درمان خانگی برای خشکی پوست : 7 داروی خانگی

خشکی پوست

داشتن خشکی پوست قطعا می تواند ناراحت کننده باشد. طیف وسیعی از درمان ها برای درمان خشکی پوست در خانه وجود دارد . اما کدام یک از آنها موثرتر است؟

خشکی پوست،  پوستی است که در لایه بیرونی خود رطوبت ندارد. در صورت عدم درمان ، پوست خشک می تواند ترک خورده و آلوده شود. مرطوب نگه داشتن پوست از اهمیت زیادی برخوردار است ، اما برخی از درمان ها می توانند گران و حتی بی اثر باشند.

خشکی پوست می تواند علت های مختلف داشته باشد، از دوش گرفتن های روزانه با آب گرم تا آب و هوای زمستانی همه میتوانند این عارضه را به وجود آورند. در این مقاله از مجله زیبا بمان، به بررسی درمان های خانگی در مورد خشکی پوست و شواهد علمی  پرداخته شده است.

داروهای خانگی برای خشکی پوست

انواع مختلفی از درمان های خانگی وجود دارد که فرد می تواند از آن برای تسکین خشکی پوست استفاده کند. بیشتر درمان های زیر می توانند به عنوان مرطوب کننده مورد استفاده قرار گیرند بهترین راه برای استفاده از مرطوب کننده استفاده از آن ها بعد از حمام است.

1- روغن دانه آفتابگردان

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که روغن دانه آفتابگردان هنگام استفاده به عنوان مرطوب کننده در شرکت کننده ها ، هیدراتاسیون را بهبود می بخشد.در همان مطالعه مشخص شد که روغن زیتون مانع آبرسانی به پوست می شود ، و نشان می دهد که همه روغن های طبیعی برای استفاده به عنوان مرطوب کننده مناسب نیستند.

2- روغن نارگیل

روغن طبیعی دیگری که برای درمان خشکی پوست به خوبی عمل می کند ، روغن نارگیل است. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که روغن نارگیل به اندازه وازلین برای درمان پوست های خشک مؤثر است. مشخص شد که به طور قابل توجهی هیدراتاسیون پوست را بهبود می بخشد و باعث افزایش تعداد چربی ها در سطح پوست می شود.

همانطور که تحقیقات سال 2016 توضیح داده است ، روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب اشباع شده است که خاصیت نرم کننده دارند. اسید های چرب با پر کردن شکاف ها در پوست خشک ، به عنوان مرطوب کننده عمل می کند و باعث صاف شدن آن می شود.

3- جو دوسر

جو دوسر یکی دیگر از مواد طبیعی است که می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند. استفاده از کرم هایی که حاوی جو دوسر هستند ممکن است به تسکین پوست خشک کمک کند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که عصاره های جو دوسر جو دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند و نشان می دهد که این ماده می تواند به درمان پوست خشک کمک کند.

بیشتر خوانید : ماسک برای پوست خشک
درمان خانگی پوست خشک

4- نوشیدن شیر

شیر می تواند پوست خشک را تسکین دهد ، اما نه به این معنا که آن را بر روی پوست استفاده کنید. تحقیقات سال 2015 نشان می دهد که یک رژیم غذایی شامل شیر می تواند باعث بهبود خشکی پوست شود.این مطالعه نشان داد که چربی موجود در شیر به نام فسفولیپید مانع از خشکی پوست می شود. تحقیقات بیشتری لازم است تا ببینیم نوشیدن شیر همان تأثیر را بر روی پوست در انسان دارد یا خیر.

5- عسل

بررسی سال 2012 تحقیقات نشان می دهد كه برخی مطالعات نشان داده اند كه عسل برای بسیاری از انواع بیماری های پوستی مفید است. مطالعات مختلف نشان داده است که عسل دارای  فواید زیر است :

 • مرطوب کننده
 • التیام بخش
 • ضد التهاب

اینها همه خصوصیاتی هستند که نشان می دهد عسل در درمان خانگی برای از بین بردن خشکی پوست ایده آل است. کاملاً طبیعی است و می تواند به طور مستقیم روی پوست استفاده شود.

6-  وازلین

وازلین ، که به عنوان ژله نفتی نیز شناخته می شود ، سالهاست که به عنوان مرطوب کننده مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 2017 محققان دریافتند که خشکی پوست در افراد مسن پس از استفاده از وازلین بهبود می یابد. 

7- آلوئه ورا

براساس یک مطالعه سال 2003 ، ژل آلوئه ورا ممکن است به تسکین پوست خشک کمک کند.

فردی که دارای پوست خشک در نواحی دست یا پاهای خود می باشد ، می تواند ژل آلوئه ورا را روی پوست خود قرار دهد و ناحیه آسیب دیده را با جوراب یا دستکش بپوشاند. بهتر است این کار قبل از خواب انجام شود . اگر پوست خشک در ناحیه دیگری از بدن است ، استفاده از ژل آلوئه ورا می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد.

پیشگیری

استفاده از نرم کننده ها و مرطوب کننده ها به طور مرتب بعد از حمام کردن به جلوگیری از خشکی پوست کمک می کند. افراد همچنین می توانند با جلوگیری از کارهایی که باعث خشکی یا سوزش پوست می شوند از خشکی پوست جلوگیری کنند ، از جمله:

 • خراشیدن پوست
 • آب و هوای و محیط خشک(استفاده از دستگاه بخور می تواند کمک کننده باشد)
 • اصلاح با استفاده از تیغ صاف
 • حمام کردن یا دوش گرفتن مکرر
 • خشک کردن پوست با حوله زبر
 • استحمام در آب خیلی گرم است
 • استفاده لوسیون هایی که حاوی الکل هستند
 • پوشیدن لباس هایی که پوست را مالش می دهد
 • تماس مکرر با مواد شوینده
 • در زیر حرارت مستقیم از بخاری یا آتش نشستن

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر عوامل محیطی یا پیری علت خشکی پوست نباشد ، ممکن است فرد دچار بیماری پوستی باشد، پس باید با پزشک صحبت کند. اگر داروهای خانگی و مرطوب کننده های خریداری شده در فروشگاه علائم خشکی پوست را کاهش نمی دهند باید به پزشک مراجعه نمایید.

مهم است که پوست را مرطوب نگه داشته و هر چه سریعتر پوست خشک را درمان کنید. در صورت عدم درمان ، پوست خشک می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • لکه های قرمز
 • خون ریزی
 • عفونت باکتریایی
بیشتر بخوانید : مراقبت از پوست خشک و حساس
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *