هر آنچه را که باید درباره اپیلاسیون و روش های آن بدانید

اپیلاسیون چیست. دیگر کمتر کسی هست که نداند اپیلاسیون چیست. اپیلاسیون و یا موزدایی به روش با روش‌هایی اطلاق می‌گردد که به‌ وسیله آن‌ها موهای بدن را از بین می‌برند. این روش‌ها می‌تواند دائمی و یا موقت باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد اینکه اپیلاسیون چیست بیشتر بدانید.

موزدایی همان اپیلاسیون است که این واژه درواقع یک واژه فرانسوی است شامل روش‌هایی برای حذف موهای انسان است. این روش‌ها می‌تواند شامل لیزر کردن استفاده از مومک، بند انداختن و… باشد. هرکدام از این روش‌ها دارای مزایا و معایب خود هستند و درواقع کمک می‌کند تا خانم‌ها مدتی از شر موهای زائد خلاص شوند.

انواع روش‌های اپیلاسیون

کرم‌های موبر

کرم‌های موبر که در دو نوع موبر صورت و بدن توسط شرکت‌های آرایشی عرضه می‌گردند دارای موادی هستند که باعث می‌گردند موها سست شده و برای مدتی از بین بروند. این کرم‌ها علاوه بر موزدایی می‌توانند دارای اثراتی چون لایه‌برداری و سفیدکنندگی و همچنین نرم‌کنندگی پوت نیز باشند.
استفاده از این کرم‌های به‌قدری ساده است که شاید بتوان آن را یکی از ساده‌ترین روش‌های اپیلاسیون معرفی کرد. برای استفاده از انواع کرم‌های موبر فقط کافی است مقدار کمی از آن را روی محل موردنظر روی پوست خود قرار داده و بعد از سپری شدن مدتی کوتاه در حدود 2-3 دقیقه بسته به ضخامت پوست و موی شخص آن را با کاردک مخصوص که بیشتر شرکت‌ها برای برداشتن موها در داخل جعبه حاوی کرم تعبیه کرده‌اند بردارید.معمولاً موها با این روش برداشته می‌شوند اما نه به‌طور کامل و صددرصدی و البته دائم! استفاده از کرم‌های موبر روشی دائمی نیست بلکه فقط تمیزی به‌ وسیله این روش یک هفته حداکثر به طول می‌انجامد.

نکته استفاده از کرم موبر برای اپیلاسیون

کرم‌های موبر در بیشتر مواقع حساسیتی ایجاد نمی‌کنند. ولی ممکن است پوست برخی از افراد به مواد به‌کاررفته در داخل این کرم‌ها حساسیت نشان دهد و ایجاد التهاب و قرمزی کند که این موضوع را باید قبل از استفاده آزمون کنید. به این صورت که بخشی کوچکی از کرم را روی پوست داخلی بازو به مدت چند ساعت قرار داده و در صورت مشاهده علائم حساسیت مانند قرمزی، تورم، سوزش و خارش از مصرف آن اجتناب می‌کنیم. و به دنبال روش‌های دیگر موزدایی می‌رویم.

استفاده از تیغ

ازجمله دیگر روش‌های موزدایی ، استفاده از تیغ و تراشیدن موها است. این روش ازجمله سریع‌ترین روش‌ها است. برخی بر این باورند که استفاده از تیغ برای موزدایی باعث افزایش مو و ضخیم شدن موها می‌گردد. درواقع این‌چنین نیست . با استفاده از تیغ درواقع قسمت نازک مو که روییده است قطع‌شده و قسمت ضخیم موها که در داخل پوست است می‌روید .

نکته استفاده از تیغ برای اپیلاسیون

استفاده از تیغ هم درواقع خالی از ایراد نیست. ایراد این روش این است که ممکن است پوست بدن را به‌خصوص در نواحی حساس مانند زیر بغل و بیکینی تیره‌تر از نواحی دیگر کند.

استفاده از وکس

این روش هم از دیگر روش‌های اپیلاسیون است که به‌تازگی بسیار رواج پیداکرده است. در این روش ماده‌ی مومی شکلی را گرم کرده و روی محل موردنظر قرار داده و سپس بعد از سرد شدن آن روی بدن و چسبیدن آن به پوست و موهای بدن، آن را به‌آرامی از پوست جدا کرده و به‌این‌ترتیب مو زدایی را انجام می‌دهیم. در این روش شاید فرد احساس درد کند ولی شاید ماندگاری ان از روش‌های دیگر بیشتر باشد. نکته‌ای که شاید این روش را کمی زیر سؤال ببرد التهاب فولیکول‌های مو یا همان فولیکولیت است که بعد از مو زدایی پیش می‌آید.

بند انداختن

از دیگر روش‌های اپیلاسیون بند انداختن است که روشی قدیمی است. و همان‌طور که از اسم آن پیداست از یک نخ برای برداشتن موها استفاده می‌شود. این روش که بسیار هم دردناک است می‌تواند موجب التهاب و قرمزی و خارش پوست شود که می‌بایست با استعمال کرم و یا لوسیون های مخصوص اصلاح این موضوع را کمتر می‌شود.

اپیلاتور

دستگاه‌های اپیلاسیون که می‌تواند روش مؤثر دیگری برای برداشتن موهای زائد باشد از دیگر روش‌های اپیلاسیون است که خانم‌ها می‌توانند برای خود تهیه کنند. در این دستگاه‌ها موتور کوچکی تعبیه‌شده است که با چرخش یک غلطک روی آن به همراه مو کن های ریزی که روی آن تعبیه شده است موهای بدن و یا حتی صورت را برطرف می‌کند.
این روش هم مانند روش بند انداختن همراه با درد است. ضمن اینکه اگر بعدازآن نکات بهداشتی اصلاح رعایت نشود و دستگاه تمیز و ضدعفونی نگردد در نوبت بعدی احتمال بروز حساسیت و قرمزی و تورم پوستی وجود دارد.پیشنهاد می‌گردد که پس از استفاده از دستگاه اپیلاتور ضمن تمیز و ضد عفونی کردن آن محل مو زدایی شده را با کرم، ژل و یا لوسیون های بعد از اصلاح پاک‌سازی کنند تا حساسیت بعدازآن به حداقل برسد.

لیزر

از دیگر روش‌های حذف موهای زائد استفاده از انواع دستگاه‌های لیزر مو های زائد است که از دیگر روش‌های جدیدتر و پرطرفدارتر است. در این روش موها و فولیوکول های موها را با استفاده از تابیدن نور پر انرژی می‌سوزانند و رشد و رویش مجدد آن‌ها را کم می‌کنند. در این روش هرچه موهای زائد ضخمی‌تر باشند نتیجه حاصله بهتر و رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.

الترولیز

در این روش هم با استفاده از سوزاندن موهای بدن رشد دوباره آن‌ها را کند می‌کنند و این روش لازم است که با نظارت پزشک انجام گیرد تا از آسیب‌های پوستی جلوگیری شود.

بهترین پوش اپیلاسیون چیست ؟

شاید بپرسید بهترین روش مو زدایی کدام است. کدام یک از این روش‌ها برای من مناسب‌تر است؟ پاسخ به این سؤال برمی‌گردد به این‌که اولاً پوست شما از چه نوعی است؟ آیا از نوع معمولی است و یا حساس است و نمی‌توان از مواد شیمیایی برای اپیلاسیون استفاده کرد؟ آیا موهای پوستتان ضخیم است و یا حالت کرکی دارد  که در این صورت نمی‌شود از روش لیزر استفاده کرد چراکه این قبیل موها جواب نمی‌دهد؟ آیا بعد از استفاده از بند جوش می‌زنید و یا پوست شما دچار التهاب است که در این صورت روش بند روش مناسبی برای شما نیست. می‌بایست پوست خود را به‌درستی بشناسید و اینکه همچنین بودجه و دیگر موارد را در نظر بگیرید و درنهایت بهترین روش را انتخاب کنید.

جمع‌بندی اپیلاسیون چیست !

در این مقاله مروری داشتیم بر انواع روش‌های اپیلاسیون ! روش‌های اپیلاسیون بسیار متنوع است. از روش‌های شیمیایی گرفته تا انواع روش‌های مکانیکی و حتی الکتریکی! اینکه کدام روش برای شما مؤثرتر و مناسب‌تر است بسته به شما و شرایط پوست و موهای شما دارد. نکته‌ای که وجود دارد این است که بهتر است برای گرفتن نتایج بهتر از یک مشاور زیبایی و یا یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت بگیریم تا بهترین نتیجه را بگیریم.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *