انواع کاشت مو

انواع کاشت مو

کاشت مو به منظور برگشت موهای ریخته شده سر در مردان و زنان می‎باشد. ما به شما در این بخش از مجله زیبا بمان انواع کاشت مو را معرفی می‎کنیم تا با انواع روش ها آشنا شوید. داشتن موهای سالم و پرپشت در زیبایی افراد تاثیر بسزایی دارد، که می‎توانید با کمترین هزینه بهترین نتیجه را بگیرید. مشکلات وراثتی و ژنتیکی، مشکلات هورمونی و مراقبتهای ناصحیح و عدم رعایت بهداشت فردی عواملی هسند که عموما موجب ریزش مو می‎شود.

انواع کاشت مو

کاشت مو به روش FUT: یکی از قدیمی ترین روش های کاشت مو که به وسیله بیهوشی کاشت انجام می‌شده است. در این روش پوست پشت سر دارای بانک مو مناسب است، از جا بریده می‎شود و در قسمتی جلو مو که دارای ریزش مو و یا طاسی است پیوند می‎شود. این روش دارای عوارض جانبی  زیادی مثل بیهوشی، درد پس از کاشت، اسکار مو یا ماندن جای بخیه‌ها، کم بودن تعداد گرافت های کاشته شده است. در روش FUT یک نوار فولیکول از پست سر جدا می‌شود و به منطقه کم پشت سر پیوند می‎زنند. در این روش در یک بازه زمانی کوتاه مقدار زیادی کاشت مو انجام می‎شود و معمولا برای درمان طاسی بسیار شدید این نوع کاشت انجام می‌شود. در این روش درد و تورم در ناحیه ای که یک نوار فولیکول از آن برداشته شده وجود دارد که در این موارد فرد نیاز دارد که دارو مصرف کند. البته این روش یک روش سرپایی است که فرد بعد از جراحی در صورت نداشتن درد می‎تواند به زندگی روزمره خود برگردد.

روش کاشت مو FUT به چه کسانی پیشنهاد می‎شود؟

اشخاصی که نواحی ریزش مو بسیار بزرگی دارند و می خواهند آن را با یک بار کاشت پوشش دهند.

اشخاصی که به زخم و خراشیدگی اهمیتی نمی دهند و دوره بازیابی پس از کاشت مو را به خوبی پشت سر بگذارند.

کاشت مو به روش FIT: یکی از انواع کاشت مو که وجود دارد و از روش FUT بهتر است و تعداد گرافت هایی که کاشته می‌شود و نتیجه نهایی آن بهتر است. درست است که از روش قبلی بهتر است ولی دارای معایبی نیز هست مانند دوران نقاهت، نیاز به استراحت بعد از عمل، خونریزی، نیاز به جلسات مکرر، تورم در برخی نواحی سر و… که موجب شد این روش نیز تقریبا از بین برود. این روش به گونه ای است که تارهای مو از نواحی مختلف در قسمت پشتی سر برای پیوند به قسمت هایی که طاس شده و یا دچار ریزش است پیوند زده می‎شود.

کاشت مو به روش MFIT: این روش همانطور که از نامش پیداست شباهت هایی به روش FIT دارد، البته در این روش کاشت با ابزارهای دقیق تر انجام می‎شود. در صورتی که در این روش میزان آسیب به بانک مو فرد بسیار کم می‎باشد و خط موی فرد طبیعی تر به دست می‎آید. این روش در در بین روش های سنتی کاشت مو گزینه ای مناسب می‎باشد.

کاشت مو به روش BHT: این روش مشابه روش های دیگر است و تفاوتی که دارد در روش کاشت موی سر است که موها را از نواحی دیگر بدن برداشته می‎شود و به محل طاس شده و یا دچار ریزش شده پیوند زده می‎شود. این روش نیز معایب و نواقصی داشت که نتیجه خوبی را به همراه نداشت.

کاشت مو به روش FUE: در این روش هر واحد مو به طور جدا و مستقیم از پوست بدن در مناطق پرپشت خارج میشود و در مناطق کم پشت و دارای ریزش و یا دچار طاسی شده است کاشته می‎شود. در این روش میزان برداشت فولیکول مو کم است به همین دلیل کاشت با دقت بیشتری انجام می‌شود و نتیجه کار بهتر می‌شود ولی زمان آن طولانی است. بخیه و یا زخمی در این روش در کف سر ایجاد نمی‎شود و سرعت بهبودی نیز بالا می‎باشد. به علت داشتن چنین ویژگی هایی این روش نسبت به روش fut طرفدار بیشتری دارد. در این روش مو را از پشت سر به ضخامت حدودی یک میلیمتر حذف می‎کند، که نتیجتا اثر زخم بر روی سر فرد مشخص نمی‎باشد و معمولا بعد از یک هفته کاملا بهبود می‎یابد و خط برداشت مو مشخص نیست و با بلند شدن موها محل کاشت سر را کاملا می‎پوشاند.

روش کاشت مو FUE به چه کسانی پیشنهاد می‎شود ؟

اشخاصی که به مدل موهای کوتاه تر علاقه دارند.

برای اشخاصی که که نواحی ریزش کوچک تری دارند مناسب است به طور مثال زنان زیرا معمولا نواحی ریزش کوچکتری دارند.

افرادی که روش زندگی فعال تری دارند، مانند ورزشکاران.

افرادی که روش کاشت موی کم خطرتری را ترجیح می دهند و نمی خواهند اثری از برش و زخم و خراشیدگی در پوست آنها مشاهد شود.

افرادی که به دنبال دوره بازیابی سریع تری هستند.

نکته: در دو روش FUE و FUT از فولیکول های طبیعی مو استفاده می‌شود.

       تفاوتی که روش FUE و FUT با هم دارند این است که روش اول هزینه بیشتری دارد.

کاشت مو به روش  FUG : یک روش جراحی برای درمان ریزش مو می‎باشد که بیشتر جهت روش مکمل برای انجام کاشت مو مورد استفاده قرار می‎گیرد.

 کاشت مو به روش SUT: این تکنیک بهترین روش است و دارای عوارض کمتری نسبت به روش های دیگر می‎باشد و عمل آن ساده بدون بیهوشی و جراحی انجام می‎گیرد. نتیجه عمل نیز ماندگاری خوبی دارد و این روش در بسیاری از مراکز کاشت استفاده می‎شود. در این روش از دستگاه های پیشرفته برای کاشت استفاده می‎شود. جدیدترین و کاملترین روش تا به امروز این تکنیک می‎باشد. در این روش تا 1400 تار موی واقعی را می‎توان کاشت و این روش بدون جراحی، بدون درد، بدون خونریزی و دوران نقاهت است. این روش با دستگاه اتوماتیک انجام می‎شود.

نکاتی که قبل از کاشت مو باید رعایت کنید

نکاتی که بعد از کاشت مو باید رعایت کرد

 قبل از کاشت مو معمولا از کسانی که می‎خواهند این جراحی را انجام دهند خواسته می‎شود آزمایش خون بدهند که برای بررسی بیماری های ویروسی و انعقاد خون مورد بررسی قرار بگیرد. لازم است قبل از کاشت مو استفاده از قرص های مکمل مثل ویتامین ایی، قرص های آسپرین و آشامیدن الکل که باعث رقیق شدن خون می‌شود پرهیز کنید. قبل از عمل از خوردن غذاهای سنگین و چرب، نمک زیاد خودداری کنید و بیشتر میوه و سبزی مصرف کنید. یکی از مواردی که موجب می‎شود عمل شما ناموفق باشد کشیدن سیگار است که پیشنهاد می‎شود که یک یا دو هفته قبل از کاشت مو سیگار نکشید.  

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو به شرح زیر است:

  • داشتن درد و خونریزی
  • استفاده از بخیه و بجا ماندن خط اسکار
  • طبیعی نبودن و گاه عروسکی بودن خط رویش مو
  • مدت زمان نقاهت طولانی
  • تورم در برخی نواحی صورت
  • نیاز به استفاده از داروهای مسکن و آرام بخش
  • امکان بروز خطای انسانی
  • وجود نکروز در پوست

اما در جدیدترین روش ارائه شده یعنی SUT این مسائل به حداقل رسیده است. این روش کمترین عوارض و معایب را دارد. افرادی که از این روش استفاده می‎کنند به راحتی می‎توانند به زندگی روزمره خود برگردند. درد و خونریزی در حداقل ترین حالت ممکن قرار دارد و نتایج آن طبیعی است و مورد رضایت افرادی که کاشت مو را انجام می‎دهند.

نتایج نهایی کاشت مو

کاشت مو از جمله موارد جراحی است که نیاز به صبر و حوصله فردی که پیوند رویش انجام گرفته دارد. در ماه های اول بعد از کاشت وضعیت فرد به فرد متفاوت است و عموما وضعیت ثابتی به لحاظ تراکم در موهای کاشته شده وجود ندارد. البته می‎توانید اطلاعات بیشتر و دقیق تر را درباره نتیجه نهایی از پزشک خود بپرسید ولی رسیدن به یک نتیجه پایدار به حدودا یکسال زمان نیاز دارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *