ماسک مو با سرکه سیب

سرکه‌ی سیب در اکثر نسخه‌های درمانی طب سنتی موجود است که حاوی منبع عظیمی از فسفر، منیزیم، پتاسیم و کلسیم است و از فواید آن می‌توان به کاهش کلسترول، تنظیم PH بدن، تقویت سیستم ایمنی، درمان سوزش معده، درمان سرفه و گرفتگی صدا، درمان سوء هاضمه و موارد درمانی زیادی اشاره کرد. یکی از مواردی که در اینجا و در مجله‌ی “زیبا بمان” قصد بررسی آن را داریم، تاثیر سرکه‌ی سیب بر سلامت و زیبایی مو است. ماسک مو با سرکه سیب یکی از انواع ماسک‌های مفید برای تقویت، لطافت و درخشندگی مو است. با ما باشید تا درباره‌ی ماسک مو با سرکه سیب با شما گفتگو کنیم.

خواص سرکه سیب

متعادل کردن PH مو: PH سرکه‌ی سیب به PH موها و روغن طبیعی پوست سر نزدیک است و از این رو، شستشوی منظم با این سرکه می‌تواند پوست سر و مو را در اسیدیته‌ی ایده‌آل نگه‌دارد که این امر باعث محافظت پوست سر در برابر رشد قارچ و باکتری و بروز بیماری‌های ناشی از آن مانند شوره و خارش می‌شود.

تقویت مو: سرکه‌ی سیب با تحریک و افزایش گردش خون در سطح پوست، غذارسانی به فولیکول مو را افزایش داده و این امر مانع ریزش مو شده، به دنبال آن رشد موها افزایش یافته و موها تقویت می‌شوند.

لطافت مو: بر اثر آلودگی‌های محیطی مانند هوای آلوده و ذرات گرد و غبار، استفاده از مواد شیمیایی مانند دکلره و رنگ مو یا استفاده از وسایل حالت‌دهنده‌ی مو مانند اطو و سشوار، موها بسیار تخریب شده و شکاف و سوراخ‌هایی در سطح آن ایجاد می‌شود که همین امر، موها را در معرض آسیب بیشتر قرار می‌دهد. استفاده از سرکه‌ی سیب این شکاف‌ها را پر کرده و مانع از دست رفتن رطوبت موها می‌شود. این مورد به کاهش خشکی مو و وزی، کاهش موخوره و شکنندگی آن کمک کرده و موها را لطیف می‌سازد.

با شفاف شدن تاثیر مثبت سرکه‌ی سیب بر سلامت موها، اکنون به معرفی چندین ماسک مو با سرکه‌ی سیب می‌پردازیم:

انواع ماسک مو با سرکه سیب

شما را با انواع ماسک مو با سرکه سیب آشنا خواهیم کرد:

ماسک سرکه‌ی سیب

نصف فنجان سرکه‌ی سیب ارگانیک را با نصف فنجان آب ولرم ترکیب کرده و موهای خود را به این ماسک آغشته کنید. به آرامی پوست سر و موها را به مدت ده دقیقه ماساژ دهید و در انتها، سر خود را با آب ولرم شستشو دهید. از این روش می‌توانید دو بار در هفته استفاده کنید.

ماسک سرکه‌ی سیب و جوش شیرین

یک قاشق سوپ‌خوری سرکه‌ سیب را به سه قاشق سوپ‌خوری آب افزوده، سپس با یک قاشق سوپ‌خوری جوش شیرین ترکیب کنید تا خمیری یکنواخت حاصل شود. این ماسک را بر روی پوست سر و موها قرار دهید و بعد از گذشت ده دقیقه، آن را با آب ولرم بشویید. از این روش دو بار در هفته استفاده کنید.

جوش شیرین موجود در این ماسک نیز با حذف کلرین، از ریزش مو جلوگیری می‌کند. به علاوه، جوش شیرین پوست سر و موها را پاکسازی می‌کند و از مسدود شدن فولیکول مو که منجر به تضعیف مو و ریزش آن می‌شود جلوگیری می‌کند.

ماسک سرکه‌ی سیب و برگ مریم گلی

دو فنجان آب جوش به دو قاشق غذاخوری برگ خشک گیاه مریک گلی افزوده و بعد از گذشت پانزده دقیقه که خیس خورد و خنک شد، آن را صاف کنید. حال یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب را به چای افزوده و موها و پوست سر خود را به این ماسک آغشته کنید. سر خود را با یک حوله بپوشانید و پس از سی دقیقه، موها را با آب ولرم بشویید. هفته‌ای سه بار از این ماسک استفاده کنید.

علاوه بر تاثیر مثبت سرکه‌ی سیب، مریم گلی دارای خاصیت ضد عفونی، ضد آلرژی و آنتی‌بیوتیک طبیعی است و از ریزش مو به دلیل واکنش‌های آلرژیک یا عفونت قارچی جلوگیری می‌کند.

ماسک سرکه‌ی سیب و ژل آلوئه‌ورا

یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب را به دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا افزوده و پس از ترکیب، این ماسک را بر روی پوست سر و موها بمالید. بعد از طی شدن زمان سی دقیقه، سر خود را با آب ولرم شستشو دهید. از این ماسک سه بار در هفته استفاده کنید.

با استفاده از این ماسک، علاوه بر تاثیر سرکه‌ی سیب، اثر مثبت گیاه آلوئه‌ورا را بر موهای خود خواهید دید. با تنظیم سطح PH توسط آلوئه‌ورا، التهاب پوست سر، شوره‌، خارش و در نتیجه، ریزش موها را متوقف می‌شود و علاوه بر این، موها درخشان خواهد شد.

ماسک سرکه‌ی سیب و عسل

به یک چهارم فنجان سرکه‌ی سیب، یک چهارم فنجان آب بیفزایید. حال یک قاشق غذاخوری عسل را به این ترکیب اضافه کرده و هم بزنید تا یکنواخت شود. این ماسک را بر روی پوست سر و موهای خود قرار داده و بعد از سی دقیقه، سر خود را بشویید. از این ماسک سه بار در هفته استفاده کنید.

عسل خاصیت نرم‌کنندگی دارد و باعث لطافت موها می‌شود. علاوه بر این، خاصیت آنتی‌اکسیدانی عسل، مانع از آسیب رسیدن به مو در اثر فعالیت رادیکال‌های آزاد شده و ریزش مو را متوقف می‌کند.

ماسک سرکه‌ی سیب و روغن زیتون

یک قاشق سوپ‌خوری سرکه‌ی سیب را به دو قاشق غذاخوری روغن زیتون افزوده و پس از ترکیب کردن، آن را بر روی پوست سر و موهای خود قرار دهید و پنج دقیقه ماساژ دهید. بعد از گذشت یک ساعت، موهای خود را با شامپویی ملایم و آب ولرم بشویید. از این ماسک دو بار در هفته استفاده کنید.

روغن زیتون موجود در این ماسک اثر مرطوب‌کنندگی و ضدعفونی‌کننده برای مو را دارد، یک ماده‌ی مغذی برای مو محسوب می‌گردد و این خواص باعث می‌شود که از شوره‌ی سر که یکی از دلایل ریزش مو است جلوگیری شود.

ماسک سرکه‌ی سیب و روغن نارگیل

یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب را با دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل ارگانیک ترکیب کرده، پس از هم زدن، ماسک را بر روی پوست سر و موهای خود قرار دهید و پنج دقیقه، آن را ماساژ آرام دهید. بعد از گذشت سی دقیقه، سر خود را با شامپویی ملایم و آب ولرم بشویید. استفاده از این ماسک، سه بار در هفته مجاز است.

روغن نارگیل نیز با دارا بودن خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد باکتری و ضد قارچی می‌تواند مانع از ریزش مو شود. همچنین، روغن نارگیل حاوی مواد مغذی برای مو است و سبب افزایش رشد مو می‌شود.

ماسک سرکه‌ی سیب و روغن رزماری

یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب را به سه چهارم فنجان آب افزوده و آن را با یک قاشق غذاخوری روغن رزماری ترکیب کنید. این ماسک را به مدت پنج دقیقه و به آرامی بر پوست سر و موهای خود ماساژ داده و بعد از گذشت پنج دقیقه‌ی دیگر، سر خود را با شامپوی ملایم و آب ولرم شستشو دهید. از این ماسک دو بار در هفته استفاده کنید.

روغن رزماری در درمان ریزش موی هورمونی و طبیعی موثر است و با دارا بودن خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی، به درمان شوره‌، خارش و آکنه‌ی پوست سر می‌پردازد.

نکات استفاده از ماسک

قبل از استفاده از ماسک، موهای خود را با شامپویی ملایم و آب ولرم به طور کامل بشویید اما آن را به طور کامل خشک نکنید.

بعد از استفاده از ماسک و شستشوی موها، از سشوار برای خشک کردن مو استفاده نکنید.

افرادی که موهای خشک دارند، از ماسک‌های رقیق شده‌ی سرکه‌ی سیب استفاده کنند تا رطوبت پوست سر و موهای آن‌ها با سرکه‌ی سیب از بین نرود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *