفته شروع به تخمک‌گذاری خواهید کرد. پس از تخمک‌گذاری، می‌توانید دوباره باردار شوید. پزشک ممکن است توصیه کند که شما بعد از سقط‌جنین یک یا دو هفته صبر کنید.

سقط‌جنین پزشکی نباید در توانایی بارداری شما در آینده تأثیر بگذارد.

متوترکسات و میزوپروستول

متوترکسات و میزوپروستول (MTX) یک روش از انواع سقط جنین است که می‌توانید در 7 هفته اول بارداری خود استفاده کنید.

متوترکسات یک داروی ضد سرطان است. درست همان‌طور که مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود، تکثیرسلول ها را در جنین متوقف می‌کند. Misoprostol سپس رحم را آزاد می‌کند تا محتوای آن رها شود.

این روش از مییفپریستون و میسوپروستول بیشتر طول می‌کشد و بندرت در سقط‌های برنامه‌ریزی‌شده استفاده می‌شود. پزشکان عمدتاً آن را برای زنانی که بارداری خارج از رحم خود دارند، یعنی یک حاملگی خارج رحمی استفاده می‌کنند.

در مواردی منع استفاده از این روش را دارید از جمله:

بیماری کبد، کلیه یا التهاب روده دارید

شما بیش از یک بار در هفته تشنج می کنید

شما مشکل رقیق‌کننده خون دارید

شما نسبت به متوترکسات یا میزوپروستول حساسیت دارید

شما مشکل لخته شدن خون دارید

کم خونی شدید دارید

شما IUD دارید

روش

مراحل سقط جنین به روش متوتروکسات به این صورت است که شما در مطب پزشک خود متوتروکسات دریافت می‌کنید. این به‌عنوان یک تزریق یا قرص است که شما از طریق دهان مصرف می‌کنید. قرص‌های میزوپروستول را 4 تا 6 روز بعد در خانه یا با دهان و یا با قرار دادن آن‌ها در مهبل خود مصرف خواهید کرد.

سقط جنین در طی 1 تا 12 ساعت پس از مصرف دارو شروع می‌شود. گرفتگی و خونریزی خواهید داشت. خونریزی ممکن است به مدت 4 تا 8 ساعت سنگین باشد.

بهبود

این می‌تواند چند روز یا چند هفته طول بکشد تا سقط تمام شود. بعضی افراد تا یک ماه طول می‌کشد. در 1 تا 2 درصد از افراد، این دارو هیچ کار نمی‌کند. اگر این کار نمی‌کند، باید سقط جراحی کنید.

عوارض جانبی متوترکسات و میزوپروستول شامل موارد زیر است:

تهوع و استفراغ

اسهال

سردرد

سرگیجه

تب درجه پایین

لرز

دوره‌های پریودی شما باید یک یا دو ماه بعد از سقط جنین دوباره شروع شود.

سقط جنین نباید بر توانایی شما در بارداری تأثیر بگذارد. پزشک ممکن است به شما توصیه کند قبل از برقراری رابطه جنسی یک یا دو هفته صبر کنید.

آسپیراسیون خلاء

آسپیراسیون خلاء در سه ماهه اول (12 هفته اول) یا اوایل سه ماهه دوم (12 تا 16 هفته) بارداری انجام می شود. آن را آسپیراسیون مکش نیز می‌نامند؛ و از دیگر مراحل سقط جنین و یا یکی از انواع روش‌های آن است.

بعضی از افراد آسپیراسیون خلاء را به‌عنوان اصلی‌ترین روش برای مراحل سقط جنین انتخاب می‌کنند.

در صورت داشتن این موارد زیر ممکن است برای شما مناسب نباشد:

یک رحم با شکل غیرطبیعی یا عملکرد ضعیف و غیرعادی دارد

اختلالات لخته شدن خون

یک عفونت لگنی

مشکلات بهداشتی جدی

روش

مراحل سقط جنین در این روش به این صورت است که درآسپیراسیون خلاء برای بیرون کشیدن جنین و جفت از رحم از مکش ملایم استفاده می‌کند. این روش را در یک درمانگاه، مطب پزشک یا بیمارستان انجام خواهید داد. آسپیراسیون خلاء دردناک نیست، اما ممکن است احساس ضعف کنید زیرا رحم با برداشتن بافت منقبض می‌شود.

این عمل فقط 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد. ممکن است لازم باشد که چند ساعت بعد در کلینیک بمانید تا مطمئن شوید که سقط کامل است.

عوارض جانبی بعد از یک روش آسپیراسیون خلاء می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

خونریزی یا لکه بینی

گرفتگی عضلات

حالت تهوع

تعریق

سرگیجه

بهبود

به دلیل ناراحتی ممکن است لازم باشد یک یا دو روز از کار خود دور شوید. حداقل یک هفته بعد از عمل حداقل از ک رابطه جنسی خودداری کنید. دوره‌های پریودی شما باید حدود 4 تا 6 هفته پس از سقط بازگردند.

داشتن این نوع سقط جنین نباید در توانایی بارداری شما در آینده تأثیر بگذارد. پزشک ممکن است به شما توصیه کند در هفته‌های اول پس از سقط جنین، از پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

اتساع و تخلیه

یکی دیگر از انواع روش‌های سقط جنین است.

اتساع و تخلیه (D&E) یک روش سقط جنین است که در سه ماهه دوم، معمولاً بعد از هفته چهاردهم بارداری استفاده می شود.

معمولاً برای کسی که تأخیر در سقط جنین داشته باشد یا برای کسی که تصمیم به حاملگی را بگیرد، توصیه می‌شود زیرا جنین دچار ناهنجاری شدید یا مشکل پزشکی است.

روش

مراحل سقط جنین به این شیوه به این‌گونه است که

D&E از ترکیبی از آسپیراسیون وکیوم، فورسپس و گشاد شدن و کره گیری (D و C) استفاده می‌کند. این روش ممکن است طی یک دوره دو روزه انجام شود.

در روز اول، پزشک گشاد می‌کند (گسترش می‌دهد) گردن رحم شما را آسان‌تر می‌کند تا بافت حاملگی راحت‌تر خارج شود. در روز دوم، پزشک از فورسپس برای خارج کردن جنین و جفت، لوله‌ای برای مکش رحم و یک ابزار به نام کرت استفاده می‌کند تا از لایه‌های رحم خارج شود.

این روش را در بیمارستان یا کلینیک انجام خواهید داد. D&E می‌تواند دردناک باشد، اما پزشک می‌تواند برای جلوگیری از ناراحتی، داروی بی حسی به شما بدهد.

این روش کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد. شما می‌توانید در همان روز به خانه بروید.

عوارض جانبی D&E شامل موارد زیر است:

خون ریزی

گرفتگی

حالت تهوع

بهبود

عوارض جانبی بعد از عمل می‌تواند دو هفته ادامه یابد. به دلیل ناراحتی ممکن است لازم باشد چند روز از کار خود جدا شوید. برای انجام رابطه جنسی باید حدود دو هفته صبر کنید. به مدت یک هفته از ورزش سنگین خودداری کنید.

دوره‌های پریودی شما باید 4 تا 8 هفته بعد از عمل مجدداً شروع شود. داشتن D&E نباید در آینده احتمال باردار شدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. بهتر است قبل از تلاش برای برداشتن از پزشک خود بپرسید که چه مدت صبر کنید.

آیا قرص‌های اورژانسی پیشگیری نوعی سقط است؟

پلن B و سایر قرص‌های صبحگاهی، پیشگیری از بارداری اضطراری هستند. مصرف این قرص‌ها در مدت 5 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده می‌تواند مانع از بارداری شما شود.

پیشگیری از بارداری اضطراری یک قرص سقط جنین نیست. اگر قبلاً باردار شده‌اید، این قرص بارداری را تمام نمی‌کند.

پیشگیری از بارداری اضطراری را بدون نسخه در داروخانه می‌توانید خریداری کنید. برای خرید آن نیازی نیست سن خاصی داشته باشید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *