تاثیرات منفی تکنولوژی در سلامت

تاثیرات منفی تکنولوژی در سلامت

مردم به مراتب بیشتر از هر زمان دیگری با یکدیگر در ارتباط هستند ، به طور کلی از پیشرفت های سریع فناوری متشکریم! در حالی که ممکن است برخی از اشکال فناوری در جهان تحولات مثبتی داشته باشد ، اما اثباتاتی در مورد اثرات منفی فناوری و استفاده بیش از حد آن نیز وجود دارد.

رسانه های اجتماعی و دستگاه های تلفن همراه ممکن است منجر به ایجاد مشکلات جسمی مانند گوش، چشم و مشکل در تمرکز بر روی کارهای مهم شوند. همچنین ممکن است در شرایط جدی تر سلامتی مانند افسردگی نقش داشته باشند.

استفاده بیش از حد از فناوری ممکن است تأثیر قابل توجهی در رشد کودکان و نوجوانان داشته باشد. در این مقاله با تاثیرات روحی و روانی فناوری و همچنین نحوه ایجاد عادت های سالم با تکنولوژی و جلوگیری از استفاده بیش از حد ، آشنا شوید.

اثرات روانشناختی

استفاده بیش از حد یا وابستگی به فناوری ممکن است اثرات روانشناختی منفی داشته باشد ، از جمله:

انزوا

فناوری هایی ، مانند رسانه های اجتماعی ، برای جمع آوری مردم در کنار هم طراحی شده اند ، اما در بعضی موارد ممکن است تأثیر متضاد داشته باشند. یک مطالعه 2017 در بزرگسالان بین 19 تا 32 ساله نشان داد که افرادی که از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند بیش از سه برابر بیشتر از افرادی که از رسانه های اجتماعی استفاده نمی کنند ، احساس انزوا اجتماعی می کنند. یافتن راه هایی برای کاهش استفاده از رسانه های اجتماعی ، مانند تعیین محدودیت زمانی برای برنامه های اجتماعی ، ممکن است به کاهش احساس انزوا در بعضی از افراد کمک کند.

افسردگی و اضطراب

نویسندگان یک بررسی سال 2016 در مورد پیوند بین شبکه های اجتماعی و موضوعات بهداشت روان مانند افسردگی و اضطراب بحث کردند. تحقیقات آنها نتایج مختلط پیدا کرد. به نظر می رسید افرادی که تعامل  بیشتری با این برنامه ها داشته اند ، سطح افسردگی و اضطراب کمتری دارند. با این حال ، نتایج برعکس نیز صادق بود. افرادی که در ابن برنامه ها فعالبت داشتند و  درگیر مقایسه اجتماعی  یکدیگر بودند ، سطح افسردگی و اضطراب بیشتری را تجربه کردند. بنابراین ، اگرچه به نظر می رسد پیوندی بین رسانه های اجتماعی و سلامت روان وجود دارد ، یک عامل تعیین کننده مهم انواع تعاملاتی است که مردم در این برنامه ها دارند.

خستگی چشم

اثرات سلامت جسمی

استفاده از فناوری ممکن است خطر بروز مشکلات جسمی را نیز افزایش دهد ، از جمله:

خستگی چشم

فن آوری ها ، مانند تبلت ، تلفن های هوشمند و رایانه ها ، می توانند توجه شما را به مدت طولانی جلب کنند. این  موضوع در طولانی مدت ممکن است منجر به خستگی و دیگر مشکلات چشم شود. علائم این مشکلات شامل تاری دید و خشکی چشم است. همچنین ممکن است استفاده از این تکنولوژی ها در ناحیه های دیگر بدن مانند سر ، گردن یا شانه ها منجر به درد شود. چندین عامل ممکن است منجر به مشکلات چشم شود ، از جمله:

 • زمان تماشای صفحه نمایش
 • روشنایی صفحه
 • فاصله از صفحه نمایش
 • وضعیت نشستن

استراحت منظمممکن است احتمال بروز مشکلات چشم را کاهش دهد.هرکسی که به طور مرتب علائم را تجربه می کند ، باید برای معاینه به پزشک بینایی مراجعه کند.پ

قانون 20-20-20

هنگام استفاده از هر نوع صفحه نمایش دیجیتالی برای مدت زمان طولانی تر ، انجمن آمریکا از قانون 20-20-20 استفاده می کند. برای استفاده از این قانون ، بعد از هر 20 دقیقه زمان استفاده از صفحه نمایش ، یک استراحت 20 ثانیه ای داشته باشید و حداقل به فاصله 20 فوتی (5 الی 6 متری) نگاه کنید. انجام این کار ممکن است به کاهش فشار چشمپ کمک کند.

وضعیت نشستن

نحوه استفاده بسیاری از افراد از دستگاه های تلفن همراه و رایانه ها نیز  با گذشت زمان ، ممکن است منجر به مشکلات اسکلتی عضلانی شود. بسیاری از این فناوری ها موقعیت کاربر “پایین و رو به جلو” را ایجاد می کنند ، به این معنی که فرد به جلو خم شده و به صفحه پایین نگاه می کند. این کار می تواند فشار غیرضروری به گردن و ستون فقرات وارد کند.

ممکن است سایر عوامل در بروز درد در گردن نیز تأثیر بگذارد ، از جمله سن و میزان فعالیت با این تکنولوژی ها . تصحیح مشکلات استقرار در حین استفاده از این فناوری ها ممکن است منجر به بهبود کلی وضعیت شود.

به عنوان مثال ، اگر شخصی به دلیل شغل خود مجبور است ساعت های طولانی پشت میز بنشیند ، بهتر است هر یک ساعت بایستد و راه برود و حرکات کششی را به مدت 5 الی 10 دقیقه انجام دهد. 

مشکلات خواب

استفاده از تلفن همراه یا تبلت نزدیک به ساعات خواب باعث بی خواب می شود. این تأثیر مربوط به  نور آبی  ناشی از تلفن های همراه  است که  مغز را تحریک می کند. نویسندگان یک تحقیق در سال 2014 دریافتند که این نور آبی می تواند خوابیدن را دشوارتر کند و یا باعث شود فرد احساس هوشیاری کمتری داشته باشد.

برای جلوگیری از تأثیر احتمالی نور آبی بر مغز ، افراد می توانند قبل از خواب از وسایل الکترونیکی که ساطع  کننده این نور هستند خودداری کرده و به جای آن به فعالیت های دیگر مانند مطالعه کتاب و یا استحمام روی آورند.

چپاقی و تکنولوژی

کاهش فعالیت بدنی

استفاده گسترده تر از این فن آوری ها باعث می شود سبک زندگی بی تحرک تری ایجاد شود ، که با تأثیرات منفی بر سلامتی روبرو خواهیم شد. این اثرات منفی شامل :

برای کاهش این اثرات منفی باید فعالیت ها و ورزش های دیگر را نیز در زندگی بگنجانید. برای مثال می توانیداز برنامه های که شما را تشویق به ورزش کردن و تحرک می کند استفاده کنید تا به این صورت با تکنولوژی به جنگ اثرات منفی تکنولوژی بروید!

اثرات منفی در کودکان

مغز کودکان هنوز در حال رشد است و ممکن است نسبت به مغزهای بزرگسال نسبت به اثرات تکنولوژی و استفاده بیش از حد آن حساس باشد. در بررسی های مختلف در سال 2018 ، اثرات سوء احتمالی کودکان با استفاده از فناوری های مختلف ذکر شده است. کودکانی که از این تکنولوژی ها بیش از حد استفاده می کنند ممکن است بیشتر دچار مشکل شوند ، از جمله:

 • عملکرد علمی پایین
 • عدم توجه
 • خلاقیت کم
 • تأخیر در پیشرفت اجتماعی و عاطفی
 • عدم تحرک جسمی و چاقی
 • کیفیت پایین خواب
 • مسائل اجتماعی ، مانند ناسازگاری اجتماعی و اضطراب
 • رفتارهای پرخاشگرانه
 • اعتیاد به این فناوری ها

در این تحقیق همچنین به اهمیت آموزش کودکان به تعامل با این فناوری ها به روشهای سالم با نظارت بر زمان استفاده از آنها و ارائه گزینه های جالب توجه اشاره شده است.

علاوه بر این ، یک مطالعه در مورد نوجوانان 15 تا 16 ساله نشان داد که افرادی که از رسانه دیجیتال استفاده بالایی داشتند ، شانس بیشتری در بروز علائم اختلال بیش فعالی  دارند. این بدان معنا نیست که استفاده از رسانه های دیجیتال باعث بیش فعالی می شود ، بلکه ارتباطی بین این دو وجود دارد. برای مشخص کردن این ارتباط ، تحقیقات بیشتری لازم است.

آکادمی کودکان اطفال آمریکا توصیه می کند که کودکان زیر 18 ماه به طور کلی نباید به صفحه نمایش ها نگاه کنند ، همچپنین  کودکان 2 تا 5 ساله روزانه بیش از 1 ساعت نباید از این فناوری ها استفاده کنند.

رونق اخیر فاین تکنولوژی ها ، میانگین سبک زندگی  را تغییر داده است. در حالی که تکنولوژی اثرات مثبت زیادی دارد ، خطرات احتمالی وجود دارد. هر کسی درباره تأثیراتی که این فناوری بر روی آنها گذاشته است ، ممکن است بخواهد قدم هایی را برای کاهش استفاده از تلفن همراه و تبلت و سایر این تکنولوژی ها بردارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *