شل شدن پوست بعد از بارداری : داروهای خانگی و درمان های پزشکی

شل شدن پوست بعد از بارداری

شل شدن پوست بعد از بارداری کاملا طبیعی است. در دوران بارداری ، پوست کشیده می شود تا جنین در حال رشد را در خود جای دهد. در نتیجه ، بسیاری از خانم ها متوجه می شوند که پوست اطراف معده آنها پس از زایمان شل می شود. اینکه چقدر سریع پوست پس از زایمان به حالت عادی باز می گردد، می تواند به عوامل بسیاری از جمله وزن ، سن و ژنتیک خانم بستگی داشته باشد.

اگرچه پوست شل مضر نیست ، اما بعضی از خانمها از این که ظاهرشان خوب به نظر نمی رسد خوششان نمی آید. در این مقاله از مجله زیبا بمان ، ما بررسی می کنیم که این افراد چه کاری می توانند برای بهبود شل شدن پوست بعد از بارداری انجام دهند.

جلوگیری

داشتن یک شیوه زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب ممکن است از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری جلوگیری کند. جلوگیری از افزایش وزن فراتر از مقدار توصیه شده می تواند به کاهش احتمال شل شدن پوست بعد از بارداری کمک کند.

براساس اطلاعات دفتر بهداشت زنان (OWH) ، زنانی که در دوران بارداری ورزش می کنند ، بیشتر احتمال دارند بعد از زایمان به یک وزن متوسط ​​بازگردند.  ورزش در دوران بارداری بی خطر است اما باید زیر نظر پزشک انجام شود. زنان باردار باید هر هفته حداقل 2.5 ساعت ورزش هوازی با شدت متوسط ​​انجام دهند. برخی از تمریناتی که باعث تقویت ماهیچه های شکمی مانند پیلاتس و یوگا می شوند نیز در دوران بارداری بی خطر هستند.

دریافت مقدار مناسب ویتامین ها و مواد معدنی در دوران بارداری به حمایت از جنین در حال رشد و حفظ سطح انرژی کمک می کند. یک رژیم غذایی سالم می تواند ضمن جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن ، به حمایت از افزایش تدریجی وزن در دوران بارداری کمک کند. با این حال ، شل شدن پوست یک قسمت طبیعی از بدن پس از زایمان است ، و همیشه نمی توان از بروز آن جلوگیری کرد.

درمان شل شدن پوست بعد از بارداری

برای کسانی که بعد از بارداری دچار شل شدن پوست شده اند ، روش هایی برای بهبود ظاهر وجود دارد. در زیر برخی از این روش ها را بررسی می کنیم:

ورزش

ورزش می تواند به تقویت و سفت کردن عضلات شکم بعد از بارداری کمک کند. کالج زنان و زایمان و متخصص زنان در آمریكا توصیه می كنند كه از تمرینات ساده بعد از زایمان شروع كنید ، به تدریج حداقل هر هفته  150 دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​انجام دهید.

هر فردی که زایمان سزارین داشته یا عوارض مربوط به زایمان را تجربه کرده است ، باید از پزشک خود درباره ورزش های مناسب با شرایط خود سؤال نماید. در غیر این صورت ، به طو کلی ورزش کردن برای خانم ها به محض احساس آمادگی بی خطر است.

تمرینات قدرتی مانند پیلاتس ، یوگا می تواند به سفت شدن عضلات دراطراف معده  و شکم کمک کند ، که این موضوع به بهبود ظاهر پوست شل شده کمک خواهد کرد . ورزش های هوای مانند پیاده روی سریع ، دویدن ، دوچرخه سواری یا ایروبیک نیز ممکن است در تقویت عضله ها کمک کنده باشد.

شل شدن پوست بعد از بارداری

تغذیه

یک رژیم غذایی متعادل سرشار از ویتامین ها ، پروتئین ها و چربی ها به ساخت عضلات و تقویت کلاژن کمک می کند ، کلاژن یک پروتئین اساسی برای داشتن پوست سالم و محکم است. نوشیدن مقدار زیادی آب نیز ممکن است باعث بهبود خاصیت ارتجاعی و ظاهر پوست شود.

روغن و کرم های تقویت کننده پوست

شواهدی اندک برای تأیید این مورد وجود دارد که ثابت می کند روغن یا کرم های می توانند به کاهش شل شدن پوست بعد از بارداری کمک کنند. با این حال ، ممکن است با تغییر جلوه ظاهری پوست ، موقتاً ظاهر پوست را بهبود ببخشند.

مطالعات نشان داده اند که ماساژ دادن پوست می تواند به تقویت جریان خون و تحریک فیبروبلاست ها کمک کند. این سلول ها در تولید کلاژن و الاستین نقش دارند ، که هر دو به استحکام و سفت شدن پوست کمک می کنند. بنابراین ، فقط مالیدن روغن یا کرم به داخل پوست ممکن است تأثیر مثبتی بر ظاهر آن داشته باشد.

مکمل های کلاژن

بدن به طور طبیعی کلاژن تولید می کند ، اگرچه این روند با افزایش سن بدن کاهش می یابد. ممکن است مصرف مکمل کلاژن برای بهبود خاصیت ارتجاعی پوست مفید باشد.

اگرچه بیشتر مطالعات بر روی چین و چروک صورت تمرکز دارند ، اما نتایج مکمل کلاژن خوراکی امیدوار کننده است. به نظر می رسد مکمل های کلاژن باعث تقویت خاصیت ارتجاعی ، هیدراتاسیون و تراکم کلاژن پوستی می شوند که همگی ممکن است ظاهر پوست شل شده را بهبود بخشد.

روش های درمان غیر جراحی

طبق اعلام هیئت جراحی زیبایی آمریكا ، درمانهای غیر جراحی مانند نوردرمانی ، می توانند با گرم كردن لایه های پوستی و تقویت تولید كلاژن ، باعث سفت تر شدن پوست شوند.  فردی که تحت معالجه قرار گرفته است به چندین جلسه درمان نیاز خواهد داشت و نتایج آن به تدریج طی چند ماه پس از درمان ظاهر می شود.

روش درمان سفت کردن پوست با لیزر نیز با استفاده از گرما برای تحریک کلاژن و الاستین کار می کند. افراد می توانند از آن برای محکم کردن پوست در هر جای بدن استفاده کنند. برای دیدن نتایج ممکن است یک شخص بین سه تا پنج  جلسه درمان نیاز داشته باشد ، که به طور معمول بین 2 تا 6 ماه پس از درمان نتایج ظاهر می شود.

روشهای غیر جراحی مناسب هستند ، زیرا عوارض و زمان ریکاوری کمینیز دارند. با این وجود ، ممکن است برای موارد شدید شل شدگی پوست مناسب نباشد.

روش های زیبایی جراحی

یکی از روش های کاهش  شل شدن پوست بعد از بارداری ، برداشتن با جراحی است. این روش به عنوان ابدومینوپلاستی شناخته می شود.نتایج این جراحی تا زمانی که فرد پس از عمل وزن پایداری داشته باشد ، دائمی است.

انواع مختلف جراحی شکم شامل موارد زیر است:

جراحی کامل: پوست و چربی اضافی از سراسر شکم برداشته می شود. در این روش جای زخم در اطراف شکم و یک زخم طولانی در سراسر قسمت پایین شکم وجود دارد.

جراحی کوچک : پوست و چربی اضافی را در زیر شکم برداشته و جای زخم افقی کمی در زیر شکم باقی می ماند.

این جراحی ها زمانی انجام می شوند که فرد دیگر قصد بارداری نداشته باشد.

بازگشت به حالت عادی چقدر زمان می برد ؟

پوست شل ممکن است ظاهر پیش از بارداری خود را بدون معالجه پزشکی دوباره به دست آورد. با این حال ، رژیم و ورزش می تواند به کاهش ظاهر پوست شل شده  پس از بارداری به مرور زمان کمک کند. بهبود این وضعیت به موارد زیر بستگی دارد:

  • وزن و سن زن قبل از بارداری
  • چه مقدار وزنی در دوران بارداری به دست آوردند
  • ورزش و تغذیه در دوران بارداری و بعد از آن

توجه به این نکته ضروری است که رحم می تواند حدود 6 هفته طول بکشد تا اندازه بارداری آن منقبض شود ، و بدن می تواند چندین ماه طول بکشد تا وزن اضافی را که در دوران بارداری به دست آورد ، از بین ببرد.

خلاصه

پوست اضافی اطراف شکم بعد از بارداری طبیعی است. عوامل زیادی می توانند بر شدت پوست شل از جمله سن ، وزن و رژیم غذایی ، سبک زندگی و عوامل ژنتیکی تأثیر بگذارند. خانمها می توانند برای جلوگیری از شل شدن پوست بعد از بارداری اقدامات انجام دهند ، اما یک رژیم غذایی سالم ، متعادل و ورزش متوسط ​​در دوران بارداری و بعد از آن ممکن است شدت آن  را به حداقل برساند.

داروهای مختلف خانگی و مکمل ها باعث بهبود ظاهر پوست شل می شوند ، اما شواهد کمی برای حمایت از این محصولات وجود دارد. روش های جراحی موثرترین روش درمانی برای خانم هایی است که دارای پوستی شل متوسط ​​و شدید هستند و در صورت حفظ وزن متعادل و پایدار ، نتایج می توانند دائمی باشند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *