درمان های خانگی تب در بزرگسالان ، کودکان و نوزادان

تب هنگامی رخ می دهد که دمای بدن فرد بیش از حد طبیعی باشد. گرچه تب ها بی خطر هستند اما می توانند ناراحتی و مشکلات زیادی ایجاد کنند. تب بسیار زیاد یا مداوم گاهی اوقات نیاز به مراقبت پزشکی دارد ، اگرچه بیشتر تب ها فقط به درمان با داروهای خانگی نیاز دارند.
عفونت شایع ترین علت تب است. در حقیقت ، ایجاد تب روش کمک به بدن در مقابله با عفونت است. برخی از دلایل دیگر شامل شرایط التهابی ، سرطان های خاص و واکنش به داروها یا واکسن ها نیز می تواند باعث ایجاد تب شود.
با این حال ، روش های زیادی برای درمان تب در خانه وجود دارد. در این مقاله ، با برخی از درمان های خانگی تب بی خطر و موثر برای افراد در هر سنی آشنا شوید.

درمان های حانگی تب

درمان های خانگی تب برای بزرگسالان

چندین کار بزرگسال می تواند انجام دهد تا در هنگام تب احساس راحتی بیشتری کند. این شامل:

نوشیدن مایعات زیاد

در هنگام تب ، بدن برای جبران افزایش درجه حرارت خود نیاز به استفاده از آب بیشتری دارد که می تواند منجر به کم آبی بدن شود. نوشیدن آب یا یک نوشیدنی جایگزین الکترولیت می تواند به تامین آب بدن کمک کند.

استراحت كردن

مبارزه با عفونت انرژی زیادی می گیرد. افراد باید تا آنجا که ممکن است استراحت کنند تا به بهبودی بدن کمک کنند.

حمام

بسیاری از افراد هنگام تب، استحمام سرد را در نظر می گیرند. با این حال ، انجام این کار می تواند باعث لرز شود ، که باعث افزایش بیش از حد درجه حرارت بدن می شود. درعوض ، افراد می توانند برای کمک به خنک شدن بدن ، حمام ولرم یا خنک انجام دهند. حمام می تواند به آرامش عضلات خسته نیز کمک کند.

استفاده از داروهای بدون نسخه

برای درمان تب معمولاً مصرف دارو ضروری نیست. با این حال ، برخی از داروهای بدون نسخه (OTC) می توانند به کاهش تب کمک کنند و احساس راحتی بیشتری در فرد ایجاد کنند. این داروها عبارتند از:

لباس کم پوشیدن

داشتن تب می تواند باعث شود یک دقیقه احساس گرما و دقایقی دیگر احساس سرما داشته باشید. پوشیدن لایه های زیاد لباس می تواند گرما را در بدن به دام بیندازد و باعث افزایش بیشتر درجه حرارت بدن شود. در صورت احساس سرما ، افراد باید لباس بیشتر بپوشند.

درمان های خانگی تب برای کودکان و نوزادان

درمان های تب در کودکان بسیار شبیه به بزرگسالان است. با این حال ، چند تفاوت ظریف وجود دارد. به عنوان مثال ، برای درمان تب ، کودکان و نوزادان باید سعی کنند:

نوشیدن مایعات فراوان

مانند بزرگسالان ، کودکان مبتلا به تب نیز به مایعات زیادی احتیاج دارند. با این حال ، نوشیدن آب اضافی برای کودکان خردسال ممکن است دشوار باشد. برخی از گزینه های جذاب تر عبارتند از:

 • آب مرغ گرم
 • بستنی
 • آب میوه رقیق شده

استراحت كردن

کودکان ممکن است بعد از مصرف داروهای OTC احساس بهتری داشته باشند. در نتیجه ، ممکن است احساس انرژی و بازیگوشی بیشتری داشته باشند. با این حال ، اطمینان از اینکه کودکان تا زمان تب یا بیماری استراحت می کنند ، مهم است. اگر کودک نتواند بخوابد یا آرام شود ، والدین و مراقبان می توانند برایشان قصه بخوانند یا موسیقی ملایمی برای آنها پخش کنند.

حمام گرم گرفتن

بعید است کودکان در هنگام بیماری از استحمام استقبال کنند. یک گزینه جایگزین قرار دادن یک پارچه گرم روی پیشانی کودک برای کمک به تسکین تب است.هرگز نباید برای تسکین تب ، الکل بر روی پوست کودک قرار داد. الکل هنگام جذب در پوست می تواند خطرناک باشد.

مصرف داروهای بدون نسخه

مانند بزرگسالان ، دارو برای کودک مبتلا به تب معمولاً لازم نیست. با این حال ، مصرف داروهای بدون نسخه می تواند به کاهش تب کمک کند و کودک احساس راحتی بیشتری کند. یکی از داروهایی که برای کودکان در سنین مختلف مناسب است ، استامینوفن است. با نام تجاری Tylenol موجود است. سازمان غذا و دارو (FDA) دستورالعمل دوز مصرف استامینوفن را در کودکان زیر 2 سال ارائه نمی دهد.

افرادی که می خواهند یک نوزاد خردسال را درمان کنند، باید در مورد دوزهای مناسب از پزشک یا داروساز سوال کنند. برخی از داروها برای کودکان زیر سنین خاص مناسب نیستند. برای مثال آسپیرین که برای افراد زیر 16 سال مناسب نیست و ایبوپروفن که برای کودکان زیر 3 ماه یا کسانی که وزن آنها زیر 5 کیلوگرم است، مناسب نیست. ایبوپروفن برای کودکان مبتلا به آسم نیز مناسب نیست.

درمان های حانگی تب در کودکان

علائم تب

میانگین دمای بدن در حدود 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) است. با این حال ، درجه حرارت بدن در طول روز به خصوص با فعالیت بدنی به طور طبیعی نوسان می کند.
هنگامی که دمای بدن فرد به 100-102 درجه فارنهایت (37.8 تا 39 درجه سانتیگراد) برسد ، تب کم درجه ایجاد می شود. وقتی درجه حرارت بدن فرد بیش از 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) باشد ، تب درجه بالا رخ می دهد. جدا از دمای بالاتر بدن ، فرد مبتلا به تب نیز ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

 • تعریق
 • لرز
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • از دست دادن اشتها
 • خستگی
 • بی حالی

تب های بسیار بالا گاهی اوقات باعث تشنج می شوند. به این موارد “تشنج تب دار” گفته می شود. این بیماری بیشتر در کودکان بین 6 ماه تا 5 سال دیده می شود. علائم تشنج تب دار شامل موارد زیر است:

 • انقباض
 • سفتی در بازوها یا پاها
 • تشنج
 • از دست دادن هوشیاری

تشنج ناشی از تب ممکن است چند دقیقه طول بکشد و معمولاً هیچ مشکل جدی در سلامتی ایجاد نمی کند. با این حال ، کودکی که دچار تشنج ناشی از تب شده است ، احتمال دارد که در آینده دوباره به آن مبتلا شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر تب بسیار بالا یا مداوم را تجربه می كنید و به دارو جواب نمی دهد ، حتماً به پزشك مراجعه كنید. اگر تب همراه با هر یک از علائم زیر باشد ، مراجعه به پزشک نیز مهم است:

 • سفتی یا درد در گردن
 • حساسیت به نور
 • کمبود آب بدن

این علائم می تواند یک عفونت جدی تر مانند مننژیت را نشان دهد. مراجعه به درمان پزشکی معمولاً برای کودکان و نوزادان کمتر از بزرگسالان است. به طور کلی ، افراد باید به دنبال درمان پزشکی برای کودکی باشند که:

 • زیر 3 ماه است و تب 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر دارد
 • 3-6 ماه سن دارد و دمای آن 102.2 درجه فارنهایت (39 درجه سانتیگراد) یا بالاتر است
 • تب دارد که بیش از 5 روز طول کشیده است
 • علائم دیگری از بیماری مانند بثورات را دارد
 • علائم کم آبی ، مانند گود افتادن چشم ، کمبود اشک هنگام گریه ، یا پوشک هایی که خیلی مرطوب نیستند.
 • غذا نمی خورد و به طور کلی ناخوشایند به نظر می رسد

خلاصه

تب یکی از علائم رایج عفونت و التهاب است. در بیشتر موارد ، فرد می تواند تب  را در خانه تسکین دهد. تب معمولاً به درمان پزشکی نیاز ندارد. با این حال ، مصرف داروهای بدون نسخه می تواند درجه حرارت بدن فرد را کاهش داده و به او کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

لازم به یادآوری است که برخی از داروها برای کودکان زیر سنین خاص مناسب نیستند. همیشه قبل از تجویز آنها به کودک یا نوزاد ، درمان ها و دوزهای مناسب را با پزشک یا داروساز بررسی کنید.اگر فرد یا فرزندش تب بالا یا مداوم که به دارو جواب نمی دهد ، باید به پزشک مراجعه کند. تب همراه با علائم جدی تر بیماری نیز نیاز به توجه پزشکی دارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *