عوارض اپیلاسیون و مراقبت های بعد از انجام اپیلاسیون

اپیلاسیون یا حذف موهای زائد بدن یک تکنیک بهداشتی است که به وسیله آن تمامی موهای زائد بدن را حذف کرده و پوستی تمیز و شاداب ایجاد می‌کند. انجام اپیلاسیون از روشهای مختلف امکان پذیر بود که رایج ترین آنها استفاده از لیزر، الکترولیز، چسب یا موم، بند انداختن و … است. معمولاً اپیلاسیون در قسمت های مختلفی از آن از جمله زیر بغل و کشاله ران اندامهای فوقانی، ناحیه تناسلی و به طور کلی در تمامی نقاط بدن انجام می شود. بسیاری از افراد ممکن است در تابستان و تعطیلات خصوص انجام اپیلاسیون و حذف موهای بدن خود را داشته و برای این کار اقدام کنند. به طور کلی اپیلاسیون در آرایشگاه ها و مراکز انجام اپیلاسیون صورت گرفته اما در صورتی که موارد بهداشتی رعایت نشود ممکن است خطرات زیادی به همراه داشته باشد. علت بروز این خطرات نیز استفاده از وسایل مخصوص پلاستیک به طور مشترک، ضعف های موم مشترک، حوله و دستگاههای مشترک است که می تواند بیماری های پوستی و عفونت ها را در بین افراد مختلف منتقل کرده و شما را نیز مبتلا کند. اما قبل از انجام این کار بهتر است از خطرات و عوارض ناشی از اپیلاسیون نقاط حساس بدن اطلاع پیدا کرده و سپس تصمیم به انجام این کار بگیرید.

عوارض ناشی از اپیلاسیون

عوارض ناشی از اپیلاسیون

عفونت پوستی و تناسلی: اولین خطر در انجام اپیلاسیون مخصوصاً در ناحیه تناسلی بروز عفونت‌های باکتریایی است. در بسیاری از موارد انجام اپیلاسیون منجر به زخم و خراش های ریز در پوست می شود که در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی می توانند باعث انتقال و ابتلا به انواع باکتری ها و عفونت ها در پوست شما شود.

بیماری‌های مقاربتی: برقراری رابطه جنسی بعد از انجام اپیلاسیون می تواند باعث بروز بیماری‌های مقاربتی در فرد گردد. زیرا بعد از انجام اپیلاسیون، منافذ پوست کاملا باز شده و خراش های ریزی نیز در پوست به وجود آمده و همچنین یه تناسلی بسیار حساس می‌شود که با برقراری رابطه جنسی و در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی می‌تواند منجر به بیماریهای مقاربتی شود.

سوختگی پوست: در انجام اپیلاسیون به وسیله وکس، وکس استفاده شده ابتدا گرم می شود و سپس به وسیله آن اپیلاسیون صورت می گیرد. کفش و گرم شدن بیش از حد وکس می تواند موجب سوختگی پوست در نقاط حساس بدن مانند ناحیه تناسلی شده و درد و ناراحتی به همراه بیاورد.

برگشت مو در زیر پوست: برگشت مو در زیر پوست یکی از عوارض جانبی انجام اپیلاسیون به وسیله وکس است. با این حال زمانی رخ می‌دهد که اپیلاسیون انجام شدن توالت منافذ پوست را به درستی تخلیه کرده و در هنگام رشد نتواند از پوست خارج شود. در نتیجه هم در زیر پوست رشد کرده بروز چنین مشکلی می تواند باعث خارش و تحریک شدید ناحیه تناسلی شده و عفونت های زیر پوستی را ایجاد کند.

اسکار و خشکی پوست: یکی دیگر از عوارض انجام اپیلاسیون به وسیله وکس، خشک شدن پوست است. در صورتیکه اپیلاسیون به دفعات پشت سر هم و در فواصل کم انجام شود پوست بسیار خشک شده و منجر به ایجاد زخم می شود و می تواند به صورت مزمن باعث تحریک پوست گردد.

حساسیت پوست: در صورتیکه گرمای وکس استفاده شده در اپیلاسیون بسیار بالا باشد می تواند باعث ایجاد اثری شبیه به لایه برداری در پوست شده و پوست را بسیار حساس کند. در چنین حالاتی پوشیدن لباسهای بسیار ظریف و حتی لباس زیر آن نیز بسیار دردناک خواهد بود.

احتمال ابتلا به مولوسکوم: همانطور که گفته شد انجام اپیلاسیون می‌تواند باعث تحریک و حساسیت پوست شود اما احتمال ابتلا به بیماری های پوستی همچون مولوسکوم را نیز در بسیاری از افراد بالا می برد. مولوسکوم یک عفونت ویروسی و به شدت واگیردار پوستی است که به صورت ضایعات گرد و گنبدی شکل رخ می دهد. این جوش ها به رنگ سفید و صورتی مرواریدی شکل هستند و در ابعاد حدود ۵ میلی متر بر روی پوست و مو اطراف منافذ پوست ایجاد می شوند. خطر ابتلا به این بیماری در افرادی که اپیلاسیون کرده‌اند بسیار بالاتر از سایر افراد است.

زگیل تناسلی: زگیل تناسلی نوعی ویروس است که در ناحیه تناسلی رخ داده و به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی در هنگام رابطه جنسی و یا انجام اپیلاسیون ناحیه تناسلی ایجاد میشود. ویروس پاپیلوما عامل اصلی بروز زگیل تناسلی است که از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده و یا وسایل آلوده به این ویروس انتقال پیدا میکند. این بیماری بسیار مسری است و ممکن است حتی در فرد ناقل این بیماری نشانه‌هایی از وجود آن دیده نشود. بنابراین بهتر است در هنگام برای اپیلاسیون حتماً از وسایل شخصی استفاده کنید.

التهاب فولیکولیت: التهاب فولیکولیت نوعی عارضه است که پس از انجام اپیلاسیون موهای زائد ممکن است در بسیاری از افراد رخ دهد. این بیماری بیشتر در در هنگام اپیلاسیون موهای زائد ناحیه تناسلی ایجاد شده و به صورت جوشهای چرکی سفید رنگ در اطراف فولیکول های مو نمایان میشود. زیر ناحیه تناسلی بسیار حساس و نسبتاً مرطوب است و زمینه رشد این بیماری را فراهم می کند. با اطلاع به این بیماری نواحی زخمی ناحیه تناسلی پوسته پوسته شده و خارش زیاد ایجاد می کند و در حالت های شدیدتر ممکن است بسیار دردناک باشد.

نکات مهم جهت پیشگیری از عوارض اپیلاسیون

جهت جلوگیری از بروز عوارض ناشی از از اپیلاسیون و ایجاد خطرات حاصل از آن بهتر است قبل از اپیلاسیون و در هنگام انجام این کار به نکات زیر توجه کنید:

قبل از انجام اپیلاسیون از کمپرس آب گرم استفاده کرده تا باعث نرمی منافذ پوست و فولیکولهای مو شده و در نهایت برداشت مو را بسیار آسان تر کند.

قبل از انجام اپیلاسیون بهتر از موهای بدن را در حد امکان کوتاه کنید تا در هنگام انجام اپیلاسیون درد کمتری ایجاد شود.

تا ۲ ساعت قبل از انجام اپیلاسیون مقدار زیادی آب بنوشید تا پوست مرطوب باقی بماند.

قبل از انجام اپیلاسیون به هیچ وجه از نوشیدنی های کافئین دار و مواد محرک پوست استفاده نکنید.

در هنگام برداشت موها، این کار را بسیار آرام و آهسته انجام دهید تا سلولهای مرده پوست و مو های زائد به به خوبی از پوست جدا شده و ایجاد حساسیت نکند.

در هنگام انجام اپیلاسیون سعی کنید آرامش داشته باشید و به هیچ وجه دچار استرس و اضطراب نشوید، زیرا این عوامل می‌تواند باعث بیشتر شدن درد انجام اپیلاسیون شود.

مراقبت های بعد از انجام اپیلاسیون

بعد از انجام اپیلاسیون جهت جلوگیری از بروز عوارض ناشی از این بهتر است به نکات و موارد زیر توجه کرده و آنها را رعایت کنید:

جهت جلوگیری از رشد مو در زیر پوست بعد از اپیلاسیون، بهتر است هر دو روز یکبار اقدام به لایه برداری از سطح پوست اپیلاسیون شده کرده و این کار را بسیار آن انجام دهید.

جهت پیشگیری از قرمزی و التهاب پوست نواحی اپیلاسیون شده بهتر است به مدت یک روز بعد از انجام این کار به هیچ عنوان ورزش نکنید و یا فعالیت های تعرق زا انجام ندهید.

در صورت بروز قرمزی و التهاب پوست بهتر است جهت جلوگیری از رشد باکتری ها در آن ناحیه از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

برای کاهش قرمزی و التهاب پوست می توانید از عصاره نارون کوهی، روغن لاوندر، کمپرس سرد یا تونر بدون الکل نیز استفاده کنید.

بعد از انجام اپیلاسیون جهت پیشگیری از التهابات پوستی و رشد باکتری در نواحی اپیلاسیون شده، به مدت ۲۴ ساعت از رفتن به جکوزی استخر سونا و یا گرفتن دوش آب گرم خودداری کنید.

بعد از انجام اپیلاسیون به مدت ۲۴ ساعت لباس های بسیار نازک و خنک استفاده کرده و از لمس کردن آن ناحیه پرهیز کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *