آیا باید روزانه موهای خود را بشویید؟

مراقبت از مو یک انتخاب کاملاً شخصی است. به ندرت دلیل پزشکی برای شستن مو وجود دارد. بنابراین تصمیم در مورد شستشوی مکرر مو به نوع مو ، بافت پوست سر ، چربی مو و ترجیح شخصی بستگی دارد. برای برخی از افراد ، شستشوی بیش از حد مکرر باعث آسیب دیدگی موها و احساس خشکی پوست سر می شود. برای دیگران ، شستشوی غیر مکرر می تواند موها را چرب و بی روح نشان دهد.

شست و شوی مو

چند بار موهای خود را شامپو بزنید

برای بیشتر افراد ، شامپو زدن موها برای سلامتی لازم نیست. فقط چند بار در هفته شستن مو با آب باعث پاک شدن بیشتر آلودگی ها و بقایای آن می شود. تصمیم در مورد شستشوی مرتب مو تصمیمی آرایشی و بهداشتی بر اساس اولویت شخصی است.

بافت مو

افرادی که موهایشان خیلی خشک است نیازی به شستن روزانه موهای خود و حتی یک روز در میان ندارند. در عوض ، شستن کمتر مو باعث حفظ چربی های طبیعی پوست سر و مرطوب نگه داشتن مو می شود. شستن موهای خشک به صورت هفتگی به خصوص برای افرادی که موهایشان خیلی خشک است کافی باشد. شستشوی موها با آب باعث می شود که ظاهر آنها بدون از بین بردن رطوبت موها حفظ شود. موهایی خشک هستند که :

  • ضخیم
  • فرفری
  • تحت درمان با مواد شیمیایی مانند رنگ یا مواد شل کننده شیمیایی قرار گرفته باشد

موهی خیلی چرب ممکن است چند ساعت پس از شستشو ، به خصوص در تابستان یا بعد از تمرین چرب به نظر برسند. افرادی که موهای بسیار چربی دارند ممکن است تصمیم بگیرند که موهای خود را روزانه یا یک روز در میان بشویند. استفاده از شامپوی سولفات می تواند مدت زمان شستشو را طولانی کند. مو وقتی چرب است که:

  • براقی مو
  • لختی مو

افردی که تحت تغییرات هورمونی مانند بلوغ قرار دارند نیز ممکن است چربی موهایشان بیش از حد معمول باشد. بیشتر افراد در جایی بین این افراط قرار می گیرند و می توانند بر اساس اولویت شخصی خود 2 تا 5 بار در هفته موهای خود را بشویند.

وضعیت پوست سر

وضعیت پوست سر فرد نیز بر وضعیت موهای وی تأثیر می گذارد. افرادی که پوست سرشان خیلی خشک است تمایل ندارند به اندازه کافی  چربی تولید کنند، شستن کمتر مو می تواند به سالم ماندن پوست سر کمک کند ، از خارش و پوسته پوسته شدن جلوگیری کرده و مو را نرم و براق نگه دارد.
افرادی که دارای پوست سر بسیار چربی هستند ممکن است در پوست سر یا در امتداد خط مو دچار آکنه شوند و برای تمیز نگاه داشتن موهای خود باید مرتباً موهای خود را بشویند.

ترجیحات شخصی هر فرد

بیشتر تصمیم گیری در مورد شستشوی مرتب مو به تنظیمات شخصی یک ظاهر بستگی دارد. برخی از افراد موهایشان را حتی کمی چرب دوست ندارند یا احساس نمی کنند. افرادی که مدل موهای پیچیده ای دارند یا موهای بسیار بلندی دارند نیز ممکن است ترجیح دهند که کمتر شامپو بزنند ، زیرا شستن کمتر به معنای زمان کمتری برای حالت دادن به موها است.

چرا موهای خود را شامپو بزنید؟

شستن مو شباهت زیادی به شستن پوست دارد. آب می تواند بیشتر آلودگی ها و بقایای قابل مشاهده را از بین ببرد ، اما ممکن است مواد یا رسوبات چربی را از بین نبرد. شامپو به آب کمک می کند تا آلودگی ها ، بقایا و موادی که مانند دود یا عرق را به طور موثر از بین ببرد.

شامپوها همچنین می توانند چربی را از بین ببرند. مو چربی خود را از غدد سباسه بدست می آورد که چربی به نام سبوم ترشح می کند و باعث رطوبت مو می شود. موهای مرطوب کمتر شکسته یا خشک و وز می شوند. اما رطوبت بیش از حد می تواند موها را چرب  و کثیف نشان دهد. بعد از چندین روز بدون شستن مو های چرب ، چربی ها در نزدیک به پوست سر جمع شود و موهای اطراف صورت را کثیف نشان دهد. بیشتر شامپوها برای از بین بردن چربی اضافی ساخته شده اند ، که به مو کمک می کند برای مدت طولانی تری تمیزتر به نظر برسد.

شامپو چگونه کار می کند؟

شامپو موها را با مواد شیمیایی به نام سورفکتانت تمیز می کند. اینها صابون هایی هستند که بقایای سطح پوست سر و موها را از بین می برند. بسیاری از شامپوها همچنین حاوی ترکیباتی به نام سولفات هستند که یک کف غلیظ تولید می کنند و چربی مو را از بین می برد. این کار باعث می شود موها تمیزتر به نظر برسد اما به موها آسیب می رساند.
نگه داشتن حداقل مقداری چربی روی مو برای محافظت از مو در برابر آسیب مهم است. برخی از افراد استفاده از شامپوهای بدون سولفات یا مرطوب کننده را برای حفظ سلامت مو ترجیح می دهند ، اگرچه شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد شامپوهای فاقد سولفات کمتر از محصولات معمولی تهاجمی هستند.
افراد دیگر ترجیح می دهند تعداد دفعات شستن موهای خود را کاهش دهند. حتی بعضی از افراد طرفدار ترک شامپو هستند.

شست و شوی مو روزانه

چرب یا خشک؟

ارزیابی چربی یا خشک بودن مو می تواند به کسی کمک کند تا تصمیم بگیرد که چند بار شامپو بزند. فرد می تواند با تعیین سوال از نوع زیر این موضوع را مشخص کند :

چه زمانی موها بهتر به نظر می رسند؟ موهای چرب در روز شستشو بهترین حالت را دارند. موهای طبیعی ممکن است در روز بعد بهترین حالت را داشته باشند ، در حالی که موهای خشک ممکن است تا چند روز بعد از شامپو بهترین حالت را داشته باشند.
آیا موها به راحتی می شکنند؟ موهای خشک اغلب به راحتی می شکنند و ممکن است دارای انتهای شکاف دار باشند. موهای چرب بیشتر حالت کشش دارند.
مو چگونه به نظر می رسد؟ فقط نگاه کردن به مو ممکن است نوع مو را مشخص کند. موهای خشک ممکن است هنگام شستشوی بیش از حد شکننده یا بی روح به نظر برسند ، در حالی که موهای چرب فقط یک روز پس از شستشو صاف و چرب هستند.

آیا همیشه استفاده از شامپو از نظر پزشکی ضروری است؟

برای اکثر افراد ، هیچ نیازی به شامپو از نظر پزشکی وجود ندارد ، زیرا شستشو با آب می تواند آلودگی و شوره سر را از بین ببرد. افراد مبتلا به عفونت انگلی پوست سر ، به ویژه شپش ، ممکن است لازم باشد از شامپوهای مخصوص برای خلاص شدن از شر این موارد استفاده کنند.

پسوریازیس پوست سر ممکن است با استفاده از شامپوهای مخصوص ، به ویژه محصولات یا شامپوهای دارویی بهبود یابد. افراد با شرایط خاص پوست و پوست سر باید رژیم ایده آل مراقبت از مو خود را با یک متخصص پوست در میان بگذارند.

در مقابل ، برخی از شرایط پزشکی ممکن است با شستشوی مکرر بدتر شوند. شستشوی روزانه با شامپو می تواند اگزما ، پوست بسیار خشک و شوره سر را تحریک کند.

جایگزین شامپو

استفاده از شامپو تنها راه کمک به ظاهر پوست یا تمیز بودن پوست سر نیست. برخی از گزینه ها عبارتند از:

شامپوی خشک: شامپوی خشک اسپری پودری و معطر است که روغن را جذب می کند. شامپوی خشک آلودگی را پاک نمی کند. اگر چند روز پشت سر هم استفاده شود ، همچنین می تواند باعث تجمع پودری شود که پوست سر را تحریک می کند.
شامپوهای فاقد مواد شوینده: شامپوهای فاقد مواد شوینده، شامپوهایی هستند که فاقد سولفات و شوینده های خشن هستند. آنها به آرامی موها را حالت می دهند اما چربی مو را از بین نمی برند. اینها برای افرادی که موهای خشک یا موج دار دارند یا کسانی که دوست دارند روزانه موهایشان را بشویند اما نمی خواهند آسیب ببینند ، انتخاب خوبی است.
نرم کننده : نرم کننده ، زمانی است که فرد به جای شامپو از نرم کننده استفاده می کند. برای افرادی که موهایشان خشک و نرم است ، شستشوی نرم کننده ها ممکن است کاملاً جایگزین شامپوهای معمولی شود ، خصوصاً اگر از محصولات سنگین استفاده نکنند.

خلاصه

انتظارات در مورد شکل ظاهری مو و اینکه فرد هر چند وقت یک بار باید موهای خود را بشوید نیز با توجه به فرهنگ ، سن و نوع مو متفاوت است. اینکه شخصی هر چند وقت یکبار موهای خود را می شوید ، تصمیمی شخصی است و تصمیمی نیست که احتمالاً بر سلامت کلی تأثیر بگذارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.