زگیل ناحیه تناسلی ، علائم و راه های تشخیص و درمان آن

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل ناحیه تناسلی برجستگی ها یا تغییرات پوستی هستند که در ناحیه دستگاه تناسلی یا مقعد ظاهر می شوند  و بسیار شایع است، در انگلیس نیز به عنوان دومین نوع شایع از عفونت مقاربتی (STI) پس از کلامیدیا است.

زگیل ناحیه تناسلی نتیجه عفونت پوستی ویروسی ناشی از ویروس پاپیلوما انسان (HPV) است که معمولاً بدون درد هستند و تهدیدی جدی برای سلامتی ندارند.اما می ناخوشایند هستند و باعث ناراحتی روانی در فرد می شود.

زگیل های تناسلی به صورت تدریجی در دستگاه تناسلی ظاهر می شوند. در واقع زگیل یک عفونت مقاربتی (STI)  است که توسط برخی از گونه های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود و درد ، ناراحتی و خارش در بدن ایجاد می کند.

مردان و زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر در معرض مبتلا شدن به زگیل تناسلی هستند. عفونت HPV به ویژه برای زنان خطرناک است و می تواند باعث سرطان دهانه رحم و فرج شود،البته مدیریت درمان این عفونت بسیار مهم است.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

HPV یک ویروس منفرد نیست ، بلکه دارای یک خانواده با بیش از 100 گونه مختلف ویروس دارد. نوع عای دیگر ان معمولاً بر قسمت های مختلف بدن از جمله دست یا پا تأثیر می گذارد.

اگرچه حدود 30 نوع مختلف HPV روی پوست دستگاه تناسلی تأثیر گذار است ، اما بیشتر موارد عفونت HPV علائم قابل مشاهده  ای ندارد.  انواع HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی قابل رویت می شوند باعث سرطان دستگاه تناسلی و سرطان دهانه رحم می شود.

علائم زگیل ناحیه تناسلی

زگیل های تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی ، واژن و مقعد منتقل می شوند .البته  ممکن است چند هفته یا ماه پس از عفونت شروع به ایجاد زگیل نشود. زگیل ناحیه تناسلی همیشه با چشم انسان قابل مشاهده نیستند  و ممکن است بسیار کوچک باشند و هم رنگ پوست یا کمی تیره باشند. 

زگیل های تناسلی در مردان در نواحی از بدن ظاهر می شود از جمله :

 • آلت تناسلی
 • اسکروتوم
 • کشاله ران
 • داخل یا اطراف مقعد

برای زنان ، این زگیل در نواحی از بدن ظاهر می شود از جمله:

 • داخل مهبل یا مقعد
 • خارج از مهبل یا مقعد
 • روی دهانه رحم
 • زگیل های تناسلی همچنین بر روی لب ، دهان ، زبان یا گلو شخصی که تماس جنسی دهانی با شخصی مبتلا به HPV دارد نیز ظاهر می شود.

علائم زگیل ناحیه تناسلی :

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خون ریزی
 • سوزش

اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا بزرگ شود ، بسیار ناراحت کننده یا حتی دردناک می باشد.

چه عواملی باعث ایجاد زگیل ناحیه تناسلی می شود؟

در بیشتر موارد زگیل تناسلی در اثر HPV ایجاد می شود ، 30 تا 40 نوع عفونت به طور خاص بر دستگاه تناسلی تأثیر می گذارد ، اما فقط تعداد کمی از آنها ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. ویروس HPV از طریق تماس پوستی نیز منتقل می شود .

در حقیقت ، HPV آنقدر رایج است که  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های عفونی زگیل تناسلی را برای افراد فعال جنسی می دانند. با این حال ، ویروس های عفونی همیشه منجر عوارضی مانند زگیل تناسلی نمی شود  بلکه در بیشتر موارد ، ویروس ها بدون اینکه باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود، به خودی خود از بین می رود.

عوامل خطر زگیل ناحیه تناسلی

عامل اصلی سرطان در دهانه رحم عفونت HPV است . همچنین می تواند منجر به سرطان سلولهای رحم شود که به آن دیسپلازی گفته می شود .هر فرد فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV است. با این حال ، زگیل تناسلی برای افراد دیگ نیز رخ می دهد مانند:

 • افراد زیر 30 سال سن
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • به صورت مادر فرزندی در هنگام زایمان
تشخیص و درمان زگیل تناسلی

چگونه زگیل تناسلی تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص این بیماری ، پزشک در مورد سلامتی و تاریخ جنسی شما اطلاعاتی کسب می کند. اطلاعاتی مانند  علائمی است که تجربه داشته اید و چه زمانی در رابطه جنسی بوده اید ، از جمله رابطه جنسی دهانی و بدون کاندوم.

پزشک همچنین  در هر مناطقی که گمان می کنید زگیل وجود داشته باشد ، معاینه فیزیکی  انجام می دهد. از آنجا که زگیل در نقاطی از بدن زنان اتفاق می افتد ، که قابل دیدن نیست در این موارد پزشک به وسیله یک محلول اسیدی و معاینه لگن دارد می تواند زگیل ها را مشاهده کند .

همچنین پزشک یک آزمایش پاپ (که به آن پاپ اسمیر نیز گفته می شود) انجام می دهد ، که به معنی نمونه گرفتن از ناحیه ای از سلول های دهانه رحم است که از نظر وجود HPV آزمایش می شوند تا سرطانی و عفونی بودن آنها مشخص شود در صورت پزشک این ناهنجاری را تشخیص دهد ، از روش تخصصی به نام  برای درمان کولپوسکوپی استفاده می کند.

در زنان ممکن است نوعی از HPV به علت سرطان دهانه رحم باشد که در اینصورت پزشک  آزمایش DNA  را پیشنهاد می کند. البته این آزمایش برای آقایان هنوز در دسترس نیست.

زگیل ناحیه تناسلی چگونه درمان می شود؟

زگیل های دستگاه تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان از بین می روند ،  اما خود   عفونت HPV در سلول های پوست می ماند. این بدان معناست که ممکنه در طول زندگی چندین بار مجدد شیوع پیدا کند. بنابراین مدیریت این علائم بسیار مهم است تا از انتقال ویروس به دیگران خودداری شود. زیرا که زگیل های تناسلی حتی در صورت عدم مشاهده یا با وجود علائم دیگر قابل انتقال به دیگران هستند.

پزشک برای رفع علائم دردناک یا به حداقل رساندن ظاهر زگیل ها داروهای موضعی را تجویز می کند از قبیل:

 • imiquimod (Aldara)
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (Condylox)
 • تری کلرواسیتیک اسیتیک یا TCA

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نروند ، نیاز به جراحی جزئی برای از رفع انها است. پزشک همچنین می تواند زگیل را از طریق موارد زیر از بین ببرد:

 • برق  و سوزاندن زگیل ها با جریان الکتریکی
 • جراحی زگیل
 • درمان با لیزر
 • برش یا قطع زگیل
 • تزریق دارو اینترفرون

زگیل تناسلی در زنان ، هر سه تا شش ماه بعد از درمان اولیه باید تست شود تا هرگونه تغییر در دهانه رحم کنترل شود. نظارت بر نوع زگیل ها مهم است زیرا ممکن فرد در معرض خطر سرطان دهانه رحم باشد.

داروهای خانگی برای درمان زگیل تناسلی

همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده از روشهای درمانی نادرست ممکن است ضرر بیشتری به فرد وارد کند. برخی از داروهای خانگی به عنوان معالجه در درمان زگیل تناسلی مفید هستند ، اما شواهد کمی برای موثر بودن آنها وجود داردبنابراین همیشه قبل از آزمایش داروی خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه جلوگیری از زگیل تناسلی

واکسنهای HPV به نام Gardasil و Gardasil 9 شایع ترین روش درمانی برای زنان و مردان است ، همچنین برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم نیز مفید است. واکسنی به نام سروآرکس نیز برای درمان موجود است. این واکسن از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند ، اما برای درمان زگیل تناسلی مناسب نیست.

افراد تا سن 45 سالگی می توانند واکسن HPV را تزریق کنند. واکسن بسته به سن ، در بازه زمانی دو یا سه ماه انجام می شود. قبل از اینکه فرد از نظر جنسی رابطه ای داشته باشد شود ، باید هم زن و مرد  واکسن بزنند  ، زیرا برای جلوگیری از HPV مؤثرتر است. همچنین استفاده از کاندوم  در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد.

زگیل تناسلی عارضه عفونت HPV است که شایع و قابل درمان می باشد و می توانند به مرور زمان از بین بروند ، اما درمان برای جلوگیری از بازگشت و عوارض احتمالی آنها ضروری است. اگر فکر می کنید زگیل تناسلی دارید ، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه های درمانی را پیش روی شما قرار دهد.

علاوه بر این ، صحبت با شریک جنسی خود بسیار مهم است . البته ممکن است دشوار به نظر برسد ، اما باز گو کردن شرایط شما می تواند در مقابل ابتلا به HPV و زگیل تناسلی از شریک زندگی خود به شما کمک کند

واکسن هایی برای جلوگیری

در سال 2006 ، واکسن HPV ( Gardasil ) توسط سازمان FDA     تأیید شد. در حال حاضر برای هر  دو جنس زن و مرد 9 تا 26 ساله توصیه می شود.  تحقیقات نشان داده است که این واکسن در جلوگیری از ابتلا به عفونت چهار نوع HPV رایج  در زنانی که هیچ نوع مواجهه قبلی با ویروس نداشته اند بسیار ایمن و مؤثر است. با این حال ، در افرادی که قبلاً به HPV آلوده شده اند ، کمتر موثر می باشد و از همه نوع عفونت های HPV محافظت نمی کند. 

واکسن  Gardasil 9 بر خلاف واکسن  Gardasil در برابر 9 نوع ویروس HPV ، برای مردان  و زنان 9 تا 26 ساله تأیید شده است.

واکسن دیگری عبه نام سرویکس ، که توسط FDA برای زنان 10 تا 25 سال تأیید شده است اما در سال 2016 از بازار خارج شده و موجود نیست.

از آنجایی که هیچ درمانی 100٪ مؤثر نیست ، جلوگیری از شیوع HPV ، که باعث زگیل دستگاه تناسلی و برخی از سرطان ها می شود ، مهم است. در صورت استفاده از کاندوم ، انتقال زگیل های تناسلی کاهش می یابد و فرد آلوده تا پایان درمان از فعالیت جنسی باید خودداری کند.

منابع : healthline  emedicinehealth

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *