از بین بردن موهای زائد از روش مدرن تا سنتی

از بین بردن موهای زائد یکی از مسائلی است که همه ما با آن روبرو هستیم و از داشتن موهای زائد ناراضی هستیم. همه ما به این اندیشیده ایم که چرا موی زائد بر روی بدن ما رشد می‌کند! مزیت آن چیست! یا  اصلا مزیتی دارد ؟ جواب این سوال واضح و روشن است بله! موهای زائد از رشد ویروس و باکتری ها جلوگیری می‌کند. موهای زائد باعث گرم نگه داشتن اندام تناسلی می‌شود و از خارش و سوزش جلوگیری می‌کند.

از بین بردن موهای زائد

روش های از بین بردن موهای زائد

لیزر موهای زائد: از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد می‌باشد، به خصوص در چند سال اخیر این محبوبیت بیشتر نیز شده است. اپیلاسیون، تیغ، موبر، مومک و دستگاه اپیلیدی باعث ایجاد جوش و موی زیر پوستی می‌شد که در لیزر موهای زائد این مسئله وجود نداشت. نور لیزر با حرارت و سوزاندن فولیکول مو را از بین می‌برد. لیزر موهای زائد بیشترین تاثیر را بر موهای تیره خواهد گذاشت، بدین معنی که هر چه موی شما مشکی تر باشد از بین بردن آن راحت تر است. هر یک از موهای بدن ما دارای چرخه رشد و استراحت بوده و در صورتی که فولیکول مو شما در فاز استراحت باشد لیزر بر آن تاثیر نخواهد گذاشت. به همین جهت از بین بردن تمام موهای زائد به چند جلسه درمان با لیزر در فاصله مشخص نیاز دارد. عوارض احتمالی لیزر موهای زائد تورم و قرمزی، سوختگی و اسکار می‌باشد.

اپیلاسیون: با استفاده از این روش شما می‌توانید برای 4 الی 6 هفته از شر موهای زائد بدن خود خلاص شوید. در این روش مو از ریشه کنده می‌شود. اپیلاسیون خود دارای روش های مختلف است. اپیلاسیون با مو با دو روش سرد و گرم انجام می‌شود. موم گرم روشی است که نتیجه بهتری از آن می‌توان گرفت. که در این روش موم را به دمای مناسب می‌رسانید تا بتوان بر روی پوست قرار داد و سپس به کمک یک پارچه برداشته می‌شود. روش موم سرد طبیعتا متفاوت است موم سرد را روی نوارها از پیش آماده شده مالیده و مستقیم روی پوست بچسبانید و با یک حرکت سریع آن را بردارید. از عوارض اپیلاسیون می‌توان به قرمزی و تورم، عفونت در اطراف فولیکول های مو اشاره کرد.

تیغ: برای از بین بردن موهای زائد می‌توانید از تیغ استفاده کنید پیشنهاد ما این است که قبل از تیغ زدن دوش بگیرید تا بدنتان مرطوب شود و فولیکول های مو نیز نرم شود، شما با این کار مانع از رشد مو به سمت داخل می‌شوید. در این روش برگشتن مو به داخل پوست مخصوصا در ناحیه بیکینی محتمل است.

موبر: موبرها به صورت های متفاوتی مانند پودر، کرم، ژل و اسپری نیز موجود است. ترکیبات اصلی کرم های موبر کلسیم هیدروکساید و هیدروکسیدسدیم تیوگلیکولات می‌باشد. این ترکیب باعص شکسته شدن کراتین که ماده اصلی تشکیل دهنده مو است شده و آن را به صورت سطحی از پوست شما از بین می‌برد. قبل از مصرف کرم های موبر حتما بروشور را مطالعه کنید و قبل از استفاده مقداری از آن را بر روی پوست دست خود امتحان کنید، در  صورتی که به بدنتان واکنش نشان نداد می‌توانید از آن استفاده کنید.

مومک: مومک یا همان موم قندی به ظاهر شبیه کارامل یا عسل است. استفاده از آن به جای موم مصنوعی برای پوست مفید بوده و باعث رشد دوباره مو به صورت کم پشت و نرم می‌شود.

بندانداختن: یکی از روش های از بین بردن موهای زائد بند انداختن است که موها را از ریشه خارج می‌کند. با استفاده از یک رشته نخ پیچ خورده موها را از ریشه خارج می‌کنند. به این صورت که یک سر نخ به گردن گره کرده و سر دیگر نخ پیچانده و موها را از بین می‌برید. این کار به سرعت انجام می‌شود. امروزه بندانداز های برقی این کار را آسان تر کرده اند و سریعا موهای زائد را از بین می‌برند.

بندانداز برقی: بندانداز های برقی با یک شارژر و نخ مخصوص بندانداختن برای از بین بردن موهای زائد صورت، پاها، دستها مناسب هستند. یکی از معروف ترین بنداندازهای برقی LADYBUG است که موهای زائد ضخیم و نازک را بدون وارد کردن کم ترین آسیب به پوست برمیدارد.

موچین: استفاده از موچین برای از بین بردن موهای زائد علاوه بر دردناک بودن زمانبر است. این روش برای از بین بردن مناطق کوچک مانند ابروها یک گزینه عالی است. موچین مانند موم عمل می‌کند و موها را از ریشه درمی‌آورد. برخی از بانوان براین باورند که استفاده از موچین باعث موجب ضخیم شدن مو و افزایش رشد آن می‌شود؛ اما اینگونه نیست. در صورتی درست بودن این جمله حال همه ما باید ابروهای پرپشتی داشتند. متندگاری آن به مدت 3 الی 8 هفته می‌باشد. موچین خود را قبل و بعد از استفاده تمیز کنید تا خطر عفونت کاهش یابد. امروزه موچین های برقی نیز این کار را آسان تر کرده اند و به راحتی قابل حمل هستند.

دکلره : دکلره یا بی رنگ کردن مو به این صورت است که موها برداشته نمی‌شود و فقط رنگ آن بی رنگ و روشن می‌کنند، برای افرادی که موهای کم پشت دارند این روش توصیه می‌شود. این روش برای صورت، گردن و بازوها مناسب خواهد بود.

الکترولیز: یکی از روش های از بین بردن مو به صورت دائم استفاده از الکترولیز است که این روش به این صورت است که پالس های الکتریکی دستگاه الکترولیز یا اپیلاتور موجب توقف رشد مو می‌شود. برای رسیدن به نتیجه مناسب از آن به صورت منظم و مداوم استفاده کنید. طرز کار دستگاه الکترولیز به این گونه است که یک سیم بسیار ظریف در زیر پوست و درون فولیکول مو قرار گرفته و سپس جریان الکتریکی وارد سیم و ریشه مو شده  فولیکول مو را از بین می‌برد. بعد از شل شدن مو را با موچین یا موم می‌توان برداشت. از عوارض این روش می‌توان به قرمزی، تورم، سوختگی و اسکار اشاره کرد.

دستگاه اپیلیدی: این دستگاه برقی با داشتن گیره هایی بر روی سری آن موها را داخل سر اپیلیدی می‌کشند و از ریشه بیرون می‌آورند و نوعی از اپیلاسیون به حساب می‌آید.

از بین بردن موهای زائد با روش گیاهی و خانگی

از بین بردن موهای زائد با روش گیاهی و خانگی

از بین بردن موهای زائد با رازیانه

با استفاده از رازیانه می‌توانید موهای زائد را از بین ببرید. 1 قاشق غذا خوری تخم رازیانه را به همراه 1 فنجان روغن خوراکی مانند افتابگردان، روغن کنجد و روغن زیتون و … را در یک شیشه در بسته ریخته و برای مدت زمان 10 دقیقه آن را به خوبی تکان دهید. سپس آن را به مدت 1 هفته در جای تاریک قرار داده و در طول هفته هر روز 2 الی 3 بار آن را تکان داده و بعد از یک هفته یک روغن سبز رنگ دارید که باید آن را از صافی عبور دهید و سپس آن را در یخچال قرار دهید. طرز استفاده از آن به این صورت است که باید آن را به جز دور چشم به بقیه مناطق پوستی خود می‌توانید بمالید و بعد از 3 ساعت آن را بشویید. این روش برای موهای کم پشت و ضعیف کاربردی تر است. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید 3 الی 6 ماه این کار را انجام دهید.

رفع موهای زائد با نعناع

چای نعناع هورمون تستوسترون را در بدن کاهش دهد و در نتیجه آن رشد موهای زائد نیز کاهش پیدا می‌کند. البته قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

از بین بردن موهای زائد با شکر

شما به جای موم می‌توانید از شکر استفاده کنید. زمانی که شکر به شکل غلیظ و کارامل مانند استفاده کنید، مانند موم عمل کرده و قادر است موهای زائد شما را از بین ببرد. البته باید موهایتان به اندازه کافی بلند باشد که در غیر این صورت شکر قادر به کندن آن نخواهد بود. شکر غلیظ شده را بمانند موم بر روی موهایی که می‌خواهید برداشته شود گذاشته و با یک حرکت سریع آن را از روی پوست خود بردارید.

شکر به راحتی از پوست شسته می‌شود و به گرما نیاز ندارد؛ چراکه گرما باعث آسیب به پوست میشود.  

رفع موهای زائد با عسل، شکر و آبلیمو

یعنی ۳ قاشق عسل، ۱ قاشق آب لیمو و ۶ قاشق شکر را با هم مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید پس از اینکه به خوبی حرارت دید و به حالت موم درآمد، اجازه دهید خنک شود و سپس آن را بر روی پوست خود قرار داده و بعد از چند دقیقه آن را بر خلاف رشد موهای زائد خود بکشید. سپس محل را شسته و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

استفاده از سنگ پا برای رفع موهای زائد

شما می‌توانید پس از شستن محل مورد نظر خود به آرامی با کمترین فشار از سنگ پا بر محل مورد نظر استفاده کنید. البته استفاده سنگ پا در قسمت هایی که پوست نازک دارند توصیه نمی‌شود (مانند صورت، زیر بغل، ناحیه تناسلی). استفاده منظم از سنگ پا می‌تواند حجم موهای زائد را کاهش دهد.

رفع موهای زائد با زردچوبه

گرد نخود به همراه زردچوبه و شیر آغوز را بر روی پوست کودک بگذارید مو در آن نواحی رشد نخواهد کرد. این روش را هندیان استفاده می‌کنند البته در ایران نیز برخی از این روش استفاده می‌کنند. شما می‌توانید مخلوطی از زردچوبه، کشک یا شیر و پودر نخود را بر روی پوست خود قرار داده تا خشک شود سپس آن را در جهت مخالف رشد موهای خود بردارید. شما می‌توانید بعد از برداشتن مواد برای نرم شدن پوست از مرطوب کننده استفاده کنید.

رفع موهای زائد با تریاک و سرکه

مخلوط تریاک و سرکه هیچ تاثیری بر از بین بردن موهای زائد ندارد! حتی ممکن است باعث بروز حساسیت بر روی پوست شما داشته باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *