نوردرمانی برای پوست

نوردرمانی برای پوست

نوردرمانی درمانی است که بیمار در معرض یک منبع نور مصنوعی قرار می گیرد. در درجه اول روشی برای درمان اختلال عاطفی فصلی (SAD) و برخی شرایط دیگر در معرض نور مصنوعی است.

نوردرمانی یا فتوتراپی از امواج نور برای معالجه برخی بیماری های پوستی استفاده می کند. برای مدت مشخصی پوست در معرض نور ماوراء بنفش (UV) قرار می گیرد. در واقع فتوتراپی از منبع ساخته شده اشعه ماوراء بنفش توسط انسان استفاده می کند. اشعه ماوراء بنفش در نور خورشید نیز وجود دارد.

از جمله بیماری های پوستی که یکی از روشهای درمانی آن نوردرمانی است می توان به بیماری های پوستی مانند پسوریازیس ، اگزما ، درماتیت یا ویتیلیگو، سرطان های پوستی مانند لنفوم پوستی، ولگاریس آکنه متوسط ​​تا شدید، زخم های پوستی، سوختگی های جدی و زخم های دهانی، زردی در نوزادان و مشکلات خواب اشاره کرد.

نور قرمز

از نور قرمز یا مادون قرمز برای معالجه اپیدرم ، که لایه بیرونی پوست است ، استفاده می شود. هنگامی که نور بر روی پوست شما اعمال می شود ، اپیدرم آن را جذب می کند و سپس پروتئین های کلاژن را تحریک می کند.

از نظر تئوریک ، تحریک کلاژن بیشتر بدان معنی است که پوست شما نرم و شاداب تر به نظر می رسد ، که می تواند ظاهر خطوط و چین و چروک های ظریف را کاهش دهد. همچنین تصور می شود که چراغ قرمز در حین بهبود گردش خون باعث کاهش التهاب می شود و می تواند درخشندگی سالم تری داشته باشد.

نور آبی

از طرف دیگر نوردرمانی آبی LED غددهای چربی را هدف قرار می دهد .آنها در زیر فولیکول های مو شما قرار دارند.

این تئوری این است که نوردرمانی LED LED آبی می تواند این غده های روغنی را هدف قرار داده و آنها را فعال تر کند. نور آبی همچنین می تواند باکتری های ایجاد کننده آکنه در زیر پوست را از بین ببرد ، به درمان جوش های شدید آکنه از جمله کیست و ندول کمک کند.

در اکثر اوقات ، از چراغ LED آبی همراه با چراغ قرمز قرمز استفاده می شود تا به درمان آکنه یا جوش صورت  کمک می کند و باعث کاهش زخم و اثرات ضد التهابی شود.

مزایای نوردرمانی برای پوست :

از جمله مزایایی که نوردرمانی دارد کمترین عوارض بعد از درمان و استفاده از این روش بجای داروهای شیمیایی برای افراد حساس مانند زنان باردار یا شیرده را شامل می شود. در نمونه های زیر چگونگی درمان بعضی از بیماری ها و ضایعات پوستی شرح داده شده است.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری التهابی خود ایمنی پوستی است. در چند دهه گذشته، از فتوتراپی به طور گسترده ای برای درمان ضایعات پسوریازیس پایدار، از جمله تنه، پوست سر، بازوها و پاها و پسوریازیس جزئی ناخن استفاده شده است. انواع لیزرهای سبک با مکانیسم های مختلف برای پسوریازیس شامل ماوراء بنفش UVB) B) ، ماوراء بنفشPUVA)A) ، لیزر رنگ پالس (PDL) ، درمان فتودینامیک (PDT) ، نور شدید پالس (IPL) ، انتشار دیودها (LED) و … می باشد.

نور درمانی برای آفتاب سوختگی

آسیب آفتاب

اشعه ماوراء بنفش به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید مزمن ، بیشترین آسیب های پوستی را بر عهده دارد. برخی مطالعات حاکی از آن است که چراغ قرمز ممکن است از محافظت در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش محافظت کند زیرا در صبح ، طول موج های قرمز تا مادون قرمز نزدیک به طیف خورشیدی هستند و پوست را برای اشعه UV مضر که بعداً در روز رخ می دهد ، آماده می کنند.

با استفاده از نور درمانی (700-2000 نانومتر) قادر به ایجاد ماندگاری طولانی مدت سلول (24 ساعته) در برابر سمیت اشعه ماوراء بنفش خواهند بود. عفونتهای ویروس تبخال – هرپس سیمپلکس (HSV) برخی از شایع ترین انواع عفونت ها در عصر حاضر در بدن میزبان هستند. نور درمانی قرمز باعث تسریع در بهبودی ، کاهش علائم و مدیریت شیوع مکرر می شود.

آکنه ولگاریس

مشاهدات و مطالعات بالینی قبلی نشان داده اند كه بیماران بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید طبیعی ، بهبود آكنه را تجربه می كنند. به طور خلاصه اشعه ماورا بنفش خورشید، توسط پورفیرین هایی که به طور طبیعی در فولیکولهای چربی تولید می شوند توسط جذب می شود.

پورفیرین ها طول موج هایی را بین 400 تا 700 نانومتر تولید می کنند که طول موج 415 نانومتر در طیف نور آبی تاثیر بیشتری دارد. جذب نور منجر به تحریک پورفیرین ها با آزادسازی اکسیژن و رادیکال های آزاد باعث واکنشی می شود که باعث از بین رفتن باکتری ها می شود.

طول موج های طولانی تر ، مانند نور قرمز ، پورفیرین ها را به میزان کمتری فعال می کنند ، اما در اعماق پوست نفوذ می کنند که ممکن است مستقیماً غده های چربی را هدف قرار داده و با تأثیرگذاری بر انتشار سیتوکین از ماکروفاژها ، خاصیت ضد التهابی داشته باشد. این نور معمولاً توسط LEDs فراتابان ایجاد می‌شود.

ویتیلیگو

 ویتیلیگو یک اختلال رنگدانه اکتسابی است که با تغییر شکل پوست و مو مشخص می شود. یک مطالعه نشان داد که پس از 6-8 ماه از نور درمانی قرمز (633 نانومتر ، 25 میلی گرم بر سانتیمتر مربع) در 64 درصد بیماران میزان قابل توجهی از رنگدانه مشاهده شد.

سوختگی

مطالعه 10 بیمار آفتاب سوختگی که یک یا دو بار در روز به مدت 3 روز (590 نانومتر) از درمان نور قرمز استفاده کرده اند ، کاهش قرمزی ، تورم ، سوزش و لایه برداری را نشان داد.

خطرات استفاده زیاد از نوردرمانی

درمانهای فوتوتراپی به طور کلی عوارض زیادی ندارند اما استفاده زیاد از آن خطرات زیادی دارند که باید شناخته شوند. برای مثال، اشعه ماوراء بنفش می تواند در سطح مولکولی باعث آسیب دیدگی و تدریجی پوست شما و پیری زودرس شود.

قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد نور ماوراء بنفش مصنوعی همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. هرچه درمان های بیشتری انجام شود و پوست شما حساس تر باشد ، خطر ابتلا به سرطان پوست بیشتر می شود. و می تواند منجر به سرکوب سیستم ایمنی شود.

علاوه بر این ، تحت درمان PUVA برای پوست یا درمان فتودینامیکی سرطان همچنین باعث می شود چشم شما نسبت به نور حساس تر شود. اگر بعد از چنین درمان هایی از چشمان شما به درستی محافظت نشود ، حساسیت آنها می تواند منجر به آسیب دیدگی چشم در معرض نور خورشید یا سایر چراغ های روشن و ایجاد آب مروارید شود ،

اگر شما شرایطی دارید که پوست شما را به ویژه به نور حساس می کند ، مانند بیماری لوپوس، داروهایی مصرف می کنید که حساسیت شما به نور آفتاب را افزایش می دهد مانند برخی از آنتی بیوتیک ها ، ضد التهابات یا مکمل های گیاهی، یک بیماری چشمی دارید که باعث می شود چشمان شما در معرض آسیب نور باشد بخصوص نور ماوراء بنفش باید قبل از شروع درمان ها با پزشک صحبت و مشاوره کنید.

تختخواب برنزه:

برخی ادعا می کنند که تختخواب برنزه به سهولت در علائم اختلال عاطفی فصلی کمک می کند. اما این اثبات نشده است. نور ماوراء بنفش منتشر شده توسط تخت های برنزه کننده می تواند به پوست شما آسیب برساند و خطر ابتلا به سرطان پوست را تا حد زیادی افزایش می دهد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *