عوارض کاشت مو

انواع کاشت مو

کاشت مو در مقایسه با سایر روشهای جراحی زیبایی عوارض کمتری دارد. اما اگر مراقبت و توجه کافی صورت نگیرد می‎تواند عوارض جدی ایجاد کند. البته این نکته را نباید فراموش کنید که پیوند مو روش قطعی درمان مشکل کم مویی نمی‎باشد و حتی موهایی که پیوند زده شده اند ممکن است دچار ریزش شود. انجام این جراحی می‎تواند زندگی فرد را متحول کند و کمترین تاثیری که دارد در اعتمادبنفس فرد می‎باشد. قبل از کاشت مو فرد باید اطلاعات لازم را درباره روش های کاشت مو و همچنین عوارض کاشت مو آگاه شود. تمام عوارض کاشت مو که در مجله زیبا بمان به آن اشاره شده است در تمامی افراد رخ نمی‎دهد. افرادی که از تکنیک های جدید برای کاشت مو مانند SUT و FUE استفاده می‎کنند نسبت به روش FIT و FUT احتمال اینکه عوارض گفته شده را تجربه کنند بسیار کمتر است.

چه کسانی نباید کاشت مو انجام دهند ؟

  • اگر آن قسمت از موی فرد پرپشت نباشد
  • بانوانی که موهایشان ریزش شدیدی دارد.
  • افرادی که زخم های کلوئیدی داشته اند. (زخم کلوئیدی به زخمی گفته می‎شود پس از جراحی در محل جراحی به صورت بزرگ و برآمده باشد.)
  • مصرف داروهایی که خود آن موجب ریزش مو می‌شود (مانند داروهای شیمی درمانی)
  • آن دسته از افرادی که شاخه موهایشان غیرطبیعی و بد منظر است.
عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو

درد: درد بعد از عمل در بیشتر بیماران بعد از کاشت مو رخ می‎دهد. این درد بالاخص در کاشت مو به روش FUT (پیوند واحد فولیکولی) انجام می‎شود وجود دارد.

در روش FUE (استخراج واحد فولیکولی) که به طور متوسط کاشت 3000 پیوند 6 الی 8 ساعت به طول می‎انجامد. ناحیه ای که در آن مو کاشته شده یا از آن برداشته شده امکان دارد احساس درد گذرا در آن وجود داشته باشد.

تورم: تورم ایجاد شده پس از جراحی به علت تجمع مایع میان بافتی در زیر پوست می‌باشد که آن قسمت شروع به خارش می‎کند. تقریبا نیمی از بیمارانی که کاشت مو را انجام می‎دهند پس از کاشت به این عارضه مبتلا می‎شوند، در صورتی که این مایع را بیرون بکشید این عارضه برطرف می‎شود. این عارضه در چند مرحله درمان برطرف خواهد شد. 

تورم در ناحیه پیشانی و دور چشم: به علت تزریق سرم، پیشانی و دور چشم دچار تورم می‎شود که این حالت بعد از گذشت چند روز برطرف خواهد شد.

عدم تقارن: علامت گذاری عدم تقارن کاشت مو را در فرد کاهش می‎دهد.

خونریزی: مطالعات نشان داده است که کمتر از نیمی از افرادی که کاشت مو را انجام می‎دهند دچار خونریزی از ناحیه عمل خود می‎شوند که این خونریزی ها به علت اشتباه از جانب جراح، یا ممکن است به علت بی‎تجربگی فرد رخ دهد. 

التهاب در فولیکول مو: التهاب فولیکول به صورت جوش یا زخم در محلی که کاشت انجام می‎شود که نتیجتا فرد دچار احساس خارش در آن قسمت احساس می‎کند.

نازک شدن تار مو: یکی از عوارض احتمالی این است که از قسمتی که تار مو برداشته می‎شود تار موها نازک می‎شود. در اغلب موارد مو فرد به ضخامت طبیعی و همشگی اش را به دست می‎آورد و از نو موهایش شروع به رشد می‎کند.

بی حسی: ممکن است در محل کاشت فرد احساس بی حسی کند ولی این حالت نیز گذراست که به مرور این بی حسی برطرف خواهد شد.

برخی از عوارض نادر کاشت مو

سکسکه: این عارضه یک عارضه رایج نیست. علت این عارضه تحریک موضعی پایانه های عصبی در زمان جراحی است، که با تحریک شبکه عصبی گردن، فرد دچار سکسکه می‎شود. به همین علت پس از کاشت مو برای فرد داروی استروئیدی تجویز می‎شود.

خارش:  وقتی کاشت مو انجام می‎شود شکاف در پوست سر ایجاد می‎شود، صدها و در مواردی هم هزاران فولیکول برداشته می‌شود که همین امر موجب خارش در ناحیه می‌شود. اما فرد بیمار نباید این ناحیه را بخاراند زیر موجب کنده شدن زخم ها می‎شود و زمان بیشتری باید صرف شود تا این قسمت از سر خوب شود. با شستشو روزانه با شامپوهای مخصوص می‌توانید خارش را تسکین دهید.

کیست: اگر حجم زیادی مو در محل کاشته شود، معمولا کیست شکل می‌گیرد. سایز کیست های تشکیل شده متفاوت است و معمولا به رنگ بنفش که پس از حداکثر 3 هفته از بین می‎رود.

عفونت: عفونت از موارد نادر می‎باشد ولی بهتر است که بنا به نظر پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

جوش: ایجاد جوش در زمان رشد موها طبیعی است و بعد از مدتی بهبود می‎یابد.

نکروز محل کاشت: عارضه ای کمیاب است که مو در بعضی از نواحی موجب رشد نمی‎کند و یا به صورت کامل رشد نکند. از جمله دلایل نکروز: داشتن سر پهن، کشیدن سیگار، کاشت مو با تراکم خیلی بالا و استفاده از آدرنالین که ممکن است باعث کاشت مجدد در محلی که دچار نکروز شده است منجر شود.

کمرنگ شدن پوست (هیپوپیگمنتاسیون): در روش های کاشت SUT و FUE این عارضه به صفر رسیده است، اما در روش های قبلی نواحی کوچکی از پوست فرد در ناحیه ای که اهدا صورت گرفته است تغییر رنگ وجود دارد که عموما هم روشن تر از بقیه نواحی است. انجام کاشت مو با روش های جدید این عارضه را تا حد بسیاری کاهش داده است. 

از دیگر عوارض کاشت مو می‎توان به زخم قابل مشاهده، افت فشار خون، پوسته پوسته شدن نیز اشاره کرد. 

قیمت کاشت مو

هزینه کاشت مو براساس میزان طاسی سر فرد و تعداد گرافت ها و روش انتخابی شما برای انجام و و حتی براساس تخصص پزشک ممکن است متفاوت باشد. توصیه می‌شود برای انجام این کار حتما اطلاعات لازم را کسب کنید و کاشت مو خود را به دست یک متخصص بسپارید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *