بررسی جوانب مثبت و منفی پوشیدن سینه بند

پوشیدن سینه بند

گزارشات متناقضی درمورد این که پوشیدن سینه بند برای سلامتی خوب یا بد است ، وجود دارد. شواهد علمی برخی از این گزارش ها را تأیید می کند ، در حالی که به نظر می رسد برخی دیگر پایه و اساس علمی ندارند. در این مقاله از سایت زیبا بمان ، ما به شواهد علمی در مورد جوانب مثبت و منفی پوشیدن سینه بند می پردازیم و بررسی می کنیم که  چه تاثیری بر سلامت فرد دارد.

شایعات درباره نبستن سینه بند

افسانه 1: باعث افتادگی سینه می شود

یکی از شایعات مهم در این باره این است که سینه ها بدون سینه بند  آویزان و افتاده خواهند شد.عوامل زیادی وجود دارد که می تواند منجر به افتادگی سینه ها شود ، از جمله:

 • ژنتیک
 • وزن
 • روند پیری و افزایش سن طبیعی

با این حال ، شواهد علمی کافی وجود ندارد که نشان دهد نبستن سوتین باعث افتادگی سینه ها می شود.

افسانه 2: نبستن سینه بند خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد

یکی دیگر از موارد این است که نبستن سینه بند می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه در فرد را کاهش دهد. این موضوع براساس این ایده بنا شده است که پوشیدن سینه بند بر روی تخلیه لنفاوی تأثیر می گذارد ، تخلیه لنفاوی فرایندی است که به دفع سموم و مواد زاید از بدن کمک می کند. ایجاد مشکل در تخلیه لنفاوی می تواند باعث تجمع این مواد در جریان خون شود و احتمالاً خطر ابتلا به سرطان را در فرد افزایش می دهد.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا ، هیچ مدرک علمی در رابطه با پوشیدن سینه بند با سرطان سینه وجود ندارد.  این موضوع ممکن است ناشی از این واقعیت باشد که افرادی که دارای اضافه وزن هستند سینه های بزرگتر دارند و بنابراین بیشتر احتمال دارد سینه بند بپوشند. اضافه وزن یا چاقی یک عامل خطرناک شناخته شده برای ایجاد سرطان سینه است.

پوشیدن سینه بند در شب

طبق یک مطالعه قدیمی از سال 2000 ، پوشیدن سینه بند یا دیگر لباس تنگ در شب می تواند بر چرخه خواب و بیداری فرد تأثیر بگذارد. محققان دریافتند که فشار لباس های نامناسب و تنگ در شب ، باعث افزایش دمای هسته بدن و کاهش ملاتونین می شود. ملاتونین هورمونی است که به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک می کند. کاهش ملاتونین می تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد و حتی باعث بی خوابی شود.

پوشیدن سینه بند در طول روز

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد پوشیدن سینه بند مناسب در طول روز ، تأثیرات منفی بر سلامتی دارد. با این حال ، سینه بند که مناسب نیست می تواند باعث درد در گردن و عضلات قفسه سینه شود. سوتین هایی که بند های بیش از حد محکم  دارند، ممکن است بر روی شانه ها نیز تأثیر بگذارد. در کسانی که سینه بند می زنند ، بندهای شانه یکی از اصلی ترین تکیه گاه های سینه است.

همچنین ممکن است بین پوشیدن سینه بند به تناسب مناسب و به دنبال جراحی کاهش پستان ارتباط وجود داشته باشد. یک مطالعه در سال 2003 نشان داد که از 102 زن تحت این عمل ، همه آنها اندازه سینه بند نادرست را پوشیده بودند. پوشیدن سینه بند به تناسب بد ممکن است علائمی را که باعث می شود افراد به دنبال جراحی کاهش پستان باشند ، بدتر کند.

محققان به این نتیجه رسیدند که افراد قبل از در نظر گرفتن عمل جراحی برای اطمینان از سایز سینه خود باید از سینه بند مناسب استفاده کنند.

پوشیدن سینه بند ورزشی

پوشیدن سینه بند ورزشی

پوشیدن اندازه نادرست سینه بند ممکن است برای برخی افراد سدی برای ورزش کردن باشد و عدم ورزش می تواند باعث طیف وسیعی از مشکلات و بیماری ها می شود. در یک نظرسنجی در سال 2013 از 249 زن ، 17 درصد گزارش دادند که سینه آنها مانعی برای ورزش است. برخی از دلایل اصلی این امر عبارتند از:

 • خجالت ناشی از حرکت بیش از حد پستان
 • پیدا نکردن سینه بند ورزشی مناسب
 • افزایش درد پستان به دلیل ورزش شدید

محققان خاطرنشان كردند كه دانش بهتر در مورد سلامت سينه منجر به استفاده بيشتر از سينه بند ورزشي و در نتيجه افزايش سطح ورزش در بين شركت كنندگان شد. در هنگام انتخاب سینه بند ورزشی ، مردم باید به دنبال گزینه هایی باشند که بیشترین پشتیبانی از سینه ها را انجام دهند. یک مطالعه 2015 ، تأثیر پوشیدن سینه بند ورزشی را هنگام دویدن بررسی کرده است. این یافته ها حاکی از آن است که سینه بند های ورزشی که سطح بالایی از پشتیبانی دارند ، می توانند درد پستان را کاهش دهند ، به ویژه برای افرادی که سینه بزرگتر دارند.

آیا سینه بند می تواند درد کمر را کاهش دهد؟

طبق یک مطالعه در سال 2013 ، سینه های بزرگ با علائم زیر همراه هستند :

 • درد گردن و کمر
 • سردردها
 • تحریک عصب

بسیاری از افراد با سینه های بزرگ ادعا می کنند که سینه آنها علت کمردرد آنها است. با این حال ، طبق تحقیقات موسسه تحقیقات بهداشتی زنان دانشگاه شمال غربی ، حتی پستان های بزرگ به ندرت علت اصلی کمردرد هستند. در عوض ، کمردرد ممکن است ناشی از:

 • پوشیدن سینه بند نا مناسب
 • اضافه وزن یا چاقی
 • آسیب به عضلات پشت
 • تحریک اعصاب نخاعی
 • پوکی استخوان یا تضعیف ستون فقرات
 • بارداری

پوشیدن یک سینه بند مناسب ، ممکن است به بهبود وضع و جلوگیری از کمردرد ، به ویژه برای افرادی که دارای سینه های بزرگتر هستند ، کمک کند. افرادی که همچنان درد کمر را تجربه می کنند باید به پزشک مراجعه کنند. کمردرد مزمن می تواند یک مسئله اساسی برای سلامتی باشد.

خلاصه

شواهد علمی کافی برای تأیید بستن یا نبستن سینه بند یا سوتین وجود ندارد ، که می تواند باعث افتادگی سینه ها یا تغییر شکل شود.

همچنین شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد پوشیدن یک سینه بند مناسب تأثیرات منفی بر سلامتی دارد. در حقیقت ، افراد دارای سینه بزرگتر ممکن است با پوشیدن یک سینه بند مناسب ، وضعیت بدن خود را بهبود بخشند و این کار باعث کاهش کمر درد شود. در مقابل ، پوشیدن یک سینه بند اندازه اشتباه ممکن است باعث درد و ناراحتی شود.

یک سینه بند ورزشی مناسب ، ممکن است به حمایت از سینه ها و کاهش درد پستان در هنگام انجام فعالیت های بدنی کمک کند ، که ممکن است فرد را به انجام ورزش بیشتر تشویق کند. ورزش منظم می تواند به افراد در حفظ وزن ​​کمک کند و از این طریق خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.

برگرفته از :  بستن یا نبستن سینه بند یا سوتین

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

 • Ss

  سلام میشه بگید ک چه نوع جنس سوتین مناسب تر است؟؟

  ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *