ماسک برای بستن منافذ پوست برای داشتن پوست سالم و شفاف

در سطح بدن به ازای هر تار مو، یک منفذ به عنوان مجرای طبیعی برای عبور چربی ترشح‌ شده‌ غدد چربی از کنار فولیکول مو تا سطح پوست موجود است که با افزایش ترشح این غدد و با ایجاد فشار به دیواره‌ی منفذ، منفذ گشاد شده و به عارضه‌ منافذ باز پوست تبدیل می‌شود. در واقع می‌توان گفت که هر منفذ باز یک تومور پوستی کوچک ایجاد شده در فولیکول مو است. اگر تعداد این منافذ باز در پوست صورت افزایش یابد و در اصطلاح سبب پرتقالی شدن پوست شود، در بسیاری از افراد حس ناخوشایندی را ایجاد می‌کند؛ ضمن اینکه برای داشتن چهره‌ای زیبا، داشتن پوستی سالم، صاف و شفاف ضروری است. در این بخش از مجله‌ی زیبا بمان قصد داریم به معرفی انواع ماسک برای بستن منافذ پوست بپردازیم و راهکارهایی مفید را در این زمینه ارائه دهیم. با ما باشید.

ماسک برای بستن منافذ پوست

علل ایجاد منافذ باز پوست

یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده‌ی منافذ باز پوستی، ژنتیک است که با استفاده از روش‌هایی مانند لایه‌ برداری و لیزر می‌توان عمق آن‌ها را کاهش داد.

یکی دیگر از مواردی که منفذ باز پوستی را ایجاد می‌کند ترشح بیش از حد چربی به خصوص در افرادی با پوست بسیار چرب است. این دسته از افراد می‌توانند با استفاده از کرم ضد جوش به کنترل میزان چربی و کاهش منافذ باز پوستی بپردازند.

علت دیگر ایجاد منفذ باز پوستی، قرار گرفتن به مدت طولانی در زیر نور خورشید و تاثیر اشعه‌ مادون قرمز روی پوست است. برای جلوگیری از این حالت، استفاده از کرم ضد آفتاب و کلاه آفتاب‌گیر توصیه می‌گردد.

آلودگی محیطی نیز با بستن منافذ پوستی می‌تواند جریان طبیعی تنفس پوست و دفع مواد زائد را مختل کند که این امر به افزایش قطر منافذ پوستی منجر می‌شود. برای پیشگیری از این مورد، شستشوی روزانه‌ی پوست با استفاده از شوینده‌های ملایم فاقد صابون پیشنهاد می‌گردد.

قرار گرفتن در محیط کاری بسیار گرم نیز می‌تواند منافذ باز پوستی ایجاد کند. برای کاهش دادن منافذ باز پوستی در این مورد، بهتر است از کمپرس یخ یا آب سرد و شستشوی مداوم صورت استفاده کرد.

توجـــــــــــــــــــــه کنید که:

روز قبل از استفاده از ماسک صورت، آن را به مدت بیست دقیقه بر روی پوست دست خود امتحان کنید و از نداشتن حساسیت نسبت به مواد داخل ماسک، اطمینان حاصل نمایید.

قبل از استفاده از ماسک، صورت خود را کاملا تمیز نمایید تا اثر درمانی ماسک افزایش یابد.

انواع ماسک برای بستن منافذ باز پوستی

روش‌های درمان خانگی و بخصوص ماسک‌های گیاهی، همواره مطمئن‌ترین و غیرتهاجمی‌ترین راه درمان بیماری‌های پوستی خواهند بود اگر تمام اصول و قواعد آن رعایت گردد. در این بخش انواع ماسک برای بستن منافذ پوست را معرفی می‌کنیم تا شما پوستی سالم داشته باشید.

ماسک سفیده‌ی تخم مرغ

یک عدد سفیده‌ تخم مرغ را در یک کاسه ریخته و آنقدر هم بزنید تا حجیم شود. این ماسک را بر روی پوست صورت خود قرار داده و صورت خود را با یک کاغذ بافت‌دار بپوشانید. بعد از خشک شدن ماسک، کاغذ را از پوست جدا کرده و صورت خود را با آب سرد بشویید. از این ماسک هفته‌ای یک بار استفاده کنید تا خاصیت قابض سفیده‌ی تخم مرغ باعث کاهش قطر منافذ باز پوستی شده و پوست صورت صاف گردد.

ماسک گوجه ‌فرنگی و یخ

یک عدد گوجه ‌فرنگی را در یک کاسه‌ی فلزی رنده کرده و تکه‌های یخ را به همراه مقداری آب به آن بیفزایید. صورت خود را با این ماسک به مدت 5 ثانیه ماساژ دهید و در انتها نیز صورت خود را با آب سرد بشویید. برای دیدن نتایج این روش درمانی، هر شب از این ماسک استفاده کنید. یخ گردش خون را پوست صورت تحریک کرده و با بستن منافذ پوستی، پوست را سالم می‌سازد. گوجه‌فرنگی استفاده شده در این ماسک نیز با متعادل نگه‌ داشتن PH پوست، چربی ترشح شده‌ی فولیکول موها را کنترل کرده و منافذ پوستی را می‌بندد.

ماسک عسل و ماست برای منافذ باز پوست

ماسک عسل و ماست

یک قاشق غذاخوری ماست را با همین میزان عسل ترکیب کرده و آنقدر هم بزنید تا ترکیبی یک ‌دست حاصل شود. این ماسک را بر روی قسمت‌هایی از پوست قرار دهید که دارای منافذ باز هستند و بعد از گذشت 5 دقیقه، صورت خود را با آب سرد شستشو دهید. از این ماسک هفته‌ای دو بار استفاده کنید تا خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی عسل، انواع باکتری‌های مضر و عفونت‌های قارچی پوست را از بین ببرد. ماست نیز منبع خوبی از اسید لاکتیک است که سبب تمیز شدن پوست و باز شدن منافذ بسته‌ی پوستی می‌گردد.

ماسک روغن زیتون و شکر

 یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با دو قاشق غذاخوری شکر ترکیب کرده و دو قطره آبلیموی تازه به آن اضافه کنید. این ماسک که در واقع نوعی اسکراب طبیعی برای پوست است را به آرامی بر روی پوست خود بمالید و بعد از گذشت 20 دقیقه، صورت خود را با آب سرد بشویید. یک بار در هفته از این ماسک استفاده کنید. خاصیت پاکسازی روغن زیتون و خاصیت لایه ‌برداری شکر در کاهش عمق منافذ باز پوستی بسیار موثر است.

ماسک روغن بادام و موز

دو قاشق چای‌خوری روغن بادام شیرین را به یک عدد موز له شده اضافه کرده و ان را به آرامی بر روی پوست خود به مدت 5 دقیقه ماساژ داده و بعد از 20 دقیقه آن را با شوینده‌ای ملایم و بدون صابون و آب ولرم بشویید. از این ماسک هفته‌ای دو بار استفاده کنید. روغن بادام شیرین به راحتی در لایه‌های درونی پوست نفوذ کرده و آلودگی‌ها و مواد التهاب‌زای زیر آن را نابود ساخته و پوست را پاکسازی می‌کند؛ این امر به باز شدن منافذ پوست که توسط چربی ترشح شده‌ی غدد پوستی بسته شده‌اند و سبب گشاد شدن منافذ آن شده‌اند کمک می‌کند.

ماسک خاک رس، عسل و شیر

دو قاشق غذاخوری خاک رس بنتونیت را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری شیر ترکیب کرده و با مخلوط کردن این مواد، ماسک یک‌دستی بدست آورید. این ماسک را بر پوست صورت خود مالیده و بعد از 15 دقیقه آن را بشویید. هفته‌ای یک بار از این ماسک استفاده کنید. خاک رس بنتونیت توانایی جذب تمام ناخالصی‌ها، به حداقل رساندن منافذ باز پوستی و سفت کردن پوست را دارد. خاصیت پاک‌کنندگی شیر نیز باعث خروج مواد زائد پوستی از منافذ آن شده و عسل نیز در پاکسازی منافذ پوست بسیار فعال است.

ماسک گلاب و خیار

یک عدد خیار را با دندانه‌ی ریز رنده کرده و آن را در یک کیسه‌ی پارچه‌ای کوچک ریخته و آب آن را کاملا گرفته و در یک کاسه بریزید. یک قاشق مربا خوری گلاب به آن افزوده و هم بزنید. این ماسک را به مدت 20 دقیقه بر روی پوست صورت قرار داده و در پایان، با آب سرد بشویید. از این ماسک هفته‌ای سه بار استفاده کنید. گلاب دارای خاصیت قابض است و باعث بسته شدن منافذ باز پوستی شده و از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند. خیار نیز یکی از گیاهانی است که در تهیه‌ی انواع ماسک کاربرد دارد و در درمان و ترمیم پوست آسیب‌دیده بسیار موثر است.

ماسک بابونه و گوجه ‌فرنگی

یک عدد گوجه ‌فرنگی را رنده کرده و با مقدار مساوی از پودر گل بابونه ترکیب کنید. این ماسک را برو روی منافذ باز پوستی قرار داده و بعد از گذشت 5 دقیقه که این ماسک کاملا جذب پوست شد، صورت خود را با آب سرد بشویید. از این ماسک هفته‌ای یک بار استفاده کنید تا علاوه بر خاصیت گوجه‌فرنگی در کنترل چربی پوستی و بستن منافذ باز پوست، بابونه نیز باعث کاهش قطر منافذ پوستی شده و مانع از عفونت پوستی، ورم و قرمزی پوست گردد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  • مهسا

    سلام با اجازتون این تصویر پوست پرتقالی رو دانلود کردم.

    ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ پاسخ دهید
  • مهسا

    سلام با اجازتون این تصویر پوست پرتقالی رو دانلود کردم

    ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *