عادت ماهیانه در مردان یک شوخی است؟

عادت ماهیانه در مردان

جالب است بدانید که در آقایان میزان تستوسترون صبحا افزایش می‌یابد و در شب کاهش می‌یابد. در مردان نیز تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد. جواب این سوال که آیا عادت ماهیانه در مردان وجود دارد هم بله و هم خیر می‌باشد! در صورتی که از دیدگاه تغییرات هورمونی به آن نگاه کنیم بله عادت ماهیانه در مردان نیز اتفاق می‌افتد. اما به آن معنا که مانند بانوان از آنها خون خارج شود نیست!

قاعدگی زنان به این صورت است که هر ماه تخمک از تخمدان آزاد می‌شود که به آن تخمک گذاری نیز می‌گویند. تخمک از طریق لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند. در صورتی که در این مسیر با اسپرمی برخورد کند بارور شده و تخم به وجود می‌آید و تخم به سمت دیواره رحم می‌رود و با چسبیدن به آن شروع به بزرگ شدن می‌کند و تا پایان 9 ماه به یک نوزاد کامل تبدیل می‌شود. اما این مراحل زمانی بود که با اسپرم برخورد داشته باشد. در صورتی که این برخورد اتفاق نیفتد تخمک بارور نشده و از بدن دفع می‌شود. هر ماه رحم خود را برای تخم بارور آماده می‌کند و مخاطی را برای لانه گزینی تخمک آماده می‌کند، که با بارور نشدن تخمک به حالت اول برمی‌گردد و در این حالت مخاطات و بافت اضافی رحم شروع به ریزش می‌کند. این روند که در زنان رخ می‌دهد و همچنین دردهای قبل و در حین قاعدگی که در زنان اتفاق می‌افتد در مردان اتفاق نمی‎افتد. اما تغییرات هورمونی و تغییر در رفتار و اخلاق به صورت مشترک در مردان و زنان اتفاق می‌افتد.

این عارضه با نام های بدخلقی های مردانه (Irritable Male Syndrome (IMS یا همان عادت ماهیانه در مردان (پریود مردانه) نیز گفته می‌شود.

علت عادت ماهیانه در مردان  یا (Irritable Male Syndrome (IMS

عواملی وجود دارد که می‌تواند در سطح تستوسترون تغییر ایجاد کند و بر سطح هورمون ها نیز تاثیر بگذارد:

 • هر چه سن بالاتر برود تستوسترون در مرد کاهش می‌یابد، پس سن از عوامل تاثیر گذار است.
 • تغییر در رژیم غذایی یا وزن فرد
 • استرس
 • اختلال در خواب و خوردن
 • بیماری ها

علائم پریود مردانه

علائم پریود مردانه

 • عصبانیت: از علائم پریود مردانه می‌توان به حساسیت های بیش از حد و عصبانیت زیاد اشاره کرد.

تحقیقات نشان داده است که تغییرات هورمونی در مردان در دوره های 4 الی 6 هفته ای اتفاق می‌افتد که در این دوره خلق و خوی آنها از با نشاط به غمگین و تهاجمی تغییر می‌یابد، و کاهش یا افزایش تستوسترون می‌تواند در روحیات مردان تاثیر گذار باشد.

تغییرات هورمونی در مردان فقط به علت کاهش تستوسترون نیست! به همراه کاهش تستوسترون افزایش کورتیزول و کاهش سروتین باعث بدخلقی مردانه می‌شود. این عارضه می‌تواند به طور روزانه در مردان رخ دهد.

 • خستگی و آشفتگی ذهنی
 • افسردگی
 • تنش
 • حساس شدن
 • پایین بودن عزت نفس
 • کاهش یا ناتوانی جنسی

سطح تستوسترون دائما در حال نوسان است و نوسان بیش از حد آن می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود، از جمله آن مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افسردگی
 • تغییر در رفتار و خلق و خو
 • کاهش میل جنسی

نکته: کاهش سطح تستوسترون می‌تواند باعث پوکی استخوان و کم خونی نیز شود.

پریود مردانه بیشتر در چه افرادی رخ می‌دهد؟

در صورتی که تغذیه آنها مملو از پروتئین و بدون الیاف گیاهی باشد و در معرض کاهش سروتونین قرار می‌گیرند. سروتونین باعث نشاط در انسان می‌شود. غذاهای چرب و وعده های غذایی ای که فاقد سبزیجات هستند می‌تواند میزان سروتونین خون را کاهش دهد.

اختلالات خواب مانند خواب کم و نامنظم بودن آن از دیگر عوامل ایجاد عارضه بدخلقی در مردان است.

همچنین آقایانی که دارای مشکلات مالی و شغلی هستند و به کار خود بی علاقه هستند، و بیش از حد الکل و شکر مصرف می‌کنند به این عارضه مبتلا خواهند شد.

چگونه می‌توان علائم عادت ماهیانه در مردان را کاهش داد؟

سازگار شدن با نوسانات روحی و احساسات خود

مدیریت نشانه ها

راه های کاهش و مدیریت استرس را امتحان کنید

تنظیم قندخون (کاهش مصرف الکل و شکر)

ورزش کردن که موجب تنطیم هورمون در بدن می‌شود.

مصرف مکمل هایی مانند ب6، منیزیوم، کلسیم

رژیم غذایی سالم مانند مصرف میوه و سبزیجات و مغزها مانند گردو، پسته و ….

نکته: در صورتی که تغییر در خلق و خوی شما باعث آزار اطرافیان شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید تا با تزریق تستوسترون، دارو درمانی، تغییر رژیم غذایی و … شما را درمان کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *