برای گرمازدگی چی بخوریم؟

در فصل گرم تابستان افراد با مشکلی مثل گرمازدگی برخورد دارند و درواقع لازم دیده می شود که با آن آشنایی داشته باشند و بدانند در زمان چه کاری باید انجام دهند و از همه مهم تر این است که هنگام گرمازدگی چه بخورند که بحث این بخش از مجله زیبا بمان می باشد.سیستم خنک کننده بدن، دمای بدن را با توجه به گرما تنظیم می کند و هنگامی که گرما افزایش پیدا می کند اختلالی در عملکرد سیستم به وجود می آید و سبب افزایش دمای بدن می شود در این حالت دفع گرما برای بدن مشکل می شود که حاصل آن گرمازدگی است.

برای گرمازدگی چی بخوریم؟

نوشیدنی های مناسب گرمازدگی

نوشیدنی های خنک آب از دست رفته ی بدن را تامین می کنند و در تنظیم دما نقش دارند ترکیبات مختلف درواقع شربت های گوناگونی وجود دارد که پیشنهاد می شود هم برای جلوگیری و هم برای درمان گرمازدگی از آنها استفاده کنید.

آب و آبلیمو :

اگر قرار است روز گرمی را بگذرانید همراه داشتن آب فراموش نشود از مصرف نوشیدنی های شیرین تا جای امکان دوری کنید زیرا برای هضم قند این مواد، به آب نیاز است و اکثر افراد در گرما از نوشابه و یا آبمیوه استفاده می کنند. شما می توانید مقداری آبلیمو به آب خود اضافه کنید و به همین راحتی و سادگی یک نوشیدنی خنک کنده برای گذراندن یک روز گرم و آفتابی تهیه کنید.

سکنجبین :

شربت سکنجین برای بیرون راندن گرما از بدن مناسب است اما به افرادی که مشکل گوارشی یا معده ضعیف دارند توصیه نمی شود همچنین اگر دچار حالت تهوع هستید نیز از این شربت استفاده نکنید. ۲ قاشق از سرکه طبیعی به همراه ۵ قاشق عسل چهل گیاه مخلوط کنید حالا ۴ قاشق آب بدون کلر اضافه کنید در آخر می توانید خیار خرد شده ، نعنا و چند قطعه یخ بیفزایید و از آن استفاده کنید.

آب آلبالو :

خب حالا یک پیشنهاد مناسب برای افرادی که فشار خون بالا دارند.رفع تشنگی و تنظیم دمای بدن از ویژگی های آب آلبالو است،و این نوشیدنی ترش علاوه بر آن مناسب افرادی است که فشار خون بالا داند.همانطور که گفتیم در شربت های شیرین برای هضم قند نیازمند آب است پس قطعا ترش بودن شربت آلبالو کمک بیشتری به کاهش دمای بدن و جلوگیری از گرمازدگی می کند.

گشنیز :

گشنیز از گیاهان با خاصیت خنک کنندگی است و برای کاهش دمای بدن و برطرف کردن حالت تهوع مناسب است. برای تهیه نوشیدنی گشنیز مقداری از آن را کوبیده آب آن را همراه مقداری آب مخلوط کنید سپس شکر را اضافه کنید شما می توانید هر روز از این نوشیدنی میل کنید و لذت ببرید.

میوه و سبزیجات مناسب گرمازدگی

میوه و سبزیجات مناسب گرمازدگی

میوه و سبزیجات در طول فصل گرم به حفظ آب در بدن و در مواردی نیز به تنظیم دمای بدن کمک می کنند. پس همواره مصرف آن برای درمان و جلوگیری از گرمازدگی توصیه می شود.در ادامه میخواهیم با تعدادی از این میوه و سبزیجات آشنا شویم تا در این روز های گرم مصرف کنیم و همچنین خطر گرمازدگی را از خود دور کنیم.

هندوانه :

جا های زیادی دیده اید که برای گرمازدگی این میوه را پیشنهاد داده اند و علت آن مشخص است همچنین با آن آشنا هستید.بخش زیادی از هندوانه را آب تشکیل می دهد و گویاست که با خوردن آن آب بدن تامین شده و در تنظیم دما که اهمیت بسیاری دارد و از گرمازدگی جلوگیری میکند نقش خواهد داشت.

مرکبات :

در این بخش میخواهیم با دو تا از مرکبات که خاصیت خنک کنندگی دارند آشنا شویم.

لیمو ترش: بدن ما در طول زندگی به آب نیازمند است اما در فصل گرم تابستان و روزهای گرم زندگی بدن به آب بیشتری نیاز دارد و لیمو ترش راه حلی مناسبی است و خوب است هنگام نوشیدن آب، مقداری از آن در آبتان بچکانید.

پرتقال:پرتقال خاصیت تامین الکترولیت های بدن را دارد و چون بدن هنگام گرما و گرمازدگی الکترولیت از دست میدهد می توان با خوردن پرتقال آنها را جبران کرد.

آناناس :

آناناس یک میوه آبرسان است و آب از دست رفته حاصل گرما و در طول گرمازدگی را جبران می کند و از دیگر پیشنهاد های ما برای جلوگیری از گرمازدگیست.

آب نارگیل :

آب نارگیل هم یک پیشنهاد عالی که آبرسان بدن است و در عین حال الکترولیت و پتاسیم دارا می باشد و به شما کمک می کند به سرعت حالت اولیه بدن خود را بازیابی کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *