جوش بعد از اپیلاسیون | برای جوش نزدن بعد از اپیلاسیون چیکار کنیم؟

یکی از بهترین روش‌های از بین بردن موهای زائد بدن اپیلاسیون کردن با موم یا وکس است. با این حال، علی رغم برتری‌هایی که این روش نسبت به سایر روش‌های اصلاح موهای زائد (مانند استفاده از ژیلت) دارد، بسیاری از افراد پس از انجام آن به جوش بعد از اپیلاسیون دچار می‌شوند. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که پس از اپیلاسیون با جوش‌های ملتهبی روی پوست بدن یا حتی صورت رو به رو می‌شوید. این اتفاق اگرچه آزاردهنده است؛ اما نشانه خطرناکی نیست. در واقع، جوش ناشی از اپیلاسیون اغلب به دلیل وجود باکتری‌ها و سلول‌های مرده روی پوست رخ می‌دهد.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، به بررسی بهترین روش‌های جلوگیری از بروز جوش بعد از اپیلاسیون می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

روش های جلوگیری از جوش بعد از اصلاح با شمع و موم و وکس

چگونه از جوش بعد از اپیلاسیون جلوگیری کنیم؟

1- قبل از اپیلاسیون پوستتان را لایه برداری کنید

لایه برداری پوست به روش اصولی نه تنها تیرگی پوست را بهبود می‌بخشد و پوست را روشن می‌کند، بلکه انجام آن برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست، آلودگی، چربی اضافه و باکتری‌های مضر ضروری است. چنین آلودگی‌هایی در حالت عادی موجب مسدود شدن منافذ و بروز جوش می‌شوند. حالا تصور کنید که اگر موهایتان را از ریشه بکنید و اندازه منافذ پوستتان را افزایش دهید، این آلودگی‌ها با پوستتان چه کار می‌کنند؟!

درست حدس زدید؛ تمام این آلودگی‌ها پس از اپیلاسیون وارد منافذ پوست شده و در آنجا با چربی پوست ادغام می‌شوند. به همین دلیل پوست لایه برداری نشده و آلوده بعد از اپیلاسیون با انواع و اقسام جوش روبه رو می‌شود و رشد دردناک موها را تجربه می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق کافی است شب قبل از جلسه اپیلاسیون، ناحیه‌ای که قصد اپیلاسیون کردن آن را دارید به آرامی لایه برداری کنید. به این منظور می‌توانید از لایه بردارهایی مانند اسکراب و فیس براش سیلیکونی یا لایه بردارهای شیمیایی مانند ژل‌ها و کرم‌های حاوی سالیسیلیک اسید یا گلیکولیک اسید استفاده کنید.

2- به ناحیه اپیلاسیون شده دست نزنید

اگرچه لمس کردن پوست نرم و بدون موی بدن بعد از اپیلاسیون وسوسه انگیز است؛ اما دست نگه دارید و این کار را انجام ندهید! برای جلوگیری از بروز جوش بعد از اپیلاسیون ، باید تا زمان بهبودی کامل التهاب پوست در مقابل این وسوسه مقاومت کنید. لمس کردن پوست بلافاصله بعد از استفاده از وکس یا موم باکتری‌های موجود روی پوست دست را به ناحیه اپیلاسیون شده منتقل می‌کند. در نتیجه، زحماتی که برای لایه برداری و شستشوی پوستتان کشیده‌اید هدر می‌رود و ممکن است دچار مسدود شدن منافذ و بروز جوش شوید.

3- از پودر بچه کمک بگیرید

شاید تا به حال از تأثیر عالی پودر بچه در اپیلاسیون موهای زائد شنیده باشید. از آنجایی که وجود رطوبت می‌تواند از چسبیدن کامل موم یا وکس به مو جلوگیری کند، قبل از اپیلاسیون مقداری پودر بچه روی ناحیه مورد نظر پاشیده می‌شود تا رطوبت اضافی موجود روی پوست را جذب کند. در نتیجه، موم یا وکس به راحتی به موها چسبیده و آن‌ها را کاملاً جدا می‌کند. علاوه بر آن استفاده از پودر بچه قبل از اپیلاسیون سطح تماس موم یا وکس داغ را با پوست کاهش داده و از التهابات پوستی می‌کاهد. اگر پوست حساسی دارید توصیه می‌کنیم حتماً این روش را امتحان کنید.

4- از تعریق بدن برای چند ساعت جلوگیری کنید

توصیه می‌شود که برنامه‌های ورزشی و فعالیت‌های شدید روزمره خود را طوری برنامه ریزی کنید که بعد از اپیلاسیون بدنتان دچار تعریق نشود. چرا که تعریق بیش از حد پوست می‌تواند جوش بعد از اپیلاسیون را به همراه داشته باشد. در واقع، عرق به دلیل مواد تشکیل دهنده خود می‌تواند منافذ پوست را مسدود کند. مسدود شدن منافذ پوست با آلودگی‌ همان چیزی است که بالاتر راجع به آن صحبت کردیم. بعلاوه، ورزش کردن و فعالیت شدید موجب افزایش اصطکاک سطح پوست با سایر نقاط بدن یا حتی لباس می‌شود. از آنجایی که پوست بدن بعد از استفاده از وکس یا موم حساس‌ و ملتهب است، لازم است از این گونه فعالیت‌ها دوری کنید.

5- لباس های تنگ نپوشید

اگرچه پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان ممکن است برای پشت لب، پیشانی یا گونه‌های اپیلاسیون شده شما مشکلی ایجاد نکند، اما اجازه نفس کشیدن را به پوست ملتهب بدن نخواهد داد. پارچه به کار رفته در لباس‌های تنگ موجب خراشیده شدن و ساییده شدن پوست حساس و ملتهب تازه اصطلاح شده می‌شود. بعلاوه، عرق و باکتری‌های مضر را در ناحیه به دام انداخته و باعث ایجاد جوش بعد از اپیلاسیون یا حتی رشد موهای زیرپوستی می‌شود. بنابراین حتماً با پوشیدن لباس‌های سبک، گشاد و نخی به پوست خود فرصت دهید تا بعد از اپیلاسیون تنفس کند و بهبود یابد.

6- ژل های ضدالتهاب مخصوص بعد از اپیلاسیون را امتحان کنید

اگر تا به حال از موم یا وکس برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده نکرده‌اید، امکان اینکه پوستتان به آن واکنش نشان دهد خیلی زیاد است. به طوری که ممکن است احساس کنید دچار آفتاب سوختگی شدید شده‌اید. اگر چنین اتفاقی افتاد، لازم نیست نگران باشید. می‌توانید از داروخانه‌ها ژل ضدالتهاب بعد از اپیلاسیون تهیه کنید تا پوستتان را تسکین ببخشد و از بروز جوش جلوگیری کند. ژل آلوئه ورا یکی از ترکیبات طبیعی و ارزان است که می‌تواند التهاب پوست را به سادگی رفع کند.

استفاده از ژل ضدالتهاب برای جوش نزدن بعد از اپیلاسیون

7- دوش آب گرم نگیرید

اگرچه عاری نگه داشتن پوست از عرق، باکتری و آلودگی برای جوش نزدن بعد از اپیلاسیون بسیار مهم است؛ اما برای استحمام نباید از آب داغ یا گرم استفاده کنید. چرا که پوست ملتهب و حساس است و افزایش رطوبت و دما می‌تواند موجب بدتر شدن آن شود. به همین دلیل تمام تلاش خود را بکنید تا از حمام داغ، وان آبگرم، سونا و هر چیز دیگری که ممکن است رطوبت، حرارت و باکتری را به پوستتان منتقل کند بپرهیزید.

8- از کرم‌ها و لوسیون‌های بدون چربی استفاده کنید

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که بعد از اپیلاسیون باید از روغن‌ها و محصولات حاوی چربی استفاده کنند؛ در حالی که این عقیده اشتباه است. این کار می‌تواند منافذ پوست را مسدود کرده و باعث بروز جوش بعد از اپیلاسیون شود. بنابراین بهتر است بعد از استفاده از موم یا وکس به سراغ محصولات بدون روغن و طبیعی بروید تا رطوبت مورد نیاز پوستتان تأمین شود. اما مراقب باشید که به هیج وجه از روغن‌های شیمیایی و مصنوعی استفاده نکنید. همچنین پیش از استفاده از لوسیون‌ها و کرم‌های روزانه خود چند ساعت صبر کنید تا التهاب پوست اپیلاسیون شده رفع شود.

9- اپیلاسیون را به طور مرتب انجام دهید

تداوم اپیلاسیون موجب می‌شود تا هر بار پوستتان واکنش کمتری به آن نشان دهد. همانطور که گفتیم، در دفعات اول استفاده از موم و وکس احتمال بروز التهاب شدید و جوش بسیار زیاد است؛ به خصوص اگر پوست حساس داشته باشید. برای مقابله با این اتفاق توصیه می‌شود هر چهار الی شش هفته یک بار موهای زائد خود را به کمک وکس یا موم بردارید تا پوستتان عادت کند. چرا که معمولاً افرادی که بعد از گذشت بیش از شش هفته اپیلاسیون می‌کنند پوستشان با فرایند کندن مو دیرتر سازگار می‌شود.

در مجموع، با استفاده از 9 نکته ساده و موثری که در این مقاله بیان شد می‌توانید به سادگی با جوش بعد از اپیلاسیون مبارزه کنید. اگر شما نیز تجربه‌ای در رابطه با جلوگیری از جوش و التهاب پس از اصلاح موهای زائد دارید، از طریق بخش نظرات ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: چه راه هایی برای کاهش درد اپیلاسیون وجود دارد؟
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *