آیا بیماری لوپوس خطرناک است؟

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به اندام های بدن حمله کند. در موارد شدید این بیماری، ممکن است به اندام ها آسیب وارد شود و باعث شود نارسایی در آن ها رخ دهد. بیش از 90 درصد مبتلایان به لوپوس را زنان 15 تا 45 ساله تشکیل می دهند. از نظر ثبت تجربیات، لوپوس عمدتا به دلیل نارسایی کلیه باعث مرگ افراد جوان شده است. امروزه با شیوه ی درمانی دقیق، 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به لوپوس می توانند امیدوار باشند که عمری طبیعی داشته باشند.

دکتر اولیویا، استادیار گروه پزشکی روماتولوژی در دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا ، در مصاحبه ای می گوید : “ما دریافتیم که با در پیش گرفتن درمان های متناسب، عمر بیماران مبتلا به لوپوس طولانی تر خواهد شد.” در واقع آن ها قادر به زندگی با تجربه ی کمتری از معلولیت و عوارض بیماری هستند.”

شدت گرفتن بیماری

لوپوس معمولاً کمی التهاب نیز ایجاد می کند. گاهی اوقات شدت عوارض لوپوس می تواند شعله ور شود و علائم آن را بدتر کند. این علائم می توانند شامل درد مفاصل، بثورات پوستی و ایجاد ناراحتی هایی  در اعضای بدن، به ویژه در کلیه ها باشند. دارو و تغییر در شیوه زندگی می تواند این عوارض را کنترل کرده و از ایجاد آسیب های دائمی در اندام ها جلوگیری کند. برای رفع این علائم می توان از نزدیک با پزشک متخصص مشورت و راهکار دریافت کرد.

کلیه ها

کلیه ها اندام هایی هستند که بیشتر تحت تأثیر عوارض بیماری لوپوس قرار می گیرند. التهاب طولانی مدت در کلیه ها باعث آسیب رسیدن به آن ها می شود. اگر این التهابات بیش از حد در این اندام ها باقی بمانند و درمان نشوند، کلیه ها شروع به از دست دادن عملکردشان می کنند. با شروع شدت گرفتن علائم لوپوس، تنها با درمان سریع عوارض با داروهای مناسب تحت نظر پزشک، می توانید از کلیه های خود در برابر آسیب های احتمالی محافظت کنید.

قلب

اکنون بیماری لوپوس شدید، تحت درمان های تهاجمی قرار می گیرد که باعث شده که مردم مبتلا، دیگر از وجود این بیماری یا از نارسایی کلیه نمیرند. با این حال، افراد مبتلا به لوپوس همچنان در معرض خطر بیماری های قلبی هستند. لوپوس می تواند حتی در بیماران جوان 20 ساله هم باعث التهاب قلب گردد، در نتیجه میزان حملات قلبی و بیماری های شریانی، تحت تاثیر آن افزایش می یابد. التهاب بافت داخلی قلب نیز می تواند باعث درد قفسه سینه (پریکاردیت) شود.

خون

احتمال ابتلا به کم خونی یا لخته شدن خون در افراد مبتلا به لوپوس زیاد است. برخی از افراد مبتلا به لوپوس نیز دارای سندروم آنتی فسفولیپید آنتی بادی (APS) هستند. APS خطر ایجاد لخته هایی در خون و سقط را افزایش می دهد. لخته شدن خون می تواند در هر نقطه از بدن از جمله ریه ها، پاها یا حتی مغز ایجاد شود.

آیا بیماری لوپوس خطرناک است

مغز

گاهی اوقات تحت اثر این بیماری، التهاباتی در مغز ایجاد می شود. که عوارض آن می تواند باعث سردرد، مشکلات ذهنی مانند از دست دادن حافظه یا ضعیف شدن تمرکز،  تشنج، مننژیت یا حتی کما شود. برخی از بیماران لوپوس نیز تغییراتی را در خلق و خوی خود تجربه می کنند . به ویژه مواردی مثل تحریک پذیری زیاد در برابر وقایع، افسردگی و اضطراب.

ریه ها

تنها در برخی از بیماران مبتلا به لوپوس، التهاباتی در مخاط اطراف ریه ها ایجاد می گردد که به این حالت پلوریت گفته می شود. با جود پلوریت، فرد هنگام استنشاق درد شدیدی را در قفسه سینه خود احساس می کند. اگر التهاب به خود ریه ها گسترش یابد، ممکن است باعث زخم ریوی شود. وجود اسکار در ریه، میزان جذب اکسیژن توسط جریان خون کاهش می یابد.

مشکلات مفصلی

افراد مبتلا به لوپوس معمولاً دچار آرتروز التهابی نیز می گردند. آن ها هنگام صبح با احساس سفتی و تورم در مفاصل خود، مخصوصا در مفاصل دستشان از خواب بیدار می شوند. دکتر الیویا افزود: “گاهی اوقات این درد ها می تواند بسیار ناتوان کننده باشد.” برخلاف برخی دیگر از اشکال آرتروز، آرتروز التهابی ناشی از لوپوس به ندرت باعث تغییر شکل در دست ها می شود.

دستگاه گوارش

التهابات ناشی از لوپوس می تواند به سیستم گوارش گسترش یابد و به اندام هایی مانند پانکراس و کبد آسیب هایی وارد کند. این بیماری همچنین می تواند باعث نشت پروتئین از روده شود. این اتفاق اصطلاحاً ” آنتروپاتی از دست دهنده پروتئین ” نامیده می شود. این شرایط باعث اسهال می شود و میزان جذب مواد مغذی را کاهش می دهد.

عفونت

همان داروهایی که برای جلوگیری از حمله سیستم ایمنی به بدن مورد استفاده قرار می گیرند، توانایی طبیعی بدن را نیز برای مقابله با عفونت ها مختل می نمایند. افراد مبتلا به لوپوس به شدت مستعد ابتلا به عفونت ها از جمله عفونت های پوستی و مجاری ادراری هستند . آن ها حتی ممکن است به بیماری سپسیس مبتلا گردند که در آن عفونت از طریق جریان خون در کل بدن پخش می شود.

دکتر الیویا خاطر نشان کرد: “از آن جا که سیستم ایمنی بدن توسط داروهای مخصوص این بیماری ضعیف می شود، بدن قادر به مقابله حتی با یک عفونت ساده نیست و این عفونت ساده می تواند به یک عفونت پیچیده تبدیل و منجر به مرگ شود.”

بارداری

زنان مبتلا به لوپوس برای باردار شدن مشکلی ندارند. با این حا ، باردار شدن در زمان آرام بودن شدت لوپوس، اغلب منجر به بارداری های سالم تری می شود. لوپوس احتمال خطر زایمان زودرس را بالا می برد. زنان باردار مبتلا به لوپوس باید تحت نظر دائمی پزشک باشند. هورمون های زنانه بر لوپوس تاثیر گذارند بنا بر این بارداری می تواند بر شدت لوپوس یک زن تأثیر بگذارد. 

تغییر سبک زندگی

ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به بهبود عوارض بیماری لوپوس کمک کند. بیشترین خطر ناشی از این بیماری، بروز بیماری های قلبی عروقی است و به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که یک رژیم غذایی سالم متناسب برای سلامت قلبتان داشته باشید. قطع مصرف سیگار و کاهش وزن نیز منجر به نتایج بسیار بهتری می شود. همچنین ورزش منظم به سلامتی مفصل و کاهش وزن کمک می کند.

دکتر الیویا در نهایت گفت: “افراد مبتلا باید تحت نظر روماتولوژیست باشند.” پیشگیری از عوارض لوپوس بسیار آسان تر از درمان آن است. امیدوارم با اصلاح شیوه زندگی به طور صحیح ، این افراد بتوانند خطر ناشی از این بیماری را در آینده کاهش دهند. “

منبع: https://www.mayoclinic.org

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *