ریزش مو بعد از کرونا،علت و راه درمان ریزش مو بعد کووید 19

تعداد زیادی از افراد ماه ها بعد از بهبودی بیماری کرونا متوجه می شوند که دچار ریزش مو شده اند و این ریزش مو در برخی افراد بیشتر و ریزش توده های بزرگ مو است همچنین تعداد افرادی که دچار ریزش مو هستند افزایش یافته و از هر پنج نفر مبتلا به کرونا یک نفر دچار ریزش مو میشود که البته سیستم ایمنی بدن تعیین کننده این است که آیا دچار ریزش مو می شوید یا نه و همچنین ناگفته نماند هنوز مدرک قطعی برای اینکه کرونا مستقیما باعث ریزش مو می شود وجود ندارد اما میتواند منجر به شرایطی ناشی از استرس و تب که قابل برگشت است به نام تلوژن افلوویوم شود. این بیماری میتواند ناشی از یک موقعیت استرس زا تب و یا جراحی بزرگ باشد.

آیا ریزش مو بعد از بیماری و تب عادی است؟

به طور کلی بعد از تب ریزش مو یک اتفاق کاملا عادی است و همانطور که می دانید تب یکی از علائم اصلی کروناست.بسیاری از افراد فکر می کنند این ریزش مو مانند ریزش مو های دیگر است اما نام پزشکی آن telogen effluvium است درواقع تب سبب می سشود مو ها ریزش کنند. این ریزش مو دو تا سه ماه طول میکشد و شش تا نه ماه ممکن است موقع دوش گرفتن و شانه زدن شاهد ریزش تعداد کمی از مو ها باشید بعد از آن حالت طبیعی مو ها مشاهده شده و ریزش متوقف می شود.

hair loss after corona

استرس و ریزش مو

حتی اگه به کرونا هم مبتلا نشده باشید به طور کلی استرس از دلایل ریزش مو است و استرس در طول بیماری و استرس حاصل از بستری شدن در بیمارستان میتواند از دلایل ریزش مو شما باشد که دو تا سه ماه طول میکشد و با کاهش و از بین رفتن استرس ریزش بیش از حد مو ها هم کاهش پیدا میکند.

درمان تلوژن افلوویوم

برای درمان تلوژن افلوویوم که البته مربوط به عامل شروع آن می باشد میتوان به کمبود های تغذیه ای توجه و برای رفع آن اقدام کنید ، رژیم غذایی مناسب داشته باشید و برای کنترل استرس و اضطراب خود به مشاوره مراجعه کنید.در طول این بیماری از درمان های شیمیایی و حرارتی دوری کنید و حتما از حالت دادن به مو های خود با حرارت اجتناب کنید(لخت کردن و یا فر کردن).از رژیم غذایی ای که انتخاب می کنید مطمعن باشید و سعی کنید پروتئین های مفید برای رشد مو را داشته باشد مانند گوشت ، تخم مرغ ، مغز ها  و غلات و ماهی و همینطور اسید آمینه لیزین که برای رشد مو بسیار مفید است.

کمبود آهن هم می تواند در تلوژن افلوویوم نقش داشته باشد پس می توانید با مواد غذایی مثل گوشت قرمز ، جگر، سبزیجات دارای رنگ سبز تیره و عدس و لوبیا  تغییراتی در رژیم غذایی خود داشته باشید و در نهایت تمام تلاش خود را برای رفع و کاهش استرس به کار بگیرید.در پایان باید بگوییم که اگر ریزش مو های شما به علت استرس و یا تب است نگران نباشید مو ها به خودی خود به حالت عادی بر می گردند و فقط باید به آن ها وقت بدهید در اکثر افراد دیده شده که طی شش تا نه ماه حالت مو هایشان برگشته و کاملا عادیست.اگر به ریزش مو خود شک دارید و فکر می کنید که فراتر از تلوژن افلوویوم ناشی از استرس یا تب است  با یک متخصص ریزش مو و یا یک متخصص پوست صحبت کنید.

ریزش مو بعد کرونا

راه های جلوگیری از کرونا

اولین و کار آمد ترین راه برای جلوگیری از ویروس کرونا تا حد امکان در خانه ماندن و ماسک زدن همچنین استفاده از الکل می باشد. هنگام سرفه و عطسه دهان بینی خود را بپوشانید و از افرادی که سرفه یا عطسه میکنند فاصله بگیرید و در صورتی که امکان فاصله نبود حتما از ماسک استفاده کنید،به چشم بینی و دهان خود دست نزنید و در صورتی که احساس بیماری داشتید در خانه بمانید و اگر مشکلی در تنفس داشتید با دکتر مشورت کنید و در آخرین کلام خونسردی خود را حفظ و استرس نداشته باشید.  

 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.