تناسب اندام با ورزش

در این مقاله با شما هستیم تا شما را با یک چالش مهم یعنی تناسب اندام با ورزش آشنا کنید.

ورزش برای زندگی

ورزش و فعالیت بدنی یکی از راهکارهایی است که می‌توانید به وسیله آن انرژی بیشتری داشته باشید و علاوه بر آن سالها بر زندگی خود بیفزایید. فواید ورزش منظم را نمی‌توان نادیده گرفت هرکسی صرف‌نظر از سن، جنس و یا توانایی جسمی خود می‌تواند ورزش کند و از فواید سلامتی بخش آن استفاده کند. داشتن تناسب اندام با ورزش یکی از مهم‌ترین دلایلی است که می‌تواند افراد را به سمت ورزش کردن بکشاند. داشتن تناسب اندام در واقع مستلزم داشتن شرایط بدنی و سلامتی است که در زیر به تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

کنترل وزن با ورزش

یکی از بهترین فواید ورزش، کنترل وزن است همان هدفی که بیاری از افراد به دنبال آن هستند. وقتی در هنگام ورزش هستید بدن شما کالری می سوزاند و هرچه این فعالیت شما بیشتر باشد بی شک کالری بیشتری می سوزانید.
ورزش لازم نیست رفتن به یک سالن بدنسازی مجهز و یا کار کردن با انواع دستگاه‌های بدن‌سازی و گرفتن مربی خصوصی است بلکه داشتن برخی از فعالیت روزانه هم می‌تواند ورزش به حساب آید. برای مثال استفاده از پله به جای آسانسور، پارک کردن اتومبیل و پیاده‌روی کردن و یا پیاده به خرید رفتن و یا انجام بسیاری از فعالیت‌های روزانه در خانه و… می‌تواند همه نوعی ورزش و فعالیت بدنی باشد که در کنترل وزن بی تاثیر و تناسب‌اندام بی تاثیر نخواهد ماند.

حفظ سلامتی با ورزش

یکی از مواردی که بهتر است توجه داشته باشید سلامتی در درجه اول است؛ یعنی اگر تناسب‌اندام می‌خواهید ابتدا باید سلامتی بدن خود را تامین کنید چراکه مادامی که بدنی سالم با شاخص‌های سلامتی بخش نداشته باشید نمی توانید از چاقی و افزایش وزن در امان بمانید. هر یک از بیماری‌های قلبی، فشارخون، چربی خون، قند خون و… در فاکتورهای سلامتی شما تاثیر منفی خواهد داشت. با داشتن فعالیت مستمر بدنی و ورزش منظم می‌توانید از بروز این بیماری‌های و بسیاری از بیماری‌های دیگر اجتناب کنید. از جمله بیماری‌هایی که می‌توان از آن جلوگیری کرد می توان به:

و…

افزایش روحیه با ورزش

داشتن روحیه قوی و سالم می تواند باعث زندگی سالم تر و پرهیز از مصرف غذاهای ناسالم به خصوص مواد قندی شود. تجربه نشان داده است که افرادی که دچار افسردگی و کسالت روحی هستند بیشتر به سمت مصرف مواد قندی تمایل نشان می دهند و همچنین از ورزش کردن و فعالیت بدنی خودداری می‌کنند بنابراین داشتن ورزش منظم می‌تواند به طور غیر مستقیم باعث کنترل وزن و تناسب‌اندام شود.

خواب بهتر با ورزش

خواب بهتر هم از دیگر مواردی است که در داشتن وزن متعادل و البته تناسب‌اندام نقش بسزایی ایفا می کند. داشتن خواب کافی به فرد کمک می‌کند در تمام طول روز سرحال باشد و در مورد تغذیه خود حتی انتخاب های هوشمندانه‌تری داشته باشد. ورزش می تواند کمک کند تا خواب عمیق‌تر و کامل‌تری داشته باشید و حتی اختلالات خواب در شما به حداقل برسد.

ورزش در طول هفته

ورزش در طول هفته

داشتن ورزش و فعالیت بدنی تاثیر خوبی بر زندگی فرد خواهد داشت و این تاثیر بی‌ارتباط با تناسب‌اندام فرد نیز نخواهد بود. داشتن حداقل 2.5 ساعت ورزش هوازی در طول هفته و یا 75 دقیقه فعالیت هوازی شدید و یا ترکیبی از این دو می‌تواند تاثیر خوبی بر تناسب‌اندام فرد داشته باشد. ورزش های هوازی طیف وسیعی از فعالیت‌های بدنی از جمله دوچرخه‌سواری، دویدن، طناب زدن و … را شامل می‌گردد و نیازی نیست حتما یکی از اینها را انجام دهید بلکه ترکیبی از دو یا سه تا از این ورزش ها می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای در سلامتی بدن شما خواهد داشت.
علاوه بر تمرینات هوازی تمرینات قدرتی هم می‌تواند در داشتن بدنی سلامتی و متناسب تاثیر گذار باشد. از این دسته می توان با ورزش های با وزنه اشاره کرد.
اگر می‌خواهید وزن کم کنید و تناسب اندام با ورزش را به دست آورید بهتر است که فعالیت‌های هوازی خود را به 300 دقیقه در هفته افزایش دهید و بهتر است که این فعالیت‌های را در طول هفته پخش کنید و در حرکات ورزشی خود تنوع ایجاد کنید.

نکته‌ای در که درمورد تناسب‌اندام بهتر است در نظر داشته باشید این است که قبل از شروع فعالیت‌های کاهش وزن و تناسب‌اندام بهتر است تا با یک پزشک مشورت کنید تا در صورت داشتن بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و یا آرتریت بتوانید بهترین و سالم ترین فعالیت بدنی را داشته باشید.

تعیین هدف گام اول تناسب‌اندام

قبل از شروع تمرینات ورزشی بهتر است به قول معروف سنگ های خود را با خودتان وابکنید؛ و یک هدف هوشمندانه و طلایی را انتخاب کنید. هدف باید:

  • خاص
  • قابل‌اندازه‌گیری
  • قابل‌دستیابی
  • مربوط
  • زمان

تعیین اهداف کمک می‌کند تا تمرکز و ساختار آن چیزی را که می‌خواهید به انجام برسانید را بتوانید تصور کنید. اهداف تحقق‌بخش رضایت‌بخش است و متخصصان تناسب‌اندام می‌گویند که این امر به ایجاد حرکت کمک می‌کند. فقط توجه کنید به قسمت “قابل‌دستیابی” این معادله خوب توجه کنید.

یک هدف غیر واقعی فقط شما را به یک فرد شکست‌خورده تبدیل می‌کند. به‌جای اینکه هر روز خود را ملزم به انجام تمرین آن‌هم به‌زور کنید بهتر است تا در هفته یکی دو روز را با میل و رغبت اقدام به انجام تمرینات ورزشی کنید.

به خود متعهد شوید هر روز بهتر از روز قبل شوید

لازم نیست در تناسب‌اندام با ورزش خود را دیگران مقایسه کنید. این بدترین و مخرب ترین نوع مقایسه‌ای است که می‌توانید انجام دهید؛ مثلا در هنگام پیاده‌روی حتی اگر کاهش وزن هدف شما نیست بهتر است تا هر روز بر تعداد قدم‌های خود بی افزایید. این هدف را نه به خار تناسب‌اندام بلکه به خاطر حفظ سلامتی خود انجام می‌دهید.

تناسب‌اندام را به یک سبک زندگی تبدیل کنید، نه یک هوس

بسیاری از افراد اشتباه می‌کنند که به سمت اهداف تناسب‌اندام سخت می‌روند، اما پس از دستیابی به این کار خسته می‌شوند. آن‌ها تناسب‌اندام را وسیله‌ای برای رسیدن به هدف می‌دانند، نه راهی برای زندگی خود! این می تواند منجر به مشکلات سلامتی و افزایش وزن شود. عدم مشاهده تناسب‌اندام به عنوان یک انتخاب شیوه زندگی به این معنی است که شما از مزایای بلند مدت ورزش منظم استفاده نخواهید کرد.

مطمئناً، ورزش می تواند در کوتاه مدت در از دست دادن یا حفظ وزن به شما کمک کند؛ اما یک شیوه زندگی فعال مزایای ماندگار را فراهم می‌کند. این می تواند خطر شما را برای عوارض بالقوه سلامت، از جمله:

ورزش به بهبود سلامتی و بهزیستی کمک می‌کند، بنابراین آن را در اولویت قرار دهید – هرگز دیر نیست.

جمع‌بندی تناسب اندام با ورزش

در این مقاله در مورد تناسب اندام با ورزش به صورت مستقیم و غیر مستقیم از راه بالا بردن فاکتورهای سلامتی بخش صحبت کردیم. نکته‌ای که وجود دارد این است که تناسب اندام با ورزش بهتر است سبک زندگی فرد باشد نه یک هدف زودگذر و یا یک هوس! نکته دیگری که بهتر است بدانید این است که انجام ورزش همراه با یک رژیم غذایی سالم می تواند شما را به هدف خود یعنی بدنی سالم و متناسب نزدیک‌تر کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *