چگونه می توان از شر لکه های تیره صورت خلاص شد؟

لکه های تیره صورت می تواند ناشی از هایپرپیگمانتاسیون باشد که یک بیماری شایع پوستی است که در صورت تولید بیش از حد ملانین در پوست ایجاد می شود. لکه های تیره می تواند به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب ، زخم ، پیری و موارد دیگر باشد. بسیاری از لکه های تیره بی ضرر هستند. با این حال ، اگر فردی بخواهد ظاهر خود را بهبود بخشد ، معمولاً می تواند با استفاده از درمان های موضعی این کار را انجام دهد.
در این مقاله لکه های تیره ناشی از هایپرپیگمنتیشن بررسی می شود. علل آنها ، چگونگی خلاص شدن از آنها و برخی گزینه های درمانی مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین به رویکردها و موادی که مردم باید از آنها اجتناب کنند ، پرداخته خواهد شد.

چگونه می توان از لکه های تیره صورت خلاص شد

چه عواملی باعث ایجاد لکه های تیره در صورت می شوند؟

در صورت تولید بیش از حد ملانین در پوست ، لکه های تیره صورت ایجاد می شود ، این ماده رنگی است که به پوست رنگ می دهد. این به عنوان هایپرپیگمنتیشن شناخته می شود. هایپرپیگمنتیشن می تواند در نتیجه موارد زیر ایجاد شود :

 • افزایش سن
 • تغییرات هورمونی ، مانند در دوران بارداری یا یائسگی
 • قرارگیری در معرض نور خورشید

آسیب به پوست همچنین می تواند رنگ پس از التهاب (PIH) شود. افراد ممکن است به PIH مبتلا شوند:

 • آکنه
 • بریدگی و سوختگی
 • روش های از بین بردن بیش از حد یا نادرست موهای زائد
 • موهای زیرپوستی
 • اسکار ناشی از پسوریازیس یا سایر بیماری های پوستی

مهم است که فرد در صورت مشاهده تغییر در خال ها یا لکه های تیره – به خصوص تغییر در بافت ، رنگ و اندازه – با پزشک صحبت کند.

درمان های موضعی برای لکه های تیره

بسیاری از محصولات بدون نسخه (OTC) وجود دارد که می تواند به محو شدن نقاط تاریک کمک کند. آنها معمولاً شامل مواد موثره مانند:

 • هیدروکینون
 • اسید کوجیک
 • رتینوئیدها
 • لایه بردارهای شیمیایی
 • ویتامین سی
 • اسید آزلائیک

این محصولات دستورالعمل نحوه استفاده از آنها را روی برچسب دارند. با این حال ، بهتر است قبل از آزمایش با یک متخصص پوست صحبت کنید ، زیرا برخی از آنها خطراتی دارند.

هیدروکینون

هیدروکنیون در شفاف سازی پوست و روشن کردن آن مورد استفاده قرار میگیرد. با کاهش تولید ملانین کار می کند. یکی از دلایلی که باعث ایجاد لک بر روی پوست میشود ، عواملی هستند که سنتز ملانین را تحریک میکنند که از آنها میتوان به نور خورشید و اشعه ماورا بنفش اشاره کرد ، هیدروکینون با کنترل و سنتز ملانین می تواند منجر به شفاف شدن پوست شود.
هیدروکینون می تواند باعث تحریک پوست شود ، به ویژه هنگامی که افراد از غلظت بیشتری از آن استفاده می کنند. همچنین اگر فردی آن را با دقت نمالد ، ممکن است پوست اطراف لکه های تیره را روشن کند.

کوجیک اسید

کوجیک اسید یکی دیگر از روش های درمانی محبوب برای پر رنگی است. با این حال ، ممکن است به اندازه سایر درمان ها موثر نباشد. اسید کوجیک یک روشن کننده و شفاف کننده طبیعی پوست می باشد که باعث جلوگیری از رشد قارچ هایی می شود که مانع تولید بیش از حد ملانین هستند. این ماده ممکن است در سطح غلظت 1٪ یا کمتر، هم مطمئن و هم بی خطر باشد. کوجیک اسید همچنین می تواند پوست حساس را تحریک کند ، بنابراین ممکن است برای همه مناسب نباشد.

رتینوئیدها

رتینوئیدها از مشتقات ویتامین A هستند و باعث افزایش گردش سلول های جدید پوستی می شوند که با گذشت زمان می توانند لکه های تیره را از بین ببرند. پزشکان ممکن است یک رتینوئید با قدرت حرفه ای مانند ترتینوئین را برای هایپرپیگمانتاسیون شدید تجویز کنند. این محصولات ممکن است 3 الی 6 ماه طول بکشد. هرچه رتینوئید قوی تر ، احتمال ایجاد تحریک نیز بیشتر است. محصولات حاوی رتینوئید برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند ، زیرا ویتامین A گاهی اوقات باعث ناهنجاری هایی در هنگام تولد می شود.
رتینوئیدها همچنین حساسیت پوست به نور ماورا بنفش را افزایش می دهند ، بنابراین مهم است که هر روز هنگام استفاده از رتینوئیدها از SPF بی خطر در صورت استفاده کنید.

لایه بردارهای شیمیایی

لایه بردارهای شیمیایی اسیدهایی هستند که لایه بالایی سلولهای پوست را حل می کنند. آنها شامل اسیدهای هیدروکسی آلفا مانند اسید لاکتیک و اسیدهای هیدروکسی بتا (BHAs) مانند اسید سالیسیلیک هستند. لایه بردارهای شیمیایی همچنین با افزایش گردش سلول های جدید پوست کار می کنند. همچنین می توانند برای پوست های خشک یا حساس مناسب باشند. با این حال ، مانند رتینوئیدها ، این اسیدها حساسیت پوست به خورشید را افزایش می دهند.

روش های آرایشی برای لکه های تیره

اگر محصولات موضعی از افزایش رنگدانه به میزان کافی کاسته نشوند ، ممکن است برخی از افراد تمایل به انجام اقدامات آرایشی داشته باشند.

روش های درمانی دیگر

 • لیزر درمانی : این شامل یک متخصص پوست با استفاده از پرتوی نور ، مناطق تغییر رنگ را هدف قرار میدهد. این خطر وجود دارد که لیزر درمانی باعث بدتر شدن تغییر رنگ شود ، بنابراین آزمایش پچ قبل از آن ضروری است.
 • لایه برداری شیمیایی : لایه بردارهای شیمیایی حرفه ای نسخه های قوی تری از لایه بردارهای اسید OTC هستند. لایه بردارهای قوی تر روی لایه های عمیق پوست کار می کنند ، اما همچنین زمان بهبودی بیشتری دارند.
 • میکرودرم ابریژن : در این روش لایه برداری از ذرات کوچک برای از بین بردن سلولهای مرده پوست استفاده می شود. دوره نقاهت وجود ندارد ، اگرچه می تواند پوست را موقتاً تحریک یا متورم کند.

افرادی که مستعد ابتلا به PIH یا زخم هستند یا در 6 ماه گذشته از ایزوترتینوئین استفاده کرده اند ممکن است تحت درمان با میکرودرمابراشینگ ، لایه برداری شیمیایی یا لیزر درمانی نباشند.

درمان لکه های تیره صورت

انتخاب روش درمانی

چگونگی استفاده فرد از محصولات برای هایپرپیگمانتاسیون به عوامل مختلفی بستگی دارد. بخشهای زیر با جزئیات بیشتر به این موارد می پردازند.

رنگ پوست

افرادی که رنگ پوست تیره دارند هنگام استفاده از روش های درمانی برای هایپرپیگمنتیشن باید احتیاط کنند. این به این دلیل است که استفاده از یک محصول اشتباه یا یک محصول بسیار غلیظ می تواند سایر مناطق پوست را روشن کند. همچنین این خطر وجود دارد که محصولات باعث hyperpigmentation بیشتر شوند. آکادمی پوست آمریکا (AAD) درمان های زیر را برای لکه های تیره رنگ پوست توصیه می کند:

 • هیدروکینون 2٪ 
 • اسید آزلائیک
 • اسید گلیکولیک
 • اسید کوجیک
 • رتینوئیدها مانند رتینول ، ترتینوئین ، ژل آداپالن یا تازاروتن
 • ویتامین سی

یک متخصص پوست با تجربه در درمان هایپرپیگمانتاسیون در پوست تیره می تواند بهترین روش را توصیه کند.

شرایط زمینه ای

برای جلوگیری از بروز لکه های تیره ، ممکن است لازم باشد افراد به بیماری های پوستی که باعث ایجاد رنگدانه زیاد می شوند ، بپردازند. به عنوان مثال ، اگر فردی مبتلا به PIH در اثر آکنه باشد ، درمان می تواند بر روی تغییر رنگ و همچنین جلوگیری از آکنه و زخم های آکنه باشد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • BHAs ، که می تواند به مرور تغییر رنگ دهد و باعث درمان آکنه شود
 • رتینوئیدها ، که افراد می توانند به صورت موضعی یا خوراکی استفاده کنند
 • رژیم غذایی یا تغییر سبک زندگی

آسیب اشعه ماورا بنفش خورشید

اگر فردی در اثر آسیب آفتاب لکه های تیره دارد ، باید یک ضدآفتاب موثر به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کند. ضد آفتاب تیره شدن هایپرپیگمانتاسیون موجود را متوقف کرده و از بروز آسیب بیشتر به اشعه ماورا بنفش جلوگیری می کند. هرکسی فارغ از رنگ پوست هر روز باید از کرم ضد آفتاب استفاده کند. AAD توصیه می کند یکی را انتخاب کنید که:

 • SPF حداقل 30 
 • در برابر اشعه UVA و UVB محافظت می کند
 • مقاوم در برابر آب است
 • ویتامین C ممکن است یک درمان مفید برای آسیب های خورشید باشد. ویتامین C موضعی برای جلوگیری از تشکیل ملانین و محافظت در برابر پیری زودرس پوست در نتیجه قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا UV بنفش موثر است.

داروها

برخی از داروهای موضعی و خوراکی ممکن است باعث ایجاد یا افزایش هیپرپیگمانتاسیون شوند. افراد می توانند برچسب روی هر دارویی را بررسی کنند تا ببینند آیا این عارضه جانبی احتمال دارد یا خیر. در صورت وجود ، یک پزشک می تواند در مورد بهترین روش توصیه کند.
AAD اظهار می دارد که به محض اینکه فردی علت هایپرپیگمنتیشن خود را از بین برد ، لکه های موجود باید در طی 12 ماه کمرنگ شوند. با این وجود ، لکه های بسیار تاریک ممکن است بیش از این مدت زمان لازم داشته باشند تا کمرنگ شوند.

تغییرات هورمونی

لکه های تاریکی که به دلیل تغییرات هورمونی بوجود می آیند همیشه قابل اجتناب نیستند. با این حال ، برخی از تغییر رنگ های ملایم ممکن است به مرور زمان محو شوند ، زیرا یک فرد علت را برطرف کند. به عنوان مثال ، اگر شخصی باردار باشد ، ممکن است علائم با پایان بارداری کمرنگ شوند.
ملاسما نوع عمیق تری از رنگدانه است که می تواند به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شود. حتی اگر ملاسما کمرنگ شود ، اگر فردی در معرض آفتاب قرار بگیرد ، می تواند دوباره برگردد.
اگر فردی حامله یا پرستار است ، باید پزشک بررسی کند که استفاده از هرگونه روش درمانی یا روش هایپرپیگمنتیشن بی خطر است.

آیا درمان های خانگی بای لکه های تیره جواب می دهند؟

درمان های خانگی مختلف نیز می توانند کمک کننده باشند. چند نمونه از این موارد عبارتند از:

برخی از درمان های خانگی برای لکه های تیره ممکن است بی ضرر باشد ، اما برخی دیگر ممکن است به پوست آسیب برساند. به عنوان مثال ، آب لیمو بسیار اسیدی است و استفاده از آن را نمی توان رقیق کرد. به همین ترتیب ، مردم نباید از روغنهای اساسی رقیق نشده روی پوست استفاده کنند.

مواردی که باید از آنها اجتناب کرد

برخی از روش های روشن کنندگی پوست می تواند خطرناک باشد. به عنوان مثال ، AAD نسبت به استفاده از سفید کننده مایع روی پوست هشدار می دهد. این می تواند باعث سوختگی جدی شود. برخی از محصولات روشن کننده پوست همچنین می توانند حاوی مواد نامگذاری شده مانند استروئیدها باشند که افراد نباید بدون نظارت پزشکی نباید از آنها استفاده کنند. برخی دیگر حتی می توانند حاوی جیوه باشند که بسیار سمی است.
مردم همیشه باید محصولات را برای تولید رنگ آمیزی هایپر از شرکت های معتبر و فروشگاه های آنلاین خریداری کنند. روش دیگر ، آنها می توانند محصولات بی خطر را از یک متخصص پوست دریافت کنند.
در صورت بروز عوارض جانبی ، افراد باید بلافاصله استفاده از این محصول را متوقف کرده و با یک متخصص پوست صحبت کنند.

خلاصه

در بسیاری از موارد ، هایپرپیگمانتاسیون صورت با گذشت زمان خود به خود از بین می رود. درمان های OTC و نسخه ای با خیال راحت می توانند مناطق تغییر رنگ را از بین ببرند. یک متخصص پوست می تواند بسته به نوع پوست و رنگ پوست و علت هایپرپیگمانتاسیون در مورد بهترین روش ها مشاوره دهد. در صورت رشد ، تغییر یا تکثیر لکه های تیره موجود ، افراد فوراً با پزشک تماس بگیرند مهم است.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *