ویژگی بهترین کرم ضد آفتاب و ضد چروک چیست ؟

اگر مقدارSPF  تنها ملاک ارزشمند شما در انتخاب کرم ضد آفتاب می باشد پس بهتر است به نکات زیر توجه فرمایید. روز بیست و هفتم  may  روز جهانی ضد آفتاب می باشد  در این روز یک تابستان گرم آغاز می شود  و باید پوست خود را برای یک آفتاب داغ آماده کنیم پس بهتر است تا اطلاعات خود را در زمینه کرم های ضد آفتاب افزایش دهید . نمی توان گفت که همه ضد آفتاب ها از پوست شما محافظت می کنند.

بسیاری از ضد آفتاب ها تنها و تنها از پوست شما در مقابل تشعشع  UVB  افتاب محافظت می کنند ولی در مقابل اشعه خطر ناک UVA  هیچ محافظتی از پوست شما نمیکنند .اشعه UVB خورشید باعث آسیب دیدگی لایه رویی پوست ودر نتیجه افتاب سوختگی پوست بدن می شود .

اشعه  UVA  باعث ایجاد چین و چروک  پیری زود رس  وهمچنین آسیب رسیدن به DNA  سلولهای پوست می شود. طبق آخرین تحقیقات انجام شده  آنچه در نهایت باعث ایجاد بیماری های پوستی در بدن انسان می گردد به ویژه سرطانهای پوستی می شود اشعه UVA  می باشد .

کرم ضد آفتاب

پس ما باید کدام کرم ضد آفتاب را انتخاب کنیم ؟

در هنگام خرید کرم رو جلد را مطالعه کنیم  و وجود کلمه broad spectrum برایتان در اولویت باشد. معنی این کلمه این است که ضد آفتاب می تواند در برابر هر دو اشعه از پوست شما محافظت کند. ضد آفتاب های مناسب دارای این ویژگی می باشند. در ادامه به نکات های در این زمینه اشاره می شود که حتما هنگام خرید و استفاده به آن ها توجه کنید.

مصرف کم کرم هیچ سودی ندارد!

متاسفانه بیشتر مردم جهان تنها یک چهارم مورد نیاز از ضد آفتاب را استفاده میکنند حتی بهترین ضد آفتاب ها هم در صورت استفاده کم هیچ منفعتی برای پوست بدن شما ندارد  برای  محافظت پوست دست ، پا ها ، گردن و صورت یک بزرگسال حتما باید مقدار 30 گرم از یک ضد آفتاب مورد استفاده قرار گیرد .

نکته بسیار مهم در استفاده از ضد آفتاب این است که در صورت قرار گرفتن  زیاد در معرض آفتاب بخصوص هنگام تعریق باید هر دو ساعت کرم ضد آفتاب تمدید شود .

SPF 30  دو برابر SPF 15   نمی باشد !

SPF مخفف کلمه sun protection  factor  می باشد به معنی محافظت از نور خورشید . در حقیقت مقدار SPF  مقدار محافظت از ژوست شما در مقابل اشعه نور خورشید را نشان می دهد . 93 درصد از اشعه های مضر افتاب در  مقدار محافظت از ژوست شما در مقابل اشعه نور خورشید را نشان می  دهد.

93 درصد از اشعه های مضر افتاب در SPF 15  خنثی می شود. 97 درصد از اشعه های مضر در SPF 30  از بین میرود. 98 درصد اشعه های مضر UVB  در SPF 50  با پوست تماس پیدا نمی کند . طبق تحقیقات انجام شده در سازمان غذا و داروی آمریکا هیچ مزیتی برای SPF  بالای 50 قائل نمی باشند.

زمان استفاده از کرم!

تنها زمانی استفاده از کرم ضد آفتاب مفید است که شما قبل از اینکه در افتاب قرار بگیرید از کرم ضد افتاب استفاده کنید . پس لازم است نیم ساعت قبل از خروج از منزل از کرم ضد افتاب استفاده نمایید. باید بدانید که بهترین کرم ضد آفتاب ها هم در مقابل آب مقاوم نمی باشند .

در کشور آمریکا دیگر هیچ کرم ضد آفتابی نمی تواند از لیبل ضد آب استفاده کند یک کرم ضد آفتاب باید بتواند به مدت 40 تا 80 دقیقه در برابر شنا کردن و یا عرق کردن مقاومت کند . حتی در صورتی که تصور می نمایید از یک کرم ضد آفتاب خریداری کرده اید در صورت خیس شدن صورتان در اثر اب یا تعرق باید حتما کرم ضد افتابتان را تمدید کنید .

استفاده از کرم ضد آفتاب باعث کاهش جذب ویتامین D  در بدن میشود اما این میزان کاهش جای هیچ نوع نگرانی ندارد . بهتر است به جای اینکه خود را در معرض مستقیم نور آفتاب قرار دهید از مواد غذایی استفاده کنید که ویتامین مورد نظر را به بدن شما برساند مانند پرتقال زیرا پرتقال به طرز شگفت آوری باعث افزایش جذب ویتامین  D  در بدن شما می شود.

چگونه از کرم ضد افتاب استفاده نماییم ؟

شاید هر شخصی در طول روز حداقل یک بار از کرم ضد آفتاب استفاده نماید اما باز هم در معرض بیماری های پوستی ناشی از تابش آفتاب قرار گیرد بهتر است که راه صحیح استفاده از کرم ضد افتاب را فرا گیریم تا از پوست خود که دمحافظت نماییم .

در صورت استفاده از کرم های دیگر مانند کرم های مرطوب کننده و یا کرم پودر ، ضد آفتاب باید در آخرین مرحله و یا بهتر بگوییم بر روی تمامی کرم ها استفاده شود تا بتواند یک عملکرد صحیح داشته باشد .

نکات استفاده از ضد آفتاب ها

  • نیم ساعت قبل از خروج از خانه از کرم استفاده شود .
  • به صورت یکنواخت یک لایه از کرم را بر روی سطح پوست خود پخش نمایید.
  • در صورت خیس شدن بدن با آب یا تعریق در هنگامی که در معرض آفتاب هستید هر 80 دقیقه کرم ضد آفتاب را تمدید کنید .
  • در خانه نیز شما به کرم احتیاج دارید این نکته را فراموش نکنید .
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *