ریزش مژه ها نشانه چیست ؟ آیا مژه ها دوباره رشد می کنند؟

افراد ممکن است به دلایل زیادی از سوختگی گرفته تا شیمی درمانی مژه های خود را از دست بدهند. اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد اما مژه ها معمولاً دوباره رشد می کنند. مانند موهای موجود در پوست سر ، مژه ها نیز چرخه های رشد را پشت سر می گذارند ، بنابراین ریختن چند عدد معمولاً جای نگرانی ندارد. با این حال ، بسیاری از آسیب ها و بیماری ها می توانند باعث ریزش بسیاری از مژه ها یا بیشتر آنها شوند. در این مقاله ، درباره چرایی ریزش مژه ها و همچنین چگونگی کمک به رشد مجدد آنها ، با استفاده از داروها و درمان های خانگی ، میاموزید.

علت ریزش مژه ها

آیا مژه ها با درمان های خانگی سریعتر رشد می کنند؟

درمان های خانگی متنوعی وجود دارد که بسیاری از افراد برای سرعت بخشیدن به رشد مژه استفاده می کنند. درمان های خانگی محبوب برای رشد مژه شامل روغن زیتون ، ماساژ مژه و استفاده از محصولات بیوتین است. اما اگر فردی از درمان های خانگی برای درمان مژه های از دست رفته استفاده کند ، مژه ها سریعتر رشد می کنند؟ پاسخ احتمالاً این نیست. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که هر داروی خانگی به رشد مجدد مژه کمک کند. در حالی که تصور می شود بیوتین در سلامت پوست و مو نقش دارد ، تحقیقات محدودی در مورد اینکه آیا رشد مو را تقویت می کند وجود دارد.

علت ریزش مژه ها

شرایط زیر می تواند منجر به ریزش مژه ها شود :

1- سوختن

طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا ، اگر مژه ها بسوزند اما فولیکول های مو همچنان سالم باشند ، مژه ها معمولاً طی 6 هفته رشد می کنند. البته ، اگر فولیکول های مو نیز آسیب دیده باشند ، ممکن است مژه ها دوباره رشد نکنند.

2- شیمی درمانی

داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شود ، گاهی اوقات باعث ریزش مژه ها می شود. همه داروهای شیمی درمانی باعث ریزش مو نمی شوند. با این حال ، اگر شخصی از داروی شیمی درمانی استفاده کند که شناخته شده است که باعث ریزش مو می شود ، بر روی موهای بدن و همچنین پوست سر تأثیر می گذارد. موهای بدن ، ابروها و مژه ها معمولاً تحت تأثیر قرار می گیرند. معمولاً کمی بعد از قطع شیمی درمانی مژه ها دوباره رشد می کنند.

3- کوتاه کردن مژه ها

اکثر افراد مژه های خود را کوتاه نمی کنند. اما برای کسانی که این کار را انجام می دهند ، مژه ها به مرور زمان به طول اولیه خود می رسند.

4- کندن مژه ها

تریکوتیلومانیا یک بیماری روانی است که با انگیزه بیرون کشیدن مو مشخص می شود. این آسیب می تواند مو را در هر نقطه از بدن از جمله مژه ها تحت تأثیر قرار دهد. مژه هایی که خارج شده اند ممکن است چند ماه طول بکشد تا دوباره رشد کند.

5- اکستنشن مژه

اکستنشن مژه الیافی است که به مژه های طبیعی می چسبد و مژه ضخیم تر و طولانی تری ایجاد می کند. استفاده از مژه می تواند به مژه های طبیعی آسیب برساند یا آنها را پاره کند. اگر مژه های طبیعی به دلیل کشیدن مژه های مصنوعی از بین بروند ، به طور معمول در عرض چند ماه دوباره رشد می کنند.

6- تیروئید

غده تیروئید هورمون تولید می کند. اگر غده هورمون تیروئید را بیش از حد یا کم تولید کند ، می تواند علائم مختلفی از جمله ریزش مو را ایجاد کند. از دست دادن مژه می تواند با پرکاری تیروئید (تیروئید بیش از حد فعال) و کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) اتفاق بیفتد. مژه ها معمولاً پس از درمان تیروئید ، دوباره رشد می کنند.

7- آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کند. این وضعیت منجر به ریزش مو در پوست سر ، ابروها و مژه ها می شود. در حال حاضر هیچ درمانی برای آلوپسی وجود ندارد ، اما روش های درمانی در دسترس است که می تواند به کاهش علائم کمک کند.

درمان ریزش مژه ها

درمان ریزش مژه ها

در بسیاری از موارد ، مژه های از دست رفته در اثر سوختگی یا شیمی درمانی با گذشت زمان دوباره رشد می کنند. بعد از شیمی درمانی ، مژه ها ممکن است دوباره پراکنده ، ضخیم یا مانند گذشته می شوند. اگر یک بیماری تیروئید یا بیماری خود ایمنی باعث از بین رفتن مژه ها شود ، فرد احتمالاً برای جلوگیری از ریزش مژه ها باید مشکل سلامتی اساسی را درمان کند. مدت زمانی که برای رشد مجدد مژه ها لازم است بسته به علت و میزان ریزش مژه متفاوت است. دارو همچنین ممکن است به رشد مجدد مژه کمک کند. یک پزشک ممکن است bimatoprost (محلول رشد مژه بیماتوپروست) را به شکل قطره چشم تجویز کند. در مطالعه ای استفاده از bimatoprost را در 41 نفر بررسی کرد که به دلیل آلوپسی آره آتا مژه از دست داده بودند. شرکت کنندگان در این مطالعه به مدت یک سال روزانه 0/03 درصد bimatoprost را روی مژه فوقانی قرار دادند. حدود 70 درصد از شرکت کنندگان در مژه هایشان رشد مجدد داشتند.

چگونه از ریزش مژه ها جلوگیری کنیم ؟

همیشه نمی توان از ریزش طبیعی مژه جلوگیری کرد ، اما اقداماتی وجود دارد که می توان ریزش مژه ها را کاهش داد. این موارد شامل:

مصرف یک رژیم غذایی سالم : برخی از کمبودهای غذایی ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشد. این احتمال وجود دارد که این کمبودها روی مژه ها نیز تأثیر بگذارد. مواد مغذی که ممکن است در سلامت مو نقش داشته باشند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ویتامین C
  • ویتامین B
  • ویتامین D
  • فلز روی
  • مصرف آهن
  • پروتئین

اجتناب از فر کننده مژه ها : افرادی که از دستگاه مژه استفاده می کنند ممکن است به طور اتفاقی مژه های خود را بکشند و این باعث آسیب به فولیکول های مو می شود.

شستن آرایش در شب : داشتن آرایش چشم به مدت یک شب ، به خصوص ریمل مژه و ابرو ، می تواند مژه ها را خشک کند. مژه های خشک به احتمال زیاد زود شکسته یا از بین می روند.

مالش چشم : مالش بیش از حد چشم می تواند به از بین رفتن مژه کمک کند. موها لطیف هستند ، بنابراین هنگام مالش چشم ها باید بصورت ملایم ای کار را انجام دهید.

خلاصه

درست مثل موهای سر ، مژه ها چرخه رشد طبیعی دارند و اغلب می ریزند. ریزش چند مژه طبیعی است. با این حال ، دلایل مختلفی می تواند باعث از دست دادن مژه شود. در بسیاری از موارد ، مژه ها بدون درمان دوباره رشد می کنند. برای افرادی که دوست دارند سرعت رشد مژه خود را تسریع کنند ، درمان ممکن است مفید باشد. اگر کسی مطمئن نیست که چرا مژه هایش از بین می رود ، بهتر است با پزشک صحبت کنید تا علت اصلی آن مشخص شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.