چیزهایی که باید در مورد سرماخوردگی تابستان بدانید

سرماخوردگی تابستان

صرف نظر از زمانی که فرد دچار سرماخوردگی می شود، علت این بیماری ویروس است. با گرم شدن هوا ، ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند تغییر می کنند. آنتروویروس باعث بسیاری از سرماخوردگی تابستان ، تحریک علائم تنفسی فوقانی مانند آبریزش بینی و گلو درد، و همچنین مشکلات معده می‌شود.

آنتروویروس ها در ماه های تابستان بیشتر از رینوویروس ها، که در ماه های سردتر سال شایع هستند، دیده می شود. آنتی بیوتیک ها معمولاً نمی توانند سرماخوردگی را درمان کنند، اما داروهای خانگی می توانند به فرد کمک کنند احساس بهتری داشته باشد. با زیبا بمان همراه باشید تا بیشتر در مورد سرماخوردگی در فصل تابستان و نحوه کاهش علائم آن بدانید.

چه علائمی نشان از سرماخوردگی در تابستان دارند؟

بیشتر سرماخوردگی های تابستانی علائمی مشابه سرماخوردگی در زمستان دارند از جمله:

سرفه، نشانه مطمئنی از سرماخوردگی در تابستان است. سرفه واکنش بدن برای پاک کردن مسیر تنفس و مخاطی است که درصورت تحریک‌گیرنده های گلو توسط عوامل بیماری زا، ایجاد می‌شود و گاهی سبب درد عضلانی سینه می‌شود.

 چشمان اشک آلود، هنگامی که فرد در تابستان دچار سرماخوردگی می‌شود ناحیه سینوس صورت تحت تأثیر قرار می گیرد. این باعث می شود چشم ها به طور غیرمعمول اشک بدهند. با هر بار عطسه یا سرفه، چشم ها تحریک می شوند.

گرفتگی بینی، درست مانند هر سرماخوردگی دیگر، سرماخوردگی تابستان تمایل به احتقان دستگاه بینی دارد. ممکن است التهاب و تورم را تجربه کنید که مانع از جریان هوا می شود.

بسیاری از سرماخوردگی های زمستانی ، به خصوص در بزرگسالان، تب ایجاد نمی کند ، اما ویروس های تابستانی آنتروویروس ممکن است باعث تب ناگهانی شوند.

اگرچه برخی افراد اصرار دارند که سرماخوردگی های تابستان همیشه از سرماخوردگی های زمستان بدتر و طولانی تر است، اما شواهد بالینی برای تأیید این ادعا در دست نیست. بیشتر سرماخوردگی های تابستان، مانند سرماخوردگی در زمستان، طی چند روز از بین می روند و نیازی به معالجه پزشکی ندارند.

برخی از آنتروویروس ها باعث بیماری های دیگری با علائم مختلف می شوند. این ها شامل:

 • تبخال ، که باعث ایجاد تاول های کوچک در دهان و گلو و همچنین تب ناگهانی می شود
 • بیماری دست ، پا و دهان ، که باعث علائمی شبیه به تبخال می شود ، به جز اینکه تاول ها نیز روی دست و پا قرار دارند و فرد نیز ممکن است علائم شبه آنفولانزا داشته باشد
 • ملتحمه که باعث تورم و قرمزی در یک یا هر دو چشم می شود
 • به ندرت آنتروویروس ها می توانند بیماری های جدی تهدید کننده زندگی مانند مننژیت و میوکاردیت ایجاد کنند.

سرماخوردگی تابستان در مقابل آلرژی

تفاوت میان سرماخوردگی و آلرژی، به ویژه هنگامی که علائم در شروع فصل آلرژی بروز می کند، دشوار است.برخی از تفاوتهای مهم عبارتند از:

تب: در آلرژی مواد موجود در هوا مانند گرد و غبار و گرده باعث ایجاد تب نمی شود.اما در سرما خوردگی تابستان تب ناگهانی رخ می‌دهد.

زمان بیماری: معمولاً به محض تماس فرد با مواد آلرژی زا، آلرژی ظاهر می شود. به عنوان مثال ، ممکن است به محض آغاز فصل گرده ها، فرد بیمار شود.

طول مدت بیماری: سرماخوردگی ، حتی در بدترین حالتش، به طور معمول کمتر از 10 روز طول می کشد، در حالی که آلرژی می تواند چند هفته طول بکشد.

الگوی علائم: افراد مبتلا به آلرژی ممکن است متوجه شوند که علائم آنها در داخل خانه بهتر می شود، یا در صورت استفاده از سیستم تهویه هوا یا فیلترهای هوا در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند.

خستگی: سرماخوردگی معمولاً باعث خستگی و بی حوصلگی می شود ، در حالی که آلرژی به ندرت این علائم  را دارد.

درد عضلانی: آلرژی می تواند باعث سردرد و درد صورت شود ، اما باعث درد گسترده عضلات نمی شود. در سرماخوردگی درد عضلانی وسیعی ایجاد می‌شود.

پاسخ به دارو: آنتی هیستامین ها به آلرژی کمک زیادی می کنند اما به طور معمول به علائم سرماخوردگی کمک نمی کنند و تاثیری ندارند.

درمان سرماخوردگی تابستان

درمان ها و داروهای خانگی

هیچ دارویی نمی تواند ویروس هایی که بیشتر سرماخوردگی های تابستان را ایجاد می کنند، از بین ببرد. با این حال ، طیف وسیعی از درمان ها می توانند در مورد کاهش علائم کمک کنند. این روشهای درمانی شامل موارد زیر است:

داروهای خلط آور برای کمک به کم شدن سرفه- داروی ضد سرفه- داروهای ضد درد و بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن- بخار قفسه سینه برای کمک به کاهش سرفه- دوش های بخار برای تسکین درد- استفاده از مرطوب کننده هوا در هنگام خواب برای کاهش خشکی هوا.

قبل از دادن دارو به نوزادان و خردسالان، باید با پزشك مشورت شود. همچنین باید از مصرف همزمان چندین دارو خودداری شود، مگر اینکه پزشک پیشنهاد کند این کار را انجام دهید.

برخی شواهد نشان می دهد که داروهای گیاهی ممکن است به برخی از علائم کمک کند. به عنوان مثال ، عسل ممکن است به رفع سرفه کمک کند.اما با این حال هرگز به نوزادان زیر یک سال عسل ندهید.

سیر تصفیه کننده خون است. ترکیبی از سیر ، لیمو ، پودر فلفل و عسل دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. پودر فلفل قرمز اثر ترموژنیکی در تصفیه بینی دارد. ویتامین C موجود در لیمو می تواند ایمنی بدن را تقویت کند.

ادویه ها

انواع ادویه ها و دانه های هندی منابع غنی آهن هستند و خاصیت آنتی اکسیدانی قدرتمندی دارند که به بهبودی سریعتر کمک می کند از جمله دانه زیره سبز،دانه رازیانه، دانه شنبلیله، زردچوبه، بذر گشنیز و زنجبیل. پیاز کمک می کند تا سموم از بدن را به شیوه ای مؤثر پاک کنید.

گفته می شود ، تمام داروهای گیاهی خطرات زیادی را به همراه دارند، و هنوز تحقیقات کافی برای تایید قطعی از اثربخشی این داروها انجام نشده است. به همین دلیل، قبل از استفاده از داروی جایگزین ، مشورت با پزشک ضروری است.

گاهی اوقات سرماخوردگی می تواند باعث عفونت ثانویه شود. به عنوان مثال ، برخی از کودکان پس از سرماخوردگی دچار عفونت گوش می شوند. آنتی بیوتیک ها می توانند این عفونت های ثانویه را درمان کنند.

با این وجود ، لازم به ذکر است که آنتی بیوتیک ها سرماخوردگی را درمان نمی کنند. استفاده از آنها برای این منظور می تواند با گذشت زمان اثر آنتی بیوتیک ها را کمتر کند و بدن به درمان با آنتی بیوتیک ها مقاومت نشان دهد.

چطور ممکن است در تابستان دچار سرماخوردگی شویم؟

فرد هنگام تماس با مایعات بدن یک فرد آلوده، مانند بزاق ، مخاط یا ادرار ومدفوع می تواند دچار سرماخوردگی شود. به عنوان ‌مثال ، اگر یک فرد بیمار به دست خود عطسه کند و سپس دست شخص دیگری را لمس کند، ویروس می تواند انتقال یابد.

به همین ترتیب ، اگر ذرات ریز آلوده به ویروس در استخرها و سایر اماکن عمومی وجود داشته باشد، همین امر می تواند باعث گسترش آنتروویروس شود.

بیش از 200 نوع مختلف ویروس می تواند باعث سرماخوردگی شود و مدت زمانی که باعث سرایت می شوند، متفاوت است. به طور کلی ، فرد وقتی تب داشته باشد حداقل برای یک روز بعد از آن، بیماری را به سرعت به دیگران منتقل می‌کند.

هنگامی که علائم آنها شدید است، افراد به احتمال زیاد مسری می شوند. بیشتر افراد برای چند روز مسری هستند. عوامل خطر ابتلا به سرماخوردگی در تابستان عبارتند از:

 • وقت زیادی را با کودکان می گذرانید، که تمایل چندانی به شستن دست های خود ندارند و به راحتی مایعات بدن را از طریق بوسیدن پخش می‌کنند.
 • تردد زیاد در اماکن عمومی سربسته مثل پاساژ ها و مرکز خرید یا در تماس نزدیک با دیگران.
 • مرتب نشستن دست ها
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف به دلیل استرس، کمبود خواب یا بیماری مزمن
 • سن بسیار کم یا پیری.

جلوگیری

برای کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی یا انتشار سرما در تابستان ، این راهکارها را امتحان کنید:

 • مرتباً دستها را بشویید ، مخصوصاً قبل از خوردن غذا یا لمس صورت.
 • بعد از قرار گرفتن در اماکن عمومی یا تماس نزدیک با افرادی که ممکن است بیمار باشند دست ها را بشویید.
 • اگر علائم سرماخوردگی وجود دارد، به جای رفتن به مدرسه یا محل کار خود در خانه بمانید.
 • در هنگام سرفه یا عطسه یک دستمال و یا آرنج داخلی خود را نزدیک دهان خود بگیرید، نه دست ها زیرا دستها احتمال این که عفونت را گسترش دهند، بیشتر است.
 • ظروف را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید.
 •  افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به دلیل بیماری مزمن یا مصرف برخی داروهای خاص، از رفتن به مکان های  عمومی خودداری کنند.

درصورت شدید شدن علائم سرماخوردگی به پزشک مراجعه کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *