ویروس کرونا چیست ؟ علائم و علت آن

ویروس کرونا از ویروس های کشنده ای است که در ماه گذشته در ووهان چین آغاز شده است و تا کنون حداقل 17 نفر را کشته و صدها نفر دیگر را در سراسر جهان آلوده کرده است. در حال حاضر منابع خبری از قرنطینه کردن این شهر با 11 میلیون جمعیت خبر می دهند. در ایالات متحده نیز ، اولین مورد از کرونا ویروس سه شنبه گذشته (یک بهمن 98)در ایالت واشنگتن تأیید شد .این مورد مردی  30 ساله است که تحت نظر است نگرانی شیوع این ویروس در جهان وجود دارد. اما ویروس کرونا چیست و چه علائمی را به دنبال دارد و چرا کشنده است. در ادامه با مجله زیبا بمان همراه باشید.

کرونا نوعی ویروس شایع است که باعث ایجاد عفونت در بینی ، سینوس ها یا گلو می شود . انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد که متاسفانه برخی از آن ها کشنده هستند. این ویروس برای اولین بار در دهه 1960 شناسایی شد ، اما منبع آن مشخص نبود . کرونا به معنای تاج می باشد و علت نام گذاری این ویروس شکل تاج مانند آن در زیر میکروسکوب می باشد.. گاها ویروس می تواند هم حیوانات و هم انسان را آلوده کند.

بیشترانواع این ویروس همانند سرماخوردگی انتقال پیدا می کند یعنی از طریق سرفه و عطسه افراد آلوده قابل انتقال می باشد ، با لمس دست یا صورت فرد آلوده یا لمس کردن مواردی که افراد آلوده لمس کرده است ، نیز قابل انتقال است.

از زمانی که فردی در معرض ویروس قرار میگیرد تا زمانی که علائم را نشان می دهد چقدر طول می کشد؟

دوره ی زمانی که مورد نظر شماست ، همان دوره ی نهفتگی (کمون)بیماری است. در واقع پرسش شما این است که از زمان رویارویی فرد با ویروس تا بروز علائم چقدر طول می کشد؟ متاسفانه با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از کشف این ویروس نمی گذرد،هنوز اطلاعات ما در این زمینه دقیق نیست ، ولی آن چه از اطلاعات موجود بر می آید آن است که علائم بالینی ممکن است ۳ تا ۱۴ روز (به طور میانگین ۵ روز) پس از مواجه با ویروس آشکار شوند،به همین دلیل است که از کسانی که با یک فرد تایید شده مبتلا به کرونا تماس داشته اند،خواسته می شوند که خودشان را برای ۱۴روز در خانه قرنطینه کنند.

ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا

علائم این ویروس بی شبهات با سر ماخوردگی و بیماری های تنفسی نیست . از جمله شایع ترین علائم این بیماری:

این علائم تا چند روز ادامه دارند . در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ، این علائم تشدید شده و ممکن است به ذات الریه و یا دیگر عفونت های تنفسی تبدیل می شود که در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد.

منظور از تنگی نفس چیست؟

تنگی نفس یعنی اینکه فرد احساس میکند اکسیژن کافی به او نمی رسد.این حالت معمولا با افزایش تعداد تنفس به بیش از ۲۰ تنفس در دقیقه (تعداد تنفس بیشتر از ۲۴ تا در دقیقه نیازمند توجه بیشتری است)،بریده بریده صحبت کردن (فرد دچار تنگی نفس معمولا نمیتواند بیش از ۵-۳ واژه را پشت سر هم بگوید،به سرفه می افتد و نفسش می گیرد) و کاهش درصد اشباع اکسیژن خون که در مراکز درمانی درمانی اندازه گیری می شود (اگر به زیر ۹۳٪ برسد،نیازمند توجه ویژه است)،تشخیص داده می شود.

انتقال ویروس

با توجه به ویدئو و تصاویری که در فضای مجازی گسترش یافته است و استفاده مردم چین از ماسک ، حتما متوجه شده ای که انتقال این بیماری همچون سرماخوردگی از طریق هوا نیز امکان پذیر است. از آنجایی که این روز‌ها نمونه‌هایی از ابتلا به این بیماری در چند کشور دیگراز جمله هنگ‌کنگ، کره جنوبی و ژاپن و تایلند نیز گزارش شده است همه کشور ها باید غربالگری مسافرن خارجی را در فرودگاه انجام دهند تا از گسترش بیماری در سطح کشور های جهان جلوگیری شود.

کرونا همچنین با دست زدن به چیزی که فرد آلوده لمس کرده قابل انتقال است. در برخی موارد پرستاران هم از طریق زباله‌های عفونی بیماران مبتلا به این ویروس آلوده شده‌اند. انتقال بیماری از طریق حیوانات به انسان و بر عکس نیز امکان پذیر می باشد.

ویروس کرونا چگونه منتشر می شود؟

ویروس کرونا از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد.این مسئله در بین افرادی اتفاق می افتد که در تماس نزدیک با یکدیگر قرار دارند.قطرات تنفسی که در زمان صحبت کردن،عطسه و سرفه پخش می شوند،وارد بینی و دهان افرادی میشوند که در همان نزدیکی ها هستند و از این طریق به دستگاه تنفسی آن ها راه می یابند.

کرونا ویروس از طریق تماس دست با سطوح یا اشیای آلوده نیز منتقل میشود.به عنوان مثالفردی که به سطوح آلوده به ویروس دست زده و سپس دستش را به دهان ، بینی و یا احتمالا چشم هایش می مالد نیز می تواند مبتلا شود.بنابراین انچه تاکنون مشخص شده این است که هیچ روشی به اندازه قطع زنجیره ی انتقال از فردی به فردی دیگر در کنترل این بیماری موثر و کارساز نیست؛لذا توصیه ی اصلی ما این است که حتما در خانه بمانید و جز در شرایط اضطراری از آن خارج نشوید

درمان کرونا

همانطور که اشاره شد این نوع ویروس انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها به راحتی قابل درمان هستند. اما هنوز هیچ واکسنی برای آن تهیه نشده است.زیرا حداقل چند ماه طول می کشد تا آزمایش های بالینی و بیش از یک سال طول بکشد تا یک واکسن برای این بیماری تهیه شود.

برخی ازعلائم این بیماری با استفاده از دارو ها قابل کنترل و درمان است . اما نکته مهم این است که بلافاصله بعد از مشاهده علائم به پزشک مراجعه نمایید. رعایت موارد زیر توصیه می گردد :

  • رعایت بهداشت و شستن دست و صورت حداقل برای 20 ثانیه
  • اگر فردی بیمار هستید ، هنگام سرفه یا عطسه ، دهان و بینی خود را بپوشانید و اشیاء و سطحی را که لمس می کنید ضد عفونی کنید.
  • استفاده از ماسک های مناسب
  • مصرف به موقع دارو ها
  • از تماس دست با صورت و چشم ها و گوش خودداری کنید
  • از دست زدن به حیوانات خودداری کنید طبق برخی منابع محل شیوع این بیماری در ووهان چین در یک مرکز خرید حیوانات بوده است.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *