دانستنی هایی که باید درباره بارداری بعد از سقط جنین بدانید

اگر قصد سقط جنین دارید حتما باید درباره سقط جنین و تاثیرات آن بر بارداری در آینده اطلاعات لازم را کسب کنید. سقط جنین عموما تاثیری در باروری و در بارداری های دیگر ندارد. دو روش برای سقط جنین وجود دارد: سقط جنین با دارو و سقط با جراحی. نوع سقط ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد ، یکی از عوامل این موثر این است کهه فرد در هفته چندم بارداری است. تحقیقات نشان داده است که سقط جنین در باروری تأثیر نمی گذارد و خطرات مرتبط با هر دو نوع آن نسبتاً کم است. نکته مهم این است که یک زن می تواند به زودی پس از سقط جنین باردار شود. اگر کسی مایل نیست چند هفته از سقط جنین باردار شود باید از روش پیشگیری از بارداری استفاده کند. با مجله “زیبا بمان” همراه باشید، در این مقاله باروری و بارداری بعد از سقط جنین مورد بحث قرار خواهد گرفت. و اطلاعاتی درباره بارداری بعد از سقط جنین در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بارداری بعد از سقط جنین

انواع سقط جنین 

  • سقط جنین با جراحی
  • سقط جنین با دارو
  • سقط جنین به علت وجود مشکل در مادر یا جنین

سقط جنین ناشی از مواردی مانند موارد زیر میباشد :

  • مشکلات مربوط به کروموزوم های کودک (بارداری پوچ، بارداری مولی ، جابجایی)
  • مشکلات مربوط به رحم یا گردن رحم (سپتوم رحم (تیغه بین رحمی) ، بافت زخم ، فیبروئید)
  • مشکلات مربوط به سلامتی مادر (بیماریهای خود ایمنی ، عدم تعادل هورمونی)
  • عفونت (عفونت های مقاربتی ، لیستریوز)

برخی از سقط ها بطور ناگهانی با مشاهده خون و خارج شدن بافت های حاملگی اتفاق بیفتد یا سقط جنین سقط جنین ممکن است بدون علائم اتفاق بیفتند. این امکان وجود دارد که بهبودی شما بعد از سقط جنین چند هفته تا یک ماه یا بیشتر طول بکشد. زمان بهبودی شخصی است و  به نوع سقط جنینی که شما تجربه می کنید و این که آیا به مداخله پزشکی  مانند یک اتساع و کورتاژ (D&C) برای کمک به سقط جنین نیاز دارید یا خیر بستگی دارد.

آیا سقط جنین بر بارداری های آینده تأثیر می گذارد ؟

در جواب به این سوال باید گفت خیر ! خطرات و عوارض ناشی از سقط جنین با دارو از سقط با جراحی بسیار کمتر است. به طور کلی داشتن سقط جنین در اوایل بارداری خطر عوارض را کاهش می دهد.

سقط جنین با دارو که خانم ها بهتر است از این روش در سه ماهه اول استفاده کنند. به عنوان مثال ، ترکیبی از داروهای مییفپریستون و پروستاگلاندین ، ​​تا 99٪ میزان موفقیت دارد. یک سقط جنین پزشکی نسبتاً بی خطر است و تحقیقات نشان می دهد که خطر بروز عوارض بارداری در آینده مانند تولد زودرس ، وزن کم هنگام تولد ، کاهش حاملگی یا حاملگی خارج رحمی را افزایش نمی دهد.

سقط جنین با جراحی ، با اتساع و کورتاژ شناخته می شود و شامل از بین بردن و خارج کردن جنین با ابزاری به نام ساکشن است. در موارد نادری سقط جراحی می تواند باعث زخم شدن دیواره رحم شود. پزشکان این سندرم آشورمن را می نامند. اگر جای زخم اتفاق بیفتد ، ممکن است بارداری مجدد دشوارتر شود و ممکن است در آینده منجر به کاهش احتمال بارداری شود.

چه مدت بعد از سقط جنین می توانید باردار شوید ؟

بلافاصله. شما می توانید بلافاصله بعد از سقط جنین باردار شوید حتی اگر یک دوره قاعدگی طبیعی نداشته باشید. بعد از سقط بدن شما فرآیند بازگشت به روال معمول تولید مثل خود را شروع می کند و این یعنی شما قبل از شروع یک عادت ماهیانه دیگر ، تخمک گذاری خواهید داشت. ممکن است تخمک گذاری دو هفته پس از سقط جنین اتفاق بیفتد. در صورتی که در طول اولین تخمک گذاری باردار شوید ممکن است خیلی زود با تست مثبت آزمایش بارداری مواجه شوید. مطالعاتی نشان داده است که باردار شدن در طی 3 ماه پس از سقط جنین ممکن است نتیجه بهتر و خطر پایین تری برای سقط بعدی را نسبت به بارداری دیرتر داشته است. نظریه ای که وجود دارد این است که بارداری قبلی ممکن است بدن را برای پذیرش بارداری آینده آماده کند.

اگر شما از کورتاژ برای سقط جنین استفاده کرده اید، پزشک به شما پیشنهاد خواهد کرد که از چندین ماه قبل از بارداری صبر کنید تا رحمتان سلامت قبلی خود را بازیابی کند.

در صورتی که زیاد سقط جنین را تجربه کرده اید، پزشک برای شما آزمایشاتی خواهد نوشت و تا علت آن را بفهمد.

بعد از سقط جنین حتما باید هم به لحاظ روحی و هم روانی سلامت خود را به دست بیارید تا برای بارداری مجدد آمادگی پیدا کنید.

نکاتی درباره بارداری بعد از سقط جنین

بدون در نظر گرفتن روش سقط جنین ، هر چقدر عوارض سقط جنین بیشتر طول درمان بیشتر و بارداری بعدی به تعویق خواهد افتاد. بعد از هر نوع سقط ، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند قبل از برقراری رابطه جنسی منتظر بمانند تا خونریزی تمام شود. خونریزی ناشی از سقط جنین می تواند به مدت 2 هفته یا بیشتر ادامه یابد.

پزشکان دیگر توصیه می کنند که حداقل یک دوره قاعدگی منتظر بماند و از بین برود. تاخیر در رابطه جنسی به کاهش خطر عفونت کمک می کند. در بعضی موارد لازم است که رابطه جنسی را طولانی تر و به تأخیر بیندازید.

نحوه بارداری بعد از سقط جنین

نحوه بارداری بعد از سقط جنین

زنان می توانند در مدت 2 هفته پس از سقط جنین باردار شوند. برای کسانی که آماده بارداری مجدد هستند ، معمولاً هیچ دلیل پزشکی برای تأخیر در تلاش دوباره برای بارداری وجود ندارد مگر اینکه پزشک توصیه دیگری کند. زنان برای باردار شدن پس از سقط جنین نیازی به انجام اقدامات اضافی ندارند.

با این وجود برخی پزشکان انتظار دارند تا اولین دوره قاعدگی منتظر بماند. زنانی که به دلایل پزشکی دچار سقط جنین شده اند ممکن است نیاز به یک ارزیابی کامل پزشکی داشته باشند.

چه موقع بعد از سقط جنین تست های حاملگی دقیق است؟

اندکی پس از سقط جنین ، آزمایش بارداری ممکن است نتیجه مثبت کاذب داشته باشد. این امر به این دلیل رخ می دهد که بدن هنوز حاوی مقادیر قابل توجهی هورمون گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) است. در حالی که سطح hCG بعد از سقط جنین به سرعت کاهش می یابد ، می تواند چندین روز یا چند هفته طول بکشد تا به حالت اولیه بازگردد. معمولاً یک آزمایش بارداری در خانه 3 هفته پس از پایان بارداری نتیجه منفی دقیقی را نشان می دهد.

اگر آزمایش بارداری بعد از 3 هفته نتیجه مثبت نشان دهد ، ممکن است نشانگر بارداری جدید باشد. برای اطمینان باید به پزشک مراجعه کنید ، که می تواند آزمایش خون یا سونوگرافی را انجام دهد.

خلاصه

در بیشتر موارد ، سقط جنین تاثیری در باروری یا حاملگی های بعدی ندارد. امکان تخمک گذاری و باردار شدن در طی 2 هفته پس از سقط جنین وجود دارد. در موارد نادر ، سقط جنین با جراحی می تواند باعث زخم شدن دیواره رحم یا آسیب رساندن به دهانه رحم شود. این عوارض ممکن است بارداری مجدد را دشوارتر کند. آنها همچنین می توانند خطر بارداری در آینده ، زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد را افزایش دهند.

با این حال ، هر دو سقط جنین با دارو و جراحی کم خطر هستند. روش صحیح به مرحله بارداری و ترجیح شخصی بستگی دارد. یک متخصص پزشکی می تواند در این تصمیم کمک کند. اگر کسی بعد از سقط جنین سوال یا نگرانی در مورد بارداری دارد باید با پزشک صحبت کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *