اسید ماندلیک چیست و چه خاصیتی دارد؟!

اسید ماندلیک نوعی آلفا هیدروکسی اسید ملایم (AHA) است. ممکن است به کاهش آکنه، خطوط ریز و چین و چروک و بهبود ظاهر ناهموار پوست کمک کند. با افزایش سن، نوسازی پوست کندتر می‌شود و باعث می‌شود پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، رنگ آن تغییر کند و خطوط و چین‌وچروک‌های ظریف ایجاد شود.

لایه‌بردارهای شیمیایی، مانند AHAها، ترکیبات محبوب مراقبت از پوست هستند که به شل‌شدن لایه بالایی سلول‌های پیر پوست کمک می‌کنند. این مواد ممکن است ظاهر کلی پوست را بهبود بخشند و علائم قابل مشاهده پیری را کاهش دهند. این مقاله در مورد اسید‌ماندلیک، فواید و عوارض جانبی آن صحبت می‌کند. همچنین چگونگی افزودن اسید ماندلیک به روتین مراقبت از پوست را بررسی می‌کند.

اسید ماندلیک

اسید ماندلیک چیست؟

اسید‌ماندلیک نوعی AHA است که افراد در مراقبت‌های معمول از پوست به عنوان لایه‌بردار شیمیایی یا لایه‌بردار استفاده می‌کنند. این ماده از بادام تلخ به دست می‌آید. بسیاری از شرکت‌های آرایشی و بهداشتی اسید‌ماندلیک را به عنوان یک AHA ملایم توصیف می‌کنند، بنابراین ممکن است برای افرادی که پوست حساسی دارند یا افرادی که دیگر لایه بردارهای شیمیایی را برای پوست خود قوی می‌دانند، مناسب باشد.

در مقایسه با سایر AHA‌ها، اسید‌ماندلیک یک مولکول بزرگ است که تقریباً دو برابر اسید گلیکولیک است. اسید ماندلیک نیز بسیار کندتر به پوست نفوذ می‌کند. این جذب آهسته ممکن است به این معنی باشد که نسبت به سایر AHA ها کمتر احساس تحریک برای پوست دارد.

فواید اسید ماندلیک

اسید‌ماندلیک طیف گسترده‌ای از فواید را برای پوست ارائه می‌دهد. با این حال، تحقیقات قطعی بیشتر در مورد اسیدماندلیک برای شناسایی خواص و مزایای بالقوه آن ضروری است.

ملایم برای انواع پوست

اسید ماندلیک ممکن است ملایم‌تر از سایر AHAها باشد و برای استفاده برای افراد با انواع پوست، به‌ویژه افرادی که پوست‌های حساس و مستعد آکنه دارند، مناسب باشد.

لایه برداری انواع پوست

مانند سایر AHA‌ها، اسیدماندلیک پیوندهایی را که سلول‌های مرده یا قدیمی پوست را به سطح پوست می‌چسبانند، شل می‌کند. این به ریختن سلول‌های قدیمی و خشک‌تر پوست کمک می‌کند تا سلول‌های جدید پوست صاف‌تر ظاهر شوند.

ظاهر چین و چروک و خطوط ریز را کاهش می‌دهد؟

در فرآیند لایه‌برداری شیمیایی، پوست ماندلیک سلول‌های آسیب دیده و پیرتر پوست را از بین می‌برد و سلول‌های جدیدتر و سفت‌تر را جایگزین آنها می‌کند. ممکن است به پوست کمک کند سفت‌تر و کشسان‌تر به نظر برسد و ظاهر چین‌و‌چروک و خطوط ریز را کاهش دهد.

به مدیریت آکنه و منافذ مسدود شده کمک می کند؟

اسید ماندلیک ممکن است به باز کردن منافذ، حل کردن جوش‌های سرسیاه و کومدون‌ها و کنترل تولید سبوم کمک کند. اسید ماندلیک دارای خواص ضدباکتریایی است و ممکن است به حذف باکتری‌های مولد آکنه در پوست کمک کند. همچنین ممکن است التهاب و قرمزی را کاهش دهد، که به کاهش بروز جوش‌ها، از جمله جوش‌های آکنه کیستیک کمک می‌کند.

مطالعه‌ای در سال 2019، اثربخشی 30 درصد اسید سالیسیلیک و 45 درصد اسید‌ماندلیک را در درمان آکنه ولگاریس خفیف تا متوسط ​​مقایسه کرد. نتیجه‌گیری شد که اسیدها به همان اندازه مؤثر بودند. با این حال، لایه‌برداری ماندلیک ایمن‌تر و قابل تحمل‌تر از لایه برداری اسید سالیسیلیک بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که لایه‌برداری با اسید‌ماندلیک عوارض جانبی کمتری دارد و در درمان ضایعات التهابی موثرتر است.

کاهش هیپرپیگمانتاسیون و تغییر رنگ

اسید ماندلیک ممکن است به جلوگیری از انواع مختلف هایپرپیگمانتاسیون از جمله ملاسما کمک کند.

یک مطالعه در سال 2016 اسید گلیکولیک و اسید سالیسیلیک ماندلیک را برای درمان افراد هندی مبتلا به ملاسما مقایسه کرد. آنها دریافتند که هر دو نوع اسید به یک اندازه موثر هستند. با این حال، شرکت‌کنندگان تحمل بهتری برای اسید سالیسیلیک ماندلیک داشتند.

عوارض جانبی اسید ماندلیک

عوارض جانبی اسید ماندلیک

مانند هر محصول پوستی، هنگام استفاده از اسید ماندلیک خطر عوارض جانبی وجود دارد. اسید ماندلیک ممکن است پوست فرد را تحریک کند. با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که افراد در مقایسه با اسید سالیسیلیک، اسید ماندلیک را به خوبی تحمل می‌کنند. علائم تحریک پوست عبارتند از:

  • سرخی
  • خارش
  • ورم
  • حساسیت

افراد باید از کرم ضدآفتاب برای کاهش حساسیت به نور پس از لایه برداری با اسید ماندلیک استفاده کنند، زیرا AHAها می توانند حساسیت پوست را به نور UV افزایش دهند. استفاده بیش از حد از اسید ماندلیک نیز ممکن است منجر به تحریک و برآمدگی ناشی از لایه‌برداری بیش از حد شود.

فرد همچنین باید از وارد شدن اسید ماندلیک به چشم خود اجتناب کند، زیرا ممکن است باعث تحریک یا آسیب شود.

افراد باید قبل از استفاده از محصولات حاوی اسید ماندلیک برای اولین بار، آزمایش پچ انجام دهند. همچنین ممکن است فرد به دنبال مشاوره بیشتر از پزشک یا متخصص پوست باشد.

نحوه استفاده از اسید ماندلیک

چندین محصول مراقبت از پوست حاوی اسید ماندلیک هستند و اینها می‌توانند شامل پاک‌کننده‌های صورت تا لایه بردارهای شیمیایی باشند. همچنین بسته به محصول در غلظت‌های مختلف موجود است. سازنده باید دستورالعمل استفاده از این محصولات را ارائه دهد.

عموما افراد می‌توانند روزانه از سرم‌ها و پاک‌کننده‌های صورت استفاده کنند. با این حال، آنها فقط باید از محصولات قوی تر، مانند لایه‌بردارها، حداکثر یک یا دو بار در هفته استفاده کنند.

افراد ممکن است ترجیح دهند اسید ماندلیک را به برنامه شبانه خود اضافه کنند زیرا AHA ها می‌توانند حساسیت پوست را به نور افزایش دهند. آنها می‌توانند آن را بعد از تمیز کردن و قبل از مرطوب کردن استفاده کنند. به طور مشابه، ماسک‌ها و لایه‌بردارها برای اعمال روی پوست پس از شستشو مناسب هستند. یک فرد باید اجازه دهد ماسک یا لایه بردار چند دقیقه قبل از شستن آن بماند.

افراد باید قبل از استفاده از اسید ماندلیک برای اولین بار آزمایش پچ انجام دهند تا ببینند آیا می‌توانند آن را تحمل کنند یا خیر. افراد باید با غلظت‌های کمتر شروع کنند و بیش از یکبار در هفته آن را مصرف نکنند. ممکن است فرد قبل از افزایش غلظت اسید یا دفعات مصرف، با پزشک یا متخصص پوست صحبت کند.

همچنین فرد باید از مصرف آن با سایر لایه بردارها و لایه بردارهای شیمیایی مانند رتینول، سایر AHA ها و بتا هیدروکسی اسیدها (BHA) خودداری کند. استفاده بیش از حد از لایه‌بردارهای شیمیایی و لایه‌بردارها ممکن است منجر به لایه‌برداری بیش از حد شود که می‌تواند باعث ایجاد حساسیت و جوش‌های پوستی شود. فرد می تواند برای مشاوره بیشتر با پزشک یا متخصص پوست مشورت کند.

اسیدها نیز ممکن است پوست را خشک کنند. پس از استفاده از اسیدماندلیک برای کمک به تسکین و مرطوب کردن پوست، فرد می‌تواند از محصولات مرطوب‌کننده استفاده کند.

جایگزین، گزینه‌ها

ممکن است فردی بخواهد جایگزین‌های زیر را برای اسیدماندلیک در نظر بگیرد:

اسید لاکتیک: AHA دیگری با فواید مشابه اسیدماندلیک.
اسید آزلائیک: مردم از این اسید در درجه اول برای درمان روزاسه و آکنه استفاده می‌کنند. دارای خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی است.
BHA ها مانند اسید سالیسیلیک: این مولکول ها کمی بزرگتر از AHA ها هستند، بنابراین ممکن است کمتر تحریک کننده باشند. BHAها ممکن است برای افرادی با پوست چرب و مستعد آکنه مناسب‌تر باشند و ممکن است به مدیریت منافذ مسدود شده، جوش های سر سفید و جوش های سر سیاه کمک کنند. اسید سالیسیلیک از آسپرین گرفته می‌شود.

افراد باید با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کنند تا به انتخاب محصولات و مواد مناسب برای پوست کمک کنند.

خلاصه

اسیدماندلیک ممکن است برای افرادی با پوست حساس مناسب باشد. متخصصان پوست معتقدند که عوارض جانبی کمتری دارد و کمتر از سایر AHA ها پوست را تحریک می‌کند. با این حال، فرد باید قبل از استفاده از اسید ماندلیک برای اولین بار، آزمایش پچ انجام دهد. افراد همچنین باید مطمئن شوند که از غلظت‌های ایمن و فواصل کافی بین برنامه‌ها استفاده می‌کنند.

یک فرد باید قبل از افزودن اسید ماندلیک به روتین پوست خود با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کند. متخصصان پوست می‌توانند پوست افراد را بهتر ارزیابی کنند، بهترین محصولات را با توجه به نوع پوست آنها توصیه کنند و به آنها در مورد استفاده صحیح آموزش دهند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *